Справа № 522/23204/25
Провадження № 1-кс/522/5869/25
07 листопада 2025 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу ОСОБА_3 в інтересах ГО «НОН-СТОП» на бездіяльність уповноважених осіб Одеської обласної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
До Приморського районного суду м. Одеси звернувся голова ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 зі скаргою на бездіяльність уповноважених осіб Одеської обласної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (надалі - ЄРДР).
Скарга обґрунтована тим, що 07 жовтня 2025 року голова ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 звернувся до Одеської обласної прокуратури із заявою вих. №07/10/2025-2-8 про вчинення кримінальних правопорушень, втім відомості за вказаною заявою до ЄРДР не внесені, заявника не повідомлено про початок досудового розслідування, витяг з ЄРДР не надано.
У судове засідання скаржник не з'явився, про дату, час та місце розгляду скарги повідомлений належним чином, безпосередньо у скарзі виклав клопотання про її розгляд без його участі. Слідчий суддя враховує, що згідно з ч. 3 ст. 306 КПК України розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов'язкової участі особи, яка подала скаргу. Водночас, участь особи у розгляді скарги є її правом, а не обов'язком, і вона вільна у використанні цього права відповідно до засади диспозитивності (ч. 1 ст. 26 КПК України). Кримінальний процесуальний закон не пов'язує можливість захисту прав особи з її безпосередньою участю у судовому засіданні, а тому неприбуття скаржника у судове засідання не є перешкодою для розгляду його скарги по суті.
Уповноважена особа Одеської обласної прокуратури у судове засідання не з'явилась, була повідомлена належним чином.
Дослідивши скаргу, додані до неї матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
07 жовтня 2025 року голова ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 звернувся до Одеської обласної прокуратури з заявою вих. №07/10/2025-2-8 про вчинення кримінальних правопорушень.
Як вбачається з вказаної заяви, в ході здійснення правозахисної діяльності громадською організацією «НОН-СТОП УКРАЇНА» встановлено, що ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , діючи у злочинній змові між собою, а також із залученням посадових осіб державних органів, зокрема: в.о. Голови Державної митної служби України - ОСОБА_7 , директора Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Державної митної служби України - ОСОБА_8 , в.о. Голови Державної податкової служби України - ОСОБА_9 , в.о. директора Департаменту запобігання фінансовим операціям, пов'язаним з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом Державної податкової служби України - ОСОБА_10 , Голови Бюро економічної безпеки України - ОСОБА_11 , та Генерального прокурора України - ОСОБА_12 , створили організовану злочинну групу, діяльність якої спрямована на реалізацію масштабної схеми контрабанди та легалізації несертифікованої електронної техніки, зокрема продукції Apple, телевізорів, побутової техніки, дронів та іншої високовартісної електроніки. З метою реалізації злочинного плану учасники групи використовують низку підконтрольних юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та афілійованих компаній, серед яких ТОВ «ASBIS-Україна» (код ЄДРПОУ 25274129), ТОВ «Комфі Трейд» (код ЄДРПОУ 36962487), ТОВ «Елтехопт» (код ЄДРПОУ 45656049), ТОВ «ТД ДЖСМ» (Код ЄДРПОУ 45128960) або ТОВ «Рейлвейд Лтд» (Код ЄДРПОУ 40277030), «iPeople» (https://www.ipeople.in.ua/), «iStore» (https://www.istore.ua/), «eStore» ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), « ОСОБА_13 » ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), а також десятки підконтрольних ФОПів, зареєстрованих на працівників та кур'єрів мережі «Comfy». Зловживаючи службовим становищем і використовуючи службові повноваження у власних корисливих інтересах, зазначені особи налагодили сталу схему незаконного ввезення техніки на територію України без належного митного оформлення. У митних деклараціях систематично вносяться завідомо неправдиві відомості щодо категорій товарів, їхнього коду УКТ ЗЕД, кількості та митної вартості, що призводить до ухилення від сплати ввізного мита, податку на додану вартість та інших обов'язкових платежів у особливо великих розмірах.
Наведені обставини, на думку заявника, свідчать про вчинення зазначеними особами кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 201-3, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 333, ч. 1 ст. 336, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369 КК України.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 303 КПК України визначено право оскарження бездіяльності слідчого та прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Положення ч. 1 ст. 214 КПК України покладають на слічого та прокурора обов'язок невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, внести відповідні відомості до ЄРДР, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з ЄРДР.
Разом з тим, як зазначив Верховний Суд у постанові від 30 вересня 2021 року у справі № 556/450/18, підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких разом із прізвищем, ім'ям, по-батькові (найменуванням) потерпілого або заявника, серед іншого, вноситься до ЄРДР.
