8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"30" жовтня 2025 р. м. ХарківСправа № 922/2468/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Мужичук Ю.Ю.
за участі секретаря судового засідання Крамарової Н.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “НІКА А.А.А.» третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Східне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України
до Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області
про визнання недійсними рішення та пунктів договору
за участю представників:
позивача - не з'явився;
відповідача - не з'явився;
третьої особи - не з'явився;
Товариство з обмеженою відповідальністю "НІКА А.А.А." через систему “Електронний суд» звернулося до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області та просить суд:
- визнати недійсним та скасувати пункти 3 та 4 рішення Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області від 25.04.2018 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, яка перебуває у користуванні ТОВ “КІФ АЛЕКС» та ТОВ “НІКА А.А.А.» в частині встановлення ставки орендної плати на земельну ділянку у розмірі 10% від діючої нормативної грошової оцінки землі, строку оренди - 25 років та обмеження на викуп земельної ділянки;
- визнати недійсним пункти 7, 8, 9 договору оренди земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі площею 0,0715 га (кадастровий номер 6325156400:00:019:0165) за адресою: сел. Васищево, вул. Орешкова, 57-А від 25.04.2018 року, укладений між Васищівською селищною радою Харківської області та Товариством з обмеженою відповідальністю “НІКА А.А.А.»
- стягнути витрати на професійну правничу допомогу у сумі 15000,00 грн;
- стягнути сплачений судовий збір у сумі 4840,80 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що Рішенням Васищевської селищної ради від 25.04.2018 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, яка перебуває у користуванні ТОВ “КІФ АЛЕКС» та ТОВ “НІКА А.А.А.» за адресою: сел. Васищево, вул. Орешкова, 57» була затверджена технічна документація із землеустрою щодо поділу земельної ділянки (кадастровий номер 6325156400:00:005:0027) між ТОВ “КІФ АЛЕКС» та ТОВ “НІКА А.А.А.» . Пунктом 3 даного рішення передано в користування ТОВ “НІКА А.А.А.» на умовах оренди строком на 25 років, без права викупу земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі площею 0,0715 га (кадастровий номер 6325156400:00:019:0165) за адресою: сел. Васищево, вул. Орешкова, 57-А. Пунктом 4 зазначеного рішення було встановлено ставку орендної плати для ТОВ “НІКА А.А.А.» у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Вказує, що на підставі зазначеного рішення 25.04.2018 року між Васищевською селищною радою (правонаступник- Безлюдівська селищна рада), як орендодавцем, та ТОВ “НІКА А.А.А.», як орендарем, було укладено договір оренди цієї земельної ділянки, в умови якого включені вказані вище умови та відображені в пунктах 7, 8, 9 договору оренди. У своїй заяві ТОВ “НІКА А.А.А» просило Васищівську селищну раду, зокрема, встановити строк оренди спірної земельної ділянки 49 років. Пункт 3 рішення Васищівської селищної ради від 25.04.2018 в частині встановлення 25 років строку оренди земельної ділянки не розкриває мотиви його ухвалення, є необґрунтованим та не є вичерпним. Васищівська селищна рада при прийнятті п.3 щодо заборони Позивачу права на викуп діяла з перевищенням повноважень, оскільки жодним законодавчим актом на час прийняття спірного рішення та по теперішній час не надане право органам місцевого самоврядування встановлювати самостійно обмеження що викупу земельних ділянок відповідно до вимог чинного законодавства, тому прийняття рішення в цій частині є протиправним та незаконним.
Також вказує, що раніше на фактично цю же земельну ділянку розмір ставки орендної плати за земельну ділянку був 7 (сім) % від нормативної грошової оцінки. Вважає, що ТОВ “НІКА А.А.А.» рішенням Васищевської селищної ради від 25.04.2018 було встановлено один з найбільших розмірів орендної ставки за користування земельною ділянкою, створювались дискримінаційні умови господарської діяльності у порівнянні з іншими суб'єктами господарювання, які діяли на ринку надання послуг торгівлі у смт. Васищево та у Безлюдівській територіальній громаді в цілому та яким було встановлено менший розмір орендної ставки. Так, ФОП Шептурі Віктор Миколайовичу за оренду земельної ділянки з аналогічним цільовим призначенням у селищі Васищево була установлена ставка орендної плати у розмірі 6 (шість) відсотків від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. Позивач зазначає, що відсутність єдиних ставок орендної плати (або їх фіксованого виразу, відповідно до виду функціонального призначення земель) дало можливість Васищевській селищній раді (правонаступник - Безлюдівська селищна рада) суб'єктивно визначати розмір ставки орендної плати для кожного з вищезазначених суб'єктів господарювання окремо. Такі дії суперечать нормам конкурентного законодавства, так як створюють суб'єктам господарювання нерівні умови діяльності порівняно з конкурентами, які діють на одному товарному ринку. Також зазначив, що представник Позивача 21.11.2024 звернувся із заявою до Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області про передачу у приватну власність шляхом викупу земельної ділянки та отримав безпідставну відмову з посиланням на рішення Васищівської селищної ради від 25.04.2018. Питання щодо викупу земельної ділянки з кадастровим номером 6325156400:00:019:0165 відповідно до заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «НІКА А.А.А.» від 21.11.2024 зараз є предметом спору у справі № 520/15661/25, що перебуває в провадженні Харківського окружного адміністративного суду.
На підставі зазначеного просить визнати недійсними пункти 3 та 4 рішення Васищівської селищної ради від 25.04.2018. Також позивач вказує, що вимога щодо визнання недійсним спірних пунктів договору є похідною від вимоги про визнання незаконним та скасування 3 та 4 пунктів рішення Васищівської селищної ради від 25.04.2018 та на підставі статей 203, 204, 215 Цивільного кодексу України підлягає задоволенню.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 23.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №922/2468/25. Розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 19.08.2025 о 11:00.
Також у позовній заяві позивач просив залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Східне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України.
07.08.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №18269), в якому відповідач проти позову заперечує та просить в задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування заперечень відповідач зазначає, що пункти 3 та 4 рішення Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області від 25.04.2018 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, яка перебуває у користуванні ТОВ “КІФ АЛЕКС» та ТОВ “НІКА А.А.А.» в частині встановлення ставки орендної плати на земельну ділянку у розмірі 10% від діючої нормативної грошової оцінки землі, строку оренди - 25 років та обмеження на викуп земельної ділянки прийнято відповідно до вимог чинного законодавства України, зокрема ст.ст. 116, ч.1, 2 ст. 84, ч.1 ст.122, ст. 124 Земельного кодексу України. Згідно ст. 19 Закону України “Про оренду землі» строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років, отже, встановивши строк оренди терміном у 25 (двадцять п'ять) років, Васищівська селищна рада діяла у спосіб та в межах своїх повноважень та у відповідності до чинного законодавства. Щодо встановлення орендної плати в розмірі 10% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, то відповідно до статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Повноваження відповідача, як орендодавця встановлено ст. 4, ч. 1,2 ст. 21 Закону України “Про оренду землі». За змістом підпунктів 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, не може бути меншою за розмір земельного податку - трьох відсотків їх нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Отже, встановивши орендну плату у розмірі 10% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, Васищівська селищна рада діяла у спосіб та в межах своїх повноважень та у відповідності до чинного законодавства. З приводу обмеження на продаж земельної ділянки, то відповідно до ч.1 ст. 169 Цивільного кодексу України територіальні громади діють у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин, що встановлено ст. 172 ЦК України, ст. 142 Конституції України, ч.1 ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 12 Земельного кодексу України. Визнання недійсними п.7-9 Договору призведе до виключення істотних умов з договору оренди земельної ділянки, що унеможливить взаємовідносини сторін договору в подальшому і призведе до того, що договір буде недійсний в цілому з урахуванням приписів ст. 217 Цивільного Кодексу України. Також відповідач вказує, що позивач протягом 7 (семи) років виконував умови Договору оренди земельної ділянки від 25.04.2018 року та своєчасно сплачував орендну плату, що підтверджується довідкою фінансового відділу Безлюдівської селищної ради від 07.08.2025 № 112/01-18. Крім того, відповідач заперечує проти стягнення з нього судових витрат, обсяг обставин, які є предметом доказування у справі, та доказів, якими підтверджуються ці обставини, не є надто значними, вочевидь розмір витрат на правову допомогу не відповідає складності спору. В даному випадку, позивачем не доведено фактичного понесення витрат на правничу допомогу та заявлені в тексті позовної заяви витрати є неспівмірними з обставинами даного конкретного спору, часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт та обсягом наданих адвокатом послуг, а тому заперечуємо проти розміру заявлених витрат на правову допомогу, вважає їх надмірно високими, необґрунтованими, та не підтвердженими доказами.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 19.08.2025 відкладено підготовче засідання на 26.08.2025 о 12:00. Клопотання позивача про залучення Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, задоволено. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Східне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України.
