06.11.2025
Справа № 644/ 9360 /25
н/п 2/644/ 4929 /25
іменем України
про направлення справи за підсудністю
06 листопада 2025 року м. Харків
Суддя Індустріальний районного суду м. Харкова - Сітало А.К.,
розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у міста Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), ОСОБА_3 про визнання батьківства та встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,
Представник позивача - адвокат Камінська М.І. звернулася до Індустріальний районного суду м. Харкова з позовною заявою в інтересах позивача в якій просить визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 батьком малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та встановити факт народження дитини - ОСОБА_4 , яка народилася у м. Луганськ Луганської області від матері - громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки с. Айдар-Миколаївка Новоайдарського району Луганської області, та батька - громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд приходить висновку, що вказана позовна заява не підсудна Індустріальному районному суду м. Харкова, у зв'язку з чим підлягає направленню за підсудністю з наступних підстав.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (частина перша статті 4 ЦПК України).
Стаття 125 Конституції України встановлює, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом. Згідно зі статтею 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Принцип територіальності забезпечує територіальне розмежування компетенції судів загальної юрисдикції і зумовлений потребою доступності правосуддя на всій території України.
Принцип територіальності реалізується зокрема через правила територіальної юрисдикції (підсудності) справ.
Правила територіальної підсудності визначають розмежування компетенції судів першої інстанції щодо розгляду справ, підвідомчих загальним судам, за територіальною ознакою. Крім того, правила територіальної підсудності дають можливість визначити конкретний місцевий суд, який повинен розглядати справу як суд першої інстанції.
Кожен місцевий суд має свою територіальну юрисдикцію (підсудність), тобто поширює свою компетенцію на правовідносини, що виникли чи існують на певній території. Це є важливою гарантією для вирішення судових спорів у розумні строки в умовах ускладнення правових відносин і збільшення правових конфліктів.
Територіальна підсудність - це підсудність цивільної справи загальному суду в залежності від території, на яку поширюється юрисдикція даного суду. За її допомогою вирішується питання, яким з однорідних судів підсудна для розгляду відповідна справа.
Встановлення правил підсудності має важливе значення для правильного функціонування судової системи, а також для виконання судами покладених на них завдань і визначення суду, компетентного здійснювати провадження щодо конкретної справи. Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна справа розглядалася і вирішувалася законним, компетентним, незалежним і неупередженим судом до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
За допомогою правил про підсудність забезпечується також рівність всіх громадян перед законом і судом. Будучи одним з проявів цієї конституційної засади, чітко встановлена законом підсудність набуває ознак суб'єктивного права людини на законного суддю, тобто права будь-якої людини знати наперед, який саме суд і в якому складі відповідно до закону правомочний здійснювати стосовно нього судове провадження, якщо така необхідність виникне.
За загальним правилом територіальної підсудності суд є наближеним до місця знаходження відповідача. Реєстрація місця проживання/перебування у встановленому порядку має значення для реалізації окремих прав особи, зокрема, під час вибору суду, якому підсудна справа.
В обґрунтування підсудності вказаного позову Індустріальному районному суду м. Харкова зазначено, що даний позов подається за місцем фактичного проживання відповідача ОСОБА_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Положення статей 27 та 28 ЦПК України імперативно встановлюють, що визначення територіальної юрисдикції (підсудності) здійснюється з урахуванням саме зареєстрованого місця проживання або зареєстрованого місця перебування фізичної особи - сторони у справі, якщо інше не передбачено законом. Зазначена вимога процесуального закону унеможливлює зловживання процесуальними правами при визначенні підсудності.
Суд звертає увагу також на те, що встановлення юридичного факту в порядку окремого провадження передбачає можливість звернення до суду із заявою за місцем проживання заявника (ст. 316 ЦПК України), в той час як підсудність справ позовного провадження передбачена ст. 27-30 ЦПК України.
За загальним правилом відповідно до частини першої ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
До позовної заяви не додано доказів зареєстрованого місця проживання відповідача за адресою, яка б відносилася до адміністративно - територіального устрою Індустріального району м. Харкова, на який розповсюджується територіальна юрисдикція Індустріального районного суду м. Харкова.
З метою визначення підсудності даного позову Індустріальному районному суду м. Харкова, судом здійснені запити для встановлення зареєстрованого місця проживання позивача та відповідача.
З відповіді отриманої з Єдиного державного демографічного реєстру № 1881506 від 13.10.2025 вбачається, що відповідач ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Судом встановлено, що с. Олексіївка знаходиться у Новоайдарській селищній громаді Щастинського району Луганської області. Вказана адреса підсудна Новоайдарського районному суду Луганської області.
Враховуючи неможливість здійснення правосуддя Новоайдарським районним судом Луганської області під час воєнного стану, розпорядженням голови Верховного Суду від 06.03.2022 № 1/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану», змінено територіальну підсудність судових справ Новоайдарського районному суду Луганської області на Тернівський міський суд Дніпропетровської області.
Оскільки норми ЦПК України містять вичерпний перелік справ, які підсудні тому чи іншому суду на підставі територіальної юрисдикції (підсудності), адреса зареєстрованого місця проживання відповідача відноситься до адміністративно-територіального устрою на який розповсюджується територіальна юрисдикція (підсудність) Тернівського міського суду Дніпропетровської області, суд приходить до висновку, що даний позов не відноситься до територіальної юрисдикції Індустріального районного суду м. Харкова.
Відповідно до ч. 9 ст. 187 ЦПК України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Положеннями ч. 1 ст. 378 та частини першої ст. 411 ЦПК України передбачено, що судове рішення, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності).
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що розгляд справи по суті з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності), потягне за собою скасування судового рішення.
Підстав для застосування до даного позову іншого виду підсудності, судом не встановлено.
Враховуючи, що справа не підсудна Індустріальному районному суду м. Харкова, суд вважає за необхідне передати справу за підсудністю доТернівського міського суду Дніпропетровської області, за відомим зареєстрованим місцем проживання відповідача, відповідно до ч. 1 ст. 27 ЦПК України.
Відповідно до ст. 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 31 ЦПК України передання справи за підсудністю здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Керуючись ст. ст. 27, 28, 31, 32, 187, 260, 261 ЦПК України, суд,
Цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у міста Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), ОСОБА_3 про визнання батьківства та встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - передати на розгляд до Тернівського міського суду Дніпропетровської області.
Роз'яснити позивачу, що передача справи до іншого суду здійснюється не пізніше п'яти днів після закінчення строку на оскарження ухвали суду, а в разі подання скарги не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Копію ухвали направити позивачу для відома.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятнадцятиденний строк з дня її проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: А. К. Сітало