Справа № 344/8686/25
Провадження № 2/344/3405/25
28 жовтня 2025 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої - судді Бабій О.М.
секретаря Волощук Є.Ю.,
за участі представника позивача Данилюк Г.Й., представника відповідача адвоката Говзана М.М., представника відповідача за довіреністю Шпонько В.І.
розглянувши в спрощеному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
Представник Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз» звернувся в суд із позовом про стягнення із з побутового споживача ОСОБА_1 заборгованості в сумі 10 707 грн. 96 коп. за 1443,12 м3 спожитого необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості неопломбованим газовим обладнанням за період з 11.02.2022 по 17.05.2022, внаслідок виявлення 17.05.2022 року порушення у виді несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу типу GALLUS G-4, заводський номер U03175652, 2008 року випуску, встановленого на об'єкті газопостачання, якому присвоєно особовий рахунок НОМЕР_1 та який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та належить відповідачу
На обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що відповідач є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються позивачем за адресою: АДРЕСА_1 та належить відповідачу. У вказаному домоволодінні облік спожитих об'ємів здійснювався за допомогою лічильника газу типу GALLUS G-4, заводський номер U03175652, 2008 року випуску, опломбований пломбою СА1490. В ході обстеження лічильника газу було виявлено, що сторонній предмет з реквізитами, який встановлений у місці, де повинна кріпитись пломба заводу виробника, не відповідає відбитку заводської пломби, про що в присутності побутового споживача ОСОБА_1 складено Акт про порушення № IF002064 від 17.05.2022 в п. 8 якого зазначено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 20.06.2022 о 13.00 год. У зв'язку з цим представниками Оператора ГРМ було ініційовано експертизу лічильника газу, в присутності споживача лічильник демонтовано та поміщено в пакет до проведення експертизи. Споживача також було запрошено для проведення експертизи на 24.05.2022. Комісією по проведенню експертизи було проведено 24.05.2022 експертизу лічильника та встановлено, що захисна пломба на відліковому механізмі пошкоджена, у місці встановлення знаходиться сторонній предмет з реквізитами, які не відповідають відбиткам пломб заводу-виробника. Згідно висновку комісії до лічильника було несанкціоноване втручання, лічильник до експлуатації не придатний. 20.06.2022 відбулось засідання комісії з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, на яке відповідач не прибув, але був його представник Шпонько А.В. За результатом розгляду Акту було прийнято рішення про його задоволення повністю та складено Акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. Розрахунок проведено за період з 11.02.2022 по 17.05.2022 на суму 10 707 грн. 96 коп. Але, відповідач в добровільному порядку не проведено розрахунок, тому позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, відтак у відповідності до ч. 8 ст. 178 ЦПК України, суд вважає за можливе провести розгляд справи за наявними у справі матеріалами.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав наведених в позові, просила позов задоволити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся шляхом направлення судових повісток на адресу реєстрації місця проживання.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечили, оскільки відповідач жодних Актів не підписував та жодного втручання в роботу лічильника не було. Показники спожитого газу подавались вчасно і не були занижені, тому просили у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, судом встановлено, що спір між сторонами виник з приводу неналежного виконання споживачем-відповідачем зобов'язання по оплаті необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу .
Відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , є побутовим споживачем природного газу, розподіл якого здійснює АТ «Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз».
Об'єкт газопостачання побутового споживача ОСОБА_1 , в установленому законодавством порядку під'єднаний до газорозподільної системи Оператора ГРМ.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про ринок природного газу», суб'єктами ринку природного газу є: оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Взаємовідносини між Оператором газорозподільної системи та побутовими споживачами природного газу регулювалися Законом України від 09.04. 2015р. №329-VIII "Про ринок природного газу", Законом України від 05.06.2014р. №1314-VII "Про метрологію та метрологічну діяльність", Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕП від 30.09.2015р. №2494 (далі - Кодекс ГРМ), умовами Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 року та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до положень статті 40 Закону України "Про ринок природного газу", розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом ГРМ та іншими нормативно правовими актами.
За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.
Положенням пункту 1.1. Типового договору розподілу природного газу визначено, що цей договір є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
У відповідності до пункту 1 глави 3 розділу VІ Кодексу ГРМ , споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ до газорозподільної системи якого, в установленому законодавством порядку, підключений їх об'єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
Згідно пункту 3 глави 3 розділу VІ Кодексу ГРМ та умов пункту 1.3. Типового договору розподілу - цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору і, не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Пунктом 7 глави 3 розділу VІ Кодексу ГРМ встановлено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Таким об'єктом газопостачання у побутового споживача ОСОБА_1 , на час виявлення порушення, була квартира АДРЕСА_2 та який до 2016 року в установленому порядку був підключений до газорозподільних мереж Оператора ГРМ. Опалювальна площа вказаної квартири становить 65,46м2. У вказаному житловому будинку встановлено наступне газоспоживаюче обладнання: одна плита газова 4-х камфорна та один котел для індивідуального опалення.