12.08.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №18523), в якій позивач відхилив доводи викладені відповідачем у відзиві на позов та просив позов задовольнити. З урахуванням предмету та підстав заявленого позову предметом доказування у цій справі є обставини, які підтверджують факт застосування відповідачем різних умов (розмірів орендної плати менш ніж 10% від нормативної грошової оцінки) при наданні в оренду земельних ділянок іншим суб'єктам господарювання для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства. Відповідачем на адвокатський запит не надано доказів прийняття загальних правил у вигляді нормативно-правового акту щодо порядку визначення розміру орендної плати в межах, визначених Податковим кодексом України, за користування землею у смт. Васищево та у Безлюдівській територіальній громаді в цілому. Відсутність єдиних ставок орендної плати (або їх фіксованого виразу, відповідно до виду функціонального призначення земель) дало можливість Васищевській селищній раді (правонаступник - Безлюдівської селищної ради) суб'єктивно визначати розмір ставки орендної плати для кожного з вищезазначених суб'єктів господарювання окремо. Такі дії суперечать нормам конкурентного законодавства, так як створюють суб'єктам господарювання нерівні умови діяльності порівняно з конкурентами, які діють на одному товарному ринку. З урахуванням вищевикладеного, позивач вважає, що ТОВ “НІКА А.А.А.» було встановлено один з найбільших розмірів орендної ставки за користування земельною ділянкою, створювались дискримінаційні умови господарської діяльності у порівнянні з іншими суб'єктами господарювання, які діяли на ринку надання послуг торгівлі у смт. Васищево та у Безлюдівській територіальній громаді в цілому та яким було встановлено менший розмір орендної ставки. На адвокатський запит Держгеокадастр в Харківській області повідомив, що ФОП Шептурі Віктору Миколайовичу за оренду земельної ділянки з аналогічним цільовим призначенням у селищі Васищево була установлена ставка орендної плати у розмірі 6 (шість) відсотків від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. Відповідач не обґрунтував у відзиві якими критеріями та нормами Закону керувався під час встановлення ФОП Шептурі Віктору Миколайовичу ставки орендної плати у розмірі 6 (шість) відсотків від нормативно - грошової оцінки земельної ділянки, Споживчему товариству “Васищево» у розмірі 7 (семи) відсотків від нормативно - грошової оцінки земельної ділянки, а ТОВ “НІКА А.А.А.» у розмірі 10 (десяти) відсотків від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. Відсутність у Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області єдиних ставок орендної плати для суб'єктів господарювання, які здійснюють аналогічні види діяльності (використовують земельні ділянки за однаковим видом цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі) та, як наслідок, встановлення для таких суб'єктів господарювання різних ставок орендної плати, в результаті чого одні з них отримують більш сприятливі умови конкуренції порівняно з іншими, суперечить нормам конкурентного законодавства, оскільки вказані обставини призводять до створення суб'єктам господарювання нерівних умов діяльності порівняно з конкурентами.
Також, при прийнятті рішення по суті позивач просив застосувати правову позицію, яка викладена у постановах Верховного Суду від 28.01.2020 у справі № 904/401/18, від 18.02.2020 у справі №904/2403/18, від 04.02.2020 у справі № 910/4315/19, від 13.06.2019 року у справ № 904/2209/18 від 25.05.2022 року у справі №927/169/21.
18.08.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від відповідача надійшли заперечення (на відповідь на відзив) (вх. №18954), в яких відповідач проти доводів, викладених позивачем у відповіді на відзив, заперечував та просив у задоволенні позову відмовити. Вказав, що жодними законом чи іншим нормативно-правовим актом не передбачено обов'язок органу місцевого самоврядування мати “загальні правила у вигляді нормативно-правового акту щодо порядку визначення розміру орендної плати», як вважає позивач. Тобто, Васищівська селищна рада приймаючи оспорюване рішення діяла, не на підставі “суб'єктивних чинників, волі посадових осіб селищної ради», як вказує позивач, а керуючись виключно діючим законодавством України. Позивач у позові вказує про порушення норм конкурентного законодавства Васищівською селищною радою при прийнятті оспорюваного рішення. В якості доказів надав договори оренди земельних ділянок укладених: між Васищівською селищною радою та ФОП Шептурою Віктором Миколайовичем у 2009 році та між Васищівською селищною радою та споживчим товариством “Васищево» у 2008 році. Податковий кодекс України було прийнято Верховною Радою України 02.12.2010 року, а чинності він набув 01.01.2011 року. До цієї дати розміри та порядок сплати орендної плати за землю було врегульовано Законом України “Про плату за землю», який втратив чинність з дня набрання чинності Податковим кодексом України. Окрім того, у період 2018-2019 років Васищівською селищною радою було укладено декілька договорів оренди земельних ділянок з цільовим призначення для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. У всіх цих договорах застосовувалась ставка орендної плати в розмірі 10% від нормативно-грошової оцінки, термін оренди - 25 років (копії договорів додані). Щодо посилань позивача на правову позицію викладену у постановах Верховного Суду України, вважає їх нерелевантними відносно справи, що розглядається.
19.08.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від позивача надійшло клопотання про витребування доказів (вх. №19020), в якій позивач просить витребувати у Безлюдівської селищної ради, яка знаходиться за адресою: 62489, Харківська область, Харківський район, смт Безлюдівка, вул. Зміївська, 48: всі існуючи договори оренди земельних ділянок з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; всі рішення Васищевської селищної ради та Безлюдівської селищної ради про встановлення відсоткових ставок орендної плати за земельні ділянки з цільовим призначенням - землі торгівлі, які були прийнятті в період часу з 01.01.2015 року по теперішній час.
22.08.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від відповідача надійшли заперечення на клопотання позивача про витребуваня доказів (вх. № 19370), в яких відповідач просить відмовити в задоволенні клопотання.
25.08.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від позивача надійшла заява про проведення засідання без участі позивача та його представника (вх. №19434), в якому позивач просить розглянути клопотання про витребування доказів та задовольнити його в повному обсязі. Витребувати у Безлюдівської селищної ради: всі існуючи договори оренди (договори особистого сервітуту) земельних ділянок з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; всі рішення Васищевської селищної ради та Безлюдівської селищної ради про встановлення відсоткових ставок орендної плати за земельні ділянки з цільовим призначенням - землі торгівлі, які були прийнятті в період часу з 01.01.2015 року по теперішній час. Провести судове засідання, яке призначене на 12.00 год. 26.08.2025 року без участі позивача та його представника адвоката Івахненко М.А.
26.08.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від третьої особи надійшли додаткові пояснення (вх. №19555), в яких третя особа вказала, що до Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України надійшла заява адвоката, що здійснює представництво інтересів позивача від 16.06.2025 б/н (вх. № 70-01/24-АМ від 17.06.2025) про наявність, на думку заявника, у діях Безлюдівської СР ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого абзацом восьмим частини другої статті 15 Закону України “Про захист економічної конкуренції» (далі - Заява). Враховуючи, що заяву було подано без додержання вимог, викладених у пункті 2 розділу VI Порядку, Відділення залишило заяву позивача без руху до усунення ТОВ “НІКА А.А.А.» виявлених недоліків в строк до 11.07.2025. Станом на 21.07.2025 позивачем недоліки не усунуті, тому заяву позивача залишено без розгляду, про що позивач повідомлений листом від 21.07.2025 № 70-02/4685е. Також, третя особа отримала скаргу ТОВ “НІКА А.А.А.» від 18.08.2025 стосовно порушення Безлюдівською СР законодавства про захист економічної конкуренції (далі - Скарга). Скарга позивача не відповідала вимогам, встановленим пунктами 1 та 2 розділу VI Порядку, про що листом від 25.08.2025 № 70-02/5289е повідомлено ТОВ “НІКА А.А.А.» та зазначено, що з приводу питання, викладених у cкарзі, позивач може звернутися до Відділення із заявою про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, яка має бути подана з додержанням вимог пунктів 1 та 2 розділу VI Порядку. Розгляд справи третя особа просила здійснювати без участі Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.
