про прийняття справи до провадження
07 листопада 2025 року м. ДніпроСправа № 640/8001/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши матеріали справи за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стелла Енерджі» про стягнення штрафних санкцій та пені,
У провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебувала справа за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стелла Енерджі» (далі - відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача 3400000,00 грн в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 3 червня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Законом України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до положень абзаців другого-четвертого пункту 2 розділу ІІ Закону № 2825-IX до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п'ятої статті 153 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно-правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).
На виконання положень Закону № 2825-IX та відповідно до Порядку № 399 цю справу передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.
Частиною першою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що визначення судді, а в разі колегіального розгляду - судді-доповідача для розгляду конкретної справи здійснюється Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою під час реєстрації документів, зазначених в частині другій статті 18 цього Кодексу, а також в інших випадках визначення складу суду на будь-якій стадії судового процесу, з урахуванням спеціалізації та рівномірного навантаження для кожного судді, за принципом випадковості та в хронологічному порядку надходження справ.
Автоматизованою системою документообігу Луганського окружного адміністративного суду для розгляду цієї адміністративної справи визначено суддю Чернявську Т.І.
Згідно з частиною чотирнадцятою статті 31 КАС України у разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. У разі зміни складу суду на стадії розгляду справи по суті суд повторно розпочинає розгляд справи по суті, крім випадку, коли суд ухвалить рішення про повторне проведення підготовчого провадження.
Відповідно до частини першої статті 32 КАС України усі адміністративні справи в суді першої інстанції, крім випадків, встановлених цим Кодексом, розглядаються і вирішуються суддею одноособово.
З огляду на викладене, вважаю за необхідне вказану адміністративну справу прийняти до провадження та продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України спочатку.
Відповідно до частини четвертої статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
З метою з'ясування всіх обставин у справі та прийняття законного та обґрунтованого рішення, суд дійшов висновку про витребування доказів, на підставі яких суд має встановити наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують позовні вимоги, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Також суд вважає за необхідне звернути увагу відповідача на положення абзацу першого частини шостої статті 18 КАС України, згідно з якими адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат (абзац другий частини шостої статті 18 КАС України).
Реєстрація юридичними особами (приватної форми власності) електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в адміністративному судочинстві є обов'язковою з 20 лютого 2024 року.
Судом встановлено, що відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Стелла Енерджі» станом на цей час не має зареєстрованого електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі).
З огляду на викладене, суд звертає увагу відповідача на необхідність реєстрації електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі) з метою реалізації можливості обміну документами з судом.
Також при прийнятті справи до провадження суд вважає за необхідне вирішити клопотання позивача про поновлення пропущеного строку для звернення з адміністративним позов, яке заявлено в позовній заяві.
В обґрунтування заявленого клопотання позивач зазначив, що відповідно до абзацу другого частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк.
Так, в межах строку, передбаченого частиною другою статті 122 КАС України, 20 квітня 2022 року позивачем подано адміністративний позов із додатками на електронну адресу відповідача - officestellaenergyltd@gmail.com та суду - іnbox@adm.ki.court.gov.ua.
Водночас, до цього часу (часу подання цього позову засобами поштового зв'язку) позов не було прийнято судом до свого провадження, за наявною інформацію з офіційного вебсайту Окружного адміністративного суду м. Києва «позовні заяви подаються наручно або направляються поштою до суду».
Разом з тим, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»», на території України з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан строком на 30 діб, а також запроваджено заходи правового режиму воєнного стану.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»», затверджено Указ Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»», затверджено Указ Президента України від 22 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»», затверджено Указ Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено строк дії воєнного стану на території України з 24 березня 2022 року строком на 30 діб, з 25 квітня 2022 року строком на 30 діб та з 25 травня 2022 року строком на 90 діб відповідно.
Разом з цим, 2 березня 2022 року Рада суддів України оприлюднила рекомендації роботи судів в умовах воєнного стану, відповідно до яких постановлено: роз'яснювати громадянам можливість відкладення розгляду справ у зв'язку із воєнними діями; по можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через задіяння до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку небезпекою для життя; справи, які не є невідкладними, розглядати лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження; виважено підходити до питань, пов'язаних з поверненням різного роду процесуальних документів, залишення їх без руху, встановлення різного роду строків, по можливості продовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану; зосередитись виключно на проведенні невідкладних судових розглядів (взяття під варту, продовження строків тримання під вартою).
Позивач зазначив, що його місцезнаходженням є м. Київ та під час воєнного стану частина працівників позивача вступила до лав територіальної оборони, частина задіяна у інших видах протидії збройній агресії проти України, частина працівників була евакуйована з мінімальним комплектом речей до безпечних місць, у зв'язку з їх проживанням безпосередньо у місцях проведення активних бойових дій у Київській області.
Крім того, м. Київ піддавався ракетним обстрілам жилих районів та цивільної інфраструктури, що ставило під загрозу життя та здоров'я працівників та робило неможливим представлення працівниками інтересів позивача у судах України.
Вищенаведене свідчить про те, що позивач з об'єктивних причин не міг належним чином забезпечити представництво своїх інтересів у цій справі, зокрема, шляхом подання адміністративного позову.
З огляду на викладене, позивач просить визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновити такий пропущений строк.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Частиною шостою статті 161 КАС України регламентовано, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (частина шоста статті 161 КАС України).
Згідно із частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень (абзац другий частини другої статті 122 КАС України).
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 1 грудня 2021 року № 2429 «Про накладення штрафу на ТОВ «СТЕЛЛА ЕНЕРДЖІ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу та Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності)» на Товариство з обмеженою відповідальністю «Стелла Енерджі» накладено штраф у розмірі 1700000,00 грн за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов № 1469 та Ліцензійних умов № 1468.
Означену постанову відповідач отримав 22 грудня 2021 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу (наявний запис про отримання особисто директором Товариства з обмеженою відповідальністю «Стелла Енерджі», скріплений печаткою підприємства).
Отже, враховуючи встановлений законодавством 30-денний строк для добровільної сплати штрафу, до суду з цим позовом позивач мав звернутися до 21 квітня 2022 року включно.
До суду з цією позовною заявою позивач звернувся 27 травня 2022 року, про що свідчить відмітка календарного штемпеля на поштовому конверті, в якому надійшла позовна заява, тобто з пропуском встановленого абзацом другим частини другої статті 122 КАС України тримісячного строку звернення до суду.
З огляду на введений в Україні Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому був продовжений і триває дотепер, та активну фазу військової агресії Російської Федерації проти України по всій території країни у першому півріччі 2022 року, суд вважає за можливе визнати поважними причини пропуску строку та поновити позивачу пропущений строк звернення до суду.
Керуючись статтями 9, 12, 18, 31, 32, 121, 122, 123, 159, 241, 243, 248, 256, 257, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти адміністративну справу до провадження.
Визнати причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та поновити Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, строк звернення до адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стелла Енерджі» про стягнення штрафних санкцій та пені у адміністративній справі № 640/8001/22.
Продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) спочатку.
Запропонувати сторонам у разі зміни фактичних обставин по цій справі повідомити суду про таке протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня отримання цієї ухвали шляхом направлення додаткових письмових пояснень в електронній формі через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» або у паперовій формі шляхом надіслання поштовим зв'язком на тимчасову адресу для листування (абонементна скринька 4585, м. Дніпро, вул. Будівельників, буд. 28, поштовий індекс 49089).
Зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали надати суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» або шляхом надіслання поштовим зв'язком на тимчасову адресу для листування (абонементна скринька 4585, м. Дніпро, вул. Будівельників, буд. 28, поштовий індекс 49089):
- постанову від 8 листопада 2021 року № 2007 «Про проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ «СТЕЛЛА ЕНЕРДЖІ»;
- посвідчення на проведення позапланової невиїзної перевірки від 8 листопада 2021 року № 667;
- акт позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Стелла Енерджі» від 9 листопада 2021 року № 582;
- докази направлення / вручення вищезазначених документів Товариству з обмеженою відповідальністю «Стелла Енерджі»;
- інформацію щодо оскарження / неоскарження Товариством з обмеженою відповідальністю «Стелла Енерджі» постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 1 грудня 2021 року № 2429 «Про накладення штрафу на ТОВ «СТЕЛЛА ЕНЕРДЖІ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу та Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності)»;
- інформацію про сплату / несплату Товариством з обмеженою відповідальністю «Стелла Енерджі» штрафу у розмірі 1700000,00 грн та пені у розмірі 1700000,00 грн.
Справа розглядатиметься суддею Чернявською Т.І. одноособово.
Ухвалу про прийняття справи до провадження направити позивачу до електронного кабінету за допомогою підсистеми (модуля) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд», а відповідачу на адресу електронної пошти, яка зазначена в позовній заяві - officestellaenergyltd@gmail.com, та на адресу місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - вул. Козацька, буд. 122, м. Київ, 03022.
Звернути увагу сторін на те, що згідно з частиною восьмою статті 59 КАС України у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження на здійснення представництва (самопредставництва) в Луганському окружному адміністративному суді, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.
Повідомити відповідача про необхідність реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) - «Електронний суд» для обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, а також між учасниками судового процесу.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо цієї справи в мережі Інтернет за вебадресою сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяТ.І. Чернявська