У домоволодінні за вказаною адресою облік спожитих об'ємів (обсягів природного газу) здійснювався за допомогою лічильника газу типу «GALLUS» типорозміром G-4», заводський №U03175652, 2008 року випуску, опломбований пломбою СА1490.
Доказами, які підтверджують факт приєднання побутового споживача ОСОБА_1 до умов Типового договору розподілу природного газу, є: витяг з робочої бази Оператора ГРМ по побутових споживачах; зафіксовані контролером в робочих листках та за допомогою системи «Мобільний контролер» показники лічильника газу, які з кожним наступним звітним місяцем зростають; розрахунок суми заборгованості за послуги розподілу природного газу перед Оператором ГРМ і довідка про визначену річну замовлену потужність, відповідно до змісту яких по особовому рахунку НОМЕР_1 побутового споживача ОСОБА_1 : - за газовий рік з 01.10.2019р. по 30.09.2020р. спожито 806,00 м3 (відповідно вказаний обсяг спожитого природного газу визначено як річну замовлену потужність на 2021 розрахунковий календарний рік); - за газовий рік з 01.10.2020р. по 30.09.2021р. спожито 314 м3 (відповідно вказаний обсяг спожитого природного газу визначено як річну замовлену потужність на 2022 розрахунковий календарний рік); - за газовий рік з 01.10.2021р. по 30.09.2022р. спожито 973,33 м3 (відповідно вказаний обсяг спожитого природного газу визначено як річну замовлену потужність на 2023 розрахунковий календарний рік).
За надані послуги з розподілу природного газу споживач ОСОБА_1 майже щомісячно сплачує вартість місячної замовленої потужності, визначеної для вищевказаного його об'єкту газопостачання на 2021 - 2023 календарні роки.
Згідно абз.31 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.
Відповідно до пункту 1 глави 4 розділу ІX Кодексу ГРМ, визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору. Для визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань. Пунктом 2 глави 4 розділу IХ Кодексу ГРМ визначено: «Періодом, за який по об'єкту споживача визначається загальний фактичний об'єм (обсяг) споживання (розподілу) природного газу, є календарний місяць».
Згідно з частинами 1,2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу», суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; самовільне під'єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання. Положеннями пункту 1 глави 2 розділу Х Кодексу ГРМ визначено, що приладовий облік природного газу в точці вимірювання може складатися з: комерційного ВОГ з використанням звужуючого пристрою з обчислювачем об'єму газу; комерційного ВОГ з використанням лічильника газу в комплекті з вбудованим чи окремим коректором або обчислювачем об'єму газу; комерційного ВОГ з використанням побутового лічильника газу.
Пунктом 2 глави 8 розділу Х Кодексу ГРМ визначено, що для належної організації періодичної повірки лічильників газу по об'єктах побутових споживачів Оператор ГРМ повинен забезпечити періодичну повірку лічильника протягом міжповірочного інтервалу.
Главою 9 розділу Х Кодексу ГРМ визначено порядок перевірки вузлів обліку та їх складових. Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом. Відповідно до пункту 2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб'єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку. Відповідно до абз. 3 пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбу вального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
17 травня 2022 року, в зв'язку із закінченням міжповірочного інтервалу лічильника газу типу «GALLUS» типорозміром G-4», заводський №U03175652, 2008 року випуску, встановленого у квартирі АДРЕСА_2 , що належить відповідачу, представники Івано-Франківського відділення АТ «Івано-Франківськгаз» прибули за вищевказаною адресою для демонтажу вищевказаного існуючого лічильника газу на чергову повірку.
Відповідно до пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак порушень, представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку , визначеному цим Кодексом, акт про порушення , зокрема про пошкодження ЗВТ (лічильника газу).
В ході обстеження лічильника газу типу «GALLUS» типорозміром «G-4», заводський №U03175652, 2008 року випуску було виявлено, що сторонній предмет з реквізитами, який встановлений у місці, де повинна кріпитись пломба заводу виробника, не відповідає відбитку заводської пломби, про що в присутності побутового споживача ОСОБА_1 , відповідно до пункту 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, складено Акт про порушення № IF002064 (4060-ІФ) від 17.05.2022 року в пункті 8 якого зазначено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 20.06.2022 року о 13:00год. Один примірник даного Акту про порушення в той же день було вручено споживачу ОСОБА_1 , про що останній засвідчив власним підписом у вказаному акті.
В зв'язку з виявленим порушенням за вказаною вище адресою, про яке зазначено в Акті про порушення № IF002064 (4060-ІФ) від 17.05.2022 року, представниками Оператора ГРМ було ініційовано експертизу даного лічильника газу. В зв'язку з цим, в присутності побутового споживача ОСОБА_1 , 17.05.2022 року представниками Оператора ГРМ було демонтовано лічильник газу типу «GALLUS» типорозміром «G-4», заводський №U03175652, 2008 року випуску з показником 12282,20 м3 та поміщено в пакет для захисту від зовнішнього втручання до проведення експертизи, який опломбовано пломбою R35614678.
Демонтаж вищевказаного лічильника газу та направлення його для проведення експертизи за адресою: АДРЕСА_3 , зафіксовано представниками Оператора ГРМ в складеному Протокол-Акті № 76002.42-S7-4515-0522 про демонтаж та направлення ЗВТ (лічильника газу) для проведення експертизи від 17.05.2022 року. Згідно змісту пункту 8 вказаного Протокол-Акту: «Споживач ОСОБА_1 запрошується з 9:00 год. до 12:00 год. та з 13:00 год. до 15:00 год. «24»05.2022 року для проведення експертизи ЗВТ (лічильника газу)». Побутовий споживач ОСОБА_1 власноручно підписав Протокол-Акт №76002.42-S7-4515-0522 від 17.05.2022 року, отримавши один його оригінальний примірник.
Представники відповідача заперечували щодо отримання відповідачем копії акту та повідомлення про засідання, оскільки він перебуває за кордоном, але належних доказів на підтвердження своїх заперечень суду не надали.
На місці демонтованого лічильника газу в той же день, представниками Оператора ГРМ було встановлено з обмінного фонду лічильник газу типу «ОКТАВА»(ОФ), типорозміру G-4-2 заводський № 393157, 2014 року випуску з показником 07493,17м3, який опломбовано пломбами R35614698, В18661401, В18661402, про що зазначено у вищевказаному Протокол-Актi №76002.4.2-S7-4515-0522 від 17.05.2022 року.
Таким чином, вищевказані акти складено з дотриманням вимог Кодексу ГРМ. Відповідача належним чином було повідомлено про день, час та місце як проведення експертизи лічильника газу, так і розгляду Акту про порушення № IF002064 (4060-ІФ) від 17.05.2022 року комісією Оператора ГРМ та не позбавлено можливості реалізувати своє право бути присутньою як при проведенні експертизи демонтованого з її житлового будинку лічильника газу, так і на комісії під час розгляду вищевказаного акту про порушення.
24 травня 2022 року комісією по проведенню експертизи, споживач ОСОБА_1 на проведення експертизи не з'явився, було проведено експертизу лічильника газу типу «GALLUS», типорозміру G-4, заводський № U03175652, 2008 року випуску, з показником 12282,20 м3, який знято відповідно до Протокол-Акту № 76002.4.2-S7-4515-0522 від 17.05.2022 року. В процесі проведення експертизи встановлено, що цілісність пломби на пакеті R35614678 - не порушена. Експертиза лічильника проведена при допомозі фотофіксації.
За результатами зовнішнього огляду лічильника газу встановлено:
1.Цілісність заводської пломби та повірочного тавра: захисна пломба на відліковому механізмі пошкоджена. У місці встановлення знаходиться сторонній предмет з реквізитами, які не відповідають відбиткам пломб заводу виробника. Пошкодження захисного пломбування дає доступ до виводу із зачеплення деталей відлікового механізму (при відхилянні кришки-корпуса відлікового механізму) та можливість використовувати необлікований газ.
2.Цілісність відлікового механізму: лічильник функціонує, механічних пошкоджень всередині відлікового механізму не виявлено.
3.Механічні пошкодження та інше: механічних пошкоджень корпусу лічильника не виявлено, корпус лічильника забруднений.
Результати позачергової повірки: втрати тиску - в межах норми; герметичність - герметичний; похибка лічильника за об'ємної витрати С: Qmax (- 0,70%), 0,2Qmax (- 3,06%), Qmin (-20,97%). Показник лічильника газу після повірки 12282,55 м куб.
Згідно висновку комісії: до лічильника було несанкціоноване втручання. В даному технічному стані лічильник до експлуатації не придатний. Лічильник поміщено в пакет та опломбовано пломбою R31941647. Експертиза лічильника газу ініційована Оператором ГРМ. Даний висновок зафіксовано в Акті №674/ІФ0001872 експертизи лічильника газу від 24.05.2022 року, який разом з фотофіксацією проведення експертного дослідження долучено до позовної заяви.
Абзацом 40 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Абзацом 67 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання.
Абзацом 68 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).
