24 жовтня 2025 року справа № 580/8361/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Гаращенка В.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в судове засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської обласної державної адміністрації, комісії Черкаської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Черкаської обласної державної адміністрації (далі - відповідач 1), комісії Черкаської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян (далі - відповідач 2), в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у наданні статусу та видачі посвідчення дружини померлого громадянина з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою;
- зобов'язати відповідача надати позивачу посвідчення дружини померлого громадянина з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
В обґрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який за життя мав захворювання що призвело до смерті, пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС. Згідно експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії №1950 від 21.10.2024 на предмет встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників саме внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС встановлено, наявне захворювання. З метою отримання посвідчення дружини померлою громадянина із числа потерпілих категорії 1 смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796), позивач звернулась до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, проте у видачі посвідчення їй було відмовлено, на тій підставі, що за життя ОСОБА_2 мав статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, підстави для надання статусу дружини померлого громадянина із числа потерпілих категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою відсутні.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 28.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі на підставі даного позову, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Черкаська обласна державна адміністрація подала до суду відзив на позов, в якому вказала, що відповідно до розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 27.11.2009 № 354 (в редакції розпорядження обласної державної адміністрації від 04.02.2020 № 72) утворена комісія Черкаської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян (далі - Комісія). Комісія за результатами розгляду пакету документів наданих особою виносить певне рішення, яке затверджується протоколом та є самостійною підставою для видачі посвідчення чи відмови у його видачі. Черкаська обласна державна адміністрація лише за результатами розгляду комісії та лише на підставі протоколу видає посвідчення встановленого типу. Отже комісія Черкаської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян є колегіальним органом, який уповноважений розглядати питання та приймати рішення про надання статусу та видачі посвідчення дружини померлого громадянина з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, яка і повинна бути відповідачем у справі.
Ухвалою суду від 26.09.2025 залучено до участі у справі в якості співвідповідача - комісію Черкаської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян, як наслідок, розгляд справи розпочато спочатку.
Комісія Черкаської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян позов не визнала, подала до суду відзив, в якому вказала, що пунктами 10, 11 Порядку №551 визначено вичерпний перелік підстав для видачі посвідчення Дружина (чоловік) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих) категорії 1, смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою. Тобто, для отримання статусу дружини померлого громадянина з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 1, необхідно щоб померлий чоловік за життя мав встановлений статус потерпілого від Чорнобильської- катастрофи, віднесеного (віднесеної) до категорій І або 2, підтверджений відповідним посвідченням. Натомість, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується Позивачем, померлий чоловік позивача ОСОБА_2 за життя мав статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, тобто чоловік не набув статусу, визначеного пунктом 10 Порядку №551, а саме: потерпілого від Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 1 або 2, відповідно, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1, 2 йому не видавалося.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що позивач є дружиною ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу від 07.11.1982 року серії НОМЕР_1 .
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 30.11.2024 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_2 за життя мав статус особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, що підтверджується дублікатом посвідченням категорії 4 серії НОМЕР_3 .
Відповідно до довідки Міжрайонної МСЕК № 1 м. Черкаси від 05.09.2024 №438520 ОСОБА_2 встановлено І групу інвалідності з причини загального захворювання (безтерміново).
З експертного висновку №1950 від 21.10.2024 вбачається, що ОСОБА_2 , мав діагноз: рак шлунку. Висновок: захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Дружина померлого ОСОБА_2 - ОСОБА_1 (позивач у справі) звернулась до Департаменту захисту населення Черкаської ОДА з проханням вирішити питання про отримання нею статусу дружини померлого громадянина потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Рішенням комісії Черкаської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, оформленим витягом із протоколу №4 від 27.02.2025, відмовлено позивачу у встановленні статусу дружини померлого громадянина з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою та видачі відповідного посвідчення, оскільки за життя її померлий чоловік не мав статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернулась в суд з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд врахував, що спірні правовідносини врегульовані Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон №796-XII), Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року №551 (далі - Порядок №551).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.9 Закону №796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
На підставі ч.1 ст.10 Закону №796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону №796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
На підставі ч. 1 ст. 65 Закону №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Порядку №551 посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадян, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружин (чоловіків) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також опікунам дітей (на час опікунства) померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, і надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон), іншими актами законодавства.
На підставі абз. 3, 5 п. 3 Порядку № 551 особам з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються посвідчення “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б синього кольору.
Особам з інвалідністю видаються посвідчення категорії 1 із зазначенням групи інвалідності та строку, на який установлено інвалідність.
Згідно з абз. 1 п.11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.
З аналізу викладених норм суд дійшов висновку, що особи, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на отримання відповідного статусу. При цьому, підтвердженням такого статусу є відповідне посвідчення, яке видається уповноваженим органом особі, якій цей статус надано.
Крім того, затверджений Порядком №551 зразок посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (Додаток 3) передбачає такий обов'язковий реквізит, як Підпис особи, якому видається посвідчення, що додатково підтверджує ту обставину, що посвідчення видається виключно особі, якої воно стосується.
Разом з тим, ні Законом №796-XII, ні Порядком №551 не передбачено надання статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи померлим особам.
Суд зауважує, що отримання статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи нерозривно пов'язано з наявністю у особи цивільної правоздатності.
Так, відповідно до ст. 25 Цивільного кодексу України здатність мати цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження. Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Отже, у момент смерті фізичної особи припиняється її здатність мати права та обов'язки, а тому суд погоджується з доводами відповідача про відсутність підстав для надання позивачу статусу дружини померлого громадянина з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Суд також наголошує на принципі правової визначеності, який вимагає чіткості, зрозумілості й однозначності правових норм, зокрема їх передбачуваності (прогнозованості) та стабільності (Рішення Великої палати Конституційного Суду України від 20 грудня 2017 року №2-р/2017).
Відповідно до п. 10 Порядку №551 дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеного (віднесеної) до категорії 1 або 2, або з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеного (віднесеної) до категорії 3, смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою, а також дружині (чоловіку), якщо та (той) не одружилася (одружився) вдруге, померлого (померлої) громадянина (громадянки), віднесеного (віднесеної) до категорії 1, 2 або 3, смерть якого (якої) пов'язана з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, або опікуну дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою, видається посвідчення “Дружина (чоловік) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих) категорії, смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікуна дітей померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою» темно-бордового кольору.
Отже, передумовою видачі позивачу посвідчення Дружини померлого потерпілого від Чорнобильської катастрофи, віднесеного (віднесеної) до категорії 1, є наявність у померлої особи відповідного статусу, отриманого ним за життя.
Оскільки за життя померлий чоловік позивача - ОСОБА_2 статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії не набув, на переконання суду, у позивача відсутнє право на отримання статусу дружини померлого потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,
У задоволені позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.
Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО