Постанова від 07.11.2025 по справі 480/7081/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2025 р. Справа № 480/7081/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Макаренко Я.М.,

Суддів: Перцової Т.С. , Жигилія С.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.12.2024, головуючий суддя І інстанції: О.А. Прилипчук, по справі № 480/7081/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області, апелянт), в якій просила:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, починаючи з 06.04.2022 до 01.02.2024, та виплати пенсії, обчисленої на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 08.07.2022 №93/Ф/18-28-10-02-06, виданої Головним управлінням Державної податкової служби України в Сумській області;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити, починаючи з 06.04.2022 до 01.02.2024, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , обчисленої на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 08.07.2022 №93/Ф/18-28-10-02-06, виданої головним управлінням Державної податкової служби України в Сумській області, з урахуванням виплачених сум.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 19.12.2024 позов задоволено.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та виплати пенсії за період з 06.04.2022 до 01.02.2024, згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії Головного управління Державної податкової служби України в Сумській області від 08.07.2022 №93/Ф/18-28-10-02-06.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за період з 06.04.2022 до 01.02.2024, згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії Головного управління Державної податкової служби України в Сумській області від 08.07.2022 №93/Ф/18-28-10-02-06, з урахуванням виплачених сум.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Сумській області судовий збір в сумі 968,96 грн.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування обставин справи, просив суд рішення скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що відповідно до пункту 14-6.2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають//проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій російською федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування за умови що передбачений частиною першою статті 45 Закону № 1058-IV строк звернення, за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24.02.2022, пенсія, зокрема, за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.

Вищезазначені норми поширюються на звернення за призначенням пенсії, а пенсія за віком призначена позивачу своєчасно на підставі поданої заяви від 01.04.2022. Зважаючи на зазначене, підстави для проведення перерахунку пенсії з дня призначення пенсії за віком, тобто, з 06.04.2022, відсутні.

Позивачка не скористалася своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу відповідача.

У відповідності до п.3 ч.1ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Відповідно до ч.1ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в її межах, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваного судового рішення, норм процесуального та матеріального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 06.04.2022 ГУ ПФУ в Сумській області призначено ОСОБА_1 пенсію за віком згідно Закону №1058-VI.

28.06.2022 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії ГУ ДПС у Сумській області від 23.06.2022 №82/Ф/18-28-10-02-06 за період з 01.07.1990 по 30.11.1998.

За результатами перевірки довідки відповідачем було встановлено невідповідність її даних розрахунковим відомостям по нарахуванню заробітної плати.

13.07.2022 ГУ ДПС у Сумській області подано до ГУ ПФУ в Сумській області нову Довідку про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 від 08.07.2022 №93/Ф/18-28-10-02-06, на заміну раніше виданої від 23.06.2022 №82/Ф/18-28-10-02-06.

26.02.2024 ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою від про проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії ГУ ДПС у Сумській області від 23.06.2022 №82/Ф/18-28-10-02-06 за період з липня 1990 року по листопад 1998 року, з дати призначення пенсії - з 06.04.2022.

У листі ГУ ПФУ в Сумській області від 02.04.2024 №1800-0202-8/16259 зазначено, що підстави для проведення перерахунку пенсії згідно із заявою від 28.06.2022, відсутні, оскільки головним управлінням Державної податкової служби України в Сумській області видана довідка на заміну тієї, що була додана до заяви поданої 28.06.2022року, а раніше видана визнана не дійсною. Заяву про перерахунок пенсії з урахуванням нової довідки від 08.07.2022року надана до територіального управління 07.02.2024 року. Перерахунок пенсії проведений згідно з частиною 4 статті 45 Закону №1058-ІV з 01.02.2024.

Вважаючи, що позивачці неправомірно здійснено відповідачем перерахунок пенсії з 01.02.2024, а не з моменту її призначення (06.04.2022), остання звернулась до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що в порушення вимог Порядку №22-1 відповідачем не проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 06.04.2022 до 01.02.2024, згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії Головного управління Державної податкової служби України в Сумській області від 08.07.2022 №93/Ф/18-28-10-02-06.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає.

Згідно із положеннями частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно із пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються зокрема Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі Закон №1058-IV).

Положеннями частини першої статті 9 Закону №1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 27 Закону №1058-ІV передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).

Згідно абзацу 2 підп. 3 п.2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Пунктом 2.10 Порядку №22-1 визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Приписами п. 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи.

На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, перелікудержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6).

Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Зміст наведених вище положень законодавства дає підстави для висновку, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період до 1 липня 2000 року є не лише наявність відповідної довідки про заробітну плату (дохід), але й підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

При цьому, саме на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок щодо здійснення перевірки допустимості документів, поданих разом із заявою для призначення (перерахунку) пенсії, та обґрунтованість видачі таких з метою забезпечення не лише реалізації права особи на призначення та отримання пенсії, а й контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.

За приписами частини третьої статті 44 Закону №1058-IV органи пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Спірним у справі є дата з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії позивача у зв'язку із врахуванням оновленої довідки ГУ ДПС у Сумській області від 23.06.2022року №82/Ф/18-28-10-02-06.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до п.1.8 Порядку №22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

ОСОБА_1 , у тримісячний термін, відповідно до вимог п.1.8 Порядку №22-1, звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надала довідку про заробітну плату для обчислення пенсії ГУ ДПС у Сумській області від 23.06.2022 №82/Ф/18-28-10-02-06.

Колегія судді погоджується з судом першої інстанції, що невідповідність відомостей наведеної довідки даних розрахунковим відомостям по нарахуванню заробітної плати, не з вини заявника не може бути підставою для подальшої відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачки.

Крім того, після отримання від ГУ ДПС у Сумській області нової Довідки про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 від 08.07.2022року №93/Ф/18-28-10-02-06, на заміну раніше виданої від 23.06.2022 року №82/Ф/18-28-10-02-06 відповідачем в порушення вимог Порядку №22-1 також не було проведено перерахунок призначеної пенсії позивачки.

Підсумовуючи встановлене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що в порушення вимог Порядку №22-1 відповідачем не проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 06.04.2022 до 01.02.2024, згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії Головного управління Державної податкової служби України в Сумській області від 08.07.2022 №93/Ф/18-28-10-02-06.

Ухвалюючи це судове рішення, колегія суддів керується ст. 322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення «Серявін та інші проти України») та Висновком №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.

Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини по справі «Серявін та інші проти України» (п. 58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору у цій справі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи апелянта, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За змістом частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст.311,315,316,321,325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.12.2024 по справі № 480/7081/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Я.М. Макаренко

Судді Т.С. Перцова С.П. Жигилій