Рішення від 07.11.2025 по справі 300/6235/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" листопада 2025 р. справа № 300/6235/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправною бездіяльність щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 27.11.2023 № 214 та № 215, виданих Білоберізькою сільською радою Верховинського району Івано-Франківської області; зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу“, з врахуванням правової оцінки наданої Івано-Франківським окружним адміністративним судом в рішенні від 11.04.2024 по справі № 300/8875/23 на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №214 і №215 від 27.11.2023, виданих Білоберізькою сільською радою Верховинського району Івано-Франківської області, з дня подачі першої заяви від 27.11.2023.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі №300/8875/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянуто його заяву від 27.11.2023 та прийнято нове рішення від 19.07.2024, в якому зазначено, що розмір пенсії за віком складає 2093 грн. з 27.11.2023, цей розмір є меншим, ніж позивач отримував раніше, тому переведення позивача на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» є недоцільним. Позивач вважає, що пенсійний орган протиправно не врахував довідки від 27.11.2023 № 214, № 215. Просить позов задовольнити.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у відзиві на позов стосовно задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі №300/8875/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянуто заяву позивача від 27.11.2023 та прийнято нове рішення від 19.07.2024 № 926020112761 про відмову в перерахунку пенсії, оскільки розмір пенсії після перерахунку зменшиться та складатиме 2093,00 грн (до переведення складав 6875,46 грн), у зв'язку з чим перехід на інший вид пенсії для позивача є недоцільним. У наданій позивачем довідці № 214 від 27.11.2023 містяться відомості про заробітну плату (посадовий оклад, надбавки за ранг і вислугу років) за жовтень 2023 року, у довідці №215 від 27.11.2023 - відомості про складові заробітної плати за жовтень 2023 року. При цьому у довідках від 27.11.2023 за № 214 та № 215 зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.23).

Стосовно клопотання позивача про зміну предмета позову від 04.11.2024, яке надійшло на адресу суду 08.11.2024, суд зазначає, що позивач мав право подати заяву про зміну предмету позову протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі, тобто по 24.09.2024 (включно). Зважаючи на те, що заяву про зміну предмету позову подано 04.11.2024, вказана заява подана з пропуском процесуального строку визначеного статтями 47, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, відтак вказане клопотання позивача суд залишає без розгляду.

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (а.с.32-33).

З 30.09.2011 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років як працівнику освіти відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с.32 зворот).

В подальшому, позивача було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.75-79).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 в адміністративній справі №300/8875/23, яке набрало законної сили 05.07.2024, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29.11.2023 № 926020112761 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV на пенсію державного службовця з 27.11.2023 відповідно до пункту 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 19.07.2024 за №926020112761 ОСОБА_1 відмовлено у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказано, що при обчисленні пенсії державного службовця заробіток внесено нулями, оскільки довідки щодо складових заробітної плати видані сільською радою, а зазначений заробіток стосується роботи на посаді сільського голови, а не державного службовця. Розмір пенсії після перерахунку зменшується та складатиме 2093,00 грн (до переведення складав 6875,46 грн). Отже, перехід на інший вид пенсії є недоцільним (а.с.120).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Суд при вирішенні цієї справи керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі також - Закон № 1058-IV) в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (частина 1 статті 10 Закону №1058-ІV).

Таким чином, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено чіткий перелік видів пенсії, які призначаються за цим законом, а також визначено право вибору виду пенсії.

За змістом частини 3 статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України “Про державну службу» (надалі також - Закон №3723-ХІІ).

01.05.2016 набрав чинності Закону України “Про державну службу» (надалі також - Закон №889-VIII), який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.

Перерахунок пенсії за своїм змістом є зміною розміру одного і того ж виду пенсії, у зв'язку із зміною показника, що був базою для визначення розміру пенсії (заробітної плати, грошового забезпечення тощо), чи з інших підстав, передбачених чинним законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджений Порядок призначення пенсії деяким категоріям осіб (надалі також - Порядок № 622).

Пунктом 4 Порядку № 622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (п.5 Порядку № 622).

Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017р. №1-3 “Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048 (чинної станом на дату видачі довідок).

Такими довідками є: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь- які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. З 30.09.2011 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років як працівнику освіти відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с.32, 33).

В подальшому, позивача було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.75-79).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 в адміністративній справі №300/8875/23, яке набрало законної сили 05.07.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV на пенсію державного службовця з 27.11.2023 відповідно до пункту 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII.

