Рішення від 07.11.2025 по справі 320/45296/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2025 року № 320/45296/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «БУКМЕКЕРСЬКА КОМПАНІЯ «ФАВБЕТ» до Державного агентства України ПлейСіті про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «БУКМЕКЕРСЬКА КОМПАНІЯ «ФАВБЕТ» із позовом до Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ) про визнання протиправним та скасування рішення Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей №319 від 19.06.2024 «Про застосування фінансових санкцій (штрафів) за порушення вимог законодавства про рекламу до Товариства з обмеженою відповідальністю «БУКМЕКЕРСЬКА КОМПАНІЯ «ФАВБЕТ».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 06.11.25 вирішено замінити відповідача у справі, а саме Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей, на її правонаступника - Державне агентство України ПлейСіті.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про відсутність обставин вчинення ним порушення вимог законодавства, встановлення обставин чого стало підставою притягнення його до відповідальності шляхом прийняття оскаржуваного рішення.

Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві, наголошує, що оскаржуване рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені у наданому відзиві.

Такі доводи заперечені позивачем у наданій суду відповіді на відзив.

Відповідачем подано до суду заперечення на відповідь на відзив.

У судовому засіданні 15.01.2025 судом вирішено здійснювати подальший розгляду справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримав від КРАІЛ лист вих. № 13-8/1522 від 29.04.2024 «Про залучення до участі в адміністративному провадженні», яким повідомлялося, що під час здійснення контролю за дотриманням законодавства України про рекламу у сфері організації та проведення азартних ігор КРАІЛ у квітні 2024 року відповідачем виявлено розповсюдження засобом зовнішньої реклами за адресою: м. Київ, просп. Нарбута Георгія (Визволителів), 8-а, рекламного сюжету з умовною назвою «FAVBET генеральний спонсор Федерація хокею України Спорт підтримає тебе!», який містить зображення об'єкту права інтелектуальної власності, під яким провадиться діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор ТОВ «БУКМЕКЕРСЬКА КОМПАНІЯ «ФАВБЕТ», що розповсюджується з можливими ознаками порушення вимог статті 22-1 Закону про рекламу. У зв'язку з цим КРАІЛ розпочато адміністративне провадження у справі про порушення вимог законодавства про рекламу, а ТОВ «БУКМЕКЕРСЬКА КОМПАНІЯ «ФАВБЕТ» долучається до розгляду справи про порушення вимог законодавства про рекламу як учасник і від останнього вимагалося надати інформацію і підтвердні матеріали.

У відповідь на заначений лист КРАІЛ від 29.04.2024 позивачем було направлено лист-відповідь вих. № 01/05 від 02.05.2024, в якому було надано пояснення щодо розміщеного рекламного сюжету та підтверджуючі документи.

12.06.2024 позивачем отримано від відповідача лист вихідний № 13-8/2019 від 11.06.2024 та Акт про порушення вимог законодавства про рекламу ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БУКМЕКЕРСЬКА КОМПАНІЯ «ФАВБЕТ» та ПРИВТНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ «ЕЙ-ПЕТРОЛ» № 10/2024 від « 10» червня 2024 року.

Відповідно до Акту про порушення, в результаті здійснення контролю за дотриманням законодавства України щодо реклами в сфері організації та проведення азартних ігор Відповідачем встановлено наступне:

- Позивач є рекламодавцем рекламного сюжету з умовною назвою «FAVBET генеральний спонсор Федерація хокею Україна Спорт підтримає тебе!», який розповсюджувався у квітні 2024 року засобом зовнішньої реклами типу «Щит на фасаді будинку (будівлі)» за адресою: м. Київ, проспект Нарбута Георгія (Визволителів), 8А, що винний у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом;

- ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ЕЙ-ПЕТРОЛ» (ідентифікаційний код юридичної особи 33330341, адреса місцезнаходження юридичної особи: вул. Велика Кільцева, 2, село Петропавлівська Борщагівка, Бучанський район, Київська область, 08130) (надалі - Третя особа) є розповсюджувачем рекламного сюжету з умовною назвою «FAVBET генеральний спонсор Федерація хокею Україна Спорт підтримає тебе!» засобом зовнішньої реклами типу «Щит на фасаді будинку (будівлі)» за адресою: м. Київ, проспект Нарбута Георгія (Визволителів), 8А, що винний у порушенні порядку розповсюдження та розміщення реклами, встановленого законодавством;

- Розповсюджений засобом зовнішньої реклами типу «Щит на фасаді будинку (будівлі)» за адресою: м. Київ, проспект Нарбута Георгія (Визволителів), 8А, рекламний сюжет з умовною назвою «FAVBET генеральний спонсор Федерація хокею Україна Спорт підтримає тебе!» є зовнішньою рекламою, в яку вміщено об'єкт права інтелектуальної власності (Свідоцтво на знак для товарів і послуг № 312906 від 26.01.2022) або тотожній об'єкт права інтелектуальної власності ВИВ (заявка на реєстрацію знаку для товарів і послуг № m202109122 від 16.04.2021), яка у непрямий спосіб розповсюджувала на невизначене коло осіб інформацію про торговельну марку, об'єкт права інтелектуальної власності, під яким провадиться діяльність з організації та проведення азартних ігор, яка призначена сформувати та підтримати у непрямий спосіб обізнаність споживачів реклами та їх інтерес до організатора азартних ігор ТОВ «БУКМЕКЕРСЬКА КОМПАНІЯ «ФАВБЕТ», який провадить діяльність з організації та проведення азартних ігор, чим порушено вимоги абзацу шостого частини першої статті 22-1 Закону про рекламу, за що частиною першої статті 59 Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» передбачена відповідальність.

За результатами фіксації в Акті про порушення цих трьох обставин (позивач є рекламодавцем, Третя особа є розповсюджувачем реклами, і того, що рекламний сюжет з використанням торговельної марки позивача є саме забороненою рекламою азартних ігор), і подальшого розгляду справи про порушення вимог законодавства про рекламу у сфері організації та проведення азартних ігор позивачем, а саме заборони замовлення розміщення реклами, в яку вміщено зображення об'єкта права інтелектуальної власності, під яким провадиться діяльність з організації та проведення азартних ігор засобом зовнішньої реклами, відповідачем було прийняте Рішення № 319 від 19.06.2024 «Про застосування фінансових санкцій (штрафів) за порушення вимог законодавства про рекламу до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БУКМЕКЕРСЬКА КОМПАНІЯ «ФАВБЕТ», яким на підставі частини 1 ст. 59 Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» до позивача застосовано фінансову санкцію (штраф) у розмірі 2 400 000, 00грн.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «БУКМЕКЕРСЬКА КОМПАНІЯ «ФАВБЕТ», серед іншого, здійснює діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор згідно з ліцензією на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор казино в мережі Інтернет, виданою на підставі рішення КРАІЛ від 05.04.2021 № 137 (внесено зміни рішеннями від 11.02.2022 № 78, від 04.07.2024 № 341), під брендом організатора азартних ігор БАУВЕТ.

ТОВ «БУКМЕКЕРСЬКА КОМПАНІЯ «ФАВБЕТ» здійснює свою діяльність у сфері азартних ігор з використанням об'єктів права інтелектуальної власності (Свідоцтво на знак для товарів і послуг № 148490 від 25.11.2011) на підставі Ліцензійного договору № 12/20 від 01.03.2021, укладеного між володільцем реєстрації ОСОБА_1 та ТОВ «БУКМЕКЕРСЬКА КОМПАНІЯ «ФАВБЕТ».

