Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
07 листопада 2025 р. № 520/18762/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шляхова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, Львівська обл., Львівський р-н, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області, в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головних управлінь Пенсійного фонду України в Харківській та Львівській областях щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії по допризначенню пенсії по зміні періоду заробітної плати до 01.07.2000 та наданими додатковими документами - а саме, зарахування військової служби ОСОБА_1 ;
- скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії № 204750023771 від 07.07.2025, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області та рішення про відмову у призначенні пенсії № 204750023771 від 20.06.2025, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії по допризначенню пенсії по зміні періоду заробітної плати до 01.07.2000 та за наданими додатковими документами - а саме, зарахування військової служби.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю рішень Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 204750023771 від 07.07.2025 та Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області № 204750023771 від 20.06.2025 про відмову у перерахунку пенсії позивачу відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 відкрито спрощене провадження у вказаній адміністративній справі та запропоновано відповідачам надати відзив на позовну заяву, позивачу - відповідь на відзив.
Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області надано до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду відзив на позовну заяву, згідно зі змісту якого просить відмовити в задоволенні позовних вимог, з підстав відповідності дій органу вимогам законодавства та безпідставності позовних вимог.
Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подано до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позовних вимог, просить відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області не є належним відповідачем у справі, а отже відсутні правові підстави для зобов'язання здійснити певні дії.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши викладені сторонами обставини справи та надані на їх підтвердження докази, суд прийшов до наступного.
Позивач - ОСОБА_1 , перебуває на обліку та отримує пенсію з 02.06.2025 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
13.06.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про перерахунок пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". До заяви долучено військовий квиток № НОМЕР_2 від 17.11.1983 за період проходження військової служби з 17.11.1983 по 28.11.1985.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення від 20.06.2025 № 2047500237711 про відмову в проведенні перерахунку пенсії, оскільки в даному військовому квитку виправлено дату народження.
Крім того, 30.06.2025 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії по зміні періоду заробітної плати до 01.07.2000 відповідно до статті 40 Закону, надавши довідку про заробітну плату №81 від 24.06.2025, яка видана Державним науково-виробничим підприємством "Об'єднання Комунар" за період з листопада 1988 року по жовтень 1993 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №204750023771 від 07.07.2025 про відмовлено у перерахунку пенсії за віком із застосуванням ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки довідка про заробітну плату потребує підтвердження первинними документами.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Щодо позовних вимог в частині скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №204750023771 від 07.07.2025 про відмову у перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату №81 від 24.06.2025, яка видана Державним науково-виробничим підприємством "Об'єднання Комунар".
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлений статтею 40 Законом №1058-IV.
Відповідно до частини першої статті 40 Законом №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Так, Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Згідно з пунктом 2.7 розділу ІІ Порядку №22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
У спірному випадку суд установив, що позивач звернувся пенсійного органу із заявою від 30.06.2025 про перерахунок пенсії, до якої долучив довідку №81 від 24.06.2025 про заробітну плату за періоди з листопада 1988 по жовтень 1993 року, видану Державним науково-виробничим підприємством "Об'єднання Комунар".
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №204750023771 від 07.07.2025 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку із тим, що надана позивачем довідка потребує підтвердження первинними документами.
Відповідно до частини 3 статті 44 Закону №1058, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Отже, довідки про заробітну плату (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року мають бути підтверджені первинними документами, а, зокрема, територіальні органи Пенсійного фонду уповноважені проводити перевірки документів для оформлення пенсії.
З огляду на це, правом вимагати додаткові документи від підприємств, організацій і окремих осіб наділені лише органи, що призначають пенсії, а не особи, яким призначається пенсія.
Отже, у разі сумніву в розмірі заробітної плати, яка враховується при обчисленні пенсії, пенсійний орган має право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 06.11.2019 у справі №352/819/16-а.
Таким чином, у разі сумнівів щодо розміру заробітної плати позивача за періоди роботи в Державному науково-виробничому підприємстві "Об'єднання Комунар", пенсійний орган мав право та можливість вимагати відповідні документи, шляхом надсилання запитів про отримання необхідних відомостей, а також здійснити перевірку обґрунтованості видачі довідки, за результатами якої скласти акт перевірки, оскільки вчинення таких дій належить до виключних повноважень пенсійного органу.
При цьому суд зазначає, що виключно встановлення факту подання недостовірних відомостей, а не виникнення сумнівів і проведення перевірки, є підставою для неврахування довідки та не може нівелювати відомості довідки про заробітну плату, оформлену належним чином, та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового стажу та одержаної заробітної плати.
Будь-яких посилань на невідповідність довідки чинному законодавству (або її недостовірності) відповідач не навів.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №204750023771 від 07.07.2025 позивачу безпідставно відмовлено у перерахунку пенсії, тому таке рішення (а не дії, відмову) слід визнати протиправним та скасувати. Тобто, належним та ефективним способом захисту прав позивача є визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №204750023771 від 07.07.2025.
Як наслідок, слід зобов'язати відповідача 1 здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії, з урахуванням довідки №81 від 24.06.2025 про заробітну плату за періоди з листопада 1988 року по жовтень 1993 року, видану Державним науково-виробничим підприємством "Об'єднання Комунар".
При цьому, відповідно до пункту 1.8 розділу І Порядку №22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, оскільки позивачу призначено пенсію з 02.06.2025, а із заявою про перерахунок пенсії (допризначення у зв'язку з наданням додаткових документів) він звернувся 30.06.2025 (тобто в межах трьох місяців), тому пенсія позивачу повинна бути перерахована саме з дня призначення пенсії (02.06.2025).
Щодо незарахування до страхового стажу позивача періоду проходження строкової військової служби відповідно до військового квитка, слід зауважити наступне.
Згідно з абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Пенсійний орган не зарахував період проходження військової служби до страхового стажу, оскільки у військовому квитку наявне виправлення дати народження заявника без внесення відповідних змін.
Під час дослідження військового квитка позивача № НОМЕР_2 від 17.11.1983, судом установлено, що позивач проходив військову службу у період з 17.11.1983 по 28.11.1985. При цьому, дійсно, зазначення дати народження позивача у військовому квитку виконано неохайно (виправлено), однак достатньою мірою розбірливо для однозначного розуміння змісту написаного та виключення інших варіантів розуміння.
Суд зазначає, що наявність виправлення у даті народження позивача не може бути підставою для виключення періоду військової служби з трудового стажу позивача, оскільки він не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві (організації), та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення документації з вини адміністрації підприємства (організації) не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії.
Вказана позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду в постанові від 06.04.2022 у справі № 607/7638/17.
Відтак, відповідачем не враховано, що не всі недоліки можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту перебування особи на службі, а не правильність записів у військовому квитку.
Отже, період проходження військової служби підлягає зарахуванню до страхового стажу позивача, оскільки такі формальні неточності як виправлення дати народження у військовому квитку, з огляду на те, що обов'язок належного оформлення такого документу покладається не на позивача, а на уповноважених осіб, не може бути підставою для відмови у зарахуванні відповідного періоду.
Таким чином, належним та ефективним способом захисту прав позивача є визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 204750023771 від 20.06.2025.
Як наслідок, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 02.06.2025, зарахувавши до страхового стажу період військової служби з 17.11.1983 по 28.11.1985 згідно з військовим квитком № НОМЕР_2 від 17.11.1983.
Відповідно до ч. 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до приписів ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, Львівська обл., Львівський р-н, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №204750023771 від 07.07.2025 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії з 02.06.2025, з урахуванням довідки №81 від 24.06.2025 про заробітну плату за періоди з листопада 1988 року по жовтень 1993 року, видану Державним науково-виробничим підприємством "Об'єднання Комунар", та з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 204750023771 від 20.06.2025 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 02.06.2025, зарахувавши до страхового стажу період військової служби з 17.11.1983 по 28.11.1985 згідно з військовим квитком № НОМЕР_2 від 17.11.1983, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ 14099344) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) грн. 80 коп.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, Львівська обл., Львівський р-н, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Шляхова