Рішення від 06.11.2025 по справі 459/1161/24

Справа № 459/1161/24

Провадження № 2/459/284/2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2025 року Шептицький міський суд Львівської області

в складі: головуючого-судді Отчак Н.Я.

з участю секретаря Савіцької Б.Б., Середницької І.О.

представника позивача за первісним позовом

(представника відповідача за зустрічним позовом) Тимчук І.І.

відповідача/представника відповідача Кіщук Л.О. за первісним позовом

(позивача за зустрічним позовом) ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Шептицькому за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Водоканал» Шептицької міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості та зустрічним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Водоканал» Шептицької міської ради про визнання відсутності договірних зобов'язань та зобов'язання укласти Індивідуальний договір про надання послуг,

УСТАНОВИВ:

позивач КП «Водоканал» Шептицької міської ради (КП «Червоноградводоканал») звернулося до суду з позовом до відповідачів, яким просить стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Комунального підприємства «Водоканал» Шептицької міської ради заборгованість з оплати за централізоване водопостачання і водовідведення у розмірі 27 022,48 грн, яка утворилася за період з 01.06.2021 по 01.04.2024.

В обгрунтування позову послався на те, що КП «Водоканал» Шептицької міської ради надає послуги з водопостачання та водовідведення відповідно до законодавства України, що регулює відносини, які виникають між виконавцями житлово-комунальних послуг та їх споживачами. У квартирі розташованій за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані та проживають ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які є споживачами КП «Водоканал» Шептицької міської ради і користуються послугами з водопостачання та водовідведення. КП «Водоканал» Шептицької міської ради, послуги з водопостачання та водовідведення надає згідно Публічного індивідуального договору з споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, який знаходиться у публічному доступі на веб сайті http://chervvodokanal.in.ua

Зазначає, що на адресу КП «Водоканал» Шептицької міської ради неодноразово надходили звернення від ОСОБА_1 , про те в жодному з них відповідач від наданих позивачем послуг у встановленому законом порядку не відмовлялися, офіційних документів, що підтверджує їх відсутність у житловому приміщенні, не надав, та частково оплачував рахунок за надані послуги. Зокрема, оплата здійснювалася частково у період з серпня 2014 року по листопад 2015 року на загальну суму 500,00 грн, яка зарахована для погашення заборгованості у хронологічному порядку (Постанова ВС по справі 437/2726/13-ц від 24.01.2019р.). 22.07.2016 за заявою Відповідача, у квартирі АДРЕСА_2 , було опломбовано прилад обліку споживання холодної води та взято на абонентський облік. Отже, між КП «Водоканал» Шептицької міської ради та споживачами виникли фактичні договірні відносини щодо надання відповідних житлово-комунальних послуг, а відсутність укладеного письмового договору не звільняє відповідачів від обов'язку оплати за надані такі послуги (вказане відповідає позиції Великої Палати Верховного Суду у справі № 712/8916/17 від 7 липня 2020 p.). Нарахування за користування послугами водопостачання та водовідведення проводяться виходячи з розміру затверджених тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку, відповідно до кількості осіб проживаючих за вказаною адресою.

21.02.2023 КП «Водоканал» Шептицької міської ради, керуючись ст.160-164 ЦПК України звертався у Шептицький (Червоноградський) міський суд Львівської області з заявою про видачу судового наказу про стягнення заборгованості з оплати за централізоване водопостачання та водовідведення. 01.03.2023 Шептицьким (Червоноградським) міським судом було видано судовий наказ по справі №459/549/23 про солідарне стягнення з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в користь КП «Водоканал» Шептицької міської ради 19613 гривень 60 копійок заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення та по 134 грн. (сто тридцять чотири) гривень 20 копійок судових витрат. Ухвалою Шептицького (Червоноградського) міського суду Львівської області від 29.03.2023 скасовано судовий наказ виданий Шептицьким (Червоноградським) міським судом Львівської області 01.03.2023 по справі №459/549/23.

Отже, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_1 , користуються послугами КП «Водоканал» Шептицької міської ради, але оплату за послуги підприємства не здійснюють, тому утворилася заборгованість у розмірі 47609,87 грн, з них 27022,48грн виникла за період з 01.06.2021 по 01.04.2024, що підтверджується розрахунком заборгованості. На час звернення до суду боржники борг не сплатили та не зверталися для укладення договору про реструктуризацію заборгованості, що тим самим є підставою для стягнення боргу з водопостачання та водовідведення.

Ухвалою від 30.04.2024 у справі відкрито спрощене позовне провадження та призначено судовий розгляд на 03.06.2024.

28.05.2024 від відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вони просила відмовити у задоволенні позовних вимог, вважають їх безпідставними, нарахування заборгованості неправомірне, що не підтверджене належними доказами та суперечить нормам чинного законодавства. Зазначили, що вимоги викладені у Позовній заяві, є неправомірними та значно завищеними, в силу того, що звернення до суду з заявою про стягнення заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення, КП «Водоканал» Шептицької міської ради застосувало неправомірно, в першу чергу з огляду на те, що упродовж всього періоду за який утворилась сума, яка позивачем подається за заборгованість, між ними та комунальним підприємством, були відсутні будь-які договірні зобов'язання, у розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004року № 1875-IV (діяв на момент виникнення правовідносин між сторонами), п.1 Прикінцевих положень якого законодавчо нормою прямої дії регламентував, що «Договори про надання житлово-комунальних послуг укладені до набрання чинності цим Законом, мають бути приведені у відповідність із ним до 1 січня 2006 року. Договори, що не приведені у відповідність із цим Законом у зазначений строк, втрачають чинність», а також і у розумінні послідуючого Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017року № 2189-VIII, який прийшовши на заміну попередньому, скасував його, але знову ж таки законодавчо встановив: п.3 Прикінцевих положень, що «Договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.

