"04" листопада 2025 р. Справа № 596/1534/25
Провадження № 3/596/557/2025
Суддя Гусятинського районного суду Тернопільської області Цвинтарна Т.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, місце служби і посада: кухар відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 , який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Із ІНФОРМАЦІЯ_1 на адресу суду скеровано матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП з підстав викладених у протоколі про адміністративне правопорушення №2/10 від 28.10.2025.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що їх слід повернути для належного дооформлення, виходячи з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 172-20 КУпАП, до адміністративної відповідальності притягуються за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
За ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачене притягнення до адміністративної відповідальності в разі вчинення дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Суд звертає увагу, що як вбачається із протоколу про військове адміністративне правопорушення №2/10 від 28.10.2025, вказаний протокол складено командиром взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , проте, до матеріалів справи не долучено копії наказу про його призначення на вказану посаду, а також не долучено доказів на підтвердження його повноважень на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Крім того, у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення, займана посада особи, відносно якого складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 значиться «кухар відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 », однак, як вбачається із долученого до матеріалів справи копії наказу №242 від 30.08.2025, займана посада особи, відносно якого складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 значиться «старший стрілець відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
У графі протоколу про адміністративне правопорушення «Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності» письмові пояснення ОСОБА_1 не в оригіналі, а відображені у ксерокопії.
Також, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано документів, які характеризують особу ОСОБА_1 .
Суд, також звертає увагу, що відповідно до ст.33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність. Такі дані відсутні в матеріалах адміністративної справи.
Виконуючи вимоги ст.ст. 268, 280, 283 КУпАП, з метою уникнення поверховості та неповноти дослідження фактичних обставин правопорушення, суддя з'ясовує чи правильно складений протокол про адміністративне правопорушення, чи відповідає він ст. 256 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За таких обставин, адміністративну справу відносно ОСОБА_1 слід повернути для дооформлення з метою виконання вимог зазначених у мотивувальній частині постанови.
Керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП, суддя, -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до ІНФОРМАЦІЯ_1 для належного дооформлення, яке необхідно провести у 5-ти денний строк з моменту одержання даної постанови.
Повна постанова складена 07 листопада 2025 року.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області Т.М. Цвинтарна