Постанова від 06.11.2025 по справі 635/4735/25

Харківський районний суд Харківської області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2025 року

селище Покотилівка Харківської області

Справа №635/4735/25

Провадження №3/635/2222/2025

Суддя Харківського районного суду Харківської області Карасава І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції за участю представника особи, відносно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

УСТАНОВИВ:

До Харківського районного суду Харківської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №348259 від 01 червня 2025 року відносно ОСОБА_2 щодо скоєння правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями вищевказану справу передано в провадження судді Карасави І.О.

У судовому засіданні представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 пояснив, що ОСОБА_2 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, не визнає, вказаного правопорушення не вчиняв, матеріали справи ґрунтуються на припущеннях. Також зазначив, що відеозапис здійснювався не безперервно та час вчинення адміністративного правопорушення не відповідає дійсності. Просив закрити провадження по справі за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.

Встановлені обставини при розгляді справи та мотиви суду

Суд дослідивши матеріали справи щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , у відповідності до положень статті 252 КУпАП дійшов наступного.

Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року №3353, встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306(із змінами та доповненнями, ПДР).

Пунктами 1.3 та 1.9. ПДР встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Відповідно до пункту 2.5 наведених ПДР, водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння.

Положеннями частини 1 статті 130 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, щодо керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Під час розгляду справи судом встановлені наступні обставини: 01 червня 2025 року о 16 годині 28 хвилин ОСОБА_2 в Харківській області, Харківському районі, сел. Високий, вул. Андрія Ощепкова, 57, керував транспортним засобом Mazda 3, реєстраційний номер НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, порушення мови. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та у медичному закладі відмовився під відеозапис, чим порушила вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність частиною 1 статті 130 КУпАП.

З матеріалів справи вбачається, що 01 червня 2025 року складений протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№348259 про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП відносно ОСОБА_2 , а саме за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.

З протоколу про адміністративне правопорушення слідує, що проведення огляду ОСОБА_2 на стан алкогольного сп'яніння проводилося поліцейськими під відеофіксацію. В судовому засіданні були досліджені відеофайли, які містяться на DVD-R диску, доданого до матеріалів справи.

З досліджених судом відефайлів, встановлено, що працівниками поліції 01 червня 2025 року був зупинений транспортний засіб Mazda 3, реєстраційний номер НОМЕР_1 , за кермом якого знаходився водій ОСОБА_2 .

Під час спілкування працівників поліції з водієм ОСОБА_2 були виявлені та зафіксовані ознаки алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, порушення мови, про що було зазначено у протоколі.

З відеозапису вбачається, що водій ОСОБА_2 погодився з виявленими ознаками алкогольного сп'яніння.

Після цього працівниками поліції була роз'яснена процедура проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою алкотестера або в медичному закладі охорони здоров'я, на що водій категорично відмовився.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення та відеозапису факт керування транспортним засобом та факт відмови водія від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння не оспорювався. Зауваження під час складання протоколу не надходили.

Судом встановлено, часом вчинення правопорушення є 01.06.2025 о 16 годині 33 хвилин, замість помилково зазначеного в протоколу часу 16 годин 28 хвилин, що підтверджується відеозаписами, які були досліджені у судовому засіданні. Ураховуючи зазначені обставини, суд приймає до уваги аргументи сторони захисту, щодо невірного зазначення у протоколу часу вчинення правопорушення.

Також захисник викладаючи свою версію подій зауважує, що відеозапис не є безперервним, відсутній проміжок часу протягом декількох хвилин, у зв'язку з цим не можна вважати його належним доказом у справі.

З цього питання суд зазначає, що на портативний відеореєстратор було зафіксовано момент зупинки автомобіля Mazda 3, реєстраційний номер НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_2 01.06.2025 о 16 годині 33 хвилин та була зафіксована процедура проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, а саме відмова водія ОСОБА_2 від проходження огляду на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі. Незначні технічні проблеми у відтворенні відеозапису не свідчить автоматично про відсутність безперервної відеофіксації та не впливають на об'єктивне встановлення усіх обставин справи.

Застосування технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, здійснювалося працівниками поліції відповідно до вимог статті 40 «Про Національну поліцію».

При розгляді справи судом не встановлено будь-яких суперечностей в наданих доказах. Місце, час події, фактичні обставини справи, які зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №348259 повністю відповідають змісту досліджених в судовому засіданні відеофайлах, які є належним та допустимим доказом, а також іншими доказам по справі.

Працівниками поліції були дотримані вимоги частини 2 статті 266 КУпАП, відповідно до якої передбачено, що під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису.

Ураховуючи наведене, суд не приймає до уваги доводи сторони захисту щодо неналежності та недопустимості відеозаписів, як доказів.

Суд також не приймає доводи сторони захисту, щодо відсутні доказів правомірності зупинки транспортного засобу, оскільки підстава зупинки транспортного засобу не є предметом доказування у справі за статтею 130 КУпАП та не впливають на кваліфікасію правопорушення.

Наведені та досліджені судом докази є достатньо вагомими, чіткими і узгоджених між собою та жодним чином не спростовуються особою, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Крім того з дослідженого запису вбачається, що працівниками поліції було роз'яснено водію ОСОБА_2 у чому його звинувачують, була надана можливість дати пояснення, подати клопотання, користуватися рідною мовою, про що, зокрема, свідчить підпис особи в протоколі серії ЕПР1№348259 про роз'яснення прав та обов'язків.

Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

За наведених обставин суд не вбачає, що права особи, які закріплені у зазначених нормативних актах були обмежені або порушені, а вказана обставина не спростовує факту вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.

Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.

Як вбачається з матеріалів справи, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності будучи водієм, вимог наведених Правил не дотримався, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП.

Факт вчинення адміністративного правопорушення підтверджується та вина повністю доведена належними та допустимими доказами, а саме:

-протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№348259 від 01 червня 2025 року, який складений у максимальній відповідності з вимогами статті 256 наведеного Кодексу та містить необхідні у ньому відомості, зокрема щодо дати, часу, місця та способу вчинення самого адміністративного правопорушення, яке призвело до порушення ПДР;

-актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів;

-направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакцій;

-відеозаписом з нагрудних камер поліцейських, на яких зафіксовано факт відмови ОСОБА_2 від проходження нею від огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та у медичному закладі, а також факт керування ним транспортним засобом.

Таким чином, факт відмови водія ОСОБА_2 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння під час судового розгляду знайшов своє підтвердження.

Процедура, яка передбачена вимогами Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства Внутрішніх справ України та Міністерством охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року, була дотримана.

Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 складений уповноваженою особою, з дотриманням вимог статті 256 КУпАП.

Оцінюючи надані докази, суд вважає їх достатньо вагомими, чіткими і узгоджених між собою.

За таких обставин, враховуючи практику Європейського суду з прав людини щодо застосування критеріїв доведення «поза розумним сумнівом», суд дійшов до висновку, що у діях ОСОБА_3 , яка притягається до адміністративної відповідальності, наявний склад адміністративного правопорушення передбачений частиною 1 статті 130 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.

При накладені адміністративного стягнення, на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, суд враховує загальні правила накладення стягнення за адміністративне правопорушення, визначені у статті 33 КУпАП, а також те, що ОСОБА_2 є військовослужбовцем ЗСУ, характеризується позитивно та вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у межах санкції частини 1 статті 130 КУпАП, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так й іншими особами.

Відповідно до посвідчення водія вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримувала на території України серія ЕІЯ№067819 від 21.05.1998.

За таких обставинах, суд вважає необхідним та достатнім для виховання притягуваного та запобігання вчиненню ним нових правопорушень накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1 000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами.

Згідно довідки, наданої Начальником щтабу-першим заступником командира військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_4 , вбачається, що ОСОБА_2 перебуває на військовій службі.

Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Ураховуючи наведене, молодшого лейтенанта ОСОБА_2 звільнити на підставі пункту 12 частини 1 статті 5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 130, 248, 251, 252, 268, 277, 280, 283, 287, 288, 289 КУпАП, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про закриття провадження у справі зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП - відмовити.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавлення права керування транспортними засобами строком на один рік.

Штраф має бути сплачений не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови-не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів: ГУК Харківськ обл/Харкiвобл/21081300, Код класифікації доходів бюджету 21081300 Код за ЄДРПОУ 37874947 Банк отримувача Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача UA168999980313020149000020001.

Відповідно до статті 308 КУпАП України у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 три місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня винесення такої постанови.

Суддя І.О. КАРАСАВА