ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"06" листопада 2025 р. справа № 300/6712/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Скільського І.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Верховинської селищної ради Івано-Франківської області, Управління соціального захисту населення Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Верховинської селищної ради (далі - відповідач) в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Верховинської селищної ради Івано-Франківської області від 04 липня 2024 року №655 та від 08 серпня 2024 року №667 в частині відмови внутрішньо переміщеній особі - ОСОБА_1 в наданні статусу особи, який проживає на території гірського населеного пункту та у видачі посвідчення встановленого зразка;
- зобов'язати Виконавчий комітет Верховинської селищної ради Івано-Франківської області видати ОСОБА_1 посвідчення громадянина, який проживає на території гірського населеного пункту відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» та Положення про порядок видачі посвідчення громадянина, який проживає, працює (навчається ) на території гірського населеного пункту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №345 від 19.03.1996.
На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що є внутрішньо переміщеною особою та з січня 2023 року проживає в селищі Верховина, Верховинського району, Івано-Франківської області. З метою отримання посвідчення громадянина, який проживає на території гірського населеного пункту позивач звертався до відповідача із відповідною заявою. Однак, Виконавчий комітет Верховинської селищної ради Івано-Франківської області рішеннями від 04.07.2024 та 08.07.2024 протиправно відмовив йому у видачі такого посвідчення.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду в адміністративній справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 клопотання ОСОБА_1 про залучення співвідповідача у справі за №300/6712/24 задоволено. Залучено як співвідповідача у справі №300/6712/24 - Управління соціального захисту населення Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області.
Виконавчий комітет Верховинської селищної ради Івано-Франківської області скористався правом на подання відзиву в якому проти позову заперечив та вказав на те, відповідачем правомірно відмовлено ОСОБА_1 у наданні статусу особи, яка проживає на території гірського населеного пункту та у видачі посвідчення встановленого зразка, оскільки позивач не надав витяг з реєстру територіальної громади - для громадян, які постійно проживають у гірському населеному пункті (а.с.25-27).
Управління соціального захисту населення Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області (далі - управління) листом від 06.11.2024 повідомив про те, що ОСОБА_1 до управління із заявою про надання статусу особи, яка проживає на території гірського населеного пункту та у видачі посвідчення встановленого зразка не звертався.
Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив (а.с.30-33), в якому проти тверджень Виконавчого комітету Верховинської селищної ради Івано-Франківської області викладених у відзиві на позов заперечив, вважає їх безпідставними та необґрунтованими, оскільки місце проживання набуло постійного характеру, так як не змінювалося з січня 2023 року.
ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою із зареєстрованим місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 , та фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою від 23.01.2023 за №2602-5002527976 про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи (а.с.14).
ОСОБА_1 звернувся до Виконавчого комітету Верховинської селищної ради Івано-Франківської області із заявою щодо встановлення статусу особи, яка проживає на території гірського населеного пункту та видачі посвідчення встановленого зразка (а.с.15).
Рішеннями Виконавчого комітету Верховинської селищної ради Івано-Франківської області від 04 липня 2024 року № 655 та від 08 серпня 2024 року № 667 відмовлено ОСОБА_1 , в наданні статусу особи, яка проживає на території гірського населеного пункту та у видачі посвідчення встановленого зразка.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" (далі - Закон № 56/95-ВР) до гірських населених пунктів належать міста, селища міського типу, селища, сільські населені пункти, які розташовані у гірській місцевості, мають недостатньо розвинуті сферу застосування праці та систему соціально-побутового обслуговування, обмежену транспортну доступність.
Згідно із ст. 2 Закону № 56/95-ВР перелік населених пунктів, яким надається статус гірських, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.1995 № 647 "Про перелік населених пунктів, яким надається статус гірських" затверджений перелік населених пунктів, яким відповідно до Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" надається статус гірських, до якого, серед інших, включене селище Верховина, Верховинського району, Івано-Франківської області.
Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 5 Закону № 56/95-ВР статус особи, яка проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, надається громадянам, що постійно проживають, постійно працюють або навчаються на денних відділеннях навчальних закладів у цьому населеному пункті, про що громадянам виконавчим органом відповідної місцевої ради видається посвідчення встановленого зразка.
Посвідчення видається також окремим громадянам інших населених пунктів та тим, які проживають за межами населених пунктів, умови проживання яких відповідають критеріям, передбаченим у статті 1 цього Закону, а також громадянам, які постійно працюють або несуть службу на лісогосподарських підприємствах, гідрометеорологічних станціях, заставах, обсерваторіях, інших об'єктах, що розташовані поза межами населених пунктів в місцевостях, що відповідають критеріям, передбаченим у статті 1 цього Закону.
Відповідно до Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" Кабінет Міністрів України постановою від 19.03.1996 № 345 затвердив Положення про порядок видачі посвідчення громадянина, який проживає, працює (навчається) на території гірського населеного пункту (надалі також - Положення № 345).
За змістом п.п. 1, 2 Положення №345 це Положення регулює правила видачі посвідчення громадянина (громадянки), який (яка) проживає, працює (навчається) на території населеного пункту, якому в установленому порядку надано статус гірського. Посвідчення є документом, який підтверджує, що громадянину (громадянці) надано статус особи, яка проживає, працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, на підставі якого надаються пільги, встановлені статтями 3 і 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні".
Посвідчення видаються громадянам відповідними місцевими державними адміністраціями та виконавчими органами місцевої ради (п. 4 Положення № 345).
Згідно із п. 7 Положення № 345 посвідчення видаються таким категоріям громадян: а) особам, які постійно проживають на території населених пунктів, яким надано статус гірських; б) особам, які постійно працюють на території населених пунктів, яким надано статус гірських (у тому числі працівникам, які постійно працюють у філіях, представництвах, відділеннях, інших відокремлених підрозділах і на робочих місцях в населених пунктах, що мають статус гірських, у разі коли підприємство, установа, організація розташовані за межами населеного пункту, якому надано статус гірського); в) особам, які навчаються на денних відділеннях навчальних закладів, розташованих у населених пунктах, яким надано статус гірських; г) окремим громадянам інших населених пунктів та тим, які проживають за межами населених пунктів і умови проживання яких відповідають критеріям, передбаченим у статті 1 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні", а також громадянам, які постійно працюють або несуть службу на лісогосподарських підприємствах, гідрометеорологічних станціях, заставах, в обсерваторіях та на інших об'єктах, розташованих поза межами населених пунктів у місцевостях, що відповідають критеріям, передбаченим у статті 1 зазначеного Закону.
Пункт 8 Положення №345 передбачає, що посвідчення видається за умови пред'явлення паспорта громадянина України, свідоцтва про народження (для осіб у віці до 14 років), тимчасового посвідчення громадянина України і подання: заяви; витягу з реєстру територіальної громади - для громадян, які постійно проживають у гірському населеному пункті (в тому числі дітей); довідки з місця роботи - для громадян, які постійно працюють у гірському населеному пункті; довідки із закладу освіти - для громадян, які навчаються на денних відділеннях у закладах освіти, розташованих у гірському населеному пункті; фотокартки розміром 30 x 40 міліметрів.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб передбачені Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706-VII).
Згідно із ст. 1 цього Закону, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на вебсайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Згідно із ч. 1, ч. 2 ст. 5 Закону №1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Адресою фактичного місця проживання внутрішньо переміщеної особи може бути адреса відповідного місця компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (адреса містечка із збірних модулів, гуртожитку, оздоровчого табору, будинку відпочинку, санаторію, пансіонату, готелю тощо).
Частиною 3 ст. 7 Закону № 1706-VII громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Судом встановлено, що підставою для відмови позивачу у наданні статусу особи, яка проживає на території гірського населеного пункту та у видачі посвідчення встановленого зразка слугувало те, що позивачем не надано витяг з реєстру територіальної громади - для громадян, які постійно проживають у гірському населеному пункті.
Відносини у сфері надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні урегульовані Законом України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні".
Відповідно до ч. 1 ст. 4 цього Закону особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування).
Разом з тим, згідно з п. 10 Розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні", на період тимчасової окупації російською федерацією території України, а також на період віднесення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, територіальних громад до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, положення частини першої статті 4 цього Закону не поширюється на осіб, місце проживання яких зареєстроване або задеклароване у житлі, що знаходиться на тимчасово окупованій російською федерацією території України, а також на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії. Така особа може задекларувати або зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання.
До реєстру територіальної громади вносяться відомості про зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної особи на тимчасово окупованій російською федерацією території України, а також на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, визначених у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Суд зауважує, що наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджений Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. До цього переліку входить Чугуївська міська територіальна громада Харківської області.
Згідно із довідкою від 23.01.2023 за №2602-5002527976 про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи, зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 , а будь яких інших відомостей про реєстрацію місця проживання позивача у селищі Верховина, матеріали справи не містять.
Водночас, згідно з частиною 1 статті 5 Закону № 1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Отже, із аналізу положень Закону №1706-VII слідує, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не може підтверджувати постійне проживання у гірському населеному пункті, оскільки носить тимчасовий характер.
Як зазначено вище, посвідчення громадянам, які постійно проживають у гірському населеному пункті (у тому числі дітям), видається, серед іншого, на підставі довідки про постійне проживання у гірському населеному пункті, виданої уповноваженим органом (п. 8 Положення № 345).
Довідка про постійне проживання у гірському населеному пункті не є тотожною довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 23.01.2023 за №2602-5002527976, а також довідкам від 03.12.2024 № 2341, від 26.08.2025 № 1291, відповідно до яких фактичне місцем проживання/перебування ОСОБА_1 є: АДРЕСА_2 .
Таким чином, наявні у ОСОБА_1 довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та довідок від 03.12.2024 № 2341, від 26.08.2025 № 1291 не визначають тривалість проживання позивача у гірському населеному пункті та не може слугувати підставою для надання статусу особи, яка проживає на території гірського населеного пункту та у видачі посвідчення встановленого зразка.
Окрім того, посилання позивача на постанову КМ України від 02.07.2025 №793 є безпідставними, так як вона не стосується порядку надання статусу особи, яка проживає на території гірського населеного пункту та порядку видачі посвідчення встановленого зразка.
При цьому, постанова КМ України від 02.07.2025 №793 визначає право осіб, які фактично проживають на території населеного пункту, якому надано статус гірського на отримання доплат, передбачених частиною другою статті 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» у 2025 році.
Тобто, надана позивачем довідка від 26.08.2025 №1291, може бути підставою для отримання доплат у 2025 році, що передбачені частиною другою статті 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», без надання особі статусу, яка проживає на території гірського населеного пункту.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача правових підстав для надання статусу особи, яка проживає на території гірського населеного пункту та у видачі посвідчення встановленого зразка.
Враховуючи вищевикладене, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв з дотриманням вимог чинного законодавства, тому позовні вимоги є необґрунтованими, а позов таким що не підлягає до задоволення.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), фактичне місце проживання АДРЕСА_2 ;
відповідачі - Виконавчий комітет Верховинської селищної ради Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04357294), вул. Франка, 3, селище Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78700,
Управління соціального захисту населення Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 03193293), вул. І. Франка, 20, селище Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78700).
Суддя /підпис/ Скільський І.І.