З метою забезпечення належного захисту прав та законних інтересів громадян України, посилення заходів щодо протидії негативним наслідкам функціонування сфери азартних ігор РНБО було прийнято рішення «Щодо протидії негативним наслідкам функціонування азартних ігор в мережі Інтернет» від 20 квітня 2024 року, введеного в дію Указом Президента України від 20 квітня 2024 року № 234/2024, яким, серед іншого, було вирішено Кабінету Міністрів України у місячний строк забезпечити розроблення порядку обмеження всіх форм реклами азартних ігор, зокрема з використанням електронних комунікацій, символіки Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також розповсюдження відповідного контекстного матеріалу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2024 № 566 «Деякі питання протидії негативним наслідкам функціонування азартних ігор в мережі Інтернет» передбачено, що до набрання чинності Законом України про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою боротьби з ігровою залежністю (лудоманією) та вдосконалення державного регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор та лотерей, але не пізніше закінчення дії правового режиму воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» установити такий порядок обмеження всіх форм реклами азартних ігор, що здійснюється шляхом обмеження, а саме заборони розповсюдження реклами азартних ігор, реклами торговельних марок, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими провадиться діяльність з організації та проведення азартних ігор, а також інших позначень, під якими проводяться азартні ігри, зокрема з використанням електронних комунікацій, символіки Збройних Сил, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також розповсюдження відповідного контекстного матеріалу.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про рекламу» у програмах аудіальних та аудіовізуальних медіа, матеріалах в інших медіа, на платформах спільного доступу до відео та на платформах спільного доступу до інформації видовищних та інших заходів, проектів тощо, які створені і проводяться за участю спонсорів, наведення будь-якої інформації рекламного характеру про спонсора та/або його товари, крім імені або найменування спонсорів, комерційного (фірмового) найменування, найменування товару та/або торговельної марки, які виступають спонсорами, забороняється.

Закон про рекламу не містить термінів аудіальне, аудіовізуальне медіа, медіа, платформа спільного доступу до відео чи платформа спільного доступу до інформації, але такі терміни містить Закон України «Про медіа».

Відповідно до пунктів 1, 30, 36, 38, 39 частини 1 статті 1 Закону України «Про медіа»:

аудіовізуальне медіа - медіа-сервіс, основним призначенням якого або відокремленої частини якого є надання загальній аудиторії доступу до програм, що здійснюється з інформаційною, розважальною чи навчальною метою під редакційним контролем суб'єкта у сфері медіа за допомогою електронних комунікаційних мереж, а саме: телевізійне мовлення (лінійний аудіовізуальний медіа-сервіс) або аудіовізуальний медіа-сервіс на замовлення (нелінійний аудіовізуальний медіа-сервіс); радіомовлення (лінійний аудіомедіа-сервіс) або аудіальний медіа-сервіс на замовлення (нелінійний аудіомедіа-сервіс);

медіа (засіб масової інформації) - засіб попшрення масової інформації у будь-якій формі, який періодично чи регулярно виходить у світ під редакційним контролем та постійною назвою як індивідуалізуючою ознакою;

онлайн-медіа - медіа, що регулярно поширює інформацію у текстовій, аудіо-, аудіовізуальній чи іншій формі в електронному (цифровому) вигляді за допомогою мережі Інтернет на власному веб-сайті, крім медіа, які віднесені цим Законом до аудіовізуальних медіа,- .

платформа спільного доступу до відео - сервіс, основним призначенням якого, відокремленої частини якого або невід'ємною функціональністю якого є поширення для загальної аудиторії з інформаційною, розважальною чи навчальною метою програм та/або користувацького відео, щодо яких провайдер платформи спільного доступу до відео не здійснює редакційного контролю (редакційної відповідальності), якщо таке поширення відбувається за допомогою електронних комунікаційних мереж та організовується таким провайдером, у тому числі з використанням автоматичних засобів або алгоритмів, зокрема щодо відображення, позначення (тегування) та упорядкування послідовності відтворення;

платформа спільного доступу до інформації - сервіс, що забезпечує своїм користувачам за їхнім запитом можливість зберігання та поширення користувацької інформації для необмеженого кола осіб, якщо такі зберігання та поширення не є незначною та суто допоміжною функцією іншого сервісу та з об'єктивних і технічних причин не може використовуватися без такого сервісу.

