07.11.2025 Справа №607/23208/25 Провадження №1-кс/607/6616/2025
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у виді застави у кримінальному провадженні № 42023210000000031 стосовно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Загайці, Підгаєцького району Тернопільської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживає в АДРЕСА_2 ,
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 368, частиною 3 статті 368 КК України,
Старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Тернопільської області ОСОБА_6 , за погодженням із прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 42023210000000031 від 21.02.2023 року, звернувся до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області із клопотанням, в якому просить застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 242 240 гривень.
В обґрунтування клопотання сторона обвинувачення посилається на те, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 368, ч. 3 ст. 368 КК України, існують ризики, передбачені пунктами 1, 2, 3, 4 частини першої статті 177 КПК України, інші запобіжні заходи, окрім застави у вказаному розмірі, не зможуть забезпечити досягнення мети їх застосування та запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України
У судовому засіданні прокурор підтримав вказане клопотання, з мотивів, наведених у ньому.
У судовому засіданні захисник підозрюваного заперечив проти задоволення клопотання, наголосивши, що сторона обвинувачення не довела наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України. Також він зазначив, що визначена у клопотанні сума застави є непомірною для підозрюваного, враховуючи його майновий стан.
Підозрюваний в судовому засіданні підтримав думку свого захисника.
Перевіривши надані матеріали, клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши думку прокурора, підозрюваного, захисника, слідчий суддя дійшов таких висновків.
СУ Головного управління Національної поліції в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42023210000000031 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 1, ч 3 ст. 368, ч.ч. 1, 2 ст. 369 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з наказом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області «Про кадрові питання» № 7 від 10.01.2020 ОСОБА_4 призначено на посаду головного інспектора Тернопільського міського відділу Управління ДСНС України у Тернопільській області, згідно з наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області «Про кадрові питання» № 53 від 21.05.2021 ОСОБА_4 призначено на посаду провідного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області.
Згідно з вимогами ст.1 Кодексу цивільного захисту України (далі - Кодекс), кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Основними завданнями суб'єктів забезпечення цивільного захисту є: захист населення і територій від надзвичайних ситуацій; запобігання виникненню надзвичайних ситуацій; реагування на надзвичайні ситуації та ліквідація їх наслідків (ст. 9 Кодексу).
Статтею 10 Кодексу зазначено, що основними функціями суб'єктів забезпечення цивільного захисту щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій є: оповіщення та інформування суб'єктів забезпечення цивільного захисту; - укриття населення у захисних спорудах цивільного захисту; здійснення заходів з евакуації; інженерний захист територій; медичний захист населення та забезпечення його санітарного та епідемічного благополуччя; психологічний захист населення; біологічний захист населення, тварин і рослин; радіаційний і хімічний захист населення і територій; навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях.
Основними функціями суб'єктів забезпечення цивільного захисту щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій є: 1) моніторинг і прогнозування надзвичайних ситуацій; 2) державне регулювання діяльності суб'єктів господарювання: державна стандартизація; експертиза проектів будівництва щодо додержання нормативів з питань охорони праці, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності та необхідної довговічності; ідентифікація суб'єктів господарювання, реєстрація потенційно небезпечних об'єктів та об'єктів підвищеної небезпеки; ідентифікація та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки; ліцензування господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення; сертифікація засобів цивільного захисту; 3) страхування; 4) здійснення комплексу організаційних та інженерних заходів, спрямованих на забезпечення захисту територій, населених пунктів та суб'єктів господарювання від надзвичайних ситуацій; 5) державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сферах промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами; 6) атестація аварійно-рятувальних служб та рятувальників; 7) забезпечення техногенної безпеки; 8) забезпечення пожежної безпеки.
Згідно з ч. 3 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1052 від 16.12.2015, основними завданнями ДСНС є, зокрема: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 5) виконання функцій компетентного органу у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.
ДСНС, серед числа покладених на неї завдань, зокрема: організовує та забезпечує керівництво Кабінету Міністрів України єдиною державною системою цивільного захисту; організовує здійснення заходів щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку, забезпечує разом з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими держадміністраціями здійснення контролю за готовністю зазначених споруд до використання за призначенням, веде загальнодержавний електронний облік захисних споруд цивільного захисту; організовує здійснення заходів щодо впровадження інженерно-технічних заходів цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, готує пропозиції щодо віднесення населених пунктів та суб'єктів господарювання до відповідних груп (категорій) цивільного захисту; організовує та забезпечує охорону від пожеж підприємств, установ, організацій та інших об'єктів на підставі договорів; здійснює державний нагляд (контроль) у сфері пожежної та техногенної безпеки щодо виявлення та запобігання порушенню вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, іншими юридичними особами; перевіряє стан дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту та складає відповідні акти; здійснює безпосередньо та через свої територіальні органи реєстрацію декларацій відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки; здійснює відповідно до закону ліцензування господарської діяльності з надання послуг і проведення робіт протипожежного призначення; здійснює функції технічного регулювання у визначеній законодавством сфері; розглядає у разі звернення фізичних чи юридичних осіб: проектну документацію щодо влаштування засобів протипожежного захисту (систем пожежогасіння, пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією населення, протидимного захисту, пожежного спостереження, вогнезахисної обробки будівельних конструкцій (виробів, матеріалів), автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення), а також бере участь у прийманні проведених робіт із влаштування зазначених засобів; технічні завдання і робочі проекти на автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення; проектну документацію на будівництво захисних споруд цивільного захисту, а також розділ щодо інженерно-технічних заходів цивільного захисту у складі містобудівної документації; складає акти перевірок, приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, інші обов'язкові для виконання розпорядчі документи, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту .
Згідно з Основними обов'язками державних інспекторів з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, затвердженими наказом ДСНС №354 від 23.06.2022 (далі - Основні обов'язки), головні державні інспектори, заступники головних державних інспекторів та державні інспектори з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки на відповідній території (далі - інспекторський склад) під час виконання завдань щодо запобігання надзвичайним ситуаціям, пожежам та іншим небезпечним подіям та проведенням іншої превентивної (профілактичної) роботи зобов'язані неухильно дотримуватися вимог Конституції України, Кодексу цивільного захисту України (далі - Кодекс), Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон), інших законодавчих, нормативно-правових актів, відповідних наказів МВС і ДСНС, доручень Головного державного інспектора України з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки та його заступника (п. 1 Основних обов'язків).
Основною діяльністю (обов'язком) інспекторського складу є виявлення та запобігання порушень вимог законодавчих, інших нормативних та нормативно-правових актів у сфері техногенної та пожежної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, у тому числі застосування санкцій, визначених законом (далі - превентивна робота) (п. 2 Основних обов'язків).
Під час превентивної роботи інспекторський склад зобов'язаний (п. 3 Основних обов'язків): здійснювати заходи, спрямовані на запобігання порушень вимог пожежної та техногенної безпеки, виявлення й усунення причин та умов, які сприяють їх вчиненню, формування у громадян свідомого ставлення щодо дотримання (виконання) вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки; здійснювати планові заходи державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки (далі - планова перевірка) згідно із затвердженим у встановленому порядку Річним планом щодо: центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування; суб'єктів господарювання та інших юридичних осіб; аварійно-рятувальних служб шляхом проведення їх перевірок у формі обстежень земельних ділянок (територій), будинків, будівель, споруд, у тому числі які будуються, їх комплексів та/або частин будь-якого призначення (далі - об'єктів нагляду) у порядку, встановленому Законом; здійснювати позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки за наявності законних підстав у порядку, встановленому Законом (далі - позапланова перевірка), у тому числі з метою перевірки виконання об'єктом нагляду приписів про усунення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (далі - припис) та/або інших розпорядчих документів. Такі позапланові перевірки проводяться не раніше останньої дати для усунення порушення, зазначеної у приписі, та не пізніше як через два місяці від цієї дати; складати за результатами планових (позапланових) перевірок об'єктів нагляду відповідні акти за формою, затвердженою наказом МВС від 17.01.2019 № 22, зареєстрованим у Мін'юсті 21 січня 2019 р. за № 73/33044 (далі - наказ МВС), та у встановленому Законом порядку вручати їх керівнику або уповноваженій особі об'єкта нагляду; складати приписи за затвердженою наказом МВС формою, та у встановленому Законом порядку вручати їх керівнику або уповноваженій особі об'єкта нагляду, якщо за результатами планових (позапланових) перевірок виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (далі - порушення). При цьому такі порушення мають бути зазначені у відповідному акті; ініціювати звернення територіального органу ДСНС у строк, який не перевищує п'яти робочих днів з дати вручення відповідного акта, до адміністративного суду щодо застосування передбачених законодавством заходів реагування у разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. При цьому строк виконання порушень, зазначених у приписі, не повинен перевищувати 14 днів від дня завершення планової (позапланової) перевірки. Щодо порушень, які стали підставою для звернення до адміністративного суду у разі планової (позапланової) перевірки об'єкта нагляду (щодо якого розглядається справа про застосування заходів реагування в адміністративному суді), у приписі новий строк усунення не вказується, а лише підтверджується до виконання; складати та вручати акт встановленого наказом МВС зразку, у разі, якщо керівник або уповноважена особа об'єкта нагляду створює перешкоди (не виконує законні вимоги, не допускає) до проведення планової (позапланової) перевірки. При цьому оформлювати матеріали про вчинення відповідного адміністративного правопорушення, за необхідності залучивши органи Національної поліції; реєструвати у відповідних журналах, форми яких визначені наказом ДСНС від 24.01.2019 № 56, всі розпорядчі (акти, приписи) та інші документи; негайно направляти рекомендованим листом на юридичну та/або поштову адресу об'єкта нагляду всі розпорядчі (акти, приписи) та інші документи у разі відмови керівника або уповноваженої особи об'єкта нагляду в їх отриманні (або інших причин, за яких документи не можуть бути вручені під підпис); формувати у затвердженому наказом Мінекономіки від 03.07.2017 № 961, зареєстрованим у Мін'юсті 26 липня 2017 р. за № 911/30779, порядку єдині справи розпорядчих документів, що приймаються органом державного нагляду (контролю) під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, у встановлені законодавством строки вносити відомості до Інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) (Пілотного модуля планування заходів державного нагляду (контролю) та збору інформації для запуску інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) та вести наглядові справи на об'єкти нагляду відповідно до наказу ДСНС від 18.02.2022 № 129; у разі вчинення посадовими особами об'єктів нагляду та громадянами адміністративних правопорушень, інспекторський склад у сфері своєї відповідальності відповідно до вимог КУпАП та у затвердженому наказом МВС від 27.07.2016 № 725, зареєстрованим у Мін'юсті 22 серпня 2016 р. за № 1162/29292, порядку складає відповідні протоколи про адміністративне правопорушення, розглядає підвідомчі ДСНС справи про адміністративні правопорушення, направляє матеріали адміністративних справ (крім підвідомчих) до суду або іншого відповідного органу для прийняття рішення.
Згідно з п. 5 Основних обов'язків - у встановленому Законом порядку інспекторський склад здійснює державний нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки щодо об'єктів будівництва, визначених Кодексом.
Інспекторський склад виконує іншу превентивну (профілактичну) та інформаційно-роз'яснювальну роботу, спрямовану на дотримання населенням основних вимог пожежної та техногенної безпеки відповідно до сезонної актуальності, правил поводження на воді, з вибухонебезпечними предметами (протимінної безпеки) та у гірській місцевості, зокрема щодо (п. 8 Основних обов'язків): 1) підвищення рівня обізнаності населення у сфері пожежної та техногенної безпеки, формування належного ставлення і виконання встановлених вимог та правил поводження з вибухонебезпечними предметами; 2) щоквартального аналізу стану пожежної та техногенної безпеки об'єктів нагляду, природніх екосистем. За результатами аналізу встановлення основних причин та умов виникнення пожеж, надзвичайних ситуацій, інших небезпечних подій, загибелі та травмування людей на пожежах, надзвичайних ситуаціях, інших небезпечних подіях (на воді, кризі, від вибухонебезпечних предметів тощо) спрямовувати відповідну превентивну роботу; 8) надання методичної допомоги закладам освіти у проведенні заходів, спрямованих на вивчення вимог пожежної безпеки та обережного поводження з вогнем; 10) вжиття інших заходів щодо підвищення обізнаності населення у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Інспекторський склад зобов'язаний постійно удосконалювати свої професійні знання та практичні навички, в тому числі під час підвищення кваліфікації, службової підготовки та самостійного вивчення законодавчих та інших нормативно-правових актів (за необхідності іноземних мов та домедичної допомоги), необхідних для виконання завдань за призначенням (п. 10 Основних обов'язків).
У відповідності до посадової інструкції провідного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області, затвердженої 15.06.2021 начальником Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області ОСОБА_7 , провідний інспектор у своїй діяльності керується Конституцією України і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства внутрішніх справ та Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Положенням про Головне Управління, Положеннями про управління, положеннями про відділ, цією інструкцією, а також іншими актами законодавства України.
Провідний інспектор за посадою одночасно є державним інспектором з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки Тернопільського району.
Згідно з розділом ІІ (Завдання та обов'язки) посадової інструкції провідний інспектор: реалізовує державну політику у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, пожежної та техногенної безпеки; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання на території Тернопільської міської територіальної громади; здійснює планування заходів державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, щодо суб'єктів господарювання та об'єктів органів влади; перевіряє наявність і утримання в стані готовності автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення в разі їх виникнення та системи протипожежного захисту на об'єктах, які підлягають обладнанню такими системами; перевіряє наявність і готовність до використання в разі виникнення надзвичайних ситуацій промислових засобів захисту органів дихання від небезпечних хімічних речових, засобів цивільного захисту, стан їх утримання та ведення обліку; складає акти перевірок видає приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а в разі встановлення порушень що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, подає пропозиції для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного чи часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виборчих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин і механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту; не вчиняє дій, що можуть бути розцінені як використання свого службового становища в корисних цілях, у власних інтересах, а також дій, які відповідно до чинного законодавства вважаються корупційними; не допускає дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам служби, чи негативно вплинути на репутацію фахівця служби цивільного захисту.
Згідно з розділом IV посадової Інструкції провідний інспектор несе відповідальність за: порушення законодавства про службу цивільного захисту та антикорупційного законодавства; недотримання законів, що стосуються діяльності Районного управління; неналежне виконання своїх посадових обов'язків; недотримання строків виконання завдань; недотримання правил внутрішнього розпорядку; за порушення, допущенні ним при виконанні функціональних обов'язків, несе цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із чинним законодавством.
Згідно з розділом V Інструкції ОСОБА_4 повинен знати: основи кримінального-процесуального законодавства, адміністративного та трудового права; характер діяльності та структуру ДСНС України; основи діловодства; нормативно-правові акти, що стосуються діяльності ГУ ДСНС України у Тернопільській області; роль усіх структурних одиниць та їх співробітників.
Згідно п. VII Інструкції ОСОБА_4 взаємодіє за посадою з підприємствами, установами, організаціями.
У відповідності до посадової інструкції провідного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області, затвердженої 01.06.2023 начальником Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області ОСОБА_7 , провідний інспектор відділу за посадою одночасно є державним інспектором з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки Тернопільського району.
Згідно з розділом ІІ (Завдання та обов'язки) посадової інструкції провідний інспектор: виявляє та запобігає порушенням вимог законодавчих, інших нормативних та нормативно-правових актів у сфері техногенної та пожежної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, у тому числі застосовує санкції, визначені законом; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання на території (дільниці №4) Тернопільської міської територіальної громади. За потреби здійснює заходи державного нагляду на території Тернопільського району, відповідно до окремого розподілу; здійснює планування заходів державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, щодо суб'єктів господарювання та об'єктів органів влади; перевіряє наявність і утримання в стані готовності автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення в разі їх виникнення та системи протипожежного захисту на об'єктах, які підлягають обладнанню такими системами; перевіряє наявність і готовність до використання в разі виникнення надзвичайних ситуацій промислових засобів захисту органів дихання від небезпечних хімічних речових, засобів цивільного захисту, стан їх утримання та ведення обліку; складає за результатами планових (позапланових) перевірок обєктів нагляду відповідні акти за формою, затвердженою наказом МВС від 17.01.2019 №22 та в установленому порядку вручає їх керівнику або уповноваженій особі об'єкта нагляду. складає приписи за затвердженою наказом МВС формою та у встановленому Законом порядку вручає їх керівнику або уповноваженій особі об'єкта нагляду; не вчиняє дій, що можуть бути розцінені як використання свого службового становища в корисних цілях, у власних інтересах, а також дій, які відповідно до чинного законодавства вважаються корупційними; не допускає дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам служби, чи негативно вплинути на репутацію фахівця служби цивільного захисту. не бере участь у діях, що суперечать національним інтересам України, ускладнюють функціонування Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Згідно з розділом IV посадової Інструкції провідний інспектор несе відповідальність за: порушення законодавства про службу цивільного захисту та антикорупційного законодавства; недотримання законів, що стосуються діяльності Головного управління; неналежне виконання своїх посадових обов'язків; недотримання строків виконання завдань; недотримання правил внутрішнього розпорядку. за порушення, допущенні ним при виконанні функціональних обов'язків, несе цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із чинним законодавством.
Згідно з розділом V Інструкції ОСОБА_4 повинен знати: основи кримінального-процесуального законодавства, адміністративного та трудового права; характер діяльності та структуру ДСНС України; основи діловодства; нормативно-правові акти, що стосуються діяльності ГУ ДСНС України у Тернопільській області; роль усіх структурних одиниць та їх співробітників.
Згідно п. VII Інструкції ОСОБА_4 взаємодіє за посадою з підприємствами, установами, організаціями.
Згідно з положеннями ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Відповідно до п.п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові та службові особи Державної служби України з надзвичайних ситуацій є суб'єктом відповідальним за корупційні правопорушення.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам Державної служби України з надзвичайних ситуацій забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Згідно із ст. 23 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам Державної служби України з надзвичайних ситуацій забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб у зв'язку із здійсненням такими особами діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про запобігання корупції» особа, уповноважена на виконання функцій держави, у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язана невідкладно вжити заходів щодо: відмови від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
Водночас досудовим розслідування встановлено, що в невстановлений досудовим розслідування час та у невстановленому місці у ОСОБА_4 , який, обіймаючи згадані вище посади, був працівником правоохоронного органу та відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України - службовою особою, обізнаним з вимогами вищевказаних нормативно-правових актів та попередженим про обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції», які спрямовані на запобігання корупційним правопорушенням, якому було відомо про надання послуг в сфері пожежної та техногенної безпеки ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», ТОВ «Білдінг протект» до діяльності яких, серед іншого, належить: діяльність у сфері охорони громадського порядку та безпеки, виробництво електромонтажних пристроїв, електромонтажні роботи, монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування, інші будівельно-монтажні роботи, інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у., діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами, оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткуванням, деталями до нього, механічне оброблення металевих виробів, виробництво інших готових металевих виробів, обслуговування систем безпеки, оброблення металів та нанесення покриття на метали, ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення, технічні випробування та дослідження, директором яких є ОСОБА_8 , а особами, які координують діяльність вказаних суб'єктів господарювання - ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , виник злочинний умисел, направлений на одержання неправомірної вигоди за вчинення ним в інтересах вказаних суб'єктів господарювання дій з використанням наданого йому службового становища.
Реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи суспільно - небезпечні наслідки своїх діянь та бажаючи їх настання, усвідомлюючи свої повноваження та функції представника влади в частині здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, ОСОБА_4 з метою протиправного особистого збагачення вчинив злочин за наступних обставин.
Так, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2020 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території м. Тернополя, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності Приватного акціонерного товариства «Тернопільський завод штучних шкір «Вінітекс» за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Текстильна, 5, спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс».
Після цього працівники ПАТ «Тернопільський завод штучних шкір «Вінітекс», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно товариства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2020 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс».
Надалі, 09.02.2021 згідно з Актом надання послуг № 85 від 09.02.2021 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» на підставі договору № 26/21-Т від 09.02.2021 надано ПАТ «Тернопільський завод штучних шкір «Вінітекс», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 5216, 00 грн., оплата за які на суму 5216, 00 грн. на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» згідно рахунку №94 від 09.02.2021 здійснена ПАТ «Тернопільський завод штучних шкір «Вінітекс» 09.02.2021.
Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2020 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території м. Тернополя, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінісан» за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Текстильна, 5 спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс».
Після цього працівники ТОВ «Вінісан», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно товариства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2020 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс».
Надалі, 09.02.2021 згідно з Актом надання послуг № 86 від 09.02.2021 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» на підставі договору № 24/21-Т від 09.02.2021 надано ТОВ «Вінісан», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 5025, 00 грн., оплата за які на суму 5025, 00 грн. на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» згідно рахунку №89 від 09.02.2021 здійснена ТОВ «Вінісан» 10.02.2021.
Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2021 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території м. Тернополя, перебуваючи за місцем здійснення діяльності Товариства з додатковою відповідальністю «Тернопільський завод ЗБК» за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Текстильна, 1 спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс».
Після цього працівники ТДВ «Тернопільський завод ЗБК», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно товариства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2021 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс».
Надалі, 12.04.2021 згідно з Актом надання послуг № 224 від 12.04.2021 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» на підставі договору № 81/21-В від 12.04.2021 надано ТДВ «Тернопільський завод ЗБК», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з вогнезахисного просочування дерев'яних конструкцій на об'єктах ТДВ «Тернопільський завод ЗБК» на загальну суму (з ПДВ) 93500, 00 грн., оплата за які на суму 93500, 00 грн. на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» згідно рахунку №287 від 12.04.2021 здійснена ТДВ «Тернопільський завод ЗБК» 13.04.2021.
Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2021 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території м. Тернополя, перебуваючи за місцем здійснення діяльності Приватного підприємства «Фабрика меблів «Нова» за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Промислова, 30 спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Білдінг протект».
Після цього працівники ПП «Фабрика меблів «Нова», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно підприємства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2021 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Білдінг протект».
Надалі, 22.03.2021 згідно з Актом надання послуг № 168 від 22.03.2021 ТОВ «Білдінг протект» на підставі договору № 18/21-Т від 22.03.2021 надано ПП «Фабрика меблів «Нова», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 1285, 00 грн., оплата за які на суму 1285, 00 грн. на рахунок ТОВ «Білдінг протект» згідно рахунку №214 від 22.03.2021 здійснена ПП «Фабрика меблів «Нова» 24.03.2021.
В свою чергу ОСОБА_4 о 18 год. 03 хв. 13.04.2021 (місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо) шляхом отримання грошового переказу на свою банківську карту, яка йому належить, з банківської карти, яка належить ОСОБА_8 , за вчинені ним в інтересах ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Білдінг протект» з використанням наданого йому службового становища дії, а саме схиляння суб'єктів господарської діяльності скористатись послугами саме ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Білдінг протект», одержав від ОСОБА_8 неправомірну вигоду у вигляді частини отриманих ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Білдінг протект» за вказані вище надані послуги коштів в розмірі 4020 грн. 10 коп. та о 18 год. 04 хв. 13.04.2021 (місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо) в розмірі 3145 грн. 73 коп.
Окрім того, реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи суспільно - небезпечні наслідки своїх діянь та бажаючи їх настання, ОСОБА_4 з метою протиправного особистого збагачення, діючи повторно, вчинив злочин за наступних обставин.
Так, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2021 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території м. Тернопіль, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності товариства з обмеженою відповідальністю «Галичина Ласунка» за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Поліська, 10 спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Білдінг протект».
Після цього працівники ТОВ «Галичина Ласунка», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно товариства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2022 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки, в тому числі з метою виконання припису, продовжили звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Білдінг протект».
Надалі, 18.07.2023 згідно з Актом надання послуг № 370 від 18.07.2023 ТОВ «Білдінг протект» на підставі договору № Т/23-07/95 від 13.07.2023 надано ТОВ «Галичина Ласунка», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 21 559, 51 грн., оплата за які на суму 21 559, 51 грн. на рахунок ТОВ «Білдінг протект» згідно рахунку №366 від 13.07.2023 здійснена ТОВ «Галичина Ласунка» 27.07.2023.
Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2021 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території м. Тернопіль, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності приватного акціонерного товариства «Тернопіль-готель» за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Замкова, 11 спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», надавши при цьому контакти представників вказаного товариства.
Після цього працівники ПРАТ «Тернопіль-готель», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно товариства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), з 2021 року для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс».
Надалі, 17.08.2023 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» надано ПРАТ «Тернопіль-готель», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, згідно з Актом надання послуг № 415 від 17.08.2023 на підставі договору № Е/23-08/232 від 17.08.2023 послуги з проведення електротехнічних випробувань та вимірювання опору заземлення, опору ізоляції, петлі «фаза-нуль» на загальну суму (з ПДВ) 7 000, 00 грн. та згідно з Актом надання послуг № 414 від 17.08.2023 на підставі договору № Т/23-08/231 від 17.08.2023 послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 4 530, 00 грн., оплата за які на загальну суму 11 530, 00 грн. на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» згідно рахунку №506 та №507 від 17.08.2023 здійснена ПРАТ «Тернопіль-готель» 21.08.2023.
Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2021 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території м. Тернопіль, перебуваючи за місцем здійснення діяльності Тернопільського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-правовий ліцей №2 » за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Новий Світ, 11 спонукав та схилив вказаний заклад користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», надавши при цьому контакти представників вказаного товариства.
Після цього працівники закладу освіти, в 2023 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки, почали користуватись послугами та звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс».
Надалі, 08.08.2023 згідно з Актом надання послуг №368 від 08.08.2023 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» на підставі договору № Т/23-07/260 від 08.08.2023 надано Тернопільському навчально-виховному комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-правовий ліцей №2», який було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 6 630, 00 грн., оплата за які на суму 6 630, 00 грн. на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» здійснена Тернопільським навчально-виховним комплексом «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-правовий ліцей №2 » 11.08.2023.
В свою чергу ОСОБА_4 , діючи повторно, о 19 год. 02 хв. 23.08.2023 (місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо) шляхом отримання грошового переказу на свою банківську карту, яка йому належить, з банківської карти, яка належить тещі ОСОБА_9 - ОСОБА_11 , за вчинені ним в інтересах ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Білдінг протект» з використанням наданого йому службового становища дії, а саме схиляння суб'єктів господарської діяльності скористатись послугами саме ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Білдінг протект», одержав від ОСОБА_8 неправомірну вигоду у вигляді частини отриманих ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Білдінг протект» за вказані вище надані послуги коштів в розмірі 5020 грн. 00 коп. та о 19 год. 01 хв. 23.08.2023 (місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо) в розмірі 2010 грн. 05 коп.
Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2021 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території м. Тернопіль, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності товариства з обмеженою відповідальністю «Натурпродукт-Вега» за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. ГАЙОВА, 48а, спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Білдінг протект».
Після цього працівники ТОВ «Натурпродукт-Вега», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно підприємства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2021 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Білдінг протект».
Надалі, 22.09.2023 згідно з Актом надання послуг № 495 від 22.09.2023 ТОВ «Білдінг протект» на підставі договору № Т/23-09/243 від 22.09.2023 надано ТОВ «Натурпродукт-Вега», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 11 484, 50 грн., оплата за які на суму 11 484, 50 грн. на рахунок ТОВ «Білдінг протект» згідно рахунку №506 від 22.09.2023 здійснена ТОВ «Натурпродукт-Вега» 28.09.2023.
В свою чергу ОСОБА_4 , діючи повторно, о 17 год. 41 хв. 16.10.2023 (місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо) шляхом отримання грошового переказу на свою банківську карту, яка йому належить, з банківської карти, яка належить тещі ОСОБА_9 - ОСОБА_11 , за вчинені ним в інтересах ТОВ «Білдінг протект» з використанням наданого йому службового становища дії, а саме схиляння суб'єкта господарської діяльності скористатись послугами саме ТОВ «Білдінг протект», одержав від ОСОБА_8 неправомірну вигоду у вигляді частини отриманих ТОВ «Білдінг протект» за вказані вище надані послуги коштів в розмірі 9135 грн. 68 коп.
05 листопада 2025 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, а саме в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, а також у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, а саме в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, вчиненому повторно.
Відповідно до частини першої статті 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
На думку слідчого судді, є достатні підстави підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 368, частиною 3 статті 368 КК України, що підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами, а саме: протоколом огляду цифрових носіїв - компакт дисків від 27.10.2025, на яких міститься інформація про рух (трансакції) коштів на банківських картках ТОВ «Білдінг протект», ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», ОСОБА_11 та ОСОБА_8 , та інформація про перерахунок коштів ОСОБА_4 ; протоколом огляду ноутбука, який належить ОСОБА_10 , від 27.10.2025 в якому міститься інформація щодо листування ОСОБА_10 із ОСОБА_4 з приводу схиляння суб'єктів господарської діяльності до користування послугами ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», ТОВ «Білдінг протект»; протоколом огляду системного блоку, яким користувався ОСОБА_8 , від 27.10.2025 в якому міститься інформація щодо листування ОСОБА_10 з ОСОБА_8 щодо перерахунку коштів ОСОБА_4 за схиляння суб'єктів господарської діяльності до користування послугами ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», ТОВ «Білдінг протект»; протоколом за результатами проведення НСРД (не таємно) від 10.07.2023, в якому міститься інформація щодо телефонних розмов ОСОБА_10 з приводу схиляння працівниками ДСНС суб'єктів господарювання користуватися послугами окремих товариств; протоколом допиту свідка інженера з ОП ТОВ «Вінісан» та АТ «Тернопільський завод штучних шкір «Вінітекс» ОСОБА_12 від 10.10.2025 згідно якого товариства користувались послугами ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» за вказівкою ОСОБА_4 ; протоколом допиту свідка інженера з охорони праці ТДВ «Тернопільський завод ЗБК» ОСОБА_13 від 17.10.2025 згідно якого товариство користувалось послугами ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» за вказівкою ОСОБА_4 ; протоколом допиту свідка директора ПП «Фабрик меблів «НОВА» ОСОБА_14 від 13.10.2025 згідно якого підприємство користувався послугами ТОВ «Білдінг протект» за вказівкою ОСОБА_4 ; протоколом допиту свідка інженера з охорони праці ТОВ «Галичина-Ласунка» ОСОБА_15 від 02.10.2025 згідно якого товариство користувався послугами ТОВ «Білдінг протект» за вказівкою ОСОБА_4 ; протоколом допиту свідка директора Тернопільського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-правовий ліцей №2 » ОСОБА_16 від 16.10.2025 згідно якого заклад користувався послугами ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» за вказівкою ОСОБА_4 ; протоколом допиту свідка інженера ПРАТ «Тернопіль-готель» ОСОБА_17 від 20.10.2025 згідно якого товариство користувалось послугами ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» за вказівкою ОСОБА_4 ; протоколом допиту свідка завідувача господарства ТОВ «Натурпродукт-Вега» ОСОБА_18 від 17.10.2025 згідно якого товариство користувалось послугами ТОВ «Білдінг протект» за вказівкою ОСОБА_4 .
Також, за результатами розгляду клопотання, слідчий суддя дійшов висновку, що дослідженими матеріалами та прокурором у судовому засіданні доведено наявність ризиків передбачених пунктами 1, 2, 3, 4 частини першої статтею 177 КПК України, а саме:
- переховуватись від органів досудового розслідування та суду. ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна. Невідворотність покарання за вказаний злочин вже саме по собі може бути підставою та мотивом для підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування та суду;
- знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. ОСОБА_4 у ході своєї злочинної діяльності підтримував тісні зв'язки з учасниками кримінального провадження, зокрема з ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , та іншими особами, узгоджував з ними спільні злочинні дії. Враховуючи узгодження ОСОБА_4 своїх дій з вказаними особами є ризик знищення, переховування чи спотворення ним документів, які є речовими доказами у цьому кримінальному провадженні. Крім цього, в ході досудового розслідування необхідно отримати від ГУ ДСНС в Тернопільській області документи щодо проведених за участю підозрюваного протягом 2021-2023 років заходів державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту;
- незаконно впливати на свідка, інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні. ОСОБА_4 може особисто чи опосередковано впливати на свідків у кримінальному провадженні, зокрема на ОСОБА_12 , ОСОБА_19 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , а також на інших учасників у даному кримінальному провадженні, в тому числі ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , що вказує на ризик узгодження спільних показань з метою уникнення кримінальної відповідальності. Про наявність вказаного ризику свідчать дії ОСОБА_4 , а саме спілкування з суб'єктами господарювання, в яких здійснювались перевірки і з якими були укладено договори про надання послуг протипожежного захисту та придбання засобів пожежогасіння;
- перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. ОСОБА_4 раніше працював в ГУ ДСНС в Тернопільській області. За час перебування на вказаній посаді ОСОБА_4 набув широке коло зв'язків серед службових осіб органів державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів, керівників підприємств, установ та організацій, які він може використати з метою незаконного впливу на суд, інших учасників кримінального провадження, перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином для уникнення кримінальної відповідальності. Окрім цього ОСОБА_4 на даний час обіймає іншу посаду в ГУ ДСНС України в Тернопільській області у зв'язку з чим може використати це особисто або через третіх осіб, з метою незаконного впливу на суд, інших учасників кримінального провадження.
Слідчий суддя звертає увагу, що КПК не вимагає доказів того, що підозрюваний чи обвинувачений обов'язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що вони мають реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому, оскільки під поняттям «ризик» - слід розуміти обґрунтовану ймовірність протидії підозрюваних чи обвинувачених кримінальному провадженню у формах, передбачених частиною першою статті 177 КПК.
Запобіжний захід застосовується з метою попередження ризиків здійснення такої поведінки підозрюваного чи обвинуваченого та, як наслідок, унеможливлення здійснення негативного впливу на хід та результати кримінального провадження.
Тобто в даному випадку слідчий суддя має зробити висновки прогнозованості характеру, коли доказування спрямоване не на подію, яка відбулася в минулому, а на встановлення фактичних даних, які дозволять стверджувати про подію, яка може статися з достатньою долею ймовірності у майбутньому.
Крім цього, при вирішенні питання про застосування запобіжно заходу щодо підозрюваного, слідчий суддя враховує обставини, передбачені статтею 178 КПК України, а саме, наявні дані про особу підозрюваного, міцність його соціальних зв'язків, те, що він раніше не притягувався до кримінальної відповідальності, має на утриманні дитину з інвалідністю та дружину, яка не працює, тяжкість злочину, майновий стан підозрюваного, покарання, яке загрожує підозрюваному у випадку визнання його винним, вагомість доказів винуватості, обставини інкримінованого кримінального правопорушення.
При цьому зазначені обставини дають слідчому судді підстави вважати, що застосування менш суворих запобіжних заходів, ніж у вигляді застави, не буде достатнім для запобігання вищевказаним ризикам та забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, визначається в межах від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Оскільки одне із інкримінованих ОСОБА_4 кримінальних правопорушень є тяжким слідчий суддя дійшов висновку, що застава у розмірі 20 (двадцяти) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 60 560 (шістдесят тисяч п'ятсот шістдесят) гривень, зможе забезпечити на даному етапі досудового розслідування виконання підозрюваним процесуальних обов'язків та запобігти встановленим ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.
Окрім цього, з метою забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного ОСОБА_4 слідчий суддя вважає за необхідне покласти на останнього обов'язки, передбачені частиною п'ятою статті 194 КПК України.
Враховуючи зазначене, клопотання слідчого підлягає до часткового задоволення.
Керуючись ст. 177, 178, 182, 184, 193, 194, 196, 205, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у виді застави задовольнити частково.
Застосувати стосовно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 20 (двадцяти) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 60 560 (шістдесят тисяч п'ятсот шістдесят) гривень, зобов'язавши ОСОБА_4 внести вказану суму протягом п'яти днів з дня постановлення ухвали, або забезпечити внесення іншою фізичною чи юридичною особою визначеної суми коштів у національній грошовій одиниці на наступний депозитний рахунок: ТУ ДСА України в Тернопільській області код отримувача (код за ЄДРПОУ) 26198838; Банк отримувача ДКСУ м. Київ; код банку отримувача (МФО) 820172; рахунок отримувача UA738201720355269001500003454; призначення платежу: застава за ОСОБА_4 у справі №607/23208/25, згідно ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07.11.2025.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_4 , що не пізніше п'яти днів з дня застосування запобіжного заходу у вигляді застави він зобов'язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує слідчому чи прокурору. Зазначені дії можуть бути здійснені пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави, якщо на момент їх здійснення не буде прийнято рішення про зміну запобіжного заходу. З моменту застосування запобіжного заходу у вигляді застави, в тому числі до фактичного внесення коштів на відповідний рахунок, підозрюваний, заставодавець зобов'язані виконувати покладені на них обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов'язки, передбачені частиною п'ятою статті 194 КПК України:
-прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;
-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;
-утримуватися від спілкування з наступними особами: ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 та іншими особами з приводу обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 42023210000000031 від 21.02.2023;
-здати на зберігання органу досудового розслідування паспорт громадянина України для виїзду за кордон та інші документи, які дають можливість виїзду за кордон.
Роз'яснити ОСОБА_4 , що якщо він, будучи належним чином повідомлений, не з'явиться за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомить про причини своєї неявки, або якщо порушить інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.
Термін дії обов'язків, покладених судом, у разі внесення застави, визначити до 23 год. 59 хв. 05 січня 2026 року.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого та прокурора в даному кримінальному провадженні.
Копію ухвали негайно після її оголошення вручити учасникам провадження.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1