Викладене свідчить про наявність у слідчого та прокурора обов'язку після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, виходячи з їх змісту, перевірити достатність відомостей, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, і лише за наслідками такої перевірки ним може бути ухвалене рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР.
Для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР у повідомленні має бути зазначено конкретні відомі заявнику обставини об'єктивної сторони такого правопорушення (яке саме кримінальне правопорушення відбулось, де, коли, в чому воно полягало, які особи причетні до його скоєння тощо). Такі обставини можуть бути неповними (в силу недостатньої обізнаності заявника, неочевидності вчинення кримінального правопорушення, з огляду на початкову стадію сприйняття та дослідження цих подій чи з інших причин), але в той же час достатніми для попередньої кваліфікації реєстраторами ЄРДР такого діяння саме як кримінального правопорушення (кваліфікації за статтею, частиною статті КК). Заявник не має обов'язку доводити факт вчинення кримінального правопорушення, однак, наведення доводів, чому він вважає, щокримінальне правопорушення було вчинене, є ознакою обґрунтованості повідомлення та надає можливість їх перевірити.
Оцінюючи, чи відбулося виконання цього обов'язку відповідно до вимог кримінального процесуального закону, слідчий суддя має з'ясувати, чи містить зміст повідомлення про кримінальне правопорушення обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Також під час оцінки доводів скарги слід виходити з приписів ч. 1 ст. 306 КПК України, яка пов'язує можливість її розгляду (чи окремих її вимог) слідчим суддею Вищого антикорупційного суду з належністю кримінальних проваджень до підсудності цього суду. Така підсудність визначається за одночасної наявності двох обов'язкових ознак (ч. 1 ст. 33-1 КПК України):
- стаття кримінального закону, за якою здійснюється кримінальне провадження, належить до переліку корупційних, передбачених приміткою до ст. 45 КК України, або передбачена ч. 1 ст. 33-1 КПК України (ст. 206-2, 209, 211, 366-2, 366-3 КК України);
- наявна хоча б одна з умов, передбачених п. 1-3 ч. 5 ст. 216 КПК України, які визначають особливості суб'єктного складу та предмету таких кримінальних правопорушень.
Враховуючи положення ч. 3 ст. 26 КПК України, слідчий суддя у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, що винесені на його розгляд сторонами та віднесені до його повноважень кримінальним процесуальним законом. Такі повноваження, серед іншого, обмежуються здійсненням судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб лише у кримінальних провадженнях (стосовно кримінальних правопорушень), належних до підсудності відповідного суду.
Разом з тим, заява ОСОБА_3 не містить викладу жодних обставин, які прямо чи опосередковано свідчили б про вчинення вищезазначених кримінальних правопорушень, а також обставин вчинення інших зазначених у ній кримінальних правопорушень, заявником не конкретизовано, які саме дії посадових осіб, на його думку, містять ознаки наведених злочинів.
Твердження скаржника про вчинення посадовими особами кримінальних правопорушень мають абстрактний характер та ґрунтується виключно на припущенні про існування певних фактів, тобто його суб'єктивній оцінці певних подій, адже жодних конкретних відомостей з цього приводу, які могли б бути перевірені в ході досудового розслідування, заява ГО «НОН-СТОП» не містить. Тобто ці твердження не можуть свідчити про те, що існує ймовірність вчинення злочинів і що описані в заяві факти потребують перевірки засобами кримінального процесу.
Як вже зазначалось, право на участь у судовому засіданні з розгляду скарги є дискреційним, а клопотання про розгляд без участі є проявом засади змагальності. В свою чергу, сам по собі факт звернення до слідчого судді і небажання підтримати свою скаргу у судовому засіданні викликають обґрунтований сумнів у тому, що метою звернення зі скаргою є саме реалізація права особи на внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Позиція скаржника про безумовний обов'язок посадових осіб прокуратури внести відомості про злочин до ЄРДР ґрунтується на хибному тлумаченні кримінального процесуального закону і не враховує практичні чинники реалізації правоохоронним органом своєї функції.
Враховуючи викладене, слідчий суддя констатує відсутність бездіяльності з боку уповноважених осіб Одеської обласної прокуратури, а тому у задоволенні скарги слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 372 КПК України,
У задоволенні скарги ОСОБА_3 в інтересах ГО «НОН-СТОП» на бездіяльність уповноважених осіб Одеської обласної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Одеського апеляційного суду упродовж 5-ти днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1