Згідно записів вкладиша в трудову книжку позивач від 09.04.1990 з 22.03.1990 обраний головою виконкому Гринявської сільської ради народних депутатів; з 23.05.1994 присвоєно 10 ранг державного службовця та прийнято присягу; з 21.07.1994 обраний сільським головою Гринявської сільської ради; з 10.04.1998 обраний сільським головою Гринявської сільської ради; з 23.11.2001 присвоєно 9 ранг державного службовця; з 18.04.2002 обраний сільським головою Гринявської сільської ради; з 12.12.2003 присвоєно 8 ранг державного службовця; з 26.04.2006 обраний сільським головою Гринявської сільської ради, присвоєно 7 ранг державного службовця; з 28.11.2010 звільнено у зв'язку з закінченням строку повноважень; з 25.10.2015 обраний сільським головою Гринявської сільської ради, присвоєно 7 ранг державного службовця; з 03.12.2020 повноваження припинено (а.с.132).

За змістом розрахунку стажу роботи позивача його страховий стаж становить 42 роки 9 місяців 7 днів. При цьому у графі «Особливості трудової діяльності» вказано «держслужбовці (посади ст. 25 ЗУ №3723)» (а.с.122, 137).

До стажу державної служби враховано такі періоди: з 31.03.1990 по 28.05.2011, з 01.11.2015 по 30.11.2020.

За змістом довідки про складові заробітної плати №214 від 27.11.2023 для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) про те, що станом на жовтень 2023 року посадовий оклад становить 15000,00 грн, надбавка за ранг (7 ранг) - 600,00 грн, надбавка за вислугу років (40 %) (за стаж державної служби 25 років) - 6240,00 грн (а.с.123).

Вказана довідка відповідає формі, передбаченій постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017р. №1-3 “Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям». Суд зазначає, що всі відображені у вказаній довідці види оплати праці, є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому така довідка має бути врахована при розрахунку розміру пенсії позивача як державного службовця.

Згідно довідки про складові заробітної плати №215 від 27.11.2023 для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за жовтень 2023 року, що передує місяцю зверненню за призначенням пенсії становили 4185,20 грн (а.с.125).

Зі змісту цієї довідки слідує, що вона видана для призначення пенсії згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889 “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу». Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату.

Вказана довідка відповідає формі, передбаченій постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017р. №1-3 “Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям».

Суд звертає увагу на те, що всі відображені у вказаній довідці види оплати праці, є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому така довідка має бути врахована при розрахунку розміру пенсії позивача як державного службовця.

Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закону №1058-IV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Суд наголошує, що оскільки на момент звернення до пенсійного органу (27.11.2023) позивач мав більше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до посад державних службовців, він мав право відповідно до Порядку №622 на призначення пенсії з заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Вказане відповідачем не заперечується.

Суд звертає увагу на те, що Порядок № 622 не передбачає, що для обчислення заробітної плати при призначенні пенсії державного службовця необхідним є наявність 20 і більше років стажу державного службовця саме станом на 01.05.2016.

На підставі вищевказаного, суд доходить висновку, що подана позивачем разом із заявою про призначення пенсії довідки №214, №215 від 27.11.2023 підлягають врахуванню пенсійним органом.

Вказана правова позиція апеляційного суду узгоджується із постановами Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №735/939/17, від 19.03.2019 у справі №357/1457/17, від 01.12.2020 у справі №466/6057/17, від 16.12.2021 у справі №538/804/17, від 22.06.2021 у справі №308/67/17, від 29.09.2022 у справі №234/6967/17, від 29.11.2022 у справі №431/991/17, від 27.01.2023 у справі №340/4184/21, від 11.04.2023 у справі №620/965/20, яка в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України враховується судом під час вирішення наведеного спору.

За наведених обставин, із врахуванням приписів частини 2 статті 9 КАС України, суд зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії від 19.07.2024 №926020112761, відтак це рішення підлягає скасуванню.

Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Враховуючи встановлені в ході розгляду справи обставини, суд доходить висновку, що слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести з 27.11.2023 ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII згідно заяви від 27.11.2023 та здійснити нарахування та виплату позивачу з 27.11.2023 пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням довідок Білоберізької сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області №214, №215 від 27.11.2023.

Щодо позовної вимоги позивача визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 27.11.2023 № 214, № 215 виданих Білоберізькою сільською радою Верховинського району Івано-Франківської області, суд зауважує, що ця вимога не має самостійного характеру та охоплюється висновком суду про визнання протиправним та скасування рішення від 19.07.2024.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи наведене вище, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

У зв'язку із тим, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", а доказів понесення ним будь-яких інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, судові витрати розподілу не підлягають.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 19.07.2024 №926020112761.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести з 27.11.2023 ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII згідно заяви від 27.11.2023 та здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 27.11.2023 пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням довідок Білоберізької сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області №214, №215 від 27.11.2023.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , с. Гринява, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78734),

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018).

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.