Справа № 161/1154/24
Провадження № 2-о/161/3/25
03 листопада 2025 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Філюк Т.М.,
присяжних Дружецької Н.К., Романишиної Л.П.
за участю секретаря судового засідання Романюк М.М.
заявника ОСОБА_1
представника заявника ОСОБА_2
особи, щодо якої вирішується питання про визнання обмежено дієздатним, ОСОБА_3
представника особи, щодо якої вирішується питання про визнання обмежено дієздатним, ОСОБА_4
представника заінтересованої особи Антонюк Л.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Департамент соціальної політики Луцької міської ради, про визнання фізичної особи обмежено дієздатною та встановлення опіки,-
ОСОБА_1 звернувся в суд з заявою про визнання обмежено дієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначення його піклувальником над обмежено дієздатним ОСОБА_3 .
Заяву обґрунтовує тим, що він є сином ОСОБА_3 та спільно з ним проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Вказує, що батько має органічний емоційно-лабільний розлад з панічними атаками відповідно до висновку спеціаліста КП «Луцька психіатрічна лікарня». Останній за станом здоров'я потребує стороннього догляду, про його стан здоров'я свідчать медичні документи.
На підставі наведеного, просить визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , обмежено дієздатним та призначити ОСОБА_1 піклувальником над обмежено дієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25 січня 2024 року прийнято до розгляду заяву та відкрито окреме провадження у справі, призначено судове засідання.
Ухвалою від 14 лютого 2024 року у даній справі призначено судово-психіатричну експертизу, проведення експертизи доручено експертам Волинської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров'я України» (місцезнаходження: с. Липини, Луцький р-н, вул. Теремнівська, 98) та на час проведення експертизи провадження в справі зупинено.
Ухвалою від 24 лютого 2025 року провадження у даній справі поновлено та призначено судове засідання.
Ухвалою від 10 березня 2025 року в розпорядження експертів Вінницької філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров'я України» надано матеріали цивільної справи № 161/1154/24; провадження 2о/161/3/25 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Департамент соціальної політики Луцької міської ради, про визнання фізичної особи обмежено дієздатною та встановлення опіки, для проведення експертизи, призначеної ухвалою суду від 14 лютого 2024 року.
Ухвалою від 13 серпня 2025 року провадження у даній справі поновлено та призначено судове засідання.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 заяву підтримали з підстав у ній зазначених, та просили визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обмежено дієздатним.
Адвокат особи, щодо якої вирішується питання, про визнання його обмежено дієздатним, ОСОБА_4 вказував на доцільність задоволення заяви та визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обмежено дієздатним.
Представник заінтересованої особи ОСОБА_5 вимоги заявника підтримала, просила заяву задовольнити.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заяви, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд дійшов до висновку, що заява підлягає до задоволення за наступних підстав.
Відповідно до ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними.
Відповідно до частин 1, 4 статті 36 ЦК України, суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Цивільна дієздатність фізичної особи є обмеженою з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Законодавство України встановлює презумпцію психічного здоров'я людини, якщо інше не буде встановлено в законному порядку. Відповідно до ст.3 Закону України «Про психіатричну допомогу» кожна особа вважається такою, що не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах і в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Стаття 1 вказаного Закону визначає психічний розлад як розлад психічної діяльності (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам'яті), який позбавляє особу здатності адекватно усвідомлювати навколишню дійсність, свій психічний стан і поведінку. При цьому діагноз психічного розладу не може базуватися на незгоді особи з існуючими в суспільстві політичними, моральними, правовими, релігійними, культурними цінностями або на будь-яких інших підставах, безпосередньо не пов'язаних зі станом її психічного здоров'я (ч. 1 ст. 7 Закону).
Статтею 299 ЦПК України визначено, що справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров'я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Суд установив, що згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 01.11.1994 року, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьком вказаний ОСОБА_3 (а.с.14).
Відповідно до копії консультативного висновку спеціаліста КП «Луцька обласна психіатрична лікарня» від 08.12.2023р. ОСОБА_3 має органічний емоційно лабільний розлад (черепно-мозкова травма) з панічними атаками (а. с. 9).
Відповідно до висновку №29/93 від 03.03.2025р. з КП «Медичне об'єднання Луцької міської територіальної громади» про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, внаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійні основі, ОСОБА_3 рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі (а.с. 10).
Відповідно до висновку судово-психіатрічного експерта № 367 від 12 травня 2025 року встановлено, що ОСОБА_3 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді розладу особистості, пов'язаний з органічним ушкодженням головного мозку (F 07.0), тому за своїм психічним станом не здатний повною мірою усвідомлювати значення своїх дії та керувати ними.
Таким чином, оскільки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок хронічного стійкого психічного розладу у вигляді розладу особистості, пов'язаного з органічним ушкодженням головного мозку (F 07.0), не здатен в повній мірі усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, то суд дійшов до висновку про наявність підстав для визнання його обмежено дієздатним.
Відповідно до частини 1статті 37 ЦК України, над фізичною особою, цивільна дієздатність якої обмежена, встановлюється піклування.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.
Відповідно до ч. 1ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Зі змісту статті 63 ЦК України встановлено, що опікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановлених статтею 60 цього Кодексу. Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Відповідно до ст. 62 ЦК України, опіка або піклування встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Суд установив, що до департаменту «Центр надання адміністративних послуг у м. Луцьку» звернувся ОСОБА_1 із заявою про підготовку подання до суду про призначення його піклувальником над батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вивчивши подані документи, сімейні обставини, умови проживання заявника, Департамент соціальної політики Луцької міської ради дійшов до висновку про доцільність призначення ОСОБА_1 піклувальником над ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Так, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на диспансерному наркологічному обліку та під диспансерним, консультативним наглядом у лікаря-психіатра не перебуває, до кримінальної відповідальності не притягувався,в розшуку не перебуває, за станом здоров'я може бути піклувальником. ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , є сином та батьком, спільно проживають. ОСОБА_1 піклується за батьком , здійснює за ним догляд, допомагає у побуті.
Вирішуючи питання про наявність, інших осіб, які б могли здійснювати піклування над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд враховує, що дружина ОСОБА_3 - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , пенсіонерка за віком, не має можливості здійснювати піклування над чоловіком, оскільки постійно перебуває за кордоном у США. Донька ОСОБА_3 - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проживає в США та не має можливості здійснювати піклування над батьком.
В матеріалах справи відсутні відомості, інформація стосовно інших членів сім'ї, близьких родичів, які виявили бажання та можуть здійснювати піклування над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обмежено дієздатним.
Таким чином, ні судом, ні Департаментом соціальної політики Луцької міської ради інших осіб, які б могли здійснювати піклування за ОСОБА_3 не встановлено.
Судом не встановлені обставини, які б стали перешкодою для призначення заявника піклувальником над обмежено дієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який тривалий час веде з ним спільне господарство, поєднаний спільним побутом, правами та обов'язками, тобто фактично піклується ним.
Відповідно до положень ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За таких обставин, суд вважає необхідним з урахуванням принципу диспозитивності, визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обмежено дієздатним, встановити піклування над ним, призначивши сина ОСОБА_1 його піклувальником.
Відповідно до п.2 ч.3 ст. 133 ЦПК україни до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи.
Згідно з ч.2 ст.299 ЦПК України судові витрати, пов'язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Відповідно до листа начальника Вінницької філії СЕ ДУ «ІСП МОЗ України» Марункевича М. № 737 від 01 липня 2025 року загальна вартість за проведення судово-психіатричної експертизи щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 становить 9 229,28 грн.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що судові витрати у сумі 9229,28 грн. за проведення судово-психіатричної експертизи щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 слід компенсувати за рахунок держави.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 4,5,13,89,259, 263-265,299,300 ЦПК України, ст. ст. 30,39,40, 41,58, 60, 62, 63 ЦК України, ст.3 Закону України «Про психіатричну допомогу» , суд
Заяву задовольнити.
Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , обмежено дієздатним.
Призначити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) піклувальником над обмежено дієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Роз'яснити положення ст. 300 ЦПК України, відповідно до якого, скасування рішення суду про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, цивільна дієздатність якої обмежена, здійснюється за рішенням суду за заявою такої фізичної особи, її піклувальника, членів сім'ї, органу опіки та піклування або її адвоката.
Копію рішення після набрання ним законної сили направити органу опіки і піклування, органу ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи, визнаної судом обмежено дієздатною.
Судові витрати у сумі 9229,28 грн. за проведення судово-психіатричної експертизи щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , компенсувати за рахунок держави.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Дата складення повного тексу рішення 07 листопада 2025 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Т. М. Філюк
Присяжні: Н. К. Дружецька
Л. П. Романишина