про прийняття справи до провадження
07 листопада 2025 року м. ДніпроСправа № 640/33336/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., перевіривши матеріали за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НВП "Ірігаційні системи" (01021, м. Київ, вул. Шовковична/Липський провулок, буд.13/2) до Головного управління Державної податкової служби в місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка 33/19) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Товариство з обмеженою відповідальністю "НВП "Ірігаційні системи" (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби в місті Києві (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 08.07.2021 № 0514040701 та № 0514050701.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 листопада 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 серпня 2022 року закінчено підготовче провадження у справі № 640/33336/21 та призначено судове засідання для розгляду справи.
Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі - Закон № 3863-ІХ) пункт 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (Відомості Верховної Ради України, 2023 р., № 29, ст. 111) викладено в новій редакції.
Так, приписами пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" установлено, що інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
На виконання вимог Закону № 3863-ІХ наказом ДСА України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399). Пунктом 22 Порядку № 399 встановлено, що на підставі отриманих примірників протоколу та переліку судових справ відповідальною особою протягом семи робочих днів після завершення автоматизованого розподілу судових справ передаються судові справи до судів, визначених за результатами автоматизованого розподілу.
Адміністративна справа № 640/33336/21 надійшла до Луганського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 640/33336/21 передано для розгляду судді Басовій Н.М.
З огляду на вищевикладене, вважаю за необхідне прийняти зазначену адміністративну справу до свого провадження.
Відповідно до положень частин 13, 14 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України справа, розгляд якої розпочато одним суддею чи колегією суддів, повинна бути розглянута цим самим суддею чи колегією суддів, за винятком випадків, які унеможливлюють участь судді у розгляді справи, та інших випадків, визначених цим Кодексом.
У разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
У разі зміни складу суду на стадії розгляду справи по суті суд повторно розпочинає розгляд справи по суті, крім випадку, коли суд ухвалить рішення про повторне проведення підготовчого провадження.
Згідно статті 35 КАС України справа, розгляд якої розпочато одним суддею чи колегією суддів, повинна бути розглянута цим самим суддею чи колегією суддів, за винятком випадків, які унеможливлюють участь судді у розгляді справи.
У разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
З аналізу наведеної норми можна зробити висновок, що у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку.
З огляду на викладене, вважаю за необхідне розгляд справи розпочати спочатку за правилами загального позовного провадження.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, якій у подальшому пролонговано до теперішнього часу.
Статтею 3 Конституції України встановлено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Діяльність органів державної влади не повинна створювати загрозу життю та здоров'ю людей.
Суд бере до уваги, що Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року №9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Згідно пункту 4 опублікованих 02.03.2022 Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.
Крім того, суд зазначає, що на теперішній час мають місце ракетні обстріли в багатьох містах, в тому числі в м. Дніпро, зазнають руйнування енергетичні об'єкти, тобто існує реальна загроза життю та здоров'ю учасників процесу, в тому числі й працівників суду, які мають перебувати в адміністративній будівлі для забезпечення умов фіксації судового процесу.
При цьому, відповідно до вимог пункту 10 частини першої статті 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Отже, з урахуванням дії в Україні воєнного стану, приймаючи до уваги Рекомендації щодо роботи судів в умовах воєнного стану, опублікованих 02.03.2022 Радою суддів України, враховуючи запроваджений дистанційний режим роботи суду, з метою забезпечення збереження життя та здоров'я учасників справи та працівників апарату суду, суд вважає за можливе підготовче провадження здійснити в письмовому провадженні без виклику сторін за матеріалами в електронній формі.
Суд зазначає, що сторони у справі не позбавлені можливості висловлювати свої доводи та заперечення стосовно спірних правовідносин шляхом подання заяв по суті позовних вимог, а також доказів, що надаються на їх підтвердження.
Розгляд справи в письмовому провадженні не позбавляє їх можливості участі у справі, жодним чином не створює будь-яких процесуальних чи практичних перешкод особі в доступі до правосуддя.
Також, за вказаною формою адміністративного судочинства суд не позбавлений можливості з'ясувати всі фактичні обставини справи та не обмежений у праві вживати визначених законом заходів, необхідних для з'ясування таких обставин, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів, відтак суд вважає за необхідне призначити підготовче засідання в порядку письмового провадження без виклику сторін.
Крім того, згідно із частиною четвертою статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до частини третьої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати від ГУ ДФС у м. Києві, Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, а також Бюро економічної безпеки України докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Також суд роз'яснює, що відповідно до частин сьомої, восьмої статті 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Крім того, відповідно до частини першої статті 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Частиною четвертої статті 59 КАС України передбачено що повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів:
1) довіреністю;
2) ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність";
3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу".
Так, в матеріалах справи наявний ордер адвоката Чернишової Антоніни Миколаївни серії АА №1232657 на підтвердження здійснення повноважень в Окружному адміністративному суду м. Києва.
З урахуванням викладеного вище, задля можливості подальшого представництва інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "НВП "Ірігаційні системи" в Луганському окружному адміністративному суді, суд вважає за необхідне запропонувати адвокату Чернишовій Антоніні Миколаївні підтвердити свої повноваження на представництво.
Керуючись статтями 9, 57, 59, 80, 256, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НВП "Ірігаційні системи" до Головного управління Державної податкової служби в місті Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - прийняти до провадження.
Справа розглядатиметься суддею Басовою Н.М. одноособово.
Розглядати справу в порядку загального позовного провадження.
Підготовче провадження здійснити в письмовому провадженні без виклику сторін.
Запропонувати сторонам протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали надіслати суду через підсистему "Електронний суд" додаткові письмові пояснення по справі та відповідні докази разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) іншій стороні копії письмових пояснень та доданих до них документів.
Витребувати від ГУ ДФС у м. Києві копії документів фінансово-господарської діяльності по взаємовідносинам між ТОВ «НВП «Ірігаційні системи» та ТОВ «ІС-БУД» за період з січня 2016 року по 30.09.2018, які вилучені в рамках кримінального провадження № 32017100060000104.
Витребувати у Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, копії документів фінансово-господарської діяльності по взаємовідносинам між ТОВ «НВП «Ірігаційні системи» та ТОВ «ІС-БУД» за період з січня 2016 року по 30.09.2018, які вилучені в рамках кримінального провадження № 32017100060000104.
Витребувати у Бюро економічної безпеки України належним чином засвідчені копії документів фінансово-господарської діяльності по взаємовідносинам ТОВ "НВП "Ірігаційні системи" з ТОВ "ІС-БУД" за період з січня 2016 року по 30 вересня 2018 року, вилучених СУФР ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м.Києві згідно протоколу тимчасового доступу до речей і документів та їх огляду від 12 лютого 2018 року (кримінальне провадження № 32017100060000104).
Витребувані докази для приєднання до справи надати суду через підсистему "Електронний суд" в строк до 20 листопада 2025 року.
Запропонувати адвокату Чернишовій Антоніні Миколаївні надати відповідні документи на підтвердження повноважень на представництво інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "НВП "Ірігаційні системи" в Луганському окружному адміністративному суді.
Документи, що подаються у копіях повинні бути засвідчені належним чином згідно вимог діючого законодавства.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі "Електронний суд" для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за адресою https://adm.lg.court.gov.ua/sud1270/gromadyanam/csz/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
СуддяН.М. Басова