За період з моменту прийняття приведеного Законів та по сьогоднішній день від Відповідача у контексті п.14 «Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.2019 на які, ігноруючи правило закріплене ст.58 Конституції України про дію закону у часі та просторі, посилається Відповідач намагаючись застосовувати його з і зворотному порядку прилаштовуючи під дану конкретну ситуацію, жодних Договорів про надання послуг з водопостачання та водовідведення як і пропозицій їх укладення їм не поступало, навіть попри їхні неодноразові пропозиції вчинення такої дії, які містить практично кожна з 15 упродовж зазначеного періоду їхніх заяв скерованих на адресу керівництва підприємства.

Стверджують, що проблема даного питання полягає у невідкладному проведенні перерахунку (навіть за відсутності Договору та обумовлених ним зобов'язань) нарахованих платежів за водопостачання та водовідведення, за показниками фактично спожитих послуг за квартирою АДРЕСА_2 після укладення у відповідності до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» Договору між ними та позивачем про надання послуги з водопостачання та водовідведення.

При цьому, оскільки підприємство провадило і провадить по сьогоднішній день свої підрахунки з січня місяця 2014 року, нарахованих платежів пропонувалося врахувати 50 відсоткову знижку по оплаті комунальних послуг, яка підтверджена Довідкою Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВС України у Львівській області, яка в 2011 році подавалася на адресу та надавача послуги та надавалася повторно при подачі Заяви ще 03.06.2015, а також взяти до уваги аргументи та обґрунтування, які слугували предметом судових слухань у Шептицькому (Червоноградському) міському суді Львівської області, в яких в якості сторони приймав участь юрист комунального підприємства Гавришко А.І., якому були відомі усі аспекти даного питання підтверджені відповідними документами (фактичне проживання у квартирі з моменту заселення (2014 рік) та відновлення водопостачання 2, а не 4 осіб, облік споживання води лічильником, невідповідність суми платежів реально спожитій послузі, допущені помилки обрахування суми платежів і т.п.), та які були частково викладені в Ухвалі Шептицького (Червоноградського) міського суду Львівської області від 12 травня 2015 року у справі №459/1048/15-ц про скасування Судового наказу від 25 березня 2015року, а також повідомлені та зафіксовані ним у черговий раз працівнику підприємства, який здійснював переопломбування приладу обліку, які з невідомих причин підприємством не бралися до уваги.

Зважаючи, що фактично спожиті показники за належною їм квартирою облікуються приладом обліку споживання холодної води - лічильником встановленими централізовано будівельною організацією у квартирі, при здачі будинку у експлуатацію у серпні 2000року та враховуючи те, що з 2005 року на підставі дозвільних документів водопостачання, як гарячої так і холодної води до вказаної квартири припинялося а пізніше відновлювалося.

Окрім цього, зазначає, що Позивач вносячи на розгляд суду позовну заяву долучає Роздруківку - розрахунок платежів за спожиту послугу у якій відсутня обов'язкова графа тарифу за яким обраховується спожита послуга, що своєю чергою унеможливлює будь-які обрахунки направлені на перевірку правильності обрахування заявлених до стягнення у судовому порядку сум, а у якості прикладу його недобросовісної поведінки Відповідачі змушені використовувати дані попередніх судових розглядів за судовими наказами.

Також, 28.05.2024 від відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надійшла зустрічна позовна заява до КП «Водоканал» Шептицької міської ради в якій вони з урахуванням уточнень просять: 1) визнати відсутність договірних зобов'язань між КП «Водоканал» Шептицької міської ради і ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у розумінні Закону України «Про житлово-комунальні потуги» по наданню послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення до квартири АДРЕСА_2 ; 2) зобов'язати КП «Водоканал» Шептицької міської ради, як єдиного регіонального постачальника комунальної послуги у відповідності до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» укласти з ОСОБА_1 Індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення до квартири АДРЕСА_2 ; 3) вимоги КП «Водоканал» Шептицької міської ради щодо погашення платежів (грошових сум), які містять сформовані ним у Роздруківку - розрахунок (помісячна) за період з січня місяця 2014 року по квітень 2024 року на загальну суму 47 609 грн. 87 коп. та Рахунок на оплату комунальної послуги за квітень 2024 року на суму 48 999 грн.19 коп. за особовим рахунком НОМЕР_1 - визнати необгрунтованими та безпідставними; 4) позов КП «Водоканал» Шептицької міської ради про стягнення з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в його користь заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення утвореної за період з 01.06.2021 по 01.04.2024 в сумі 27022,48грн та 3028 грн судового збору - залишити без задоволення; 5) стягнути сплачений судовий збір на їх користь.

10.06.2024 від представника позивача за первісним позовом надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої він не погоджуючись з обставинами викладеними у відзиві, позовні вимоги за первісним позовом підтримав та просить їх задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 02.07.2024 прийнято до розгляду зустрічну позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Водоканал» Шептицької міської ради про визнання відсутності договірних зобов'язань та зобов'язання укласти Індивідуальний договір про надання послуг та об'єднано в одне провадження з первісним позовом Комунального підприємства «Водоканал» Шептицької міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості. Здійснено перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, замінивши судове засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

12.07.2024 від представника позивача за первісним позовом надійшов відзив на зустрічну позовну заяву, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні зустрічних позовних вимог, вважає їх безпідставними, позовні вимоги за первісним позовом підтримав та просить їх задовольнити у повному обсязі. Зазначив, що відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», із змінами, у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Індивідуальний договір з власником індивідуальних (садибних) житлових будинків вважається укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуг, якщо такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги (фактичне виконання робіт із відключення будинку).

Комунальне підприємство «Водоканал» Шептицької міської ради, послуги з водопостачання та водовідведення надає згідно Публічного індивідуального договору з споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, який знаходиться у публічному доступі на веб сайті комунального підприємства http ://chervvodokanal. in.ua.

Публічний договір - це узагальнене поняття для цивільно-правових договорів, за допомогою яких забезпечуються потреби широкого кола споживачів. Відповідно до ст. 633 Цивільного кодексу України (ЦКУ), публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконувати роботи або надавати послуги кожному, хто до неї звернеться. Застосування такого договору передбачено зазвичай у тих сферах, дЄ'є певна монополія або діють певні обставини. Зокрема, це роздрібна та інтернет-торгівля, комунальні, телекомунікаційні послуги, транспортні перевезення загального користування, тепло- та енергопостачання, медичне, готельне банківське обслуговування, тощо.

Відповідно до ст.205 ЦК України, правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків.

Відповідно до п.14 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 690, фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуг.

На їх адресу неодноразово надходили звернення від ОСОБА_1 , про те в жодному з них відповідач від наданих позивачем послуг у встановленому законом порядку не відмовлялися, офіційних документів, що підтверджує їх відсутність у житловому приміщенні, не надав, та частково оплачував рахунок за надані послуги. Зокрема, оплата здійснювалася частково у період з серпня 2014 року по листопад 2015 на загальну суму 500,00 грн..

Про існування між сторонами цивільних прав та обовязків також свідчать звернення ОСОБА_1 до КП «Водоканал» Шептицької міської ради з заявами про перерахунок вартості наданої послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, з заявою про опломбування вузла обліку та із заявами від 15.07.2020, 28.12.2021 у яких останній надавав показники лічильника.

Наголошує, що ОСОБА_1 не заперечує факт отримання ними послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Отже, між сторонами виникли фактичні договірні відносини щодо надання відповідних житлово-комунальних послуг, а відсутність укладеного письмового договору не звільняє відповідачів від обов'язку оплати за надані такі послуги . Така правова позиція викладена і в постанові Великої Палати Верховного Суду від 07.07.2020 № 712/8916/17 (14- 448цс19).

23.09.2024 від ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надійшла відповідь на відзив. В якій вони просять у задоволенні позовних вимог за первісним позовом відмовити та задовольнити вимоги за зустрічним позовом, з підстав викладених у ньому.

16.10.2024 від представника позивача за первісним позовом надійшло заперечення на відповідь на відзив на зустрічну позовну заяву у яких позовні вимоги за первісним позовом підтримали, а у задоволенні зустрічного позову просили відмовити.

Ухвалою суду від 28.10.2024 підготовче провадження закрито, а справу призначено до судового розгляду по суті.

13.12.2024 представник позивача за зустрічним позовом надав копію рішення Шептицької міської ради від 21.11.2024 № 3049 «Про перейменування комунального підприємства «Червоноградводоканал» на комунальне підприємство «Водоканал» Шептицької міської ради».

Ухвалою суду від 05.05.2025 частково задоволено клопотання відповідачів за первісним позовом про витребування доказів, а також задоволено клопотання позивача за первісним позовом про витребування доказів.

Ухвалою суду від 29.05.2025 задоволено клопотання позивача за первісним позовом про витребування доказів.

23.06.2025 судом частково задоволено клопотання позивача за первісним позовом про витребування доказів.

Ухвалою суду від 05.08.2025 відмовлено у задоволенні клопотання позивача за первісним позовом про залучення співвідповідачами у справі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

У судовому засіданні представник позивача за первісним позовом заявлені позовні вимоги підтримала у повному обсязі, вважає їх законними та обґрунтованими, оскільки відповідачі споживають надані послуги однак оплату за них не здійснюють. Позовні вимоги вони сформували за останні три роки на момент подачі позову, тобто в межах позовної давності. Нарахування за адресою проживання відповідачів, проводилось, як на підставі показників лічильника, так і на підставі норм споживання відповідно до кількості зареєстрованих чотирьох осіб. Усі показники лічильника враховували при нарахуванні оплати за надані послуги, останні такі були передані у серпні 2022 року. з 01.09.2023 нарахування здійснювались за нормами споживання відповідно до кількості зареєстрованих чотирьох осіб, оскільки ОСОБА_1 не передавав показники, та працівників підприємства не допускав, для їх звірки. Окрім цього, ОСОБА_1 підприємству не надав жодних доказів про те, що у квартирі проживають дві особи та те, що у нього наявні пільги на 50% знижку за оплату на воду. Окрім цього, з 2015 року нарахування пільг підприємство не має права проводити, оскільки пільги нараховує управління праці та соціального захисту населення. При цьому, у задоволенні зустрічного позову просила відмовити.

Відповідач / представник відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_1 у судовому засіданні щодо позовних вимог за первісним позовом заперечив, оскільки заявлені до них вимоги необґрунтованими, безпідставними, жодним доказом не підтвердженими, розрахунок здійснений на власний розсуд. Зазначив, що між сторонами відсутні будь-які договірні зобов'язання. Свій позов підтримали, просив його задовольнити, оскільки комунальним підприємством суттєво порушені їх права як споживачів, їм не надано жодних обґрунтувань щодо розміру нарахувань за надані послуги, не взято до уваги, що спір який виник свій початок з квітня місяця 2014_ року, штучно виокремивши з загалу епізод (з 01.06.2021 по 01.04.2024) утвореної суми, яку він видає за заборгованість по сплаті комунальних послуг, намагається маніпулювати думкою суду та подає його лише у вигідному для себе контексті. Крім цього, Відповідач за зустрічним позовом, ігнорує та не бере до уваги того, що Позивачі за зустрічним позовом, він та його дружина - ОСОБА_2 , пенсіонери Міністерства органів внутрішніх справ України, з відповідною вислугою років та відповідними пільгами, довічного права на 50% знижку по оплаті комунальних послуг, в тому числі по оплаті комунальної послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, гарантовану ст. 22 (Соціальний захист працівників міліції) Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565-ХІІ, у чинній на час виникнення спору редакції (2014-2015 роки), відповідні довідки 05.10.2010 та 03.06.2015 надавались комунальному підприємству для врахування при проведенні нарахувань. Окрім цього, їх сини: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не проживають за вказаною адресою з 2007 та 2009 років відповідно.

Свідок ОСОБА_5 , яка працює бухгалтером 1 категорії абонентського відділу КП «Водоканал» ШМР, суду пояснила, що до її посадових обов'язків входить, зокрема: вносити показники лічильника, проводити нарахування згідно обсягів споживання, контролювати своєчасність оплати, знімати покази лічильника, здійснювати пломбування лічильника, розносити повідомлення боржникам. Свідок повідомила, що на даний час нарахування по адресі АДРЕСА_1 проводяться за нормою споживання, оскільки ОСОБА_1 не передає показники лічильника. Вони були у ОСОБА_1 в серпні 2022 року, він їх впустив в квартиру, але до лічильника не допустив, сфотографував їм показники лічильника і все. Більше у квартиру їх для зняття показників лічильника не впускав. У зв'язку із не допуском їх до житла складено три Акти про не допуск до лічильника, з них два у 2024 році, які заповнені нею особисто та підписано. При складанні Актів сусідів не залучали, оскільки відповідно до правил надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, Акт складається в довільній формі, у присутності двох представників і немає вимоги про підписи сусідів. Відеофіксацію не проводили, проте сусіди, з якими вони спілкувалися, повідомили, що ОСОБА_6 там проживають. Попередження про погашення заборгованості приносили та залишали у дверях квартири.

Свідок ОСОБА_7 , яка працює заступником начальника абонентського відділу КП «Водоканал» ШМР, повідомила, що в її посадові обов'язки входить, нараховувати оплату за спожиті послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, перевіряти лічильники абонентів, контролювати неконтрольовані витоки води. Свідок зазначила, що особисто 13.06.2023 з 14:00год до 15:00год приходила до ОСОБА_1 , але двері не відкрили, залишали записки в дверях з проханням передати показники лічильника. В записці також зазначали контактні номери телефонів. Якщо декілька разів показники не передають, та не впускають у квартиру для зняття показників лічильника, то складають Акт та проводять нарахування за нормою споживання. У особовій справі абонента ОСОБА_1 є чотири зареєстровані особи, тому відповідно до кількості зареєстрованих осіб здійснюється нарахування за нормою споживання. На одну людину нараховується норма 6,8м. куб. ОСОБА_1 жодних підтверджуючих документів на пільгу в абонентський відділ не пред'являв.

Свідок ОСОБА_8 , яка працювала контролером абонентського відділу (перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) повідомила, що до її посадових обов'язків входить пломбування лічильника, звірка показників, прийом показників, рознесення боргових зобов'язань. Зазначила, що в один день беруть по 3-4 будинки та здійснюють по квартирний обхід, знімають показники лічильника. Якщо вдома немає нікого, тоді залишають записку, або в дверях, або в поштовому ящику, щоб їм зателефонували і передали дані показників лічильника. Якщо ніхто не реагує, вони ще раз приходять до квартири, знову залишають повідомлення, однак якщо не допускають до приладів обліку показань, вони складають Акт про не допуск і переводять на тариф за нормою споживання, згідно кількості зареєстрованих осіб. Акт згідно положення заповнює бухгалтер, який реєструється в журналі та вноситься в базу даних.

Свідок ОСОБА_9 , яка працює бухгалтером абонентського відділу КП «Водоканал» ШМР, повідомила, що у квартирі де проживає ОСОБА_1 є прилад обліку споживання води, показники якого він має передавати їм щомісяця. Відповідно до показань використаної води, проводяться нарахування згідно тарифів, які затверджує міська рада. Тарифи вказані в платіжках, які споживачі отримують щомісяця. Вказала, що вона особисто виходила за місцем проживання ОСОБА_1 згідно заяв. Дверей ніхто не відчиняв, тоді залишали записку з номером телефону підприємства, однак ОСОБА_1 з нею не зв'язувався. Повідомила, що особисто телефонувала ОСОБА_1 щоб укласти угоду, однак не домовились про її укладення. Індивідуального договору з ОСОБА_1 не укладено. Вказала, що у неї були дані на ОСОБА_1 та його дружину ОСОБА_2 . На підприємстві нарахування за спожиті послуги здійснюється автоматизованою програмою, на підставі внесених даних оператором. Нарахування здійснюються згідно тарифів, які діють на момент нарахування.

Заслухавши пояснення сторін, свідків та дослідивши докази і письмові пояснення, що викладені у заявах по суті справи, суд прийшов до такого висновку.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках

На підставі ч.1, 6 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно з ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Судом установлено, що станом на 31.12.2012 в КП ЛОР «Шептицьке міське бюро технічної інвентаризації» реєстрація права власності на нерухоме майно, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 не проводилася, відповідно свідоцтво про право власності на вищевказану квартиру не формувалось.

Згідно відповіді Відділу реєстрації місця проживання виконавчого комітету Шептицької міської ради, від 03.06.2025, за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 03.06.2025 зареєстровані чотири особи: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (відповідач), ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (відповідач) та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Квартира знаходиться у багатоквартирному будинку, який обслуговується КП «Водоканал» Шептицької міської ради.

Між сторонами, у встановленому законом порядку, договір про надання житлово-комунальних послуг не укладався.

КП «Водоканал» Шептицької міської ради, послуги з водопостачання та водовідведення надає згідно Публічного індивідуального договору з споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, який знаходиться у публічному доступі на веб сайті http://chervvodokanal.in.ua

Зі змісту Індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення вбачається, що даний договір є публічним договором приєднання, що укладається з метою надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі- послуги) індивідуальному споживачу. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.