Таким чином, зазначені вище терміни вживаються у значеннях наведених у Законі України «Про медіа» і є сервісами, які забезпечують зберігання або поширення інформації для загальної аудиторії, необмеженого кола осіб чи надання доступу до програм, що здійснюється з інформаційною, розважальною чи навчальною метою за допомогою електронних комунікаційних мереж чи мережі Інтернет.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 1 Закону України «Про рекламу» зовнішньою рекламою є реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Пунктом 4 частини першої статті 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» встановлено, що елементами (частинами) об'єктів благоустрою є засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами.

Тобто, засобами зовнішньої реклами є рекламоносії, розташовані на відкритій місцевості, зовнішні поверхні будинків, споруд, елементи вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг та які є елементами (частинами) об'єктів благоустрою.

Таким чином, висновок позивача, що досліджуваний рекламний матеріал (рекламний сюжет з умовною назвою «FAVBET генеральний спонсор Федерація хокею України Спорт підтримає тебе!») є таким, що у повному обсязі відповідає визначеним законодавством вимогам щодо означення спонсора у рекламному матеріалі, зокрема приписам статті 5 Закону про рекламу є помилковим, адже вказаний рекламний матеріал був розмішений на засобах зовнішньої реклами, а не у програмах аудіальних та аудіовізуальних медіа, матеріалах в інших медіа, на платформах спільного доступу до відео чи на платформах спільного доступу до інформації.

Засоби зовнішньої реклами не відносяться до аудіальних чи аудіовізуальних медіа, онлайн-медіа, платформ спільного доступу до відео чи платформ спільного доступу до інформації, медіа (засобів масової інформації), а отже, посилатися на положення частини першої статті 5 Закону України «Про рекламу» в частині необхідності зазначення інформації про спонсора при розміщенні реклами засобами зовнішньої реклами є нічим іншим, як неправильним застосуванням окремих положень Закону України «Про рекламу».

Крім того, позивач стверджує, що досліджуваний рекламний матеріал (рекламний сюжет з умовною назвою «FAVBET генеральний спонсор Федерація хокею України Спорт підтримає тебе!») не порушує ст. 22-1 Закону про рекламу, адже його метою є саме реклама виду спорту - хокей, та Федерації хокею в цілому.

Щодо мети розміщення рекламного сюжету з умовною назвою «FAVBET генеральний спонсор Федерація хокею України Спорт підтримає тебе!», яка за версією позивача є рекламою виду спорту хокей, та Федерації хокею, то таке твердження не відповідає дійсним обставинам, адже, відповідно до доданого до позовної заяви позивача Договору про спонсорство № 010823Х від 01.08.2023 (пунктом 1.1 розділу «Предмет договору» передбачено, що за цим Договором Спонсор в особі Позивача добровільно надає Організатору в особі ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «ФЕДЕРАЦІЯ ХОКЕЮ УКРАЇНИ» фінансову та організаційну допомогу з метою підтримки спорту та популяризації виключно свого найменування та/або торгової марки «РАУВЕТ»; пунктом 1.6 «Предмет договору» визначено, що Спонсор/Позивач набуває право використовувати найменування «FAVBET - генеральний партнер Федерації хокею України» в рамках проведення рекламної кампанії Організатора/ВГО «ФЕДЕРАЦІЯ ХОКЕЮ УКРАЇНИ» та популяризації Торговельної марки Спонсора/ Позивача).

Таким чином, зазначеним вище договором передбачено не що інше, як популяризації торговельної марки Спонсора/позивача - «FAVBET».

Щодо протиправності розміщення реклами в яку вміщено зображення об'єкта права інтелектуальної власності FAVBET під якими провадиться діяльність з організації та проведення азартних ігор, окрім викладеного вище, слід зазначити таке.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про рекламу»:

реклама - інформація про особу, ідею та/або товар, розповсюджена за грошову чи іншу винагороду або з метою самореклами в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена, щоб сформувати або підтримати у прямий (пряма реклама, телепродаж) або непрямий (спонсорство, розміщення товару (продакт-плейсмент) спосіб обізнаність споживачів реклами та їхній інтерес щодо таких особи, ідеї та/або товару;

спонсорство - добровільна матеріальна, фінансова, організаційна та інша підтримка фізичними та юридичними особами будь-якої діяльності з метою популяризації виключно власного імені, найменування, комерційного (фірмового) найменування, найменування товару, торговельної марки, яка знаходиться у власності таких осіб або правомірно ними використовується;

зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг;

споживачі реклами - невизначене коло осіб, на яких спрямовується реклама;

товар - будь-який предмет господарського обігу, у тому числі продукція, роботи, послуги, цінні папери, торговельні марки, інші об'єкти права інтелектуальної власності;

прихована реклама - інформація про особу, ідею та/або товар, розповсюджена за грошову чи іншу винагороду у програмі аудіального чи аудіовізуального медіа, матеріалах в іншому медіа, за допомогою інших рекламних засобів, якщо така інформація слугує рекламним цілям і може ввести в оману споживачів реклами щодо справжньої мети таких програм чи інших матеріалів.

З огляду на зазначені вище положення частини першої статті 1 Закону України «Про рекламу», можна констатувати, що рекламою є інформація про особу або ідею та/або товар, яка розповсюджується будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена, щоб сформувати або підтримати у непрямий спосіб, зокрема способом спонсорство обізнаність споживачів реклами та їхній інтерес щодо таких особи, ідеї та/або товару.

Згідно з частиною другою статті 5 Закону України «Про рекламу» не можуть виступати спонсорами комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки, під якими виробляють чи розповсюджують товари, реклама яких заборонена законом, та найменування товарів, реклама яких заборонена законом.

Стаття 5 Закону України «Про рекламу», як і інші положення цього закону не містять положень, які б надавали можливість розміщувати засобами зовнішньої реклами, зокрема, рекламу торговельних марок, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими провадиться діяльність з організації та проведення азартних ігор, а також інших позначень, під якими проводяться азартні ігри із зазначенням спонсора, проте, містять пряму заборону реклами торговельних марок, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими провадиться діяльність з організації та проведення азартних ігор, а також інших позначень, під якими проводяться азартні ігри засобами зовнішньої реклами.

Замовлений позивачем рекламний сюжет з умовною назвою «FAVBET генеральний спонсор Федерація хокею України Спорт підтримає тебе!», розповсюджений засобом зовнішньої реклами «Щит на фасаді будинку (будівлі)» за адресою: м. Київ, проспект Нарбута Георгія (Визволителів), 8А, є зовнішньою рекламою в який вміщено об'єкти права інтелектуальної власності FAVBET під яким провадиться діяльність з організації та проведення азартних ігор, яка у непрямий спосіб розповсюджувала на невизначене коло осіб інформацію про торговельну марку, об'єкт права інтелектуальної власності, яка призначена сформувати та підтримати у непрямий спосіб обізнаність споживачів реклами та їх інтерес до організатора азартних ігор ТОВ «БУКМЕКЕРСЬКА КОМПАНІЯ «ФАВБЕТ».

Відповідно до частини першої статті 22-1 Закону України «Про рекламу» реклама азартних ігор, реклама торговельних марок, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими провадиться діяльність з організації та проведення азартних ігор, а також інших позначень, під якими проводяться азартні ігри, забороняється, серед іншого, засобами зовнішньої реклами.

Відповідно до пункту 19 частини першої статті 1 Закону України «Про рекламу» рекламодавець - особа, яка є замовником виробництва та/або розповсюдження реклами.

Відповідно до частини першої статті 59 Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» (далі - Закон про азартні ігри) до рекламодавців, виробників реклами або розповсюджувачів реклами, які порушують вимоги щодо заборони замовлення, виготовлення, розміщення або розповсюдження реклами азартних ігор та/або організаторів азартних ігор, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими провадиться діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор з порушенням вимог законодавства про азартні ігри та законодавства про рекламу, застосовується фінансова санкція у розмірі 300 (трьохсот) мінімальних заробітних плат.

Таким чином, - до рекламодавця/замовника розповсюдження реклами - ТОВ «БУКМЕКЕРСЬКА КАМПАНІЯ «ФАВБЕТ» за порушення вимог щодо заборони розповсюдження реклами азартних ігор та/або організаторів азартних ігор, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими провадиться діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор з порушенням вимог законодавства про азартні ігри та законодавства про рекламу, застосовано фінансову санкцію у розмірі 300 (трьохсот) мінімальних заробітних плат оскаржуваним рішенням.

Крім того, необхідно звернути увагу суду, що замовлений Позивачем рекламний сюжет з умовною назвою «FAVBET генеральний спонсор Федерація хокею України Спорт підтримає тебе!» в який вміщено об'єкт права інтелектуальної власності FAVBET, який розповсюджувався засобом зовнішньої реклами «Щит на Фасаді будинку (будівлі)» за адресою; м. Київ, проспект Нарбута Георгія (Визволителів), 8А, був спрямований на невизначне коло споживачів такої реклами, а Позивач жодним чином не міг обмежити її для осіб, що не досягли 21 року.

Частиною одинадцятою статті 22-1 Закону про рекламу визначено, що забороняється спрямовувати рекламу на вразливі групи населення (діти, малозабезпечені особи, особи, хворі на психічні захворювання).

Отже, доводи позивача щодо відповідності рекламного сюжету з умовною назвою «FAVBET генеральний спонсор Федерація хокею України Спорт підтримає тебе!» в який вміщено об'єкт права інтелектуальної власності - FAVBET, організатора азартних ігор ТОВ «БУКМЕКЕРСЬКА КОМПАНІЯ «ФАВБЕТ» приписам ст. 5 та ст. 22-1 Закону про рекламу, є необґрунтованими.

Стосовно експертного висновку № 03/06-24 експертної комісії при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнська рекламна коаліція» (далі - експертний висновок), суд зазначає таке.

Частиною першою статті 29 Закону України «Про рекламу» передбачено, що громадські об'єднання та об'єднання підприємств у галузі реклами мають право: здійснювати незалежну експертизу реклами, нормативно-правових актів органів державної влади, органів місцевого самоврядування, проектів таких актів щодо їх відповідності вимогам законодавства України, а також надавати відповідні висновки і рекомендації;

звертатися до органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань порушення законодавства про рекламу;

звертатися з позовом до суду про захист порушених прав, свобод та інтересів своїх членів, рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами, брати участь у розгляді таких справ у суді;

представляти інтереси своїх членів в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності та підпорядкування.

Ані Закон про азартні ігри, ані Закон України «Про рекламу» не передбачає необхідності отримання висновків експертизи реклами для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій (штрафів), при цьому експертний висновок містить посилання на те, що такий висновок носить рекомендаційний характер і може бути змінений/переглянутий шляхом проведення новим складом експертної комісії додаткової або повторної експертизи.

Суд критично оцінює такий експертний висновок, оскільки зміст такого висновку спростовується встановленими у справі обставинами та з огляду на його рекомендаційний характер.

Беручи до уваги зазначене вище у сукупності, суд вважає, що відповідачем, за час розгляду справи, на виконання вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) було доведено правомірність прийнятого ним оскаржуваного рішення.

Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За наслідком здійснення аналізу оскаржуваного рішення на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «БУКМЕКЕРСЬКА КОМПАНІЯ «ФАВБЕТ» до Державного агентства України ПлейСіті про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Колеснікова І.С.