Ухвала від 07.11.2025 по справі 140/8124/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

07 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/8124/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши у письмовому провадженні заяву представника Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 про застосування до позовної заяви наслідків передбачених статтею 123 КАС України в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (з основної діяльності) №122-од від 13.03.2025 року, в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період військовозобов'язаних, ОСОБА_1 відповідно до поіменного списку від 13.03.2025, який призваний і направлений в склад команди № 2418.

Визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 №252- ОС від 13 березня 2025 року в частині зарахування до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 старшого солдата ОСОБА_1 на посаду молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії - помічника гранатометника другої групи інспекторів прикордонної служби третього відділення інспекторів прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_3 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_4 (з місцем дислокації АДРЕСА_2 )

Зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити старшого солдата ОСОБА_1 зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 24 липня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

11 серпня 2025 року на адресу суду від представника Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив.

Крім того, представником Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 подано клопотання про застосування до позовної заяви наслідків передбачених статтею 123 КАС України.

Клопотання мотивоване тим, що старшого солдата запасу ОСОБА_1 , призваного на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, зараховано у списки військової частини НОМЕР_1 та на всі види забезпечення згідно наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону №252-ос від 13.03.2025.

З 13.03.2025 ОСОБА_1 перебував у статусі військовослужбовця та виконував обов'язки військової служби.

З урахуванням ч. 5 ст. 122 КАС України, строк на оскарження наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону №252-ос від 13.03.2025 сплинув 14 квітня 2025 року, проте позовну заяву до суду позивачем було подано 22 липня 2025 року.

Відтак, представник Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 просив застосувати до позовної заяви ОСОБА_1 наслідки передбачені ст. 123 КАС України.

11 серпня 2025 року на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив серед якої останній просив відмовити у задоволенні клопотання Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 про застосування до позовної заяви наслідків передбачених статтею 123 КАС України.

Пояснення позивача у відповіді на відзив щодо клопотання відповідача мотивоване тим, що право на оскарження індивідуального акта суб'єкта владних повноважень надано особі, щодо якої цей акт виданий або прав, свобод та інтересів якої він безпосередньо стосується. Це кореспондується з тим, що захисту адміністративним судом підлягає фактично порушене право особи в публічно-правових відносинах із суб'єктом владних повноважень при здійсненні ним визначених чинним законодавством владних управлінських функцій, а не відновлення законності та правопорядку в публічних правовідносинах.

Подібний правовий висновок висловлено Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у постановах від 06 жовтня 2021 року у справі №9901/26/21, від 03 листопада 2021 року у справі №9901/226/21, від 02 лютого 2022 року у справі № 9901/256/21, від 16 березня 2023 року у справі № 9901/494/21, від 06 квітня 2023 року у справі № 990/152/22, від 14 вересня 2023 року у справі №990/73/23.

Можливість оскарження актів індивідуальної дії не шкодить самій суті права на доступ до суду, оскільки ці акти можуть бути оскаржені в суді їхніми адресатами, тобто суб'єктами, для яких відповідні акти створюють права та/чи обов'язки. Тобто індивідуально-правові акти можуть бути предметом оскарження в адміністративній справі.

Отже, у разі видання суб'єктом владних повноважень, в даному випадку наказу командира Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 №252 ОС від 13 березня 2025 року, позивач, враховуючи очевидну протиправність видання такого наказу (наявність у нього відстрочки від проходження військової служби), має законне право звернутись до суду з позовом про визнання протиправним та скасування наказу в частині, яка безпосередньо стосується позивача, що ним (позивачем) фактично і було зроблено у даній справі, а тому застосування правових норм щодо оскарження індивідуально-правових актів є помилковим, а тому доводи апелянта в цій частині є безпідставними.

Такий спосіб судового захисту як визнання протиправним та скасування оскаржуваного наказу, є ефективним та належним, не призводить до порушення публічних правовідносин щодо проходження громадянами військової служби за мобілізацією, а навпаки дозволяє попередити в майбутньому порушення прав та законних інтересів позивача з боку районного ТЦК та СП.

Відтак, ОСОБА_1 просив відмовити у задоволенні клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 подано клопотання про застосування до позовної заяви наслідків передбачених статтею 123 КАС України.

Аналізуючи матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.

Так, в тому числі, позивач оскаржує наказ командира Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 №252- ОС від 13 березня 2025 року в частині зарахування до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 старшого солдата ОСОБА_1 на посаду молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії - помічника гранатометника другої групи інспекторів прикордонної служби третього відділення інспекторів прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_3 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_4 (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ).

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Частиною 4 статті 2 даного Закону визначено, що порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною 1 статті 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Приписами частини 3 статті 122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною 5 вказаної статті передбачено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Як вже зазначалось судом, позивач оскаржує наказ командира Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 №252- ОС від 13 березня 2025 року в частині зарахування до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 старшого солдата ОСОБА_1 на посаду молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії - помічника гранатометника другої групи інспекторів прикордонної служби третього відділення інспекторів прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_3 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_4 (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ).

Із цим позовом позивач звернувся до суду 22.07.2025 (згідно з інформацією сформування документа в системі «Електронний суд»), тобто із пропуском місячного строку звернення до суду.

Поряд з цим, в матеріалах справи відсутні докази ознайомлення (отримання) позивачем Наказу №252- ОС від 13 березня 2025 року.

Також відсутні пояснення позивача щодо наявності можливих об'єктивний причин, що перешкоджали своєчасно звернутись з цією позовною вимогою до суду.

За приписами частини третьої статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Згідно з частинами тринадцятою-п'ятнадцятою статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.

Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.

Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду щодо заявлених позовних вимог, вказавши підстави для поновлення строку та додавши докази поважності причин його пропуску (за наявності). Надати суду докази, коли ОСОБА_1 ознайомлено із Наказом №252- ОС від 13 березня 2025 року.

Керуючись статтями 122, 161, 169, 171, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя Ю.Ю. Сорока