Даний договір вважається укладеним через 30 днів з моменту розміщення на офіційному веб-сайті КП «Водоканал» Шептицької міської ради http://chervvodokanal.in.ua. Виконавець має право змінити умови договору. У разі зміни виконавцем умов, крім зміни ціни договору, вони вступають в силу через 30 днів з моменту розміщення змінених умов на офіційному веб-сайті КП «Водоканал» Шептицької міської ради http://chervvodokanal.in.ua. Інформування споживача про намір зміни цін/тарифів на послуги здійснюється виконавцем відповідно до законодавства. Фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток до договору), сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуг (п. 2-4 Договору)

Згідно з п. 32, 33 Договору виконавець формує та надає споживачу рахунок на оплату спожитих послуг не пізніше ніж за десять днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу. Рахунок надається на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунок може надаватися в електронній формі, зокрема за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів. Споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиті послуги.

З виписки по особовому рахунку вбачається, що станом на 01.06.2021 у відповідачів заборгованість становила 20587,39грн; за період з 01.06.2021 по 31.12.2021 нарахування за надані послуги здійснено згідно показника лічильника - 3624,15грн; у серпні 2022 року нарахування здійснено згідно показника лічильника - 2036,65грн; з 01.09.2023 по 01.03.2024 нарахування здійснено згідно зареєстрованих чотирьох осіб 19972,36грн та за березень 2024 р. нарахування здійснено згідно зареєстрованих чотирьох осіб 1389,32грн. Загальна заборгованість становить 47609,87грн, з них 27022,48грн за період з 01.06.2021 по 01.04.2024.

Відповідачу скеровувалось попередження з вимогою сплатити заборгованість, що утворилась за надані послуги з водопостачання та водовідведення, однак відповідач заборгованість не погасив, що і призвело до звернення до суду з даним позовом.

На адресу КП «Водоканал» Шептицької міської ради неодноразово надходили звернення від ОСОБА_1 про проведення перерахунку нарахованих платежів за водопостачання та водовідведення за показниками фактично спожитих послуг, а саме: 03.06.2015, 08.09.2015, 24.12.2015, 02.02.2016, 02.03.2016, 04.07.2016, 22.08.2016, 07.11.201622.12.2017, 23.04.2019, 15.07.2020, 03.12.2020, 02.02.2021, 28.12.2021, 27.12.2023 про те в жодному з них відповідач від наданих позивачем послуг у встановленому законом порядку не відмовлялися, офіційних документів, що підтверджує їх відсутність у житловому приміщенні, не надав, та частково оплачував рахунок за надані послуги. Зокрема, оплата здійснювалася частково у період з серпня 2014 року по листопад 2015 року на загальну суму 500,00 грн, яка зарахована для погашення заборгованості.

22.07.2016 за заявою Відповідача за первісним позовом, у квартирі АДРЕСА_2 , було опломбовано прилад обліку споживання холодної води та взято на абонентський облік.

24.12.2015 та 02.03.2016 ОСОБА_1 звертався до КП «Водоканал» Шептицької міської ради із заявами про надання належним чином завіреної копії Договору з водовідведення та централізованого постачання холодної води укладеного між ОСОБА_1 та КП «Водоканал» Шептицької міської ради, на підставі якого проводяться нарахування з 01.04.2012 по сьогоднішній день.

Згідно відповіді КП «Водоканал» Шептицької міської ради від 03.02.2016 вбачається, що комунальне підприємство ОСОБА_1 повідомило, що відповідно до п. 7 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії» від 10.04.2014, договір на надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньо-будинкових систем), що укладається виконавцем із споживачем - фізичною особою, яка не є суб'єктом господарювання, є договором приєднання. Договір приєднання про надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води опублікований в газеті Новини Прибужжя №9-10 від 29.01.2015.

Відповідно до довідки загальна заборгованість відповідачів за період з 01.06.2021 по 01.04.2024 становить 27022,48грн.

За заявою КП «Червоноградводоканал» про видачу судового наказу, 01.03.2023 Червоноградським (Шептицьким) міським судом Львівської області було задоволено заяву та видано судовий наказ № 459/549/23 про солідарне стягнення з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 19613,60 грн заборгованості за послуги водопостачання та водовідведення, на користь КП «Червоноградводоканал». Проте, 29.03.2023 судовий наказ був скасований.

Між сторонами у справі виникли відносини, які породжують цивільні права та обов'язки, оскільки КП «Водоканал» Шептицької міської ради надає послуги з водопостачання та водовідведення за вказаною адресою, а відповідачі, які там проживають, ними користуються.

Надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення здійснюється відповідно до положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 690 від 5 липня 2019 року, якими визначений порядок надання послуг, їх обліку, оплати, права та обов'язки споживача і виконавця та ст. 19-23 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання».

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець комунальної послуги це суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору. Житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг. Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги. Споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належить: комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до п. 5-6 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавцями комунальних послуг є: - послуг з централізованого водопостачання - суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання; - послуг з централізованого водовідведення - суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водовідведення.

Частиною 1 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що споживач має право: одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів; без додаткової оплати одержувати від виконавця житлово-комунальних послуг інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості; на усунення протягом строку, встановленого договорами про надання житлово-комунальних послуг або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг; на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості; на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг; складати та підписувати акти-претензії у зв'язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їхніх споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Згідно з ч.1-3 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. За бажанням споживача оплата житлово-комунальних послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів згідно з умовами договору про надання відповідних житлово-комунальних послуг. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Згідно з ч.1 ст.10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Статтею 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).

Істотними умовами договору про надання житлово-комунальної послуги є: 1) перелік послуг; 2) вимоги до якості послуг; 3) права і обов'язки сторін; 4) відповідальність сторін за порушення договору; 5) ціна послуги; 6) порядок оплати послуги; 7) порядок і умови внесення змін до договору, в тому числі щодо ціни послуги; 8) строк дії договору, порядок і умови продовження його дії та розірвання.

Порядок та особливості укладання, зміни і припинення договорів про надання житлово-комунальних послуг визначаються статтями 13-15 цього Закону.

Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», із змінами, у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Індивідуальний договір з власником індивідуальних (садибних) житлових будинків вважається укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуг, якщо такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги (фактичне виконання робіт із відключення будинку).

Відповідно до Індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення Комунальне підприємство «Червоноградводоканал» (КП «Водоканал» Шептицької міської ради), код ЄДРПОУ 00185347, в особі директора Солдата В.Б., що діє на підставі Статуту, затвердженого рішенням сесії Червоноградської міської ради Червоноградського району №1320 від 30.06.2022 (далі - виконавець), з однієї сторони, та індивідуальний споживач, який приєднався до умов цього договору згідно з пунктом 5 цього договору (далі - споживач), з іншої сторони, уклали цей договір про те, що даний договір є договором приєднання, що укладається з метою надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення індивідуальному споживачу. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.

Згідно з ч.1 і 2 ст. 633 Цивільного Кодексу України, публічний договір - це договір, в якому одна сторона взяла на себе обов'язок здійснювати надання послуг кожному, хто до неї звернеться. Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачі.

Відповідно до ч. 1 ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Договір розміщено на веб-сайті КП «Водоканал» Шептицької міської ради» http://chervvodokanal.in.ua у публічному доступі і він вважається укладеним через 30 днів з моменту розміщення на офіційному веб-сайті КП «Водоканал» Шептицької міської ради (п. 2 Договору).

Фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток до договору), сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуг (п. 5 Договору).

З матеріалів справи вбачається, що зазначена квартира підключена до централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Позивач належним чином та у повному обсязі надає відповідачу послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Відповідачі від наданих позивачем послуг у встановленому законом порядку не відмовляються, та такими користуються, що не заперечується ними, як встановлено у судовому засіданні.

З 13.08.2019 набрали чинності та діють Правила надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. №690, які регулюють відносини між суб'єктом господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець), та індивідуальним і колективним споживачем (далі - споживач), який отримує або має намір отримувати послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - послуги), а також визначеною власником (співвласниками) особою, що здійснює розподіл обсягів послуг. У вказаних Правилах терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України «Про житлово-комунальні послуги», «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення».

Відповідно до п.14 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 690, фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуг.

Таким чином, між сторонами виникли фактичні договірні відносини щодо надання відповідних житлово-комунальних послуг, а відсутність укладеного письмового договору не звільняє відповідачі від обов'язку оплати за надані такі послуги (відповідно до ч.4 ст.263 ЦПК України суд враховує правові висновки, наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 712/8916/17 від 07.07.2020).

Щодо вимоги позивачів за зустрічним позовом суд зазначає наступне.

За визначеннями, які зазначені у статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року № 1875-IV, чинного на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України від 24 червня 2004 року № 1875-IV), житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Такі послуги надаються споживачу - фізичній чи юридичній особі, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.

Комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газопостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року № 1875-IV споживач зобов'язаний забезпечити доступ до мережі, арматури, засобів обліку, розподільчих систем представників виконавця/виробника за наявності в них відповідного посвідчення: 1) для ліквідації аварій - цілодобово; 2) для встановлення і заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічних та профілактичних оглядів, зняття контрольних показників засобів обліку тощо - згідно з істотними умовами договору.

Частиною першою статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Враховуючи наведене, обов'язок по укладанню договору про надання житлово-комунальних послуг покладено законодавцем як на споживача, так і на виконавця.

Як свідчить тлумачення статті 526 ЦК України цивільне законодавство містить загальні умови виконання зобов'язання, що полягають у його виконанні належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Це правило є універсальним і підлягає застосуванню як до виконання договірних, так і недоговірних зобов'язань. Недотримання умов виконання призводить до порушення зобов'язання.

Пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

У частині першій статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.

Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15 та підтверджена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 751/3840/15-ц (провадження № 14-280цс18).

При цьому, Комунальне підприємство «Червоноградводоканал» надавало послуги з водопостачання та водовідведення на підставі Договору приєднання про надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, який опублікований в газеті Новини Прибужжя №9-10 від 29.01.2015, відтак, відповідач вважається таким, що акцептував цей договір.

Отже, за загальним правилом споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Якщо є ж послугами вони не користувались, то законодавством передбачено можливість звільнення їх від сплати або перерахунок оплати, але не у будь-якому випадку, а за певних умов. Фактичне надання цих послуг і відкриття особового рахунку на ім'я споживача слід вважати фактичним укладанням договору на умовах, передбачених Законом України «Про питну воду та питне водопостачання», а також Правилами.

Статтями 525, 526 ЦК України закріплено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Окрім цього, позивачі за зустрічним позовом стверджують, що підприємство провадило і провадить по сьогоднішній день свої підрахунки з січня місяця 2014 року, не на фактично проживаючих двох осіб, а на зареєстрованих чотирьох осіб. Окрім цього, відповідачу за зустрічним позовом при нарахуванні платежів, пропонувалося врахувати 50 відсоткову знижку по оплаті комунальних послуг, яка підтверджена Довідкою Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВС України у Львівській області, яка в 2011 році подавалася на адресу надавача послуги та надавалася повторно при подачі заяви ще 03.06.2015, які з невідомих причин підприємством не бралися до уваги.

З заяви ОСОБА_1 від 03.06.2015, яка зареєстрована в КП «Червоноградводоканал» 05.06.2015, вбачається, що ОСОБА_1 просив провести перерахунок нарахованих платежів за водопостачання та водовідведення, за показниками фактично спожитих послуг. З цією метою просив провести перевірку та перепломбування наявних приладів обліку споживання води встановлених у квартирі та врахувати 50 відсоткову знижку по оплаті комунальних послуг. До заяви долучив копію Довідки Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВС України у Львівській області.

З відповіді КП «Червоноградводоканал» від 08.07.2015 на заяву ОСОБА_1 від 05.06.2015 вбачається, що за адресою АДРЕСА_1 , згідно довідки КП «Комінтех» прописано 4 особи, а документи на 50 відсоткову знижку по оплаті за надану послугу ОСОБА_1 не було надано. Також було роз'яснено, що для обліку використання води ОСОБА_1 повинен встановити прилад обліку (лічильник) і звернутись у КП «Червоноградводоканал» із письмовою заявою про його реєстрацію (опломбування).

Судом встановлено, що 29.07.2016 за № 613 Комунальне підприємство «Червоноградводоканал» (КП «Водоканал» Шептицької міської ради) надало відповідь на заяву ОСОБА_1 від 04.07.2016 з якої вбачається, що 22.07.2016 у квартирі АДРЕСА_2 , було опломбовано прилад обліку споживання холодної води та взято на абонентський облік, згідно акту реєстрації лічильника за № 290977 з початковим показником 290м. куб. Отже з 22 липня 2016 року ОСОБА_1 буде нараховуватись нарахування за послуги з водопостачання та водовідведення за показниками фактично спожитих послуг, де 1 м. куб. коштує 10,12грн. Раніше з письмовою заявою ОСОБА_1 про опломбування та взяття на облік приладів обліку води не звертався. Облік води за вищезазначеною квартирою проводиться з травня 2014 року. Окрім цього, з даної відповіді вбачається, що Комунальне підприємство «Червоноградводоканал» повідомило ОСОБА_1 про те, що за зазначеною адресою згідно довідки КП «Комінтех» прописано 4 особи, а документи на 50 відсоткову знижку по оплаті за надану послугу ОСОБА_1 не було надано. Для здійснення перерахунку ОСОБА_1 необхідно надати довідку про склад сім'ї, або звернутися в Комунальне підприємство «Червоноградводоканал» з будинковою книгою, та надати пакет документів про 50 відсоткову знижку по оплаті комунальних послуг.

При цьому, Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року №389 затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї відповідно до якого пільговики подають до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення декларацію про доходи сім'ї пільговика, а також довідки про доходи свої та членів сім'ї за шість місяців, що передують місяцю звернення, або документи, що підтверджують відсутність доходів за такий період. У разі неподання зазначених документів структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє пільговика про необхідність подання відповідних документів для визначення права на отримання пільг.

Разом з тим, позивачами за зустрічним позовом не надано суду доказів, про звернення, як пільговиками до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення із заявами для отримання пільг, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із Законами України, зокрема: «Про міліцію».

Також, судом встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 03.06.2025 зареєстровані чотири особи: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (відповідач), ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (відповідач) та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Щодо тверджень ОСОБА_1 , що ухвалою Червоноградського міського суду Львівської області від 12.05.2015, якою скасовано судовий наказ Червоноградського міського суду Львівської області від 25.03.2015 про стягнення 1 961 грн. 76 коп. заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення, яка утворилась за період з 01.04.2012 по 01.03.2015, встановлено, що його сини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не проживають за вказаною адресою, суд зазначає наступне.

Так довідкою Університету Інформаційних Технологій та Менеджменту в Жешові (Польща), підтверджується, що ОСОБА_10 прийнятий на навчання на денне відділення бакалаврату з 01.10.2007 до 30.09.2012.

Також, довідкою Університету Інформаційних Технологій та Менеджменту в Жешові (Польща), підтверджується, що ОСОБА_11 прийнятий на навчання на денне відділення бакалаврату з 01.10.2009 до 30.09.2013.

Разом з тим, якщо відсутні лічильники, плата розраховується за нормативами, які встановлюються місцевою владою, виходячи з кількості зареєстрованих мешканців. Окрім цього, ОСОБА_1 звертався до КП «Червоноградводоканал» (КП «Водоканал» Шептицької міської ради) з вимогою провести перерахунок заборгованості за водопостачання та водовідведення, однак не надавав доказів того, що його сини: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не проживають за вказаною адресою на даний час.

Окрім цього, з відповіді Державної прикордонної служби України від 25.06.2025 убачається, що відомостей щодо перетинання державного кордону України гр. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 01.06.2021 по 03.07.2025 в базі даних не виявлено.

Також встановлено, що ОСОБА_1 , у період з серпня 2016 року по липень 2020 року подавав п'ять заяв КП «Водоканал» Шептицької міської ради, щодо проведення перерахунку заборгованості за водопостачання та водовідведення, в яких зазначав показники лічильника. З даних заяв від 22.08.2016, 25.11.2016, 22.12.2017, 23.04.2019, 16.07.2020 вбачається, що такі показники передавались не щомісячно, що унеможливлювало проведення нарахувань згідно обліку встановленого лічильника.

Таким чином, згідно з виписки по нарахуванням вбачається, що з січня 2014 року по квітень 2014 року нарахування не проводились, з травня 2014 року по червень 2016 року нарахування здійснено відповідно до кількості зареєстрованих чотирьох осіб, з липня 2016 року по листопад 2016 року здійснено згідно показниками лічильника, з грудня 2016 року по червень 2020року нарахування не проводились, за липень 2020 року здійснено згідно показниками лічильника, з серпня 2020 року по листопад 2020 року нарахування не проводились, за грудень 2020 року здійснено згідно показниками лічильника, з 01.06.2021 по 31.12.2021 здійснено згідно показниками лічильника, у серпні 2022 року здійснено згідно показниками лічильника, з 01.09.2023 по 01.04.2024 здійснено відповідно до кількості зареєстрованих чотирьох осіб.