Протокольними ухвалами від 26.08.2025 суд: відмовив в задоволенні клопотання про витребування доказів, керуючись приписами ст. 80, 81 ГПК України, оскільки клопотання подано не разом з позовною заявою, тобто із пропуском строку, та до нього не подано клопотання, в якому зазначено про причини пропуску встановленого строку та відсутнє обґрунтування неможливості його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від позивача; клопотання позивача (від 25.08.2025 вх. №19434) подано з пропущенням строку та порядком подання, без клопотання з зазначенням причин пропуску, відсутнє обґрунтування, яким чином витребувані договори особистого сервітуту пов'язані з предметом і підставами спору з урахуванням того, що предметом спору є визнання недійсними пунктів 3 та 4 рішення Васищевської селищної ради та пунктів 7, 8 та 10 договору оренди земельної ділянки від 25.04.2018; відкладено підготовче засідання на 09.09.2025 о 13:00.
Протокольною ухвалою від 09.09.2025 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до розгляду по суті на 26.09.2025 о 13:00.
22.09.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від позивача надійшла заява про стягнення судових витрат (вх. №19434), в якій позивач просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Безлюдівської селищної ради Харківської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “НІКА А.А.А.» витрати на професійну правничу допомогу у сумі 15000,00 грн та сплачений судовий збір у сумі 4840,80 грн.
26.09.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від третьої особи у справі надійшла заява (вх. №22403), в якій третя особа просить судове засідання з розгляду справи №922/2468/25 проводити без участі представника Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за наявними у справі матеріалами.
Протокольною ухвалою від 26.09.2025 суд оголосив перерву у судовому засіданні до 30.09.2025 о 13:30.
02.10.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від позивача надійшла заява (вх. №22911), в якій позивач в разі неможливості 07 жовтня 2020 року о 13:00 год підключитись до системи “Електронний суд» в режимі відеоконференції, просить розглянути позовну заяву без його участі та участі позивача, прийняти законне та обґрунтоване рішення.
03.10.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від третьої особи у справі надійшла заява (в.. №22999), в якій третя особа просить судове засідання з розгляду справи №922/2468/25 проводити без участі представника Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за наявними у справі матеріалами.
Протокольною ухвалою від 30.09.2025 суд відклав судове засідання з розгляду справи по суті на 07.10.2025 о(б) 13:00 год.
Суд 07.10.2025 продовжив розгляд справи та зазначив, що у минулому судовому засіданні представник відповідача вказав, що однією із позовних вимог є: визнання недійсним та скасування пунктів 3 та 4 рішення Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області від 25.04.2018 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, яка перебуває у користуванні ТОВ “КІФ АЛЕКС» та ТОВ “НІКА А.А.А.» в частині встановлення ставки орендної плати на земельну ділянку у розмірі 10% від діючої нормативної грошової оцінки землі, строку оренди - 25 років та обмеження на викуп земельної ділянки.
Отже у вказаному пункті 4 рішення Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області від 25.04.2018 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, яка перебуває у користуванні ТОВ “КІФ АЛЕКС» та ТОВ “НІКА А.А.А.» вирішено питання також щодо іншої юридичної особи, що не є учасником справи.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 07.10.2025 з урахуванням необхідності уточнення змісту позовних вимог та безпосередньо пов'язаного із цим вирішення питання щодо необхідності залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, повернуто справу № 922/2468/25 зі стадії розгляду справи по суті на стадію підготовчого провадження. Підготовче засідання призначено на 07.10.2025 о 13:20.
На запитання суду щодо визначення остаточного предмету позову позивач вказав, що просить визнати недійсним та скасувати пункти 3 та 4 рішення Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області від 25.04.2018 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, яка перебуває у користуванні ТОВ “НІКА А.А.А.».
Таким чином, представник позивача зазначив, що права та інтереси ТОВ “КІФ АЛЕКС» не зачіпаються, тому рішення у даній справі не стосується прав вказаної особи.
Крім того, позивач зазначив, що при виготовленні позовної заяви ним допущено помилку, зокрема ним помилково вказано щодо визнання недійсними пунктів 7, 8, 9 договору оренди земельної ділянки, замість: “визнання недійсними пунктів 7, 8, 10 договору оренди земельної ділянки від 25.04.2018 року.
У судовому засіданні 07.10.2025 позивачем оголошено позовні вимоги, зокрема визначено, що позивач просить суд:
“Визнати недійсним та скасувати пункти 3 та 4 рішення Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області від 25.04.2018 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, яка перебуває у користуванні ТОВ “НІКА А.А.А.» в частині встановлень ставки орендної плати на земельну ділянку у розмірі 10% від діючої нормативної грошової оцінки землі, строку оренди - 25 років та обмеження на викуп земельної ділянки.
Визнати недійсним пункт 7, 8, 10 договору оренди земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі площею 0,0715 га (кадастровий номер 6325156400:00:019:0165) за адресою: сел. Васищево, вул. Орешкова, 57-А від 25.04.2018 року, укладений між Васищівською селищною радою Харківської області та Товариством з обмеженою відповідальністю “НІКА А.А.А.».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Безлюдівської селищної ради Харківської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “НІКА А.А.А.» витрати на професійну правничу допомогу у сумі 15000,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Безлюдівської селищної ради Харківської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “НІКА А.А.А.» сплачений судовий збір у сумі 4840,80 грн.».
Протокольною ухвалою від 07.10.2025 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до розгляду по суті на 21.10.2025 о 14:00.
У судовому засіданні 21.10.2025 суд після стадії судових дебатів перейшов до стадії ухвалення судового рішення та відклав ухвалення та проголошення судового рішення, визначивши дату та час його проголошення у судовому засіданні 30 жовтня 2025 року о(б) 11:30.
Представник позивача у судове засідання не з'явився. Надав до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" заяву про проведення судового засідання без участі представника позивача (вх. №25205).
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Надав до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" заяву про проведення судового засідання без участі представника відповідача (вх. №25128).
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
16.01.2012 Товариством з обмеженою відповідальністю “НІКА А.А.А.» (Покупець) з Споживчим товариством “Васищево» (Продавець) було укладено договір купівлі-продажу об'єкта нерухомого майна (магазин №40) за адресою: Харківська область, смт Васищево, вул.Орешкова, буд. 57.
З пункту 2 зазначеного договору вбачається, що на земельній ділянці загальною площею 0,1412 га, яка має кадастровий № 6325156400:00:005:0027 розташовані: магазин № 40 - літер “А-1» цегла, загальною площею 136,0 кв.м.; магазин № 24 - літер “Б-1» метал, обкладений цеглою, загальною площею 345,30 кв.м.; вбиральня - літер “Г» цегла, за адресою: Харківська область, Харківський район, смт Васищеве, вулиця Орешкова, будинок 57 (п'ятдесят сім).
Згідно з п.10. Договору право власності на вищезгадане нерухоме майно виникає у Покупця з моменту нотаріального посвідчення цього договору, його державної реєстрації в державному реєстрі правочинів та підписання акту прийому передачі нерухомого майна. 16.01.2012 договір був нотаріально посвідчений та зареєстрований в державному реєстрі правочинів. 29.02.2012 сторонами підписано акту прийому-передачі вказаного нерухомого майна, що розташовано на земельній ділянці площею 0,1412 га з кадастровим номером 6325156400:00:005:0027 за адресою: Харківська область, смт Васищево, вул.Орешкова буд. 57.
На зазначену земельну ділянку площею 0,1412 га з кадастровим номером 6325156400:00:005:0027 за адресою: Харківська область, смт Васищево, вул.Орешкова, буд. 57 між Васищівською селищною радою та Споживчим товариством «Васищево» був укладений 23.05.2008 року договір оренди на підставі рішення Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області. Договір був укладений строком на 10 років з розміром ставки орендної плати за земельну ділянку - 7 (сім) % від нормативної грошової оцінки.
20.04.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю “НІКА А.А.А.» в особі директора Веденьйової Наталі Анатоліївни звернулась з заявою до Васищевської селищної ради, якою просило затвердити технічну документацію на земельну ділянку з кадастровим номером 6325156400:00:019:0165 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі та передати її в оренду терміном на 49 років.
Рішенням Васищевської селищної ради від 25.04.2018 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, яка перебуває у користуванні ТОВ “КІФ АЛЕКС» та ТОВ “НІКА А.А.А.» за адресою: сел.Васищево, вул.Орешкова, 57» була затверджена технічна документація із землеустрою щодо поділу земельної ділянки (кадастровий номер 6325156400:00:005:0027) між ТОВ “КІФ АЛЕКС» та ТОВ “НІКА А.А.А.». Як вбачається із вказаного рішення керуючись ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 26, 55 Закону України "Про землеустрій" ст.ст. 12, 19,116,123 Земельного кодексу України, Васищівська селищна рада вирішила:
1. Затвердити технічну документацію із землеустрою при поділі земельної ділянки (кадастровий номер 6325156400:00:005:0027) між ТОВ "КІФ АЛЕКС" та ТОВ "НІКА "А.А.А." відповідно площею 0,0693 га та 0,0715 га категорії житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07) розташованої за адресою: вул. Орешкова, 57, смт Васищеве, Васищівської селищної ради, Харківського району, Харківської області, розроблену ФО-П Соловйов В.О.
