Рішення від 07.11.2025 по справі 480/6015/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2025 року м. Суми Справа № 480/6015/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заробітної плати.

Стислий виклад позицій. Заяви сторін. Процесуальні дії суду.

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність начальника ГУ ПФУ в Сумській області пов'язаної з невиплатою заробітної плати у відносинах публічної служби позивачу за період з 01.02.2024 до 29.02.2024 включно; стягнути з відповідача на користь позивача заробітну плату у відносинах публічної служби позивачу за період з 01.02.2024 до 29.02.2024 включно в сумі 42565 грн.

Судом поновлено позивачу строк звернення до суду та відкрито провадження у справі, про що постановлено ухвалу 05.08.2024.

Відповідач подав до суду відзив, в якому просить суд у задоволенні позову відмовити. Відзив мотивовано тим, що позивач не перебуває у відносинах публічної служби з відповідачем, тому у головного управління не виникає обов'язків з виплати позивачу заробітної плати.

16.06.2025 позивач надав заяву про долучення доказів у справі, а 20.10.2025 - додаткові пояснення у справі.

Встановлені судом фактичні обставини.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 23.07.2019 у справі № 480/1693/19 визнано протиправним та скасований наказ Пенсійного фонду України "Про звільнення ОСОБА_1 " від 05.04.2019 № 135-о, а також поновлено позивача на посаді начальника Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з 18.04.2019 та cтягнуто з відповідача на користь позивача середню заробітну плату за час вимушеного прогулу у розмірі 34653 грн 44 коп.

На виконання вказаного рішення суду, наказом Пенсійного фонду України від 25.07.2019 № 332-о, позивач був поновлений з 18.04.2019 на посаді начальника Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.

Позивачем проводився облік перебування його на роботі в табелі обліку робочого часу, за період з 01.02.2024 до 29.02.2024, що був направлений позивачем відповідачу.

Проте відповідач не здійснив нарахування та виплату позивачу заробітної плати за лютий 2024 року. Докази відсутності позивача на роботі період з 01.02.2024 до 29.02.2024 матеріали справи не містять. Вказані вище факти не спрпостовані відповідачем.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.06.2024 у справі № 480/2428/24, яке залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2025, зобов'язано відповідача, на виконання вимог постанови КМУ від 23.10.2023 № 1109, провести класифікацію посади державної служби - начальника Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області станом на 01.01.2024, а також з урахуванням проведеної клаисфікації нарахувати і виплатити позивачу заробітну плату за період з 01.01.2024 по 31.01.2024, з урахуванням оцінки, яка надана судом.

Висновки суду та їх мотиви.

Згідно з ч.1 ст.94 КЗпП України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Нормою ч.5 ст.97 КЗпП України визначено, що оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються роботодавцем після виконання зобов'язань щодо оплати праці.

Відповідно до ст.98 КЗпП України оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.

Згідно з ч.1 ст.115 КЗпП України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Приписом ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ч.2 ст.30 Закону про оплату праці роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.

Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку є первинні документи.

Наказом Державного комітету статистики України від 25.12.2009 № 489 затверджені типові форми первинної облікової документації зі статистики праці, серед яких є форма табелю обліку використання робочого часу та табелю робочого часу.

Отже, враховуючи вищевказані норми законодавства, підставою для нарахування заробітної плати є дані табелю обліку використання робочого часу.

25.04.2023 КМУ прийняв постанову № 391, яка набрала чинності з 28.04.2023.

Відповідно до абзаців 1 та 3 пп.1 п.1 цієї постанови на період воєнного стану для працівників державних органів, які безпосередньо здійснюють свої повноваження на територіях можливих бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, посадові оклади визначаються з урахуванням коефіцієнта 1,5.

Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, Охтирська міська територіальна громада віднесена до територій можливих бойових дій, а саме з 24.02.2022.

Постановою КМУ від 23.10.2023 № 1109 «Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» установлено, що у 2023 році з метою підготовки до впровадження у 2024 році єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад державної служби після набрання чинності законом щодо зміни моделі оплати праці державних службовців класифікація посад державної служби державними органами проводиться у місячний строк з дня набрання чинності цією постановою згідно з Алгоритмом проведення класифікації посад державної служби в умовах воєнного стану, затвердженим цією постановою.

Абзацом 1 п.12 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що у 2024 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з посадового окладу, надбавки за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, місячної або квартальної премії, компенсації за додаткове навантаження та за вакантною посадою, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших доплат передбачених законом України.

Питання оплати праці державних службовців регулюються постановою КМУ від 29.12.2023 № 1409 ''Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році''. Цією Постановою, з метою упорядкування умов оплати праці працівників державних органів, затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році.

Оскільки рішенням суду у справі № 480/2428/24, яке набрало законної сили, встановлено обов'язок відповідача на виконання вимог постанови КМУ № 1109 провести класифікацію посади державної служби - начальника Охтирського об'єднаного управління ПФУ Сумської області станом на 01.01.2024, в матеріалах справи наявний табель обліку робочого часу позивача за лютий 2024 року, і відповідачем не надано доказів відсутності позивача на роботі у лютому 2024 чи не отримання від позивача табелю, то відповідач зобов'язаний здійснювати нарахування та виплату позивачу заробітної плати із урахуванням постанови КМУ № 15 за період з 01.02.2024 до 29.02.2024 у сумі 42565 грн, а відтак позовні вимоги про стягнення цієї суми з відповідача є обґрунтованими.

Аргументи відповідача, що позивач не перебуває у трудових відносинах з ПФУ є необґрунтованим, оскільки ПФУ на виконання рішення суду у справі № 480/1693/19 був виданий наказ від 25.07.2019 № 332-о, яким позивача поновлено на посаді начальника Охтирського об'єднаного управління ПФУ Сумської області.

Крім того, враховуючи постанову КМУ від 21.12.2016 № 988 зі змінами, внесеними постановою КМУ від 11.01.2018 № 5, а також те, що відповідно до постанови КМУ від 22.08.2018 № 628 до відповідача було приєднані територіальні управління ПФУ Сумської області, в тому числі і Південне об'єднане управління ПФУ в Сумській області, а 18.06.2019 юридичну особу Південне об'єднане управління ПФУ Сумської області припинено, саме відповідач є правонаступником як Південного об'єднаного управління ПФУ Сумської області, так і Охтирського об'єднаного управління ПФУ Сумської області.

Отже, поведінка відповідача щодо відсутності нарахування та виплати позивачу заробітної плати за спірний період не відповідає критеріям правомірності, які передбачені ч.2 ст.2 КАС України, а тому належним способом захисту є визнання протиправною такої бездіяльності відповідача та стягнення з відповідача на користь позивача заробітної плати за період з 01.02.2024 до 29.02.2024 у сумі 42565 грн.

Згідно п.2 ч.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць.

Отже, суд вважає за необхідне рішення суду у частині стягнення з відповідача на користь позивача середньої заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць у розмірі 42565 грн допустити до негайного виконання.

Щодо клопотання про встановлення судового контролю, то згідно з ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, суд наділений правом застосовувати інститут судового контролю. Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль.

Оскільки наявність таких обставин позивачем не доведено, то суд відмовляє у задоволенні клопотання позивача про втсановлення судового контролю.

Судові витрати.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", розподіл судового збору судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 143, 241-246, 250, 268-272, 287 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заробітної плати - задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відсутності нарахування та виплати заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.02.2024 до 29.02.2024.

3. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заробітну плату за період з 01.02.2024 до 29.02.2024 в сумі 42565 (сорок дві тисячі п'ятсот шітдесят п'ять) грн.

4. В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю - відмовити.

5. Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць у сумі 42565 (сорок дві тисячі п'ятсот шітдесят п'ять) грн.

5. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

6. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.І. Сидорук