Постанова від 07.11.2025 по справі 520/34684/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2025 р. Справа № 520/34684/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Макаренко Я.М.,

Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2025, головуючий суддя І інстанції: Сагайдак В.В., по справі № 520/34684/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Харківській області, апелянт), в якій просила:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо ненадання Рішення щодо переходу з пенсії за віком на пенсію за втратою годувальника відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області перевести ОСОБА_1 , з пенсії за віком на пенсію за втратою годувальника у відповідності до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - з 09 вересня 2024 року;

- стягнути з ГУ ПФУ в Харківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо ненадання Рішення щодо переходу з пенсії за віком на пенсію за втратою годувальника відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , про переведення з пенсії за віком на пенсію за втратою годувальника.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з ГУ ПФУ в Харківській області судовий збір у розмірі 605,60 грн. на користь ОСОБА_1 .

Відповідач, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення в частині задоволених позовних вимог та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що позивачкою не дотримано порядок звернення до органів Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії, оскільки спосіб звернення відбувся у спосіб, що не передбачений чинним законодавством.

Позивачка своїм правом на подання письмового відзиву на апеляційну скаргу не скористалася.

У відповідності до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційну скаргу належить задовольнити частково, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачка є пенсіонером за віком та перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Харківській області, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивачка перебувала в офіційному шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб (серія) НОМЕР_1 виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Комінтернівського районного управління юстиції міста Харкова 03 червня 2006 року та про що, 03 червня 2006 року зроблено відповідний актовий запис № 214.

ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловік позивачки ОСОБА_2 , помер у віці 70 років, що підтверджується свідоцтвом про смерть (серія) НОМЕР_2 виданого Першим відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції та про що, 08 квітня 2024 року складено відповідний актовий запис № 4569.

Станом на день смерті чоловіка, позивачка перебувала з ним в офіційному шлюбу.

У зв'язку зі смертю свого чоловіка, звернулася із заявою про переведення на пенсію за втратою годувальника звернулась до ГУ ПФУ в Харківській області.

Однак, отримала відмову.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що на час звернення до відповідача за призначенням пенси у разі втрати годувальника, позивач досягла 60 - річного віку, визначеного статтею 26 Закону № 1058-ІУ, та у розумінні приписів частини 3 статті 36 Закону № 1058-ІV, може вважатися непрацездатним членом сім'ї померлого годувальника.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову, але з інших мотивів та підстав, з огляду на наступне.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.

Відповідно до пункту 1.1. зазначеного Порядку заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

За правилами пункту 1.8. Порядку №22-1 Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Відповідно до пункту 4.1. Порядку №22-1 Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 При прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. (пункт 4.3 Порядку № 22-1).

Отже, зміст наведеного Порядку № 22-1 дає підстави для висновку, що для призначення пенсії особо повинна подати заяву до територіального органу Пенсійного фонду України, яка може подаватися через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або надсилатися поштою.

Як встановлено судовим розглядом, 04.09.2024 позивачка звернулась до відповідача з заявою про перехід з одного виду пенсії на інший, до якої додала відповідний пакет документів.

Відповідач, розглянувши подані документи зазначив, що звернення не відповідає установленій Порядком №22-1 формі та подано не особисто позивачем, а засобами поштового зв'язку, а тому запропонував позивачу подати документи в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.

Водночас колегія суддів вважає такі висновки відповідача безпідставними, оскільки незважаючи на те, що заява позивача складена не по формі, визначеній Порядком №22-1, така містить необхідну інформацію, яка дає змогу оцінити намір заявника.

Колегія суддів зазначає, що згідно із положеннями пункту 4.3 Порядку №22-1, результат розгляду порушеного у заяві питання щодо переведення з одного виду пенсії на інший оформлюєтья розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення (розпорядження) органу, що призначає пенсію.

Відтак, пенсійний орган допустив надмірний формалізм, наслідком якого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).

Наведені висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду у справі № 200/3700/19-а 06 березня 2023 року.

Таким чином, відповідно до вимог Порядку №22-1 відповідач зобов'язаний був розглянути питання про призначення позивачці пенсії.

Крім того, Верховний Суд у справі №757/12134/14-а (постанова від 20.02.2018) дійшов висновку про можливість подання заяви як особисто пенсіонером, так і його уповноваженим представником, та дійшов висновку, що у Порядку №22-1 відсутні вказівки на те, що останній повинен звертатися до органу ПФУ особисто та позбавлений можливості надіслати заяву та належні документи поштою.

В подальшому такі висновки підтримано Верховним Судом у справах №229/4165/17 (постанова від 21.12.2020), №489/473/17 (постанова від 09.06.2021), № 200/8218/20-а (постанова від 14.07.2023).

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, про зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , про переведення з пенсії за віком на пенсію за втратою годувальника, оскільки заява позивача розглянута не була, наявність необхідних документів, в т. ч. тих, які подаються виключно в оригіналах, не перевірена.

Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain), серія A, 303-A, п. 29).

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Пунктом 2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити судове рішення.

Згідно п.1 ч.1 ст.317 КАС України підставами для зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.

Частиною 4 ст.317 КАС України передбачено, що зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

Відтак, оскільки суд першої інстанції дійшов правильного висновку про зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , про переведення з пенсії за віком на пенсію за втратою годувальника, проте не надав правової оцінки питанню порядку подання заяви до пенсійного органу, а тому колегія суддів вважає, що наявні правові підстави для зміни оскаржуваного рішення суду першої інстанції в частині підстав і мотивів задоволення позову ОСОБА_1 . В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 у справі №520/34684/24 підлягає залишенню без змін. Відтак, за наслідками апеляційного перегляду даної справи скарга відповідача підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 317, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 по справі № 520/34684/24 - змінити в частині підстав та мотивів задоволення позову, виклавши їх в редакції даної постанови.

В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2024 по справі №520/34684/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Я.М. Макаренко

Судді С.П. Жигилій Т.С. Перцова