Відповідно до правової позиції, яка викладена у постанові Верховного Суду від 18.11.2021 у справі № 903/160/21, сама можливість викривлення даних обліку газу, яка була для цього підготовлена або створена через несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу (ЗВТ) вже є порушенням, яке кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу та відповідно є підставою для нарахування необлікованого спожитого газу. Також, Верховний Суд у постанові від 12.06.2019 у справі № 922/1790/18 зазначив, що виявлене у акті експертизи втручання у газовий лічильник, є свідченням встановлення факту викривлення даних обліку природного газу.
Частиною 4 статті 263 ЦПК України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно абз.6 пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки підтверджено наявність порушення, у всіх випадках за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акту про порушення.
Відповідно до п.1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Положеннями пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм не облікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Згідно пункту 1 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу. Згідно пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Пунктом 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначено, що Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Згідно з пунктом 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ , за результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акту про порушення. При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. Пунктом 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Згідно розділу XII Кодексу ГРМ, необлікований природний газ відноситься до фактичних витрат та виробничо-технологічних втрат природного газу в ГРМ, понесених Оператором ГРМ.
20 червня 2022 року відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ на яке Відповідач не прибув, незважаючи на те, що був завчасно повідомленим в Акті про порушення № IF002064 (4060-ІФ) від 17.05.2022року під особистий підпис про дату та місце засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду актів про порушення. Замість Відповідача на засідання комісії з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ прибула уповноважена ним особа - ОСОБА_2 .
За результатом розгляду Акту про порушення № IF002064 (4060-ІФ) від 17.05.2022року, в присутності уповноваженої Відповідачем особи Шпонько А.В., вищевказаною комісією АТ «Івано-Франківськгаз» було прийняте рішення про його задоволення повністю, про що складено протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ від 20.06.2022 року. Представник відповідача Шпонько А.В. акт не підписав.
На виконання вказаного вище протоколу від 20.06.2022 року було складено Акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. Розрахунок проведено за період з 11.02.2022 року по 17.05.2022 року. Згідно вказаного Акту-розрахунку відповідачу ОСОБА_1 по об'єкту газопостачання, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 (особовий рахунок НОМЕР_1 ), загальною опалювальною площею 65,46 м2, на якому встановлено плиту газову 4-х камфорну та газовий котел для індивідуального опалення, було донараховано 1 443,12 м3 природного газу на загальну суму 10 707,96 грн.
Відповідачу ОСОБА_1 було направлено 10.08.2022 року копії: Акту про порушення № IF002064 (4060-ІФ) від 17.05.2022 року, Протокол-Акту №76002.42-S7-4515-0522 про демонтаж та направлення ЗВТ (лічильника газу) для проведення експертизи від 17.05.2022 року, Акту №674/ІФ0001872 експертизи лічильника газу від 24.05.2022 року; Протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ від 20.06.2022 року та рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу № 62024332 від 10.08.2022 року.
Однак, відповідачем в добровільному порядку до даного часу не проведено розрахунку донарахованого Оператором ГРМ об'єму (обсягу) природного газу в кількості 1443,12м3 на загальну суму 10707,96 грн. за наслідками виявленого представниками Оператора ГРМ 17.05.2022 року порушення у виді несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу типу «GALLUS G-4», заводський №U03175652, 2008 року випуску, який встановлено за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства , а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Поняття зобов'язання та підстави його виникнення встановлено положеннями статті 509 ЦК України , згідно яких зобов'язаннями є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язується вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші, тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов Договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до вимог ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов засіб , визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Пунктом 8.1. розділу VІІІ Договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором, Сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України.
Відповідно до ч. 1ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Враховуючи те, що в добровільному порядку відповідач не сплачує 10 707,96 грн. заборгованості, яка виникла внаслідок порушення Кодексу газорозподільних систем, зокрема заборгованість, яка виникла в результаті донарахування необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу, тому суд вважає, що слід стягнути з відповідача на користь позивача вказану суму збитків завданих внаслідок порушення Кодексу газорозподільних систем.
У зв'язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити,
Згідно із ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позов задоволено повністю, то з відповідача слід стягнути 2422.40 гривень судового збору на користь позивача.
На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 7, 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 526 Цивільного Кодексу України, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 247, 259, 263, 265 ЦПК України, суд, -
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_4 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз», що знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Ленкавського, буд. 20, код ЄДРПОУ 03361046 - заборгованість в сумі 10 707,96 грн. за 1 443,12 м3 спожитого не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості неопломбованим газовим обладнанням за період з 11.02.2022 року по 17.05.2022 року та витрати по оплаті судового збору в розмірі 2422.40 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржено до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення складено та підписано 03.11.2025 року.
Суддя Бабій О.М.