Судом встановлено, що первісний позивач належним чином виконував свої зобов'язання за договором, що підтверджується відсутністю будь-яких претензій з боку відповідачів до якості отриманих послуг. Позивачем доведено невиконання відповідачем як споживачем послуг обов'язків щодо своєчасної сплати за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення із врахуванням вказаного періоду. Доказів сплати наявного боргу на спростування факту наявності заборгованості на час розгляду справи відповідач не надав, як і власного розрахунку.

Тому, позовні вимоги за зустрічним позовом є необґрунтованими та до задоволення не підлягають.

Щодо заборгованості та обгрунтованість нарахувань первісним позивачем.

Позивачем заявлено до стягнення заборгованість, котра утворилася в період з 01.06.2021 по 01.04.2024 і станом на 01.04.2024 року складала 27022,48 грн. З розрахунку заборгованості вбачається, що нарахування здійснювалися за послуги з водопостачання та водовідведення за період з 01.06.2021 по 31.12.2021 нарахування за надані послуги здійснено згідно показника лічильника - 3624,15грн; у серпні 2022 року нарахування здійснено згідно показника лічильника - 2036,65грн; з 01.09.2023 по 01.03.2024 нарахування здійснено згідно зареєстрованих чотирьох осіб 19972,36грн та за березень 2024 р. нарахування здійснено згідно зареєстрованих чотирьох осіб 1389,32грн. Загальна заборгованість становить 47609,87грн, з них 27022,48грн за період з 01.06.2021 по 01.04.2024.

Окрім цього, судом встановлено, що відповідачі за первісним позовом не допускали працівників КП «Червоноградводоканал» (КП «Водоканал» Шептицької міської ради) для звірки показників лічильників, що підтверджується: копією Акту реєстрації лічильників № 7 від 13.06.2023, складеного ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , копією Акту реєстрації лічильників № 1 від 15.01.2024, складеного ОСОБА_5 , ОСОБА_12 , копією Акту реєстрації лічильників № 3 від 28.02.2024, складеного ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , а також поясненнями свідків, які були допитані у судовому засіданні. При цьому, зазначені акти зареєстровані в журналі реєстрації актів КП «Червоноградводоканал» (КП «Водоканал» Шептицької міської ради).

Тому доводи ОСОБА_1 , що відсутні докази, які б підтверджували те, що він не допускав працівників КП «Червоноградводоканал» для зняття показників з приладів обліку води є безпідставні.

Відповідачами за первісним позовом наданий розрахунок заборгованості не спростовано.

Твердження відповідачів за первісним позовом, що позивач звернувся до суду з позовними вимогами, штучно виокремивши з загалу період з 01.06.2021 по 01.04.2024, утвореної суми, яку він видає за заборгованість по сплаті комунальних послуг, намагається маніпулювати думкою суду та подає його лише у вигідному для себе контексті є безпідставними та не заслуговують на увагу, оскільки первісний позов подано в межах строку позовної давності.

Позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (ст. 256 Цивільного кодексу України,

Загальний строк позовної давності встановлено у три роки (ст. 257 Цивільного кодексу України).

Разом з тим, суд враховує, що позивач КП «Червоноградводоканал» (КП «Водоканал» Шептицької міської ради) звернувся до суду з позовом до лише двох відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , однак за період з 01.09.2023 по 01.03.2024 нарахування здійснено згідно зареєстрованих чотирьох осіб 19972,36грн та за березень 2024 р. нарахування здійснено згідно зареєстрованих чотирьох осіб 1389,32грн., тому позовні вимоги за вказаний період підлягають частковому задоволенню у сумі 10680,84грн (19972,36+1389,32 / 2).

Суд, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і їх взаємний зв'язок, надавши їм оцінку, з урахуванням встановлених обставин, дійшов висновку про те, що позовні вимоги про стягнення заборгованості за первісним позовом підлягають до часткового задоволення у сумі 16341,64грн (3624,15+2036,65+10680,84).

Тому, перевіривши доводи сторін та наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення зустрічного позову, оскільки між сторонами виникли фактичні договірні відносини щодо надання відповідних житлово-комунальних послуг, а відсутність укладеного письмового договору не звільняє відповідачів від обов'язку оплати за надані такі послуги.

За таких обставин, позовні вимоги КП «Водоканал» Шептицької міської ради (КП «Червоноградводоканал») підлягають частковому задоволенню, а у задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , слід відмовити.

За змістом ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно п.2 ч.2 ст.141 ЦПК України - інші судові витрати , пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.

Таким чином, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачів за первісним позовом на користь позивача необхідно стягнути по 915,58грн судового збору з кожного.

Керуючись ст.ст. 2, 141, 259, 263-265, 273, 280-282, 354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства «Водоканал» Шептицької міської ради (ЄДРПОУ 00185347, Львівська обл., Шептицький р-н., м. Шептицький, вул. Л. Українки, 1) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості - задовольнити частково.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в користь Комунального підприємства «Водоканал» Шептицької міської ради 16341 грн. 64коп. заборгованості з оплати за централізоване водопостачання і водовідведення.

Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в користь Комунального підприємства «Водоканал» Шептицької міської ради по 915,58грн судового збору з кожного.

В задоволенні решти вимог відмовити.

У задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Водоканал» Шептицької міської ради про визнання відсутності договірних зобов'язань та зобов'язання укласти Індивідуальний договір про надання послуг - відмовити.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення проголошено 06 листопада 2025 року.

Суддя: Н. Я. Отчак