2. Передати в користування ТОВ "КІФ "АЛЕКС" на умовах оренди строком на 25 років, без права викупу земельну ділянку з кадастровим номером 6325156400:00:019:0166, категорії житлової та громадської забудови комунальної власності площею 0,0693 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по вул. Орешкова, 57 сел. Васищеве, Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області.
3. Передати в користування ТОВ "НИКА А.А.А." на умовах оренди строком на 25 років, без прав викупу земельну ділянку з кадастровим номером 6325156400:00:019:0165, категорії житлової та громадської забудови, комунальної власності площею 0,0715 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по вул. Орешкова, 57 А сел. Васищеве, Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області.
4. Установити орендну плату за земельні ділянки надані в користування ТОВ "КІФ АЛЕКС" та ТОВ "НІКА А.А.А. на умові оренди для будівництва та обслуговування будівель торгівлі в розмірі 10% (відсотків) від нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих по вул. Орешкова, 57 та 57 А сел. Васищеве, Васищівської селищної рад Харківського району Харківської області.
25.04.2018 між Позивачем та Васищевською селищною радою був укладений договір оренди землі (далі - договір).
Згідно з п.1 цього договору Орендодавець на підставі Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі" та Податкового кодексу України надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови (03.07) на умовах оренди, (без права викупу) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі площею 0,0715 га, кадастровий номер 6325156400:00:019:0165, яка знаходиться на території Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області в межах населеного пункту за адресою: смт Васищеве, вул. Орешкова, 57 А.
В пункті 2 договору визначено, що в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 0,0715 га, що належить на праві комунальної власності, згідно закону України №5245-VI від 06.09.2012 територіальній громаді в особі Васищівської селищної ради.
На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна, нежитлова будівля - магазин № 40 (пункт 3 договору).
Згідно з п.4 нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 01.01.2018 року становить 503478,98 (п'ятсот три тисячі чотириста сімдесят вісім гривні 98 коп.)
Строк дії договору визначено в п.7, згідно зі змістом якого договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років. Після закінчення строку договору Орендар, має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до п.8 договору орендна плата згідно ч. 1 ст. 274 Податкового кодексу України вноситься орендарем грошовій формі шляхом видачі грошових коштів в розмірі 10% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки в сумі 50349 грн 80 коп (п'ятдесят тисяч триста сорок дев'ять гривни 80 коп) за рік.
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженим Кабінетом Міністрів України нормами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (пункт 9 договору).
Згідно з умовами п.10 договору орендна плата за земельну ділянку вноситься 1/12 частини річної орендної плати, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця в сумі 4195 грн. 81 коп. (чотири тисячі сто дев'яносто п'ять гривни) 81 коп у місяць на рахунок Васищівської селищної ради одержувач: УДКСУ у Харківському районі р/р 33213812020436 призначення платежу: 18010600, МФО 899998; код 37999633; банк Казначейство України (ЕАП).
В п.13 договору визначено, що даний договір укладено на підставі рішення XXVI сесії Васищівської селищної ради VII скликання від 25.04.2018 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, яка перебуває в користуванні ТОВ "КІФ АЛЕКС" та ТОВ "НІКА А.А.А." за адресою: сел. Васищеве, вул. Орешкова, 57".
В оренду передається земельна ділянка житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (пункт 14 договору).
Відповідно до п.15 договору цільове призначення земельної ділянки (03.07) - для будівництва обслуговування будівель торгівлі.
Сторонами підписано акт прийому-передачі земельної ділянки в оренду.
Рішенням Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області від 10.12.2020 «Про початок реорганізації Котляревської сільської ради, Хорошівської селищної ради, Васищівської селищної ради, Лизогубівської сільської ради, що увійшли до складу Безлюдівської селишної ради» серед іншого вирішено Безлюдівську селищну раду правонаступником всього майна, прав та обов'язків вказаних рад.
Згідно з даними довідки фінансового відділу Безлюдівської селищної ради від 07.08.2025 №112/01-18 ТОВ "НІКА А.А.А." щомісяця сплачує оренду плату за договором оренди землі №б/н від 25.04.2018.
06.04.2009 року між Васищівською селищною радою та ФОП Шептурою Віктором Миколайовичем був укладений договір оренди землі на підставі рішення IX сесії Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області V скликання. В оренду передана земельна ділянка - землі роздрібної торгівлі та комерційних послуг на території Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області по вул.Орєшкова, 69, сел.Васищеве. Договір був укладений строком на 10 років з розміром ставки орендної плати за земельну ділянку - 6 (шість) % від нормативної грошової оцінки.
25.04.2018 між Васищівською селищною радою та ТОВ «Кіф Алекс» був укладений договір оренди землі. В оренду передана земельна ділянка (без права викупу) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, яка знаходиться на території Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області в межах населеного пункту за адресою: смт Васищеве, вул. Орешкова, 57. Договір був укладений строком на 25 років з розміром ставки орендної плати за земельну ділянку - 10 (десять) % від нормативної грошової оцінки.
19.12.2019 року між Васищівською селищною радою та ФОП Шептурою Віктором Миколайовичем був укладений договір оренди землі на підставі рішення IX сесії Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області V скликання. В оренду передана земельна ділянка - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі на території Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області по пров.Пісчаний, 1, сел.Васищеве. Договір був укладений строком на 25 років з розміром ставки орендної плати за земельну ділянку - 10 (десять) % від нормативної грошової оцінки.
25 червня 2025 року представник позивача адвокат Івахненко М.А. звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області із адвокатським запитом, в якому просив повідомити чи проводилась цією установою реєстрація договорів оренди наступних земельних ділянок з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, які мають наступні кадастрові номера, а саме: 6325156400:00:003:0076, 6325181501:00:012:0021, 6325156400:00:005:0041, 6325155600:00:024:0044, 6325155600:00:024:0020, 6325155600:00:024:0047, 6325155600:00:024:0061, 6325156400:00:019:0175, 6325156400:00:019:0055, 6325156400:00:001:0028, 6325155600:00:023:0078;
2. Якщо проводилась реєстрація договорів оренди наступних земельних ділянок з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі з зазначеними кадастровими номерами, просив надіслати скановані копії цих договорів.
3. Надати також інформацію про наявність реєстрації договорів оренди інших земельних ділянок з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі , які були укладені з Безлюдівською , Хорошевською, Лізогубівською та Васіщевською селищними радами.
Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області супровідним листом від 08.07.2025 (вих.№ 29-20-14,2-3976/0/19-25) надано адвокату Івахненко М.А. завірену копію: договору оренди землі (кадастровий номер 6325156400:00:019:0055), цільове призначення земельної ділянки комерційне використання, укладений між Васищівською селищною радою “Орендодавець» та ФОП Шептурою Віктором Миколайовичем “Орендар», зареєстрований у Харківському районному відділі реєстрації ХРФ ДП “Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.09.2009 за №040970300002.
Зі змісту вказаного договору вбачається, що 06.04.2009 року між Васищівською селищною радою (Орендодавець) та ФО-П Шептурою Віктором Миколайовичем (Орендар) укладено договір оренди землі строком на 10 років.
Згідно з п.1 договору Орендодавець на підставі рішення ІХ сесії Васищівської селищної ради V скликання від 23 березня 2007 року надає, а орендар приймає строкове платне користування земельну ділянку - землі роздрібної торгівлі та комерційних послуг, на території Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області по вул. Орешкова, 69 сел. Васищеве. Розмір орендної плати встановлено в п.8 в розмірі 6% від грошової оцінки земельної ділянки.
30.06.2025 представник позивача адвокат Івахненко М.А. звернувся до Безлюдівського селищного голови із адвокатським запитом, в якому просив повідомити чи приймались рішення Безлюдівською та Васищевською селищними радами про надання дозволу на укладання договорів оренди наступних земельних ділянок з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, які мають наступні кадастрові номера, а саме:
6325156400:00:003:0076, 6325156400:00:005:0041, 6325155600:00:024:0020, 6325155600:00:024:0047 6325155600:00:024:0077, 6325155600:00:024:0078, 6325155600:00:024:0079, 6325155600:00:024:0061, 6325156400:00:019:0166, 6325156400:00:019:0165, 6325156400:00:019:0175, 6325156400:00:019:0055, 6325156400:00:001:0028, 6325155600:00:023:0078, 6325155600:00:024:0075, 6325155600:00:016:0003, 6325155600:00:018:0011, 6325155600:00:016:0006, 6325155600:00:018:0006, 6325155600:00:016:0005, 6325155600:00:018:0007, 6325155600:00:016:0004, 6325155600:00:016:0005, 6325155600:00:018:0010, 6325155600:00:022:0026, 6325155600:00:022:0017, 6325155600:00:022:0020, 6325155600:00:022:0019, 6325155600:00:022:0013, 6325155600:00:022:0018, 6325155600:00:022:0024, 6325155600:00:022:0008, 6325155600:00:022:0015, 6325155600:00:022:0016, 6325155600:00:022:0010, 6325155600:00:022:0027, 6325155600:00:022:0022, 6325155600:00:022:0021, 6325155600:00:022:0023, 6325155600:00:022:0009, 6325155600:00:022:0006, 6325155600:00:022:0007, 6325155600:00:019:0100, 6325155600:00:012:0064.
2. Повідомити чи укладались взагалі договори оренди наступних земельних ділянок з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі , які мають наступні кадастрові номера, а саме: 6325156400:00:003:0076, 6325156400:00:005:0041, 6325155600:00:024:0020, 6325155600:00:024:0047 6325155600:00:024:0077, 6325155600:00:024:0078, 6325155600:00:024:0079, 6325155600:00:024:0061, 6325156400:00:019:0166, 6325156400:00:019:0165, 6325156400:00:019:0175, 6325156400:00:019:0055, 6325156400:00:001:0028, 6325155600:00:023:0078, 6325155600:00:024:0075, 6325155600:00:016:0003, 6325155600:00:018:0011, 6325155600:00:016:0006, 6325155600:00:018:0006, 6325155600:00:016:0005, 6325155600:00:018:0007, 6325155600:00:016:0004, 6325155600:00:016:0005, 6325155600:00:018:0010, 6325155600:00:022:0026, 6325155600:00:022:0017, 6325155600:00:022:0020, 6325155600:00:022:0019, 6325155600:00:022:0013, 6325155600:00:022:0018, 6325155600:00:022:0024, 6325155600:00:022:0008, 6325155600:00:022:0015, 6325155600:00:022:0016, 6325155600:00:022:0010, 6325155600:00:022:0027, 6325155600:00:022:0022, 6325155600:00:022:0021, 6325155600:00:022:0023, 6325155600:00:022:0009, 6325155600:00:022:0006, 6325155600:00:022:0007, 6325155600:00:019:0100, 6325155600:00:012:0064.
3. Якщо укладались зазначені договори оренди наступних земельних ділянок з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі з зазначеними кадастровими номерами, просив надіслати скановані копії рішень селищних рад, які були підставою для укладання договорів оренди та договорів оренди земельних ділянок.
02.07.2025 за вих.№ 03-22/1472 Безлюдівським селищним головою було надано відповідь на адвокатський запит від 30.06.2025, з якої вбачається, згідно з інформацією, наданою відділом земельних відносин та комунальної власності Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області Васищевською селищною радою приймалося рішення про надання дозволу на укладання договору оренди земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, яка має кадастровий номер 6325156400:00:019:0165. Щодо інших земельних ділянок, зазначених у Вашому запиті, повідомлено, що Безлюдівською та Васищевською селищними радами рішення про надання дозволу на укладення договорів оренди з Товариством з обмеженою відповідальністю "НІКА А.А.А." не приймалися та відповідні договори оренди земельних ділянок з ТОВ "НІКА А.А.А." не укладалися.
02.07.2025 за вих.№ 03-22/1470 Безлюдівським селищним головою було надано відповідь на адвокатський запит від 25.06.2025, з якої вбачається, згідно з інформацією, наданою відділом земельних відносин та комунальної власності Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області за зазначеними у запиті земельними ділянками договори оренди земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі з Товариством з обмеженою відповідальністю "НІКА А.А.А.» укладені не були.
02.07.2025 за вих.№ 03-22/1471 Безлюдівським селищним головою було надано відповідь на адвокатський запит від 30.06.2025, з якої вбачається, згідно з інформацією, наданою відділом земельних відносин та комунальної власності Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області за зазначеними у запиті земельними ділянками Безлюдівською та Васищевською селищними радами рішення про надання дозволу на укладення договорів оренди з Товариством з обмеженою відповідальністю “НІКА А. А. А.» не приймалися та відповідні договори оренди земельних ділянок не укладалися.
23.06.2025 за вих.№ 03-22/1470 Безлюдівським селищним головою було надано відповідь на адвокатський запит від 17.06.2025, в якій повідомлено:
- про прийняття Васищевською селищною радою загальних правил у вигляді нормативно-правового акту, щодо порядку визначення розміру орендної плати в межах, визначених Податковим кодексом України, за користування землею у смт Васищеве та у громаді в цілому - інформація в Безлюдівській селищній раді відсутня;
- Безлюдівською селищною радою загальні правила у вигляді нормативно- правового акту, щодо порядку визначення розміру орендної плати в межах, визначених Податковим кодексом України, за користування землею у селищі Васищеве та у громаді в цілому не приймались;
- Рішення про встановлення 25-річного строку оренди земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі площею 0,0715 та (кадастровий номер 6325156400:00:019:0165) за адресою: сел. Васищеве, вул. Орешкова, 57-А для ТОВ “НІКА А.А.А.» було прийнято Васищевською селищною радою 25 квітня 2018 року (XXVI сесія VII скликання);
- Рішення про встановлення орендної плати для TOB “НІКА А.А.А.» у розмірі 10% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки для будівництва та розтушовування будівель торгівлі площею 0,0715 га (кадастровий номер 6325156400:00:019:0165) за адресою: сел. Васищеве, вул. Орешкова, 57-А було прийнято Васищевською селищною радою 25 квітня 2018 року (XXVI сесія VII скликання);
- щодо надання обґрунтування встановлення ставки орендної плата для TOB “НІКА А.А.А.» у розмірі 10% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі площею 0.0715 га (кадастровий номер 6325156400:00:019:0165) за адресою: сел. Васищеве, вул. Орешкова, даний розмір орендної плати встановлено у відповідності до чинного законодавства яке діяло на момент прийняття даного рішення;
- у Безлюдівській селищній раді відсутня інформація про наявність документів, які були підставою для прийняття рішення Васищевською селищною радою від 25.04.2018 “Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, яка перебуває в користуванні ТОВ “КІФ “АЛЕКС» та TOB “НІКА А.А.А.» за адресою : сел. Васищеве, вул. Орєшкова, 57».
- щодо повідомлення переліку орендарів земельних ділянок із зазначенням мети оренди земельних ділянок, рішень про встановлення для них розмірів ставок орендної плати та строків дії таких договорів на території Безлюдівської територіальної громади, то можемо повідомити, що відповідно до ч.1 ст.1 Закону України “Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядники публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до вищезазначеного, така інформація повинна знаходитись на певному матеріальному носію.
Збереженість на матеріальних носіях, як головна властивість інформації означає, що вона повинна бути викладена у письмовій, аудіовізуальній, електронній чи іншій матеріальній формі та зафіксована відповідно на папері, магнітній, кіно- фотоплівці, оптичному диску або іншому носієві.
Відповідно до вищезазначеного, публічна інформація повинна бути заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом діяльності. Закон не регулює відносин створення публічної інформації; предметом його регулювання є діяльність з приводу інформації, яка вже існує (створена, отримана, знаходиться у володінні) на момент виникнення конкретних інформаційних відносин з приводу неї.
Відповідно до вищезазначеного, Безлюдівська селищна рада Харківського району Харківської області не може надати запитувану Вами інформацію, оскільки в селищній раді відсутній документ з переліком орендарів земельних ділянок з зазначенням мети оренди, рішень про встановлення для них орендної плати та строків дії таких договорів.
21.11.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю «НІКА А.А.А.» звернулося до Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області з заявою про надання дозволу на викуп земельної ділянки (не сільськогосподарського призначення) з кадастровим номером 6325156400:00:019:0165, площею 0,0715 га, за адресою: Харківська область, Харківський район, смт. Васищеве, вул. Орешкова, 57-А, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, яка знаходиться у користуванні на підставі договору оренди землі від 25.04.2018 року.
З Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що 23.06.2025 Харківським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі №520/15661/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НІКА А.А.А.» до Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області, Безлюдівського селищного голови Кузьмінова Миколи Миколайовича, в якому позивач просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Безлюдівського селищного голову Кузьмінова Миколу Миколайовича щодо не включення до порядку денного пленарного засідання сесії Безлюдівської селищної ради VIII скликання, яка відбулася 18.12.2024 року питань про надання дозволу на викуп земельної ділянки з кадастровим номером 6325156400:00:019:0165 Товариству з обмеженою відповідальністю «НІКА А.А.А.»;
- зобов'язати Безлюдівського селищного голову Кузьмінова Миколу Миколайовича внести до порядку денного наступного пленарного засідання сесії Безлюдівської селищної ради VIII скликання питання про надання дозволу на викуп земельної ділянки з кадастровим номером 6325156400:00:019:0165 відповідно до заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «НІКА А.А.А.» від 21.11.2024 року;
- визнати протиправною бездіяльність Безлюдівської селищної ради Харківської області VIII скликання щодо розгляду Товариства з обмеженою відповідальністю «НІКА А.А.А.» від 21.11.2024 року про надання дозволу на викуп земельної ділянки;
- зобов'зати Безлюдівську селищну раду Харківської області VIII скликання на найближчому пленарному засіданні розглянути по суті заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «НІКА А.А.А.» від 21.11.2024 року про викуп земельної ділянки земельної ділянки з кадастровим номером 6325156400:00:019:0165 та за результатами її розгляду по суті прийняти рішення відповідно до статті 128 Земельного кодексу України, яке оформити у формі рішення згідно з частиною першою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог та доказів, які надані у справі, суд виходить з наступного.
Щодо визнання недійсним та скасування пунктів 3 та 4 рішення Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області від 25.04.2018 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, яка перебуває у користуванні ТОВ “КІФ АЛЕКС» та ТОВ “НІКА А.А.А.» в частині встановлення ставки орендної плати на земельну ділянку у розмірі 10% від діючої нормативної грошової оцінки землі, строку оренди - 25 років та обмеження на викуп земельної ділянки суд зазначає наступне.
За приписами статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу; від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Стаття 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" унормовує, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частки в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Згідно пункту 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями статті 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських рад в галузі земельних відносин на їх території належить, зокрема, розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
За приписами статті 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Приписами частини 2 статті 152 Земельного кодексу України визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (пункт г статті 152 Земельного кодексу України).
Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (стаття 21 Цивільного кодексу України).
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення в зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації.
За змістом частини першої статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Відповідно до частини першої статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається на підставі частини другої статті 123 Земельного кодексу України з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується згідно з вимогами частини четвертої статті 123 Земельного кодексу України в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу. За змістом цієї статті проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно з вимогами частини другої статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою та третьою статті 134 цього Кодексу.
За приписами частини першої статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Такими випадками є розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. У такому разі земельні ділянки державної чи комунальної власності (або права на них) не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).
З системного аналізу вищенаведених норм вбачається, що особа, яка придбала нерухоме майно, відповідно до частини другої статті 134 Земельного кодексу України має право на придбання на позаконкурентних засадах (без проведення земельних торгів) прав саме на ту земельну ділянку (її частину), право на яку мав попередній власник нерухомості і яке перейшло до цього нового власника нерухомості в силу статей 120 Земельного кодексу України та статті 377 Цивільного кодексу України і саме з метою, пов'язаною із розташуванням відповідної нерухомості.
Відповідна правова позиція щодо системного тлумачення норми частини другої статті 134 Земельного кодексу України в комплексі з положеннями статті 120 Земельного кодексу України та статті 377 Цивільного кодексу України викладена в постановах Верховного Суду, зокрема від 14.02.2018 у справі №592/6097/15-ц; від 09.02.2018 у справі №910/4528/15-г; від 22.03.2018 у справі №910/13129/7; від 14.03.2019 у справі №915/182/17; від 06.11.2019 у справі №910/23595/17.
В такий спосіб частина друга статті 134 Земельного кодексу України прямо пов'язує надання земельної ділянки на позаконкурентних засадах саме з розташуванням на цій ділянці певної будівлі чи споруди. Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 14.03.2019 у справі №915/182/17.
За таких обставин Васищівська селищна рада Харківського району Харківської області (на момент ухвалення оскаржуваного рішення та укладення оспорюваного договору), правонаступником якої є Безлюдівська селищна рада Харківського району Харківської області була тим органом місцевого самоврядування, який повноважний представляти відповідну територіальну громаду в питаннях передачі в оренду земель комунальної власності для всіх потреб.
За частинами першою, другою статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За змістом підпунктів 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України (в редації станом на момент прийняття оскаржуваного рішення) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, не може бути меншою за розмір земельного податку - 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» застосування різних умов до рівнозначних угод з іншими суб'єктами господарювання, що ставить останніх у невигідне становище в конкуренції є антиконкурентними узгодженими діями.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», прийняття будь-яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов, тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність органів місцевого самоврядування (колегіального органу чи посадової особи), які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції є антиконкурентними діями органів влади.
Норми абзацу восьмого статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачають, що антиконкурентними діями органів влади, зокрема, визнаються дії, внаслідок яких окремим суб'єктам господарювання створюються дискримінаційні умови діяльності порівняно з конкурентами.
Згідно частини третьої статті 15 Закону України «Про захист економічної вчинення антиконкурентних дій органів влади забороняється і тягне відповідальність згідно з законом.
Відповідно до пункту третього статті 50 зазначеного Закону антиконкурентні дії влади є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.
Як зазначено в позові та підтримано представником позивача під час розгляду справи, він вказує на встановлення для нього оспорюваним рішенням органу місцевого самоврядування вищих, ніж в інших суб'єктів господарювання, ставок орендної плати, в результаті чого вони отримують більш сприятливі умови конкуренції порівняно з позивачем, що суперечить нормам конкурентного законодавства, оскільки вказані обставини призводять до створення суб'єктам господарювання нерівних умов діяльності порівняно з конкурентами.
Також вказує на встановлення без належного обґрунтування в оспорюваному рішенні органу місцевого самоврядування строку оренди меншого, ніж просив позивач.
Отже, метою позивача під час пред'явлення позову є усунення вказаних обставин, які він вважає дискримінаційними по відношенню до себе порівняно з іншими суб'єктами господарювання на території нині Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області.
Як вбачається з рішення Васищевської селищної ради від 25.04.2018 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, яка перебуває у користуванні ТОВ “КІФ АЛЕКС» та ТОВ “НІКА А.А.А.» за адресою: сел.Васищево, вул.Орешкова, 57» . Пунктами 3 та 4 передано в користування ТОВ "НИКА А.А.А." на умовах оренди строком на 25 років, без прав викупу земельну ділянку з кадастровим номером 6325156400:00:019:0165, категорії житлової та громадської забудови, комунальної власності площею 0,0715 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по вул. Орешкова, 57 А сел. Васищеве, Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області, установлено орендну плату за земельні ділянки надані в користування ТОВ "КІФ АЛЕКС" та ТОВ "НІКА А.А.А. на умові оренди для будівництва та обслуговування будівель торгівлі в розмірі 10% (відсотків) від нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих по вул. Орешкова, 57 та 57 А сел. Васищеве, Васищівської селищної рад Харківського району Харківської області.
На підтвердження своєї позиції позивачем надано копію договору оренди землі від 06.04.2009 року між Васищівською селищною радою та ФОП Шептурою Віктором Миколайовичем, за яким в оренду передана земельна ділянка - землі роздрібної торгівлі та комерційних послуг на території Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області по вул.Орєшкова, 69, сел.Васищеве. Договір був укладений строком на 10 років з розміром ставки орендної плати за земельну ділянку - 6 (шість) % від нормативної грошової оцінки. Та договір оренди землі, укладений 23.05.2008 року між Васищівською селищною радою та Споживчим товариством «Васищево» Договір був укладений строком на 10 років з розмір ставки орендної плати за земельну ділянку - 7 (сім) % від нормативної грошової оцінки.
Відповідно до частини 2 статті 76 Господарського процесуального кодексу України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
З урахуванням предмету та підстав заявленого позову, предметом доказування в цій частині даного господарського спору є обставини, які підтверджують факт застосування різних умов, (розмірів орендної плати менших ніж 10 відсотків від нормативної грошової оцінки) при надані відповідачем в оренду земельних ділянок для будівництва та обслуговування будівель торгівлі іншим суб'єктам господарювання, розміщеним на території, правонаступником якої є відповідач.
З наданих позивачем доказів вбачається, що розміри ставки орендної плати за земельну ділянку - 6 (шість)% та 7 (сім)% від нормативної грошової оцінки застосовувались за договорами, укладеними за 10 та 9 років до виникнення правовідносин між позивачем та відповідачем. При цьому суд погоджується з аргументами відповідача, що Податковий кодекс України було прийнято Верховною Радою України 02.12.2010 року, а чинності він набув 01.01.2011 року. До цієї дати розміри та порядок сплати орендної плати за землю було врегульовано Законом України «Про плату за землю», який втратив чинність з дня набрання чинності Податковим кодексом України. Крім того, за цей час змінилися і економічні умови, отже для об'єктивної оцінки рівності господарюючих суб'єктів слід брати період більш близький до виникнення правовідносин.
Станом на момент ухвалення оскаржуваного рішення Васищівської селищної ради 25.04.2018 та укладення оспорюваного договору оренди землі від 25.04.2018 дія цих договорів вже закінчувалася.
З наданих відповідачем доказів вбачається, що в період ухвалення оскаржуваного рішення Васищівської селищної ради 25.04.2018 та укладення оспорюваного договору оренди землі від 25.04.2018 позивачу, ТОВ «Кіф Алекс» (договір оренди землі від 25.04.2018), ФОП Шептурі Віктору Миколайовичу (договір оренди землі від 19.12.2019) в оренду передані земельні ділянки на тих же умовах, що і позивачу: строком на 25 років з розміром ставки орендної плати за земельну ділянку - 10 (десять) % від нормативної грошової оцінки.
Враховуючи викладене, суд висновує, що позивачем не надано суду належних, допустимих, достатніх та переконливих доказів наявного факту встановлення рішенням Васищевської селищної ради від 25.04.2018 для позивача розміру орендної плати в розмірі вищому, ніж іншим суб'єктам господарювання, що призвела до створення йому нерівних умов у конкуренції порівняно з ними, оскільки такі дії сприяють збільшенню витрат, пов'язаних зі сплатою оренди за земельну ділянку, а відтак дорожчанню продукції, зменшенню рівня прибутковості тощо.
Вказаними вище доказами, наданими відповідачем зазначені вище аргументи позивача спростовані.
Вказане є підставою для відмови в позові в цій частині.
Крім того суд зазначає, що відповідно до усталеної практики Верховного Суду вирішуючи спір, суд з'ясовує, чи існує у позивача право або законний інтерес; якщо так, то чи має місце його порушення, невизнання або оспорювання відповідачем; якщо так, то чи підлягає право або законний інтерес захисту і чи буде такий захист ефективний за допомогою того способу, який визначено відповідно до викладеної в позові вимоги. В іншому випадку у позові слід відмовити.
Подібні висновки викладені у постановах КГС ВС від 15.08.2023 у справі №906/1175/18, від 20.06.2023 у справі №910/5529/19, від 12.04.2023 у справі №916/156/22, від 22.02.2022 у справі №910/2330/21, від 06.09.2022 у справі №910/9228/21, від 29.11.2022 у справі №910/745/20, від 04.11.2021 у справі №910/18029/16, від 15.06.2021 у справі №910/10440/19, від 01.07.2021 у справі №910/7029/20, від 01.09.2020 у справі №910/14065/18, від 18.08.2020 у справі №910/7631/18, від 16.06.2020 у справі №922/3371/19, від 10.12.2019 у справі №906/43/19, від 26.11.2019 у справі №917/92/19, від 05.11.2019 у справі №926/746/19 та від 14.06.2019 у справі №910/6642/18.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово наголошувала на тому, що вимога про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування, яке виконано на час звернення з позовом до суду шляхом укладення відповідного договору, є неефективним способом захисту прав особи. Зазначене рішення вичерпало свою дію виконанням (близькі за змістом висновки викладені в постановах Великої Палати Верховного Суду від у справі №910/8413/21 від 28.09.2022 у справі №483/448/20, пункт 9.67; від 05.07.2023 у справі №912/2797/21, пункт 8.13; від 12.09.2023 у справі №910/8413/21, пункт 180).
Як вбачається з матеріалів справи на виконання пунктів 3 та 4 рішення Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області 25.04.2018 між нею та позивачем було укладено договір землі.
Згідно з п.1 цього договору Васищівською селищною радою Харківського району Харківської області на підставі Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі" та Податкового кодексу України передано ТОВ “НІКА А.А.А.» в строкове платне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови (03.07) на умовах оренди, (без права викупу) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі площею 0,0715 га, кадастровий номер 6325156400:00:019:0165, яка знаходиться на території Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області в межах населеного пункту за адресою: смт Васищеве, вул. Орешкова, 57. Договір підписаний уповноваженими представниками сторін. Також сторонами підписано акт прийому-передачі земельної ділянки в оренду.
Зазначене є підставою для висновку, що оспорюване рішення органу місцевого самоврядування повністю реалізоване шляхом укладення відповідного договору.
Слід зазначити, що скасування пунктів 3 та 4 рішення Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області від 25.04.2018 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, яка перебуває у користуванні ТОВ “КІФ АЛЕКС» та ТОВ “НІКА А.А.А.» в частині встановлення ставки орендної плати на земельну ділянку у розмірі 10% від діючої нормативної грошової оцінки землі, строку оренди - 25 років та обмеження на викуп земельної ділянки не приведе до укладання договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 6325156400:00:019:0165 на нових умовах чи внесення змін до тих умов, що прийняті сторонами шляхом підписання договору оренди земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі площею 0,0715 га (кадастровий номер 6325156400:00:019:0165) за адресою: сел. Васищево, вул. Орешкова, 57-А від 25.04.2018 року, укладений між Васищівською селищною радою Харківської області та Товариством з обмеженою відповідальністю “НІКА А.А.А.»
Відтак, мета позивача про встановлення зміну розміру ставки орендної плати та строку дії договору не буде досягнута. З урахуванням вказаних вище правових позицій Верховного Суду суд висновує, що позивачем в цій частині обрано неефективний спосіб захисту, що є окремою підставою .
Щодо визнання недійсним та скасування пункту 4 рішення в частині обмеження на викуп земельної ділянки суд зазначає наступне.
Порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам унормовано в статті 128 Земельного кодексу України.
Частиною 2 статті 128 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
До заяви додаються:
а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);
б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
г) копія свідоцтва про реєстрацію постійного представництва з правом ведення господарської діяльності на території України - для юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства іноземної держави.
Згідно з приписами частини 5 статті 128 Земельного кодексу України підставою для відмови в продажу земельної ділянки є:
а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки;
б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;
в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності;
г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність;
ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що лише заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність, встановлена Земельним Кодексом (статтею 134, ч. 4 ст. 83, ч. 4 ст. 84 ЗКУ, ст. ст. 81, 82 цього кодексу), а не рішенням органу місцевого самоврядування є підставою для відмови в продажу земельної ділянки.
Таким чином визнання недійсним п.3 рішення Васищевської селищної ради Харківської області від 25.04.2018 року про передачу в користування ТОВ "НИКА А.А.А." на умовах оренди строком на 25 років, без прав викупу земельну ділянку з кадастровим номером 6325156400:00:019:0165, категорії житлової та громадської забудови, комунальної власності площею 0,0715 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по вул. Орешкова, 57 А сел. Васищеве, Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області не приведе до реалізації права викупу земельної ділянки, оскільки це рішення на таке право не впливає.
Відтак, суд висновує, що позивачем обрано не ефективний спосіб захисту і в позові слід в цій частині відмовити.
Щодо визнання недійсним п.7,8,10 договору оренди земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі площею 0,0715 га (кадастровий номер 6325156400:00:019:0165) за адресою: сел.Васищево, вул. Орешкова, 57-А від 25.04.2018 року, укладений між Васищівською селищною радою Харківської області та Товариством з обмеженою відповідальністю “НІКА А.А.А.»
Так, за приписами статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Статтею 204 ЦК України визначено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
В свою чергу частиною 1 статті 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини (стаття 217 ЦК України).
Разом з цим, у застосуванні наведених положень статей ЦК України слід враховувати, умова договору, щодо якої ставиться вимога про визнання її недійсною не може бути істотною умовою договору, оскільки в такому випадку правочин має бути визнаний недійсним в цілому (див. правовий висновок Верховного Суду у постанові від 12.03.2018 у справі № 910/22319/16).
- згідно з висновками Верховного Суду, викладеними в постановах від 11.08.2021 у справі №926/324/20, від 18.11.2021 у справі №907/12/19, від 12.03.2018 у справі №910/22319/16, від 02.05.2018 у справі №910/14411/16, умова договору, щодо якої ставиться вимога про визнання її недійсною, не може бути істотною умовою договору, оскільки в такому випадку правочин має бути визнаний недійсним у цілому.
Згідно з приписами частини1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 638 ЦК України унормовано, що договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Статтею 13 Закону України “Про оренду землі» визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до приписів статті 14 цього закону договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Особа, яка відповідно до закону може бути орендодавцем земельної ділянки, може встановити вимогу нотаріального посвідчення договору оренди землі та скасувати таку вимогу. Встановлення (скасування) вимоги є одностороннім правочином, що підлягає нотаріальному посвідченню. Така вимога є обтяженням речових прав на земельну ділянку та підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному законом.
Типовий договір оренди землі та типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Умови договору оренди землі встановлені в статті 15 Закону України “Про оренду землі». Так, істотними умовами договору оренди землі є:
об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Як встановлено судом, зміст пунктів договору оренди землі, які позивач просить визнати недійсними, полягає в наступному:
п.7 Договору: Строк дії договору визначено в, згідно зі змістом якого договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років. Після закінчення строку договору Орендар, має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
п.8 Договору: Орендна плата згідно ч. 1 ст. 274 Податкового кодексу України вноситься орендарем грошовій формі шляхом видачі грошових коштів в розмірі 10% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки в сумі 50349 грн. 80 коп. (п'ятдесят тисяч триста сорок дев'ять гривень 80 коп. за рік. Отже встановлює розмір орендної плати
Згідно з умовами п.10. Договору: орендна плата за земельну ділянку вноситься 1/12 частини річної орендної плати, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця в сумі 4195 грн. 81 коп. (чотири тисячі сто дев'яносто п'ять гривни.) 81 коп. у місяць на рахунок Васищівської селищної ради одержувач: УДКСУ у Харківському районі р/р 33213812020436 призначення платежу: 18010600, МФО 899998; код 37999633; банк Казначейство України (ЕАП).- способи та умови розрахунку.
Аналіз зазначених норм з урахуванням умов пунктів 7,8,10 договору оренди земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі площею 0,0715 га (кадастровий номер 6325156400:00:019:0165) за адресою: сел. Васищево, вул. Орешкова, 57-А від 25.04.2018 року, укладений між Васищівською селищною радою Харківської області та Товариством з обмеженою відповідальністю “НІКА А.А.А.» дає підстави для висновку, що ці умови є істотними умовами договору оренди землі.
Суд бере до уваги правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 12.03.2018 у справі № 910/22319/16, від 11.08.2021 у справі №926/324/20, від 18.11.2021 у справі №907/12/19, від 12.03.2018 у справі №910/22319/16, від 02.05.2018 у справі №910/14411/16, та висновує, що оскільки пункти договору оренди, який оспорює Позивач у даній справі є істотними умовами цього договору, то такий договір не може бути визнаний недійсним в цій частині, а лише в цілому. Проте, така позовна вимога, як визнання договору недійсним в цілому, заявлена не була. Таким чином Позивачу слід у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити з викладених вище підстав.
Ні з заявою про внесення змін до договору оренди землі до відповідача, ні з позовною вимогою про внесення змін до оспорюваного договору оренди землі позивач не звертався.
Щодо посилання позивача на правові позиції Верховного Суду, які викладені у постановах Верховного Суду від 28.01.2020 у справі №904/401/18, від 18.02.2020 у справі №904/2403/18, від 04.02.2020 у справі №910/4315/19, від 13.06.2019 року у справ №904/2209/18 від 25.05.2022 року у справі №927/169/21.
Велика Палата Верховного Суду виходить з того, що подібність правовідносин означає тотожність суб'єктного складу учасників відносин, об'єкта та предмета правового регулювання, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). При цьому, зміст правовідносин з метою з'ясування їх подібності визначається обставинами кожної конкретної справи (пункт 32 постанови від 27.03.2018 № 910/17999/16; пункт 38 постанови від 25.04.2018 № 925/3/7; пункт 40 постанови від 25.04.2018 № 910/24257/16).
Під судовими рішеннями в подібних правовідносинах слід розуміти такі рішення, де подібними (тотожними, аналогічними, схожими) є предмети спору, підстави позову, зміст позовних вимог і встановлені судом фактичні обставини, а також наявне однакове матеріально-правове регулювання спірних правовідносин (пункт 6.30 постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.05.2020 у справі № 910/719/19, пункт 5.5 постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2018 у справі № 922/2383/16; пункт 8.2 постанови Великої Палати Верховного Суду від 16.05.2018 у справі № 910/5394/15-г; постанова Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 2-3007/11; постанова Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 у справі № 757/31606/15-ц; пункт 60 постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.06.2020 у справі № 696/1693/15-ц).
Суд зазначає, що посилання позивача не є релевантними та не береться судом до уваги, оскільки у справі №904/401/18 позивач звернувся з позовом до Нікопольської міської ради Дніпропетровської області про скасування пункту 3 рішення Нікопольської міськради від 31.08.2016 № 34-11/VII "Про надання фізичним особам - підприємцям в оренду земельної ділянки", яке не було реалізовано шляхом укладення відповідного договору оренди. При цьому до звернення до суду було наявне рішення Антимонопольного комітету України щодо порушення відповідачем антиконкурентного законодавства. Відтак, правовідносини не є подібними.
У справі №904/2403/18 позивач звернувся з позовом до Нікопольської міської ради Дніпропетровської області про скасування пункту рішення Нікопольської міськради про надання юридичній особі в оренду земельної ділянки, яке було реалізовано шляхом укладення додаткової угоди до договору оренди, просив також визнати недійсним пункт 9 договору оренди земельної ділянки у частині визначення розміру орендної ставки; але при цьому позивач просив з моменту набрання рішенням законної сили визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки у редакції, зміст якої наведено у прохальній частині позову і згідно з якою розмір орендної плати становить 3 % чинної нормативної грошової оцінки земель м. Нікополя на рік з урахуванням щорічного коефіцієнта індексації. При цьому до звернення до суду було наявне рішення Антимонопольного комітету України щодо порушення відповідачем антиконкурентного законодавства. Відтак, правовідносини не є подібними.
У справі 910/4315/19 позов було подано про скасування рішення адміністративної колегії територіального відділення АМК.
У справі 904/2209/18 позивач звернувся з позовом до Нікопольської міської ради Дніпропетровської області визнати недійсним пункт рішення Ради від 07.10.2016 № 26-12/VІІ "Про поновлення договору оренди земельної ділянки на новий строк", визнати недійсними пункт 9 договору оренди земельної ділянки по, в частині визначення розміру орендної ставки та пункт 3 додаткової угоди про поновлення договору оренди землі до договору оренди земельної ділянки по також просив спонукати Раду укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки, про встановлення розміру орендної плати на земельну ділянку у редакції, викладеній у позові. При цьому до звернення до суду було наявне рішення Антимонопольного комітету України щодо порушення відповідачем антиконкурентного законодавства. Відтак, правовідносини не є подібними.
У справі 927/169/21 позивач звернувся з позовом до Чернігівської міської ради про скасування пункту рішення Нікопольської міськ ради в частині встановлення йому розміру орендної плати на рівні 12 % від нормативної грошової оцінки, яке не було реалізовано шляхом укладення відповідного договору оренди або додаткової угоди до нього.
Вищезазначені фактичні обставини справи, предмет та підстави позову виключають подібність справи №922/2468/25 з зазначеними вище справами, відтак вказані постанови Верховного Суду судом не беруться до уваги при ухваленні рішення.
Відповідно до положень ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, згідно положень ст. 74 Господарського процесуального кодексу України. Разом з тим, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
У відповідності до частини 1 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Відповідно до частини 4 статті 11 Господарського процесуального кодексу України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Верховний Суд у ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово наголошував на необхідності застосування категорій стандартів доказування та зазначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зазначений принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний.
Близький за змістом правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17.
Враховуючи зазначене вище суд дійшов висновку про відмову в позові в повному обсязі.
Ураховуючи те, що у позові відмовлено повністю, відповідно до ст. 129 ГПК України, судові витрати покладаються на позивача та стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 1-5, 10-13, 20, 41-46, 49, 73-80, 86, 123, 129, 194-196, 201, 208-210, 217-220, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено "07" листопада 2025 р.
Суддя Ю.Ю. Мужичук