Рішення від 07.11.2025 по справі 380/9340/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2025 рокусправа № 380/9340/25

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул. Митрополита Андрея 10 м. Львів 79016) (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: пл. Соборна 3 м. Слов'янськ Донецька область 84121) (далі - відповідач-2) в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ в Донецькій області від 09.04.2025 року № 11693/03-16;

- зобов'язати Головне управління ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату з 31 березня 2025 року ОСОБА_1 пенсії з урахуванням розміру заробітної плати за період роботи в російській федерації, вказаної в довідці від 04.05.2021 № П-168, в довідці від 09.04.2021 № 134, в довідці від 09.04.2021 № 29, в довідці від 30.03.2021 № ИСХ-НБ-01084-21 та з урахуванням попередньо виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 15 січня 2022 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах. Зазначив, що до страхового стажу при призначенні пенсії зараховано періоди роботи в російській федерації. Проте, при визначення розміру пенсії ГУ ПФУ у Львівській області позивачу не враховано заробітну плату за 1992-2010 роки. Стверджує, що звернувся із заявою до ГУ ПФУ у Львівській області про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області прийнято рішення від 09.04.2025 № 11693/03-16, яким позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням розміру заробітної плати за період роботи в російській федерації, розмір якої визначено в довідці від 04.05.2021 № П-168, № 134 від 09.04.2021, № ИСХ-НБ-01084-21 від 30.03.2021 та № 29 від 09.042021 у зв'язку з припиненням міжнародного співробітництва. Позивач не погодився із таким рішенням, тому звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою від 12.05.2025 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача-2 на адресу суду надійшов відзив (вх. № 42652 від 22.05.2025) у якому зазначив, що ОСОБА_1 звернувся із заявою від 31.03.2025 № 2554, щодо проведення перерахунку пенсії, а саме - перерахувати зарплату з 1998 по 2010 роки. Заява опрацьовувалася за принципом екстериторіальності відповідно до Порядку приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (зі змінами) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області. 23 грудня 2022 року набрав чинності Закон України «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993», відповідно до якого зупинено у відносинах, зокрема, з російською федерацією дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року № В240/94-ВР та протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993, вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 03 березня 1998 року № 140/98-ВР. З 1 січня 2023 року російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року. Пенсії громадянам, які проживали/ працювали на території російської федерації, призначаються на умовах, визначених Законом № 1058-IV. При цьому до страхового стажу зараховуються періоди роботи (служби) на території РРФСР по 31 грудня 1991 року, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії враховується за періоди страхового стажу, набутого на території України, на умовах, визначених частиною першою статті 40 Закону № 1058. За результатами розгляду наданих до заяви документів не зараховано довідки про доходи позивача з 1999 по 2010 роки за періоди роботи в російській федерації через припинення міжнародного співробітництва. Вважає, що Головним управлінням не допущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно позивача, то підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

На адресу суду від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 46130 від 04.06.2025), у якому проти позову заперечив. В обґрунтування зазначив, що довідки про стаж і заробітну плату підлягають перевірці, але в умовах введеного Указами Президента України від 24.02.2022 № 64/2002 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, АТ «Укрпошта» повністю припинила обмін посилками/листами з країною-агресором. Оскільки наразі відсутня можливість зробити запит до російської федерації, щодо перевірки достовірності інформації зазначеної в довідках про заробітну плату, то стверджує, що проведення перерахунку пенсії відповідно до наданих довідок на теперішній час неможливе. Просив відмовити у задоволенні позову.

На адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. № 47473 від 09.06.2025) у якій зазначив, що ГУ ПФУ у Львівській області не спростувало доводів позивача, якими він обґрунтовує позовні вимоги.

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.

ОСОБА_1 з 15.01.2022 отримує пенсію за віком на пільгових умовах. До страхового стажу позивача для призначення пенсії зараховано періоди його роботи в російській федерації. Однак, при визначенні розміру пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду у Львівській не враховано заробітну плату за 1992-2010 роки, яку отримував позивач працюючи в російській федерації.

31 березня 2025 року позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати, яку отримував працюючи в російській федерації та розмір якої вказано у довідках № П-168 від 04.05.2021, № 134 від 09.04.2021, № 29 від 09.04.2021 та № ИСХ-НБ-01084-21 від 30.03.2021, які додав до заяви.

За принципом екстериторіальності заяву розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду у Донецькій області.

Рішенням о/р НОМЕР_1 від 07.04.2025 ГУ ПФУ у Донецькій області відмовлено позивачу в перерахунку пенсії з урахуванням розміру заробітної плати за період роботи в російській федерації, розмір якої вказаний у довідках.

ОСОБА_1 погодився з таким рішенням, тому звернувся з цим позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд керується таким.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З аналізу частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, статті 23 Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України слідує, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV з наступними змінами та доповненнями, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності вказаним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених зазначеним Законом.

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років (ч. 1 ст. 26 Закону № 1058-IV).

Згідно зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-VI:

- страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

- страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше, надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частинами 1 - 3 статті 24 Закону №1058-VI передбачено, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною 1 статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною 1 статті 26 цього Закону.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно із абзацами 1, 2 частини 1 статті 40 Закону №1058-VI для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.04.2014 №13-1) затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1), який визначає, зокрема, перелік документів, необхідних для призначення пенсії.

Відповідно до абзацу 5 підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку №22-1 особи, яким пенсія відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення призначається з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди роботи на територіях держав-учасниць міжнародних договорів (угод), надають довідки про заробітну плату для призначення пенсії (з розбивкою по місяцях), видані підприємствами, установами чи організаціями (їх правонаступниками), де працювала особа, або архівними установами.

При цьому, статтею 4 Закону №1058-VI встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України та складається поряд з національним законодавством, із міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань здійснює міжнародне співробітництво, забезпечує виконання зобов'язань, узятих за міжнародними договорами України з питань, що належать до його компетенції (підпункт 13 пункту 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №280 від 23.07.2014).

Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Статтею 6 Угоди між Урядом України і Урядом російської федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України та росії, які працюють за межами кордонів своїх країн (дата підписання: 14.01.1993) встановлено, що трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох сторін, взаємно визначається сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.

Відповідно до статті 7 цієї Угоди питання пенсійного забезпечення регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 та двосторонніми угодами в цій галузі.

Статтею 5 цієї Угоди передбачено гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, яка була чинною на момент звернення позивача за призначенням пенсії, поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди.

Згідно з частиною 2 статті 6 Угоди від 13.03.1992 для встановлення права на пенсію, у тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, отриманий на території будь-якої з цих держав, а також, на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією Угодою.

При цьому, необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані в належному порядку на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР до 01.12.1991, приймаються на території держав-учасниць Співдружності без легалізації (стаття 11 Угоди від 13.03.1992), а Держави-учасниці Співдружності, зі свого боку, беруть на себе зобов'язання інформувати одна одну про діюче в їхніх державах пенсійне законодавство, наступні його зміни, а також вживати необхідних заходів щодо встановлення обставин, які мають вирішальне значення для визначення права на пенсію та її розміру (стаття 10 Угоди від 13.03.1992).

Суд звертає увагу, що Угодою від 13.03.1992 встановлено, зокрема, правила обчислення розміру пенсій.

Згідно із частиною 3 статті 6 цієї Угоди обчислення пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу. У разі, якщо в державах-учасницях Угоди введена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.

Зазначеною Угодою визначено стаж, який підлягає безумовному врахуванню при призначенні пенсії, і відповідно, заробіток за такий період також підлягає включенню при обчисленні пенсії.

Рішенням Економічного Суду Співдружності Незалежних Держав №01-1/2-07 від 26.03.2008 визначено, що норма пункту 3 статті 6 Угоди від 13.03.1992 встановлює правило, згідно з яким розмір пенсії визначається із заробітку (доходу) за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу, і застосовується при первинному призначенні пенсії в державах-учасницях Угоди.

Отже, викладені положення зазначених Угод передбачають, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, враховується при встановленні права на пенсію і її обчисленні. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалася трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводиться за законодавством держави, на території якого вони проживають. При цьому, обчислення пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах з 15.01.2022, що підтверджується доданим до позовної заяви позивачем протоколом про призначення пенсії.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням довідок про заробітну плату за період роботи в російській федерації. Додав архівну довідку про заробітну плату № П-168 від 04.05.2021 видану архівним відділом про період роботи у ЗАТ «Самотлорское управление повышения нефтеотдачи платсов и капитального ремонта скважин», № 134 від 09.04.2021 за період роботи у ООО Производственно-внедренческое предприятие «АБС», № 29 від 09.04.2021 за період роботи у ООО №ЛИОС», № ИС/Х-НБ-01084/21 видану ПАТ «РН-ЗАПАДНАЯ СИБИРЬ».

Заяву розглянуто за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ у Донецькій області та прийнято рішення о/р 133850009752 від 07.04.2025 про відмову у перерахунку пенсії. За результатами розгляду наданих до заяви документів не зараховано довідки про доходи з 1999 по 2010 роки за періоди роботи в російській федерації через припинення міжнародного співробітництва.

Суд встановив, що подані позивачем довідки про заробітну плату підписані заступником начальника відділу, директором та головним бухгалтером, в.о. начальника Регіонального архівного управління, а також, завірені печаткою підприємств.

У довідках визначені фактичні суми заробітку позивача, що враховуються для обчислення пенсії. Також, вказано, що на всі виплати нараховані страхові внески (єдиний внесок).

Окрім цього, слід звернути увагу, що згідно із статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, саме трудова книжка працівника є основним документом, який підтверджує його трудовий стаж. При цьому, лише у разі відсутності трудової книжки або записів в ній органи пенсійного фонду мають право встановлювати трудовий стаж на підставі інших первинних документів чи показань свідків.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.04.2020 у справі №159/4315/16-а та від 26.04.2021 у справі №348/2180/16-а.

Згідно із записами в трудовій книжці серії НОМЕР_2 від 21.01.1985 позивач, ОСОБА_1 працював на території Російської Федерації.

Відповідачем не вказано про недоліки заповнення трудової книжки позивача, або про недостовірність чи недостатність записів у ній.

Отже, позивачем вчинено всі дії та подано всі документи, що необхідні для призначення пенсії, з урахуванням заробітної плати, визначеної в зазначених довідках.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що під час обчислення розміру пенсії за віком позивача заробітна плата з 1992 по 01.01.2010 на підставі довідок № П-168 від 04.05.2021 видану архівним відділом про період роботи у ЗАТ «Самотлорское управление повышения нефтеотдачи платсов и капитального ремонта скважин», № 134 від 09.04.2021 за період роботи у ООО Производственно-внедренческое предприятие «АБС», № 29 від 09.04.2021 за період роботи у ООО №ЛИОС», № ИС/Х-НБ-01084/21 видану ПАТ «РН-ЗАПАДНАЯ СИБИРЬ» підлягає врахуванню, як це передбачено частиною 3 статті 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

Щодо покликань відповідача-2, що з 01.01.2023 російська федерація припинила участь в Угоді від 13.03.1992 і відповідно до запропонованого Пенсійним фондом України порядку дій, який підтримано Міністерством соціальної політики України, до страхового стажу зараховуються періоди роботи (служби) рфрс по 31.12.1991, а заробітна плата (дохід) для обчислення до пенсії враховується за періоди страхового стажу, набутого на території України на умовах, визначених частиною 1 статті 40 Закону №1058, суд зазначає таке.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Надалі відповідними Указами Президента України строк дії правового режиму воєнного стану неодноразово продовжувався.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 №1328 постановлено вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13.03.1992 у м. Москві.

Однак всі первинні документи не можуть піддаватися сумніву та позбавляти особу права на отримання пенсії, що обчислена із заробітку, який вона отримувала на законних підставах, тільки з тих підстав, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації, Україною припинено співробітництво та обмін поштою з цією державою.

Тому, суд вважає доводи відповідача щодо неможливості обчислення розміру пенсії позивача, з урахуванням наданих ним довідок про заробітну плату, з огляду на припинення з 01.01.2023 участі російської федерації в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 необґрунтованими, оскільки на періоди роботи позивача в російській федерації положення Угоди до виходу з неї України поширювалися та передбачали право на пенсію громадянам держав-учасниць Угоди, з врахуванням трудового стажу, набутого на території будь-якої з цих держав, та заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

Суд звертає увагу, що з 01.01.2023 російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, а для України зазначений міжнародний договір припинив свою дію 19.06.2023.

Водночас спір стосується періодів трудової діяльності позивача, що мали місце в період дії вказаної Угоди, а тому така угода підлягає до застосування.

Суд також зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003р. - № 1058» у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Щодо зобов'язання ГУ ПФ України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату з 31 березня 2025 року ОСОБА_1 пенсії з урахуванням розміру заробітної плати за період роботи в російській федерації, вказаної в довідці від 04.05.2021 № П-168, в довідці від 09.04.2021 № 134, в довідці від 09.04.2021 № 29, в довідці від 30.03.2021 № ИСХ-НБ-01084-21 та з урахуванням раніше виплачених сум суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, згідно із яким, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

У справі, яка розглядається, для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено ГУ ПФ України у Донецькій області, рішенням якого відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням довідок.

Тому, дії зобов'язального характеру щодо зобов'язання здійснити перерахунок та виплату з 01 квітня 2025 року ОСОБА_1 пенсії з урахуванням розміру заробітної плати за період роботи в російській федерації, вказаної в довідці від 04.05.2021 № П-168, в довідці від 09.04.2021 № 134, в довідці від 09.04.2021 № 29, в довідці від 30.03.2021 № ИСХ-НБ-01084-21 та з урахуванням попередньо виплачених сум має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, яким у цьому випадку є ГУ ПФ України у Донецькій області.

Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією, що викладена у постанові Верховного Суду від 08.02.2024 у справі №500/1216/23.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушених прав та інтересів позивача буде прийняття рішення про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними і скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області від 07.04.2025 о/р НОМЕР_1 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням довідок № П-168 від 04.05.2021, № 134 від 09.04.2021, № 29 від 09.04.2021 з 1992 по 2010 року та зобов'язання відповідача-2 провести ОСОБА_1 з 01.04.2025 року перерахунок розміру пенсії з урахуванням довідок № П-168 від 04.05.2021, № 134 від 09.04.2021, № 29 від 09.04.2021 та з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, з метою повного та ефективного захисту прав позивача суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Тому, з огляду на те, що суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимоги немайнового характеру, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області на користь позивача слід стягнути сплачений ним при зверненні до суду із цим позовом судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд-

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84121 Донецька область Краматорський район м. Слов'янськ пл. Соборна 3; код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області о/р НОМЕР_1 від 07.04.2025 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідок № П-168 від 04.05.2021, № 134 від 09.04.2021, № 29 від 09.04.2021, № ИСХ-НБ-01084-21 від 30.03.2021.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області провести перерахунок та виплату з 01 квітня 2025 року ОСОБА_1 пенсії з урахуванням розміру заробітної плати за період роботи в російській федерації, вказаної в довідці від 04.05.2021 № П-168, в довідці від 09.04.2021 № 134, в довідці від 09.04.2021 № 29, в довідці від 30.03.2021 № ИСХ-НБ-01084-21 та з урахуванням раніше виплачених сум.

5. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.П. Качур