Рішення від 04.11.2025 по справі 580/9298/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2025 року справа № 580/9298/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Янківської В.П., розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

встановив:

14 серпня 2025 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області, в якій просить:

1) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області № 12599/23-00-24-05-01 від 17.07.2025 за формою “ПС», яким застосовано до ОСОБА_1 штрафну санкцію у сумі 340,00 грн за неподання декларації про майновий стан і доходи (податкова декларація) за 2021-2022 рік;

2) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області № 12597/23-00-24-05-01 від 17.07.2025 за формою “Р»,яким збільшено ОСОБА_1 суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб з 01.01.2021 по 31.12.2022, що сплачено фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 772 041,40 грн, з яких сума основного податкового зобов'язання 712 716,01 грн, штрафними санкціями 59 325,39 грн.;

3) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області № 12598/23-00-24-05-01 від 17.07.2025 за формою “Р», яким збільшено ОСОБА_1 суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір з 01.01.2021 по 31.12.2022, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 64 336,78 грн, з яких сума основного зобов'язання 59 393,00 грн, штрафними санкціями 4 943,78 грн;

4) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області № 12600/23-00-24-05-01 від 17.07.2025 за формою “ПС», яким застосовано до ОСОБА_1 штрафну санкцію у сумі 1020,00 грн за ненадання документів на запит контролюючого органу № 1405/К/23-00-24-01-05 від 03.10.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки перевірку проведено без дотримання всіх вимог чинного законодавства. Свої доводи в цій частині позивач аргументує тим, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Черкаській області прийняті за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки, яка проведена всупереч ст. 79 ПК України, права на її проведення в ГУ ДПС у Черкаській області не виникало, на підставі акта перевірки, який не відповідає ст.ст. 83, 86 ПК України, не грунтується на первинних документах, не містить належних, допустимих та достатніх доказів вчинення ОСОБА_1 порушень податкового законодавства, фактичним обставинам не відповідає, висновки акту є лише припущеннями, акт є недопустимим та неналежним доказом. Крім того, підставою для визначення позивачу податкових зобов'язань та як наслідок, застосування штрафних (фінансових) санкцій стала інформація, а саме: листа ДПС України №27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024, відомості з якого він визнав достатніми для висновку про те, що позивач отримувала доходи від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за 2020-2022 роки. Разом з тим, вказаний лист ДПСУ, не є первинним документом в розумінні норм ПКУ, а є засобом листування між ДПСУ та ГУ ДПС у Черкаській області. Варто звернути увагу на те, що згідно з листом ДПС України від 02.10.2024 № 27331/7/99-00-24-04-03-07 інформація наведена в ньому надається для відпрацювання, та у випадку підтвердження фактів порушень вимог законодавства, контроль, за додержанням якого покладено на органи ДПС, невиконання ними податкового обов'язку щодо декларування одержаних доходів та сплати належних сум податків і зборів до бюджету - вжити заходів щодо проведення документальних перевірок таких платників. Тобто, в самому листі міститься вказівка щодо встановлення підтвердження фактів порушення, а не використання листа в якості джерела інформації та документа підтверджуючого факт порушення. Окрім інформації з листа ДПСУ, акт документальної позапланової перевірки від 18.06.2025 № 9130/23-00-24-05-01/3528808268 не містить посилань на документи про фінансово-господарську діяльність ОСОБА_1 , отримані нею доходи і видатки, чи іншу інформацію, що може слугувати підставою до обчислення податків, зборів, платежів, та з якої б достовірно вбачалося порушення нею вимог податкового законодавства (виписки банку, договори про надання послуг тощо).

Ухвалою суду від 18.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи.

Відповідач позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесено на підставі та в межах повноважень.

Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI «Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.

Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).

Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

На підставі пп.19і.1.1 п. 19і.1 ст.191, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.1, пп.78.1.2 п.78.1 ст.78, ст.79, Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-УІ (із змінами та доповненнями) (далі - Кодекс №2755), Листа ДПС України від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-04-03-07 (вхідний ГУ ДПС у Черкаській області №3376/8 від 02.10.2024), відповідно до наказу Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - ГУ ДПС) від 13.05.2025р. №1261-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 » головним державним інспектором відділу позапланових перевірок оподаткування фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Черкаській області Гончар Тетяною Іванівною проведено документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 (далі - ФОПП ОСОБА_1 ) (РНОКПП НОМЕР_1 ) з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти нарахування та своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.01.2021 по 31.12.2022, відповідно до затвердженого плану перевірки.

Копія наказу ГУ ДПС у Черкаській області від 13.05.2025 №1261-п та письмове повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки від 13.05.2025 №232/23-00-24-05-01, надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення 14.05.2025 (поштове відправлення №0601146100035) у порядку, визначеному ст.42 та відповідно до вимог, встановлених п.79.2 ст.79 Кодексу №2755 на податкову адресу ФОПП ОСОБА_1 . Поштове відправлення отримано особисто 06.06.2025.

За результатами проведеної перевірки податковим органом складено Акт про результати фактичної перевірки від 18.06.2025 № 9130/23-00-24-05-01/ НОМЕР_1 .

Вказаною перевіркою встановлено такі порушення:

1) п.49.1., п.49.18.4 п.49.18 ст.49, п.п.162.1.1 п.162.1 ст.162, п.п.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.179.1 ст.179 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), в наслідок чого встановлено неподання податкової декларації про майновий стан та доходи за 2021-2022 роки;

2) п.п.162.1.1 п.162.1 ст.162, п.п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163, п. 164.1 ст. 164, п. 164.4 ст. 164, п.п.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.167.1 ст.167, пп.168.2.1 п.168.2 ст.168, п.179.1 ст.179, п. 179.7 ст.179 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ (із змінами та доповненнями), в наслідок чого встановлено заниження суми податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами самостійно за результатами річного декларування у загальній сумі 712 716,01 грн., відповідно за 2021 ріку сумі - 119 462,15 грн., за 2022 рік у сумі - 593 253,86 грн.;

3) п.п.162.1.1 п.162.1 ст.162, п.п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163, п. 164.1 ст. 164, п. 164.4 ст. 164, п.п.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.167.1 ст.167, п.п.168.2.1 п.168.2 ст.168, п.179.1 ст.179, п. 179.7 ст.179, п.п. 1.1, п.п. 1.2, п.п. 1.3. п. 16і підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-УІ (із змінами і доповненнями), в наслідок чого встановлено заниження суми податкового зобов'язання з військового збору, що сплачуються фізичними особами самостійно за результатами річного декларування у загальній сумі 59 393,00 грн., відповідно за 2021 рік у сумі - 9 955,18 грн., за 2022 рік у сумі - 49 437,82 грн.;

4) п.44.1 ст. 44, п. 44.3 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-У1 (із змінами та доповненнями), в наслідок чого, встановлено не надання контролюючому органу первинних документів.

На підставі акту перевірки, Головне управління ДПС у Черкаській області прийняло такі податкові повідомлення-рішення:

1) № 12599/23-00-24-05-01 від 17.07.2025 за формою “ПС», яким застосовано до ОСОБА_1 штрафну санкцію у сумі 340,00 грн за неподання декларації про майновий стан і доходи (податкова декларація) за 2021-2022 рік;

2) № 12597/23-00-24-05-01 від 17.07.2025 за формою “Р»,яким збільшено ОСОБА_1 суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб з 01.01.2021 по 31.12.2022, що сплачено фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 772 041,40 грн, з яких сума основного податкового зобов'язання 712 716,01 грн, штрафними санкціями 59 325,39 грн.;

3) № 12598/23-00-24-05-01 від 17.07.2025 за формою “Р», яким збільшено ОСОБА_1 суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір з 01.01.2021 по 31.12.2022, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 64 336,78 грн, з яких сума основного зобов'язання 59 393,00 грн, штрафними санкціями 4 943,78 грн;

4) податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області № 12600/23-00-24-05-01 від 17.07.2025 за формою “ПС», яким застосовано до ОСОБА_1 штрафну санкцію у сумі 1020,00 грн за ненадання документів на запит контролюючого органу № 1405/К/23-00-24-01-05 від 03.10.2024.

Вважаючи спірні податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернулася до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір по суті суд зазначає таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Положеннями пп.17.1.6 п.17.1 ст.17 ПК України визначено, що платник податків має право бути присутнім під час проведення перевірок та надавати пояснення з питань, що виникають під час таких перевірок, та за власною ініціативою пояснення з питань, що не запитувалися контролюючим органом, ознайомлюватися та отримувати акти (довідки) перевірок, проведених контролюючими органами, перед підписанням актів (довідок) про проведення перевірки, у разі наявності зауважень щодо змісту (тексту) складених актів (довідок) підписувати їх із застереженням та подавати контролюючому органу письмові заперечення в порядку, встановленому цим Кодексом.

Підпунктом 21.1.1 та 21.1.4 пункту 21.1 статті 21 ПК України посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

За приписами підпункту 75.1.2 пункту 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.

У відповідності до підпункту 78.1.2 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

Пунктом 79.1 статті 79 ПК України передбачено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Приписами пункту 79.2 статті 79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

У разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу.

Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова (пункт 79.3 статті 79 ПК України).

Положеннями пункту 42.2 статті 42 ПК України встановлено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Згідно з приписами пункту 42.5 статті 42 ПК України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

З аналізу даних правових норм слідує, що проведення перевірок, зокрема документальних позапланових невиїзних, є процедурним заходом зі збору податковим органом інформації щодо дотримання платником законодавства у межах податкового контролю.

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу оформленого наказом, та за умови або надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому особисто чи його уповноваженому представнику копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова, проте брати участь у проведенні такої перевірки є правом платника податків, а відтак з наказом про перевірку та письмовим повідомленням про дату початку та місце проведення такої перевірки платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до початку її проведення.

Податковим законодавством передбачено два окремих випадки, коли документи вважаються належним чином врученими платнику податків (без використання електронного кабінету): надіслані за адресою платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові. Водночас, у разі надіслання документів поштою, крім отримання платником цієї кореспонденції на пошті, вони також вважаються врученими у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Верховний Суд у питанні застосування положень пункту 79.2 статті 79 ПК України у взаємозв'язку з пунктом 42.2 статті 42 ПК України дотримується усталеної позиції, що з наказом про невиїзну перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку. Невиконання вказаних вимог призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності її правових наслідків. Оскільки невиїзна перевірка проводиться не за місцезнаходженням платника податків, завчасне (до початку перевірки) повідомлення його про час та місце проведення перевірки є гарантією його права на об'єктивну, повну та всебічну перевірку дотримання ним податкової дисципліни, включаючи можливість надання платником податків наявних у нього документів для підтвердження показників податкового обліку. Платник податків вважається також ознайомленим із наміром про проведення перевірки у разі неможливості вручення йому відповідних документів після проставлення поштовим органом відповідної відмітки.

Також, у постанові від 08.09.2021 у справі № 816/228/17 колегія суддів Великої Палати Верховного Суду дійшла таких висновків: аналізованими нормами Податкового кодексу України (зокрема, пункт 42.2 статті 42, пункт 78.4, пункт 79.2 статті 79) з дотриманням балансу публічних і приватних інтересів установлено умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, зокрема документальних позапланових невиїзних. Лише їх дотримання може бути належною підставою наказу про проведення перевірки. З наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку.

Отже, істотною обставиною при вирішенні питання своєчасного повідомлення платника податків про проведення відносно нього перевірки є встановлення факту направлення контролюючим органом до початку перевірки наказу про проведення перевірки та повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки, а також дати, з якої наказ про проведення перевірки та повідомлення вважаються врученими у відповідності до вказаних вимог податкового законодавства.

Як підтверджено матеріалами справи підставою для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача слугувала інформація щодо одержаного доходу в 2021 - 2022 роках від “Fenix International Ltd» (Великобританія) за створення контенту на платформі OnlyFans.

Документальна невиїзна перевірка проводилась в період з 09.06.2025 по 11.06.2025.

Копія наказу від 13.05.205 № 1261-п та письмове повідомлення від 13.05.2025 № 232/23-00-04-05-01, про дату початку та місце проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, були направлені 14.05.2025 та отримані позивачем особисто 06.06.2025.

Наказ та повідомлення надсилались Позивачу за податковою адресою: 20941, Черкаська область, Черкаський район, село Матвіївка, вулиця Степова, будинок 1. Відповідно до пункту 45.1 статті 45 ПК України податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.

Документальну позапланову невиїзну перевірку Позивача розпочато 09.06.2025, тобто з дотриманням терміну встановленого ПК України та копії наказу

Щодо виявлених контролюючим органом порушень податкового законодавства позивачем суд зазначає таке.

Як уже встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, підставою документальної позапланової невиїзної перевірки позивача став лист №27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024 (вх. ГУ ДПС у Черкаській області №3376/8 від 02.10.2024), згідно якого надійшла інформація, надана компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, про отримання фізичною особою - платником податків ОСОБА_1 у 2021-2022 роках дохід іноземних доходів від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans в сумі 114458 доларів США.

При цьому доказів сплати позивачем податків з отриманого доходу в країні його походження, з метою застосовування положень Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід, позивачем не надано.

Податкові декларації про майновий стан і доходи за 2021, 2022 рока до податкового органу не подані, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми отриманого доходу не нараховано та не сплачено.

Підпунктом 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 ПК України визначено, що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Пунктом 167.1.статті 167 ПК України визначено, що ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Згідно із пунктом 164.4 статті 164 ПК України під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Також зазначені доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПК).

Позивач не надав доказів, які б спростували висновки перевірки.

Щодо посилань позивача на те, що лист ДПСУ, не є первинним документом в розумінні норм ПКУ, а є засобом листування між ДПСУ та ГУ ДПС у Черкаській області, суд зазначає таке.

Між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії здійснюється обмін податковою інформацією відповідно до положень таких міжнародних договорів.

Відповідно до пункту 11 Умов обслуговування, які оприлюднені на сайті, користувачі (далі - Творці), які налаштували свій обліковий запис OnlyFans для публікації вмісту для перегляду шанувальниками, відповідають за свої податкові справи та гарантують, що повідомили та будуть повідомляти в майбутньому про всі платежі, які вони отримують у зв'язку із використанням OnlvFans. відповідному податковому органу у їх юрисдикції, як цього вимагає закон. Творці самостійно несуть відповідальність за своєчасне подання податкових декларацій та сплату будь - яких податків з їх доходів на OnlyFans.

Британський суб'єкт господарювання “Fenix International Ltd» надає свою платформу OnlyFans для монетизації контенту, який надається особисто українським Творцям, за можливість монетизації свого контенту комісія OnlyFans становить 20% від суми доходу.

Для отримання доходу на платформі OnlyFans створюється акаунт, система пропонує пройти верифікацію.

Щоб пройти верифікацію, вибирають країну і вказують рік особи, неповнолітні не допускаються до верифікації та роботи з майданчиком. Для верифікації використовують будь - який офіційний документ: закордонний паспорт, ID картка, водійські права тощо. Після чого проводиться порівняння фото онлайн та фото з документа. Після завершення процедури верифікації Творець приєднується до OnlyFans. Потім у розділі “Банківська операція» в налаштуваннях акаунта додаються реквізити банківського рахунку для отримання доходу. З платформи гроші автоматично надходять до платіжної системи, а звідти перераховуються на банківську картку.

При реєстрації у будь - якій платіжні системі необхідно підготувати банківську картку та встановити з'єднання з інтернет - банкінгом, забезпечивши необхідний баланс для верифікації. Першим кроком є введення основних даних - імені, прізвища, країни, валюти рахунку та електронної адреси. Важливо вибрати валюту рахунку та пароль. Для забезпечення безпеки необхідно ввести номер мобільного телефону та отримати перевірчий код. Це ефективно захищає офіційні дані та унеможливлює несанкціонований доступ. При введенні особистих даних до платіжної системи Творці вказують адресу, місто, поштовий індекс та дату народженні, забезпечуючи відповідність з інформацією у паспорті. Реєстрація в платіжній системі завершується створенням пін - коду для максимального захисту рахунку. Цей фінальний захід забезпечує конфіденційність фінансових операцій та гарантує безпеку користування платіжною системою.

Згідно з пунктом 1 статті 27 Конвенції компетентні органи Договірних Держав обмінюються інформацією, яка є очікувано значимою для виконання положень цієї Конвенції або адміністрування чи виконання національних законів , що стосуються податків будь - якого виду та визначення, які стягуються від імені Договірних Держав або їхніх адміністративно - територіальних одиниць, або місцевих органів влади тієї мірою, якою оподаткування, згідно з такими законами, не суперечить цій Конвенції.

Відповідно до пункту 2 статті 27 Конвенції будь - яка інформація, одержана Договірною Державою відповідно до пункту 1, вважається конфіденційною так само, як і інформація, що одержана відповідно до національного законодавства цієї Держави, вона може розкриватися тільки особам або органом влади (у тому числі судам і адміністративним органам), які займаються нарахуванням або збором, примусовим стягненням податків, зазначених у пункті 1, або судовим розслідуванням, або розглядом апеляцій стосовно таких податків, або наглядом за вищенаведеним. Такі особи або органи використовують інформацію тільки з цією метою. Вони можуть розкривати інформацію під час відкритого судового засідання або в тексті судових рішень.

Отримавши лист Державної податкової служби України №27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024 (вх. ГУ ДПС у Черкаській області №3376/8 від 02.10.2024), у якому зазначено про надіслання інформації, наданої компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, стосовно одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі Only Fans за 2021-2022 роки, у додатку до якого у переліку фізичних осіб зазначена ОСОБА_2 , яка отримала дохід за створення контенту на платформі в сумі 114458 доларів США, ГУ ДПС у Черкаській області був надісланий запит до ДПС України про необхідність отримання та використання інформації, що була надана для ДПС України компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії.

Враховуючи вищевикладене та наявну інформацію, що міститься у листі контролюючого органу, суд вважає, що інформація отримана на підставі міжнародного запиту від компетентного органу іноземної держави і яка містить конкретні дані про платника підпадає під ознаки податкової інформації.

Висновки про отриманий дохід ґрунтуються на доказах, поданих до суду позивачем, а також письмовій відповіді податкового органу Великої Британії щодо виплат ОСОБА_1 доходів від Fenix International Ltd (OnlyFans). Вказаний документ містить персональні дані Позивачки, суму нарахованого їй доходу та підтверджує факт її участі в платформі OnlyFans як отримувача виплат. Отже, використання міжнародної податкової інформації було законним і виправданим, а отримані відомості достовірними. Жодних вимог щодо первинних документів від іноземної компанії ПК України не висуває; достатнім є сам факт отримання офіційних даних від компетентного органу іншої держави.

Таким чином інформація отримана від компетентного органу іноземної держави і яка містить конкретні дані про платника (персональні дані позивачки, суму нарахованого їй доходу) підпадає під ознаки податкової інформації.

Відтак, твердження позивачки, що висновки про отриманий дохід не підтверджуються належними доказами, спростовуються матеріалами справи.

Отже, використання міжнародної податкової інформації було законним і виправданим, а отримані відомості - достовірними. Жодних вимог щодо первинних документів від іноземної компанії ПК України не висуває; достатнім є сам факт отримання офіційних даних від компетентного органу іншої держави.

Також судом встановлено, що ГУ ДПС у Черкаській області, у звязку з порушенням норм законодавства в частині невчасного подання податкової декларації та не включення суми доходів до загального річного оподаткування за 2021-2022 роки на адресу фізичної особи платника податків ОСОБА_1 надіслано запит від 03.10.2024 № 1405/К/23-00-24 01-05 (рекомендований лист з повідомленням про вручення, у порядку визначеному статтею 42 ПК України) щодо необхідності подання декларації про майновий стан і доходи, надання обгрунтованих причин неподання декларації та сплати/несплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору з наданням належним чинном завірених копій підтверджуючих документів.

Запит ГУ ДПС у Черкаській області від 03.10.2024 № 1405/К/23-00-24-01-05 повернуто за зворотною адресою 02.01.2025 з причиною повернення «за закінченням терміну зберігання».

Відповідь позивачем до ГУ ДПС у Черкаській області не надано

Згідно частиною першою 9 статті КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною першою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).

Враховуючи вищевикладене суд вважає доведеним факт отримання позивачем доходу джерелом походження за межами України, але при цьому вказаний дохід позивачем не декларувався, обов'язкові податки і платежі не сплачено, тому підстави для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відсутні.

З огляду на викладене позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА