Рішення від 05.11.2025 по справі 916/1220/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"05" листопада 2025 р.м. Одеса Справа № 916/1220/25

Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І.

при секретарі судового засідання Самойловій С.А.

за участю представників сторін:

від позивача - Лісецька Н.В.;

від відповідача - Веселов А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 916/1220/25

за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця» (01150, м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, буд. 5, код ЄДРПОУ 40075815)

до відповідача Акціонерного товариства «Одесагаз» (65003, м. Одеса, вул. Одарія, буд. 1, код ЄДРПОУ 03351208)

про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

27.03.2025 Акціонерне товариство «Українська залізниця» звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою (вх. № 1253/25) до Акціонерного товариства «Одесагаз», в якій просить суд визнати протиправним та скасувати рішення комісії Акціонерного товариства «Одесагаз» №4799 с/1 від 20.02.2025 та складений на його підставі Акт-розрахунок об'єму необлікованого природного газу по особовому рахунку споживача Акціонерне товариство «Українська залізниця» (Виробничий підрозділ служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень», код ЄДРПОУ40075815).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення комісії АТ «Одесагаз» №4799 с/1 від 20.02.2025, прийняте внаслідок розгляду акту про порушення №07044 від 28.11.2024, та здійснене АТ «Одесагаз» донарахування за період 18.11.2024 по 26.11.2024 згідно акту розрахунку об'єму необлікованого природного газу у розмірі 48 755, 52 грн. є незаконними та підлягають скасуванню, оскільки відповідачем не доведено перевищення позивачем діапазону обчислення вузла обліку газу. Разом з тим, рішення комісії прийнято з перевищенням строку, встановленого п. 9 гл. 15 розділу X Кодексу ГРС.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 01.04.2025 позовну заяву АТ «Українська залізниця» залишено без руху та встановлено позивачу строк протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.

11.04.2025 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви (вх. № 11770/25), згідно якої останнім такі недоліки усунуто.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 16.04.2025 прийнято до розгляду позовну заяву Акціонерного товариства «Українська залізниця» та відкрито провадження у справі № 916/1220/25 за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання на 14.05.2025.

08.05.2025 до суду від Акціонерного товариства «Одесагаз» надійшов відзив на апеляційну скаргу (вх.№14665/25), в якому останній заявив клопотання про поновлення строку на його подання.

У відзиві на позов (вх. № 14665/25 від 08.06.2025) відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки вважає доводи позивача безпідставними, зокрема відповідач звертає увагу на те, що, в даному випадку, мало місце порушення, передбачене підпунктом 4 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, а саме - перевищення діапазону обчислення вузла обліку, за обставин встановлених у Акті про порушення №07044 від 26.11.2024, а також наводить розрахунок, який складено спеціалістами Акціонерного товариства «Одесагаз», та в якому зазначено, що витрата газу обладнанням, яке встановлено згідно з технологічними режимами, не потрапляє в діапазон вимірювань існуючих двох мембранних лічильників газу Elster G-6, які встановлені в паралелі (Qmax=20м/год, Qmin=0,06 м%/год); витрата газу існуючим обладнанням перевищує на 3,88м/год максимальну витрату газу існуючих двох ПЛГ G-6, які стоять в паралелі. Разом з тим, відповідачем у відзиві викладено клопотання про поновлення строку на подачу відзиву.

Судове засідання, призначене на 14.05.2025, не відбулось, у зв'язку з перебуванням судді Мостепаненко Ю.І. на лікарняному з 01.05.2025, про що секретарем судового засідання складено відповідну довідку.

15.05.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№15557/25), в якій останній заперечує проти поновлення відповідачу строку на подання відзиву на позов, також вважає доводи, викладені у відзиві на позов, необгрунтованими, зазначаючи, що вони не спростовують доводів, наведених позивачем у позовні заяві стосовно відсутності перевищення діапазону обчислення вузла обліку газу в період з 18.11.2024 по 26.11.2024, враховуючи, що в цей період було відсутнє фактичне газоспоживання позивачем, що підтверджують наявні в матеріалах справи докази.

27.05.2025 відповідач подав до суду заперечення на відповідь на відзив (вх.№16781/25), в яких зазначає, що факт роботи лише одного лічильника з 2018 року по 28.11.2024 підтверджується актом обстеження вузла обліку газу від 28.11.2024, актом №778 від 28.11.2024 про монтаж газового лічильника після повірки та актом обстеження №7442 від 05.09.2023, а також зазначає про відсутність в матеріалах справи доказів на підтвердження проведення ремонту АОГВ-100 на момент виявлення порушення. До вказаних заперечень відповідачем долучено акт обстеження не побутового об'єкта №1026 від 20.05.2025, паспорт лічильники газу мембранні ВК..М,ВК..МТ, аксонометричну схему газопроводів, найменування та технічну характеристику обладнання і матеріалів, а також клопотання про витребування доказів.

Додатком до заперечень відповідач надав клопотання про витребуванні доказів, в якому просив суд витребувати у позивача оригінали:

1) акту первинної/повторної перевірки апарату опалювального АОГВ-100 від 30.10.2024; акту первинної/повторної перевірки апарату опалювального АОГВ-100 від 26.11.2024; акту №158/2015 первинної/повторної перевірки газового обладнання від 16.10.2015; акту первинної/повторної перевірки газової плити від 29.11.2024 для їх огляду у судовому засіданні;

2) проектно-технічної документації об'єкта споживача, що не є побутовим за адресою: Одеська область, Одеський район, вул. Молодіжна 13а;

3) акту виконаних робіт, рахунок на оплату чи платіжну інструкцію на ремонт АОГВ-100 за адресою: Одеська область, Одеський район, вул. Молодіжна 13а.

19.06.2025 позивач надіслав до суду заперечення щодо долучення доказів до матеріалів справи та щодо задоволення клопотання про витребування доказів (вх.№19572/25), в яких заперечував щодо приєднання до матеріалів справи доказів, доданих відповідачем до заперечень (на відповідь на відзив) та задоволення відповідного клопотання, оскільки зазначені докази та клопотання подані з порушенням процесуального строку на їх подання, враховуючи, що вони не були подані разом з відзивом на позовну заяву, а також без клопотання про поновлення строку на їх подання та без обґрунтувань неможливості їх подання у встановлений строк з причин, що не залежали від нього. Крім того, позивач зазначає, що проектно-технічна документація об'єкта споживача, що не є побутовим за адресою: Одеська область, Одеський район, вул. Молодіжна 13а, наявна у відповідача, акту виконаних робіт, рахунку на оплату чи платіжної інструкції на ремонт АОГВ-100 не існує, а акти, зазначені відповідачем у клопотанні про витребування доказів можуть бути надані позивачем.

Враховуючи вихід судді Мостепаненко Ю.І. з лікарняного, ухвалою Господарського суду Одеської області від 22.07.2025 призначено підготовче засідання у справі № 916/1220/24 у розумний строк згідно ст. 114 ГПК України на 06.08.2025.

28.07.2025 до суду від Акціонерного товариства «Одесагаз» надійшло клопотання про долучення доказів (вх.№23666/25), в якому останнє просило поновити строк на подання доказів та долучити до матеріалів справи докази.

31.07.2025 позивач надіслав до суду заперечення щодо задоволення клопотання про долучення доказів до матеріалів справи (вх.№24175/25), посилаючись на те, що відповідач не обгрунтував неможливість подання зазначеного доказу у строк, встановлений законом, з причин, що не залежали від нього. Крім того, на думку позивача, докази, додані відповідачем до клопотання про їх долучення до матеріалів справи не є належними, оскільки не стосуються обставин, які входять в предмет доказування у даній справі.

Судове засідання, призначене на 06.08.2025, не відбулось, у зв'язку з перебуванням судді Мостепаненко Ю.І. на лікарняному з 28.07.2025, про що секретарем судового засідання складено відповідну довідку.

Враховуючи вихід судді Мостепаненко Ю.І. з лікарняного, ухвалою суду від 20.08.2025 призначено підготовче засідання у справі № 916/1220/25 на 15.09.2025 р.

В судовому засіданні 15.09.2025 судом оголошено протокольну ухвалу, згідно якої- задоволено клопотання відповідача про поновлення строку на подання відзиву на позов, поновлено строк на його подання згідно статті 119 ГПК України та долучено відзив на позов до матеріалів справи.

Також в судовому засіданні 15.09.2025:

-представником позивача надано для огляду суду оригінали актів первинної/повторної перевірки апарату опалювального АОГВ-100: від 30.10.2024 та від 26.11.2024; акту №158/2015 первинної/повторної перевірки газового обладнання від 16.10.2015; акту первинної/повторної перевірки газової плити від 29.11.2024 та встановлено, що зазначені акти відповідають копіям, наявним в матеріалах справи, з огляду на що представником відповідача заявлено усне клопотання про залишення без розгляду клопотання про витребування доказів (додаток до заперечень на відповідь на відзив) в частині першого питання клопотання, яке задоволено судом. При цьому, розглянувши клопотання відповідача в частині витребування у позивача проектно-технічної документації, акту виконаних робіт, рахунка на оплату та платіжної інструкції на ремонт, суд відмовив у його задоволенні, з огляду на невідповідність клопотання вимогам ч. 2 ст. 81 ГПК України, про що оголосив протокольну ухвалу.

- представником відповідача заявлено усне клопотання про поновлення строку на долучення доказів, доданих до заперечень на відповідь на відзив, розглянувши яке судом поновлено строк на подання зазначених доказів згідно ст. 119 ГПК України, разом з тим долучено до матеріалів справи заперечення на відповідь на відзив та відповідь на відзив;

- суд, розглянувши клопотання відповідача про поновлення строку на подання клопотання про долучення доказів, його задовольнив, поновивши строк відповідачу згідно ст. 119 ГПК України, проте відмовив у долученні доказів доданих до клопотання відповідача (вх.№23666/25 від 28.07.2025), враховуючи, що вони не стосуються предмету спору.

- судом оголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання у справі на 15.10.2025.

03.10.2025 до суду від позивача надійшли додаткові пояснення (вх.№30848/25 від 03.10.2025), в яких останній просив поновити строк на подання доказу, а саме акту від 22.09.2025 з додатками та долучити його до матеріалів справи, зазначаючи, що відповідний акт піддержує несправність котла АОГВ-100 №2, заводський 120, інв.№1910901000491/2 до та після опломбування - 28.11.2025 року

В судовому засіданні 15.10.2025 судом: поновлено позивачу строк на подання доказу та долучено до матеріалів справи акт від 22.09.2025 з додатками, оголошено протокольну ухвалу, якою закрито підготовче провадження у справі та призначено її до розгляду по суті у судовому засіданні 05.11.2025.

В судовому засіданні 05.11.2025 представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задовольнити, представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та просив суд у їх задоволенні відмовити.

Враховуючи ту обставину, що в умовах воєнного стану суди продовжують працювати в штатному режимі, з огляду на необхідність повідомлення учасників справи про наявність судового розгляду з метою забезпечення доступу до правосуддя, гарантованого державою та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд розглянув дану справу в межах розумного строку на підставі ст. 114 ГПК України.

В судовому засіданні 05.11.2025 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи, 15.08.2017 між Виробничим підрозділом служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» регіональної філії «Одеська залізниця» ПАТ «Українська залізниця» (на даний час - АТ «Українська залізниця») (споживач) та ПАТ «Одесагаз» (на даний час - АТ «Одесагаз») (оператор ГРМ) укладено договір розподілу природного газу №011040 шляхом підписання позивачем 01.04.2016 заяви-приєднання до умов Типового договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2498.

Відповідно до пункту 2.1.-2.3 Типового договору передбачено, що за цим Договором Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором. Обов'язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Згідно пункту 3.1 Типового договору встановлено, що санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється Споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб Споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим Договором. Наявність підтвердженого обсягу природного газу Споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома Споживача - його постачальником. За відсутності у Споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб Споживача на відповідний календарний період Споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.

У відповідності до абз.3 п.3.2. Типового договору споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року №285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 року за № 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.

Пунктом 3.3 Типового договору встановлено, що споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання. Якщо за підсумками місяця фактичний об'єм споживання природного газу Споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу (дефіциту) природного газу буде здійснюватись його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання природного газу.

Згідно з п.7.1 Типового договору, оператор ГРМ зобов'язується, 1) розміщувати на сайті чинні тарифи за послуги з розподілу природного газу та поточну редакцію тексту цього Договору і Кодексу газорозподільних систем, а у разі внесення до цього Договору в установленому законодавством порядку відповідних змін своєчасно їх публікувати в офіційних друкованих виданнях, які публікуються на території його ліцензованої діяльності; 2) забезпечити можливість цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи в межах величини приєднаної потужності його об'єкта та передачу належних Споживачу об'ємів (обсягів) природного газу з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання Споживачем вимог цього Договору; 3) забезпечити належну організацію та функціонування особистого кабінету Споживача; 4) забезпечити належний рівень комерційного обліку природного газу по Споживачу, у тому числі формування загального об'єму та обсягу розподілу (споживання) природного газу Споживачу за відповідний період; 5) дотримуватись встановлених вимог Кодексу газорозподільних систем щодо приладового обліку, якщо комерційний вузол обліку (лічильник газу) за цим Договором буде належати Оператору ГРМ; 6) за письмовою вимогою Споживача безкоштовно надати йому завірену письмову форму цього Договору протягом десяти днів з дня надання Оператору ГРМ такої вимоги; 7) проводити на вимогу Споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем; 8) здійснювати перерахунок об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу по об'єкту Споживача відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та сплачувати компенсацію Споживачу у разі невідповідності якості природного газу на межі балансової належності об'єкта Споживча параметрам, визначеним Кодексом газорозподільних систем; 9) дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Відповідно до п.7.2 Типового договору оператор ГРМ має право: 1) отримувати від Споживача оплату за цим Договором; 2) не здійснювати фактичний розподіл природного газу Споживачу або обмежити його чи припинити у порядку та на підставах, передбачених цим Договором; 3) безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством та цим Договором; 4) перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем; 5) вимагати від Споживача підписання акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності Сторін; 6) встановлювати на комерційному вузлі обліку (лічильнику газу) засоби дистанційної передачі даних та/або дублюючі чи контрольні засоби вимірювальної техніки, якщо такі заходи здійснюються за рахунок та силами Оператора ГРМ; 7) інші права, передбачені цим Договором та Кодексом газорозподільних систем.

За приписам п.7.3 Типового договору, споживач має право: 1) на отримання цілодобового доступу до газорозподільної системи в межах величини приєднаної потужності його об'єкта та передачу належних Споживачу об'ємів (обсягів) природного газу з належним рівнем надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання ним вимог цього Договору; 2) на перерахунок наданих послуг за цим Договором у разі недотримання Оператором ГРМ рівня якості та/або величини тиску природного газу, що передається на межі балансової належності об'єкта Споживача; 3) вимагати від Оператора ГРМ письмову форму цього Договору, завірену печаткою Оператора ГРМ; 4) ініціювати перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем; 5) звертатися до Оператора ГРМ зі скаргами та пропозиціями щодо виконання умов цього Договору; 6) на отримання компенсації у разі невідповідності якості природного газу параметрам, визначеним Кодексом газорозподільних систем; 7) інші права, передбачені цим Договором та Кодексом газорозподільних систем.

Згідно із п.7.4 Типового договору споживач зобов'язується: 1) здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором; 2) своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); 3) не перешкоджати Оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у тому числі встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок Оператора ГРМ; 4) забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо; 5) не допускати несанкціонованого відбору природного газу; 6) забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін; 7) дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Відповідно до п.12.1 Типового договору, він укладається на невизначений строк.

Згідно переліку комерційних вузлів обліку природного газу, що є додатком 4 до Типового договору та його невід'ємною частиною, об'єкт споживача ПЧЛ-1 ст. Одеса-Східна (топочна) вул. Молодіжна, 13а обладнаний котлами АОГВ-100 (потужність 100) у кількості 2 одиниці та газовим обладнанням: 2 вузла обліку газу, довжина трудопроводу 60м, лічильники газу (G6 МКМ-U №245808, G6 МКМ-U №245666), ШРП (ШП-3) з регулятором РД-32, газова плита ПГ- 4.

16.10.2015 комісією у складі: голови комісії - начальника Одеської дистанції захисних лісонасаджень Якименко Л.В. та членів комісії: начальника Одеської виробничої дільниці Матвієнко О.М., відповідального за газове господарство Мандригеля О.Д. за результатами проведення огляду плити газової інв.№180069, яка розташована на другому поверсі адміністративної будівлі дистанції по ст. Одеса-Східна, складено акт б/н, в якому зафіксовано, що плита газова ПГ-4 зношена, на металевому корпусі є ознаки відшарування емалі та поява іржі; технічний паспорт на газову плиту відсутній; погано повертаються крани регулювання газу на плиті; шнур приєднання до електромережі пошкоджений. Вирішено на підставі вказаного акту підготувати наказ про заборону експлуатації плити газової інв.№180069

Також 16.10.2015 представниками ТОВ «Облтепло» за результатами проведення перевірки в житловому будинку, розташованому за адресою: вул. Молодіжна, 13а, газових приладів АОГВ-100, 2 од, ПГ-4 - 1 од, власником якого є Одеська дистанція захисних лісонасаджень, складено акт №158/2015 первинної/повторної перевірки газового обладнання, яким встановлено, що в котельні (газова топочна) в наявності 2 котли марки АОГВ-100, потужністю 100 кВт, газоаналізатор «Лелека» - 1 од, лічильники МКМ U G6 - 2 од., технічна документація в наявності. На другому поверсі в приміщенні кухні розташована плита газова (ПГ-4) 1 од., технічна документація відсутня, знаходиться в технічно несправному стані - не експлуатується, має відшарування емалі та наявні сліди іржі, крани регулювання газу не відповідають. Згідно висновку: ПГ-4 не відповідає безпечній експлуатації, не використовується підприємством.

Згідно з наказом Виробничого підрозділу служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» регіональної філії «Одеська залізниця» ПАТ «Українська залізниця» від 16.10.2015 року №ПЧЛ-1/279 «Про заборону експлуатації газової плити інв.№180069», у зв'язку з моральною зношеністю, відсутністю технічної документації газової плити інв. №180069 заборонено експлуатацію газової плити інв.№180069 з 16.10.2015.

20.11.2018 згідно актів монтажу газового лічильника після повірки представниками АТ «Одесагаз» на об'єкті споживача за адресою Одеська область, Одеський район, с. Ільчанка, вул. Молодіжна, 13а було проведено встановлення лічильників Elster BR G-6T №37863973 та Elster BR G-6T №378634009 2018 року випуску замість лічильників газу G6 МКМ-U №245808, G6 МКМ-U №245666 та зазначено, що дата наступної повірки - 2026 рік.

Поряд з цим, 02.09.2024 року між АТ «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Одеська залізниця» (Замовник) та ТОВ «Облтепло» (Виконавець) був укладений договір №ОД/П-24-496НЮ про надання послуг з технічного обслуговування газового обладнання котелень, відповідно до умов пункту 1.2 якого, Виконавець зобов'язується за завданням Замовника особисто надати послуги з технічного обслуговування газового обладнання котелень у виробничих підрозділах служби колії, кількість об'єктів, перелік послуг та їх вартість визначені у Додатках №№1,2 та калькуляціях вартості послуг Додатки №№3-12 до цього договору, а Замовник - прийняти та здійснити оплату за належним чином надані послуги у порядку та на умовах цього договору.

У переліку об'єктів виробничих підрозділів служби колій, який є додатком №1 до договору №ОД/П-24-496НЮ від 02.09.2024 визначено, зокрема Виробничий підрозділ служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень».

30.10.2024 за результатами проведеної представниками ТОВ «Облтепло» перевірки адміністративної будівлі Виробничого підрозділу служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень», розташованого за адресою: Одеська область, Одеський район, вул. Молодіжна, 13а складено акт первинної/повторної перевірки апарату опалювального АОГВ-100, в якому встановлено, що технічні паспорти на апарати опалювальні (газові котли) АОГВ-100 №1 та №2 в наявності. Апарат опалювальний (газовий котел) АОГВ-100 №1 заводський №119 інв.№1910901000491/1 знаходиться у технічно справному стані - проведено пуск. Апарат опалювальний (газовий котел) АОГВ-100 №2 заводський №120 інв.№1910901000491/2 на зовнішній металевій обшивці наявні ознаки пошкодження (корозія металу). При включенні котла через корозію та часткову деформацію не запалюється основна горілка. Сопло запального пальника - потребує заміни (корозія). Несправний термостат управління котла №2. Висновок: котел газовий АОГВ-100 №2 інв. №1910901000491/2 заводський №120 (2000 року випуску) в технічно несправному стані, потребує заміни чи/або ремонту.

05.11.2024 Виробничий підрозділ служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Українська залізниця» звернувся до АТ «Одесагаз» з листом №ПЧЛ-1-02/429, в якому просив останнього у зв'язку з початком опалювального сезону розпломбувати вузол обліку газу на Виробничому підрозділі служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» за адресою Одеська область, Одеський район, с. Ільчанка, вул. Молодіжна, 13а.

18.11.2024 працівниками АТ «Одесагаз» на об'єкті Виробничого підрозділу служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» розташованому за адресою вул. Молодіжна, 13а, проведено розпломбування на вводі шафового регуляторного пункту (ШРП) та складено акт на підключення №749 від 18.11.2024, у якому зафіксовано показник лічильника Elster BR G-6T №378634009 - 46135 м3.

26.11.2024 представниками ТОВ «Облтепло» за результатами повторної перевірки адміністративної будівлі Виробничого підрозділу служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» розташованого за адресою Одеська область, Одеський район, с. Ільчанка, вул. Молодіжна, 13а, газовий прилад: апарат опалювальний АОГВ-100 №1 заводський №119, інв.№1910901000491/1, власник: Виробничий підрозділ служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Українська залізниця» встановлено, що апарат опалювальний АОГВ-100 №1 заводський №119, інв.№1910901000491/1 знаходиться у технічно справному стані. 26.11.2024 на підставі на акту на підключення від 18.11.2024 №749 АТ «Одесагаз» при проведенні технічного обслуговування газового обладнання, а саме перевірки з'єднань на щільність на газопроводі, поблизу лічильників зафіксовано витік газу. Самостійно усунути витік газу неможливо, так як необхідно зняти пломби. Пуск обладнання ШРП та газової котельні (котла АОГВ-100 №1 заводський №119, інв.№1910901000491/1 не проведено. Рекомендовано споживачу звернутись до АТ «Одесагаз». Вказані обставини також підтверджуються викопіюванням з Агрегатного журналу котельної Одеська дистанція захисних лісонасаджень.

26.11.2024 представниками відповідача складено акт на відключення №5246 Виробничого підрозділу служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» розташованого за адресою Одеська область, Одеський район, с. Ільчанка, вул. Молодіжна, 13а в якому зафіксовано наступні показники лічильників: Elster BR G-6T №378634009 - 46135 м3 та Elster BR G-6T №37863973 - 00000 м3.

28.11.2024 працівниками АТ «Одесагаз» складено Акт про порушення №070044 в якому зазначено, що на об'єкті - офісні приміщення за адресою, с. Ільчанка, вул. Молодіжна, 13а, договір №011040 виявлено порушення Кодексу газорозподільчих систем - перевищення діапазону обчислення ВОГ Elster BR G-6T №378634009, а саме лічильник Elster BR G-6T №37863973 та Elster BR G-6T №378634009 встановлені в паралелі, також встановлені два котла АОГВ -100кВт - 2 шт; загальна втрата двох котлів складає 23,62 м3/год. В зв'язку з тим, що кран перед ПЛГ №37863973 перекритий, вся втрата в 23,62 м3/год. Приходиться на один лічильник газу №37864009 де Qmax=10,0м3/год.

В пункті 3 вказаного акту про порушення вказано показники лічильника (ЗВТ) на дату складання Акта: 1) 46135, 2) 00000.

Також в пункті 4 вказаного акту про порушення (шляхом проставляння відміток) міститься інформація про те, що порушення усунуто шляхом: вимикаючі пристрої перед лічильником опломбовані в відкритому положенні. Отпуск на АОГВ-1 - опломбований у закритому положенні.

В пункті 7 вказаного акту зазначено, що до нього додається акт демонтажу та передачі лічильника газу на повірку та акт монтажу газового лічильника після повірки.

Вказані акти наявні в матеріалах справи.

В пункті 8 зазначеного акту про порушення відображено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання 19.12.2024 об 11:50 за адресою: м.Одеса, вул. Одарія, 1. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої особи.

29.11.2024 представниками ТОВ «Облтепло» за результатами проведення перевірки адміністративної будівлі Виробничого підрозділу служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень», розташованого за адресою: вул. Молодіжна, 13а, розташовані газові прилади: ПГ-4 (газова плита) інв.№191090200770 складено акт первинної/повторної перевірки газової плити, в якому встановлено, що на плиту газову технічний паспорт відсутній. Марка та тех. характеристики відсутні. Зовнішньо металева обшивка має наявні пошкодження від іржі. ПГ-4 до електромережі не приєднана, обірваний шнур живлення, сопла пальників столу та духовки мають наявні пошкодження та деформації, трубка під'єднання до газу в тріщинах, відсутня решітка столу, дверці духової шафи закриваються не герметично. Висновок: плита газова в технічно несправному стані; слідів експлуатації не виявлено.

19.12.2024 відбулось засідання комісії АТ «Одесагаз» з розгляду Акту про порушення № 07044 від 28.11.2024 за результатами якого було прийнято рішенням №4799с від 19.12.2024 про перенесення засідання комісії до отримання листа від побутового споживача режиму роботи об'єкта.

20.02.2025 на засіданні комісії АТ «Одесагаз» розглянуто Акт про порушення № 07044 від 28.11.2024 щодо споживача - Виробничого підрозділу служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Українська залізниця» розташованого за адресою: м.Одеса, с. Ільчанка, вул. Молодіжна, 13а, суть порушення - пп.4 п. 3 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу газорозподільчих систем, а саме перевищення діапазону обчислення вузла обліку газу та рішенням комісії №4799с/1 від 20.02.2025 задоволено Акт про порушення, здійснено донарахування згідно Акту - розрахунку у сумі 48 755,52 грн.

Зокрема, згідно складено Акту-розрахунку об'єму необлікованого природного газу споживачу розрахована сума нарахувань у розмірі 48 755,52 грн. за перевищення діапазону обчислення вузла обліку газу, виходячи з потужності неопломбованого газоспоживаючого обладнання, а саме 100 кВт 1 котел (11,8м3/ч), ПГ - 4 1,2 м3/ч, та часи його роботи по ціні ВТВ за період з 18.11.2024 по 26.11.2024, а саме: 8 днів листопада 2024, газове обладнання - 13, години роботи - 24, об'єм нарахований - 2 496,00 м3, проведений об'єм - 0,00 м3, всього донараховано - 2496 м3, ціна за 1тис.м3 - 19533,46 грн., всього - 48 755,52 грн.

Виробничий підрозділ служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Українська залізниця» звернувся з листом №ПЧЛ-1-02/484 від 12.12.2024 до АТ «Одесагаз», в якому повідомив останнього та просив взяти до уваги, що плита газова ПГ-4 відповідно до актів ТОВ «Одесатепло» від 16.10.2015 №158/2015 та від 29.11.2024 знаходиться у технічно несправному стані.

В подальшому Виробничий підрозділ служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Українська залізниця» звернувся до АТ «Одесагаз» з листом №ПЧЛ-1-02/494 від 19.12.2024, в якому повідомив останнього, що обсяги спожитого природного газу щомісячно встановлюються АТ «Одесагаз» та погоджуються для регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Українська залізниця», в тому числі встановлюється ліміт відповідного підприємства, який в середньому складає 2500м3 на місяць, що підтверджується актами приймання-передачі природного газу за підписами представників АТ «Одесагаз». При повній потужності роботи двох котлів обсяг споживання становив би 17 000м3, на підставі наведеного Виробничий підрозділ служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Українська залізниця» просив прийняти до уваги фактичне споживання природного газу по підприємству та не враховувати як порушення.

Крім того, Виробничий підрозділ служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Українська залізниця» звертався до АТ «Одесагаз» з листами №ПЧЛ-1-02/20 від 14.01.2025 та №ПЧЛ-1-02/88 від 10.02.2025, в яких також просив останнього прийняти до уваги фактичне споживання природного газу по підприємству та не враховувати як порушення.

Матеріали справи містять акти на підключення або включення об'єкта позивача на опалювальний сезон та відключення, а саме №1276 від 03.12.2020, б/н від 27.04.2021, б/н від 09.12.2022, від 15.04.2023 та б/н від 01.04.2024 та копію технічного паспорту на АОГВ - 100.

Предметом спору в даній справі є вимога позивача про визнання протиправним та скасувати рішення комісії Акціонерного товариства «Одесагаз» №4799 с/1 від 20.02.2025 та складеного на його підставі Акту-розрахунку об'єму необлікованого природного газу по особовому рахунку споживача Акціонерного товариства «Українська залізниця» (Виробничий підрозділ служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень», код ЄДРПОУ40075815).

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" суб'єктами ринку природного газу є: оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.

Пунктом 17 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).

Згідно пункту 35 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.

Положеннями пункту 37 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.

Як встановлено частиною першою статті 37 Закону України "Про ринок природного газу", оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах.

Постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 р. за № 2494, відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" (далі - Закон) затверджено Кодекс газорозподільних систем, який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Відповідно до пункт 4 глави 1 розділу I Кодексу оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Згідно із пунктом 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.

Згідно частини другої статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" типовий договір розподілу природного газу затверджується регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.

Типовий договір розподілу природного газу затверджено постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 р. "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу", відповідно до пункту 1.1 якої типовий договір розподілу природного газу (далі - договір) є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Пунктом 1.2 Постанови НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 р. "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу" визначено, що умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 р. № 2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем).

Відповідно до пункту 1.3 постанови НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 р. "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу" цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

За положеннями частин першої, другої статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

При цьому відповідно до частини першої статті 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС визначено терміни, що вживаються у даному кодексі, зокрема, заява-приєднання - складена за встановленою формою письмова заява споживача, що засвідчує його волевиявлення на приєднання до договору розподілу природного газу та містить персоніфіковані дані споживача та його об'єкта; несанкціоноване підключення газових приладів - самовільне під'єднання споживачем газових приладів чи пристроїв (устаткування) на об'єкті, який обліковується за нормами споживання, або внаслідок під'єднання яких перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).

У пункті 5 глави 3 розд. VI Кодексу ГРМ визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об'єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) або додатка 2 (для споживачів, що не є побутовими) до типового договору розподілу природного газу.

Так, з матеріалів справи вбачається, що 15.08.2017 між Виробничим підрозділом служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» регіональної філії «Одеська залізниця» ПАТ «Українська залізниця» (на даний час - АТ «Українська залізниця») (споживач) та ПАТ «Одесагаз» (на даний час - АТ «Одесагаз») (оператор ГРМ) укладено договір розподілу природного газу №011040 шляхом підписання позивачем 01.04.2016 заяви-приєднання до умов Типового договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2498.

Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Укладаючи договір сторони останнього мають право очікувати на те, що все, що обумовлено укладеним між ними правочином, буде виконано контрагентом зацікавленої сторони. Зазначене випливає з норми статті 629 Цивільного кодексу України, якою встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами, а також відповідає загальноприйнятому принципу pacta sunt servanda.

Отже вказаний договір розподілу природного газу є підставою для виникнення у сторін за цим договором господарських зобов'язань відповідно до ст.ст. 11, 202, 509 ЦК України і згідно ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.

За змістом пункту 1 глави 1 розділу XІ Кодексу ГРС норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованої діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах IX-X цього Кодексу.

У главі 2 розділу XI Кодексу ГРС визначено види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування.

Відповідно до висновків, наведених у постановах Верховного Суду від 13.02.2020 у справі № 908/386/19, від 28.05.2020 у справі № 908/902/19, від 06.08.2020 у справі № 922/3905/19, змістовний аналіз глави 2 розділу XI Кодексу ГРС дозволяє сформулювати висновок про те, що ним врегульовано 3 основних групи порушень:

1) порушення споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу (пункт 1 глави 2 розділу XI);

2) порушення, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу (пункт 2 глави 2 розділу XI);

3) порушення (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу (пункт 3 глави 2 розділу XI).

Пунктом 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС передбачено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать:

1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;

2) фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природно о газу за попередній період визначений некоректно;

3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючою пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.

Відповідно до положень пункту 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу, зокрема в акті має бути зазначено не тільки вид порушення, а й детально вказано про вид, обставини і суть порушення.

Відповідно до пункту 8 глави 5 Розділу ХІ Кодексу акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. При складанні акта про порушення представник оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

В пункті 9 глави 5 Розділу ХІ Кодексу визначено, що до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.

За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку.

Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення (пункт 10 глави 5 Розділу ХІ Кодексу). За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.

Виконати таке зобов'язання бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення або дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи споживач може лише будучи належним чином повідомленим про таке засідання.

Згідно із пунктом 11 глави 5 Розділу ХІ Кодексу за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Як вже зазначалось, 28.11.2024 працівниками АТ «Одесагаз» складено Акт про порушення №070044, в якому зазначено, що на об'єкті позивача за адресою, с. Ільчанка, вул. Молодіжна, 13а, виявлено порушення Кодексу газорозподільчих систем - перевищення діапазону обчислення ВОГ Elster BR G-6T №378634009, а саме лічильник Elster BR G-6T №37863973 та Elster BR G-6T №378634009 встановлені в паралелі, також встановлені два котла АОГВ -100кВт - 2 шт; загальна втрата двох котлів складає 23,62 м3/год. В зв'язку з тим, що кран перед ПЛГ №37863973 перекритий, вся втрата в 23,62 м3/год. Приходиться на один лічильник газу №37864009 де Qmax=10,0м3/год.

В пункті 3 вказаного акту про порушення вказано показники лічильника (ЗВТ) на дату складання Акта: 1) 46135, 2) 00000.

Також в пункті 4 вказаного акту про порушення (шляхом проставляння відміток) міститься інформація про те, що порушення усунуто шляхом: вимикаючі пристрої перед лічильником опломбовані в відкритому положенні. Отпуск на АОГВ-1 - опломбований у закритому положенні.

Судом вбачається, що у відповідності до даних зафіксованих у акті про порушення, мало місце порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, передбачене підпунктом 4 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем ("перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо").

19.12.2024 відбулось засідання комісії АТ «Одесагаз» з розгляду Акту про порушення № 07044 від 28.11.2024 за результатами якого було прийнято рішенням №4799с від 19.12.2024 про перенесення засідання комісії до отримання листа від побутового споживача режиму роботи об'єкта.

20.02.2025 на засіданні комісії АТ «Одесагаз» розглянуто Акт про порушення № 07044 від 28.11.2024 щодо споживача - Виробничого підрозділу служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Українська залізниця», розташованого за адресою: м.Одеса, с. Ільчанка, вул. Молодіжна, 13а, суть порушення - пп.4 п. 3 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу газорозподільчих систем, а саме перевищення діапазону обчислення вузла обліку газу та рішенням №4799с/1 задоволено акт про порушення, здійснено донарахування згідно акту розрахунку у сумі 48 755,52 грн.

У вказаному Акті-розрахунку обліку необлікованого природного газу споживачу розрахована сума нарахувань у розмірі 48 755,52 грн за перевищення діапазону обчислення вузла обліку газу виходячи з потужності неопломбованого газоспоживаючого обладнання, а саме 100 кВт 1 котел (11,8м3/ч), ПГ - 4 1,2 м3/ч, та часи його роботи по ціні ВТВ за період з 18.11.2024 по 26.11.2024, а саме: 8 днів листопада 2024, газове обладнання - 13, години роботи - 24, об'єм нарахований - 2 496,00 м3, проведений об'єм - 0,00 м3, всього донараховано - 2496 м3, ціна за 1тис.м3 - 19533,46 грн, всього - 48 755,52 грн.

Разом з тим, надавши оцінку Акту про порушення №070044 від 28.11.2024, судом встановлено, що шляхом проставлення відмітки в графі «про вид порушення Кодексу газорозподільчих систем» відповідачем зазначено, що загальна втрата двох котлів АОГВ - 100 кВТ - 2 шт. у зв'язку з тим, що кран перед ПЛГ перекритий, приходилась на один лічильник газу №37864009 де Q max = 10.0 м3/год, таким чином в Акті про порушення №070044 від 28.11.2024 зазначається про перевищення діапазону обчислення вузла обліку газу внаслідок встановлення двох газових котлів, натомість, в акті-розрахунку з приводу виявлених порушень перевищення діапазону обчислення вузла обліку газу безпосередньо об'єм донарахування розрахований виходячи з потужності неопломбованого газоспоживчого обладнання, а саме: 100 кВт 1 котел (11,8 м3/год.), ПГ-4 1,2 м3/год. та часи його роботи по ціні ВТВ за період 18.11.2024 по 26.11.2024. Тобто, в Акті про порушення №070044 від 28.11.2024 зазначається про «втрату двох котлів», а в акті-розрахунку зазначається про газоспоживне обладнання: котел 1 (11,8 м3/год.) та ПГ-4 1,2 м3/год.

Відтак, в основу рішення комісії №4799с/1 від 20.02.2025 про задоволення акту про порушення та донарахування обсягу необлікованого газу лягли обставини, які не були відображені в Акті про порушення №070044 від 28.11.2024, тоді як підставою для прийняття рішення комісією повинні бути дані, які відображені саме в акті про порушення.

Крім того, в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.03.2024 у справі № 914/129/23 викладено висновок, згідно якого за загальним правилом тип лічильника та перелік санкціонованих газових приладів визначається відповідно до заяви-приєднання до Типового договору.

В даному випадку позивач приєднався до умов Типового договору розподілу природного газу шляхом підписання Заяви-приєднання, яка була підготована саме відповідачем; такими діями відповідач фактично погодив зі свого боку встановлення на об'єкті відповідача усього обладнання, зазначеного в додатку № 4 до договору, крім того, вказаний додаток містить відтиск печатки відповідача.

Судом встановлено, що згідно переліку комерційних вузлів обліку природного газу, що є додатком 4 до Типового договору та його невід'ємною частиною, об'єкт споживача ПЧЛ-1 ст. Одеса-Східна (топочна) вул. Молодіжна, 13а обладнаний котлами АОГВ-100 (потужність 100) у кількості 2 одиниці та газовим обладнанням: 2 вузла обліку газу, довжина трудопроводу 60м, лічильники газу (G6 МКМ-U №245808, G6 МКМ-U №245666), ШРП (ШП-3) з регулятором РД-32, газова плита ПГ-4.

З матеріалів справи вбачається, що 20.11.2018 згідно Актів зняття та передачі газового лічильника на повірку представниками АТ «Одесагаз» на об'єкті споживача за адресою Одеська область, Одеський район, с. Ільчанка, вул. Молодіжна, 13а було проведено встановлення лічильників Elster BR G-6T №37863973 та Elster BR G-6T №378634009 2018 року випуску замість лічильників газу G6 МКМ-U №245808, G6 МКМ-U №245666 та зазначено, що дата наступної повірки - 2026 рік. При цьому в матеріалах справи містяться акти на включення/відключення об'єкта споживача в опалювальні сезони у період з 2020 по 2024 роки, складенні представниками відповідача без зауважень та порушень роботи відповідних лічильників.

18.11.2024 працівниками АТ «Одесагаз» на об'єкті Виробничого підрозділу служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень», розташованому за адресою: вул. Молодіжна, 13а, проведено розпломбування на вводі шафового регуляторного пункту (ШРП) та складено акт на підключення №749, у якому зафіксовано показник лічильника Elster BR G-6T №378634009 - 46 135 м3.

26.11.2024 після виклику газової аварійної служби, працівниками відповідача складено акт №5246 на відключення, у якому зафіксовано наступні показники лічильників: Elster ВК G-6Т №37864009 - 46 135 м3, Elster ВК G-6Т №37863973 - 00000 м3. Тобто, показання лічильника Elster ВК G-6Т №37864009 (про який у акті порушення зазначено, що «вся втрата в 23,62 м3/год. приходилась на один лічильник газу №37864009 де Q max = 10.0 м3/год.») залишались незмінними з 18.11.2024 по 26.11.2024.

Таким чином, зазначеними актами, складеними відповідачем підтверджується відсутність фактичних витрат природного газу в період 18.11.2024 по 26.11.2024.

Також суд констатує, що 30.10.2024 за результатами проведеної представниками ТОВ «Облтепло» перевірки адміністративної будівлі Виробничого підрозділу служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень», розташованої за адресою: Одеська область, Одеський район, вул. Молодіжна, 13а, з яким позивачем укладено договір №ОД/П-24-496НЮ від 02.02.2024 про надання послуг з технічного обслуговування газового обладнання котелень, складено акт первинної/повторної перевірки апарату опалювального АОГВ-100, в якому встановлено, що технічні паспорти на апарати опалювальні (газові котли) АОГВ-100 №1 та №2 в наявності. Апарат опалювальний (газовий котел) АОГВ-100 №1 заводський №119 інв.№1910901000491/1 знаходиться у технічно справному стані - проведено пуск. Апарат опалювальний (газовий котел) АОГВ-100 №2 заводський №120 інв.№1910901000491/2 на зовнішній металевій обшивці наявні ознаки пошкодження (корозія металу) При включенні котла через корозію та часткову деформацію не запалюється основна горілка. Сопло запального пальника -потребує заміни (корозія). Несправний термостат управління котла №2. Висновок: Котел газовий АОГВ-100 №2 інв. №1910901000491/2 заводський №120 (2000 року випуску) в технічно несправному стані, потребує заміни чи0або ремонту.

Також 26.11.2024 представниками ТОВ «Облтепло» за результатами повторної перевірки адміністративної будівлі Виробничого підрозділу служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» розташованого за адресою Одеська область, Одеський район, с. Ільчанка, вул. Молодіжна, 13а, складено акт первинної/повторної перевірки апарату опалювального АОГВ-100, в якому встановлено, що апарат опалювальний АОГВ-100 №1 заводський №119, інв.№1910901000491/1 знаходиться у технічно справному стані, однак через зафіксований витік газу, який самостійно усунути неможливо, так як необхідно зніти пломби, пуск обладнання ШРП та газової котельні (котла АОГВ-100 №1 заводський №119, інв.№1910901000491/1) не проведено.

Таким чином, незважаючи на те, що на об'єкті відповідача встановлені два котли: №1 (зав. №119), №2 (зав. №120) марки АОГВ-100 кВт, 2000 року випуску, робота та споживання природного газу приходиться на один котел №1 (зав. №119), у зв'язку з несправністю котла №2 (зав. №120), що підтверджується актом первинної/повторної перевірки апарату опалювального АОГВ-100 від 30.10.2024 року, складеним ТОВ «Облтепло». Той факт, що споживання природного газу приходиться тільки на один котел №1 підтверджується актом №749 від 18.11.2024, в якому зазначено газове обладнання: котел 1 одиниця.

Водночас, враховуючи, що газовий котел №2 (зав.№120) знаходився в технічно несправному стані, а газовий котел №1 (зав. №119) не був запущений (не працював) в період з 18.11.2024 по 26.11.2024, викладений відповідачем в Акті про порушення №070044 від 28.11.2024 відбір природного газу з двох котлів, відбуватись не міг, а сам факт наявності (встановлення) двох котлів на об'єкті споживача, не свідчить про перевищення діапазону обчислