06 листопада 2025 рокусправа № 380/2116/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Підставою позову є протиправність, на думку позивача, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області від 29.08.2024 про пенсійне забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що зверталась до відділу обслуговування громадян №16 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перерахунок пенсії (перехід з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника). Працівник сервісного центру №16, приймаючи документи, повідомила, що відсутнє підтвердження проживання разом позивача та її померлого чоловіка, оскільки в пенсійній справі ОСОБА_2 знаходиться копія паспорта, в якому адреса місця проживання не співпадає з адресою її місця проживання. Після цього позивач подала до сервісного центру №16 витяги з реєстру територіальної громади щодо реєстрації місця проживання її та її чоловіка, що підтверджували однакову адресу реєстрації. Втім, розглянувши заяву позивача про перерахунок пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняло рішення від 29.08.2024 про відмову у перерахунку пенсії з підстав відсутності документу про перебування позивача на утриманні померлого годувальника. Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернулась до суду із цим позовом.
Щодо процесуальних дій, вчинених у зв'язку із розглядом цієї справи, суд зазначає наступне.
Ухвалою судді від 10.02.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач-1 подав відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позовних вимог заперечує. Вказує, що позивач 21.08.2024 звернулась до уповноваженого органу Пенсійного фонду України із заявою щодо перерахунку пенсії - перехід на пенсію по втраті годувальника відповідно до положень Закону України від 09.07.2003 № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До вказаної заяви було додано копії: паспорту позивача; свідоцтва про укладення шлюбу; трудової книжки годувальника; військового квитка годувальника; довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру годувальника; свідоцтва про смерть годувальника. Враховуючи відсутність доказів перебування позивача на утриманні померлого годувальника, слід дійти висновку, що рішення Головного управління про відмову в призначенні/перерахунку пенсії на заяву від 29.08.2024 прийнято межах в повноважень та у відповідності до положень чинного законодавства.
Відповідач-2 проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що за наслідками наданого позивачем пакету документів встановлено, що в наявних матеріалах справи відсутні документи на підтвердження факту перебування позивачки на утриманні померлого годувальника. Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.
Позивач 21.08.2024 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок (перехід на інший вид пенсії - пенсію по втраті годувальника) пенсії.
Вказану заяву згідно з принципом екстериторіальності розглянуло Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та прийняло рішення від 29.08.2024 про відмову у перерахунку пенсії.
Вважаючи таке рішення відповідача-1 протиправним, позивач звернулась до суду із цим позовом.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 1 ст. 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Умови призначення пенсії по втраті годувальника встановлені ст. 36 Закону №1058-IV.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону №1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та непрацездатним членам сім'ї особи, якій відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
Згідно з ч. 2 ст. 36 Закону №1058-IV непрацездатними членами сім'ї вважаються:
1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;
2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.
Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.
Частиною 3 ст. 36 Закону №1058-IV передбачено, що до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:
1) були на повному утриманні померлого годувальника;
2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.
Позивач 21.08.2024 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перехід на інший вид пенсії - пенсію по втраті годувальника ОСОБА_2 .
Вказану заяву згідно з принципом екстериторіальності розглянуло Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та прийняло рішення від 29.08.2024 про відмову у перерахунку пенсії.
Відмову у переході на інший вид пенсії у рішенні відповідачем-2 обґрунтовано відсутністю документа про перебування на утриманні померлого годувальника.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок №22-1).
Пунктом 2.3 Порядку №22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, серед іншого, додається документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.
Згідно з п. 2.11 Порядку №22-1 за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються відомості про місце проживання (разом з годувальником за однією адресою), зазначені у пункті 2.22 цього розділу, або документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт.
Відповідно до п. 2.22 Порядку №22-1 для підтвердження інформації про місце проживання особа може надавати відомості про місце проживання, що були внесені до документів, визначених Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».
Відтак, з наведеного висновується, що документами, що засвідчать факт перебування позивача на утриманні померлого годувальника, можуть бути документи, визначені Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» (зокрема, витяг з реєстру територіальної громади), або документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування.
Відповідачем-1 до матеріалів справи долучено копію заяви позивача від 21.08.2024 та переліку документів, доданих до заяви.
Зазначений перелік містить такі документи:
- довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру - 1320-24-00092;
- заява про призначення/перерахунок пенсії - №2058;
- паспорт або ID-картка або Посвідка - НОМЕР_1 ;
- трудова книжка або документи про стаж - 02.11.1972, НОМЕР_2 ;
- військовий квиток - НОМЕР_3 ;
- диплом (свідоцтво, атестат) про навчання - № НОМЕР_4 ;
- довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера померлому годувальнику - НОМЕР_5 ;
- свідоцтво про шлюб - НОМЕР_6 ;
- свідоцтво РАГС про смерть годувальника або рішення суду про визнання безвісти зниклим - 1416011/00/АZ/2024/522742.
Також зі змісту оскаржуваного рішення вбачається, що воно приймалось на підставі таких документів:
- паспорт заявниці;
- свідоцтво про укладення шлюбу;
- трудова книжка годувальника;
- військовий квиток годувальника;
- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру годувальника;
- свідоцтво про смерть годувальника.
Таким чином, з наведеного висновується, що в порушення вимог Закону №1058-IV та Порядку №22-1 позивачем при зверненні до пенсійного органу із заявою про переведення на інший вид пенсії (пенсію по втраті годувальника) не було долучено документу про перебування позивача на утриманні померлого годувальника.
Щодо твердження позивача про те, що нею подано до сервісного центру №16 витяги з реєстру територіальної громади щодо реєстрації місця проживання її та її чоловіка, що підтверджують однакову адресу реєстрації, то суд зазначає, що позивачем не долучено жодного доказу на підтвердження факту подання таких документів до пенсійного органу. Натомість відсутність таких документів підтверджується копією заяви позивача (та переліком доданих документів) від 21.08.2024 та змістом оскаржуваного рішення (в частині зазначення переліку документів, які враховувались при прийнятті рішення).
Також позивач до позову долучає заяву про призначення/перерахунок пенсії від 23.09.2024, опис документів, долучених до такої заяви (серед яких містяться копії витягів з реєстру територіальної громади та довідка органу місцевого самоврядування) та лист Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.10.2024, наданий у відповідь на таку заяву.
Однак дії, рішення чи бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, вчинені/прийняті за результатами розгляду заяви позивача від 23.09.2024, не є предметом оскарження у межах цієї справи.
Отже, зважаючи на те, що позивачем при зверненні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не подано документу про перебування на утриманні померлого годувальника, то відповідачем-1 правомірно прийнято рішення від 29.08.2024 про відмову у перерахунку пенсії, а заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).
Під час судового розгляду справи судом не встановлено ознак протиправності рішення відповідача-1 в контексті спірних правовідносин. Натомість, доводи позивача, зазначені у позовній заяві є безпідставними, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі.
Відшкодування судових витрат позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено ст. 139 КАС України не передбачено, а тому такі слід покласти на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_7 ).
Відповідач-1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84121, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3; код ЄДРПОУ 13486010).
Відповідач-2 - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885).
СуддяСидор Наталія Теодозіївна