Рішення від 06.11.2025 по справі 120/7391/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

06 листопада 2025 р. Справа № 120/7391/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

У Вінницький окружний адміністративний суд звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

У позовній заяві позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення особистого прийому 19.05.2025 та зобов'язати відповідача здійснити та провести особистий прийом його з керівником ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою від 02.06.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків шляхом надання суду доказів сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Позивач 30.06.2025 подав заяву про усунення недоліків позову, у якій заявив клопотання про звільнення його від сплати судового збору та долучив Відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору.

Ухвалою від 08.07.2025 задоволено клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання заяв по суті.

Ухвалою від 30.09.2025 суд витребував у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчену копію Журналу відвідувачів ІНФОРМАЦІЯ_1 за 19.05.2025 та копію графіку здійснення прийому громадян керівником ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому заперечує вимоги позовної заяви та просить відмовити у їх задоволенні. Зокрема, зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з книгою запису відвідувачів ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 відсутній серед числа відвідувачів ІНФОРМАЦІЯ_1 за 19.05.2025.

Також, відповідач зауважив, що згідно з витягом із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №89 від 21.04.2025, з 21.04.2025 приступив до виконання обов'язків начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_2 .

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову та відзиву, встановив такі обставини.

Позивач вказує, що 19.05.2025 за адресою: АДРЕСА_2 хотів потрапити на особистий прийом до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Однак, оскільки йому не вдалося потрапити на прийом, тому з метою зобов'язання відповідача здійснити та провести особистий прийом з начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами У країни.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 154 від 23.02.2022 року (далі - Положення № 154 від 23.02.2022 року).

Відповідно до п. 2 Положення №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

За п. 12 Положення №154, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки представляє інтереси Збройних Сил у відносинах з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, іншими державними органами, підприємствами та громадянами на відповідній території.

Наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735 затверджено Інструкцію про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України (далі Інструкція).

Ця Інструкція визначає порядок розгляду, реєстрації, приймання, узагальнення та аналізу звернень військовослужбовців, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також інших громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які законно перебувають на території України (далі - громадяни), у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, інших органів військового управління, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, установах та організаціях Збройних Сил України (далі - військові частини), а також визначає порядок контролю за його дотриманням (п. 1 Розділу І Інструкції).

Згідно із п. 3 Розділу І Інструкції, розгляд пропозицій (зауважень), заяв (клопотань), скарг і особистий прийом громадян є важливою ділянкою роботи органів військового управління, військових частин, дієвим засобом отримання інформації про недоліки в роботі цих органів, однією з форм зміцнення і розширення зв'язків з широкими верствами населення, участі в управлінні державними справами громадян України.

Відповідно до п. 1-5 Розділу V Інструкції, особистий прийом громадян проводиться в органах військового управління, військових частинах тими керівниками та посадовими особами, які мають право приймати рішення з питань, що входять до їх компетенції.

Графіки особистого прийому громадян затверджуються керівниками органів військового управління і доводяться до відома громадян.

Графік особистого прийому громадян із зазначенням прізвищ, імен, по батькові посадових осіб, які повинні приймати відвідувачів, часу й місця прийому вивішується в приміщеннях органів військового управління, військових частин.

Особистий прийом проводиться регулярно, у встановлені дні та години, не рідше одного разу на місяць.

Для проведення особистого прийому громадян в органах військового управління, військових частинах відводяться спеціальні приміщення (кімнати для відвідувачів на контрольно-перепускних пунктах), які обладнуються належним інвентарем і, якщо це можливо, забезпечуються юридичною літературою та нормативно-правовими актами. Вхід до цих приміщень повинен бути безперешкодним.

Відповідач подав до суду витяг із Розпорядку роботи ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є додатком 1 до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №1125 від 25.12.2024.

У Розпорядку зазначено, що прийом громадян здійснюється:

1. Начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 із 14:00 год. до 16:00 год. першого та третього понеділка місяця;

2. Заступником начальника з морально-психологічного забезпечення - начальником відділу з морально-психологічного забезпечення та зв'язків з громадськістю із 14:00 год. до 16:00 год. другого та четвертого місяця;

3. Заступниками начальника, начальниками структурних підрозділів із 09:00 год. до 16:00 год. щовівторка та щочетверга.

Прийом громадян здійснюється у кімнаті прийому громадян. У випадках відсутності начальника, прийом проводять його заступники.

У позовній заяві позивач зазначає, що 19.05.2025 за адресою: АДРЕСА_2 в порядку статей 22 Закону України "Про звернення громадян", статті 40 Конституції України мав бажання потрапити на особистий прийом до відповідача.

Однак, суд зауважує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , про що позивач самостійно і зазначив у позовній заяві.

На виконання вимог ухвали від 30.09.2025 відповідач надав витяг із Книги запису відвідувачів ІНФОРМАЦІЯ_1 за 19.05.2025.

Суд встановив, що у цій Книзі ОСОБА_1 відсутній серед числа відвідувачів ІНФОРМАЦІЯ_1 за 19.05.2025.

Отже, матеріалами справи не підтверджується факт відвідування позивачем ІНФОРМАЦІЯ_1 19.05.2025.

Водночас, позивач стверджує, що 19.05.2025 хотів потрапити на особистий прийом до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Однак, згідно із витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 89 від 21.04.2025, з 21.04.2025 приступив до виконання обов'язків начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_2 .

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що доводи позивача не підтверджуються матеріалами справи, а відтак відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не здійснення особистого прийому ОСОБА_1 19.05.2025 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вказане свідчить про відсутність підстав для задоволення вимог зобов'язального характеру.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позову.

Судові витрати на користь позивача не присуджуються.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 (код паспорта НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 );

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 , АДРЕСА_4 ).

Повне судове рішення складено 06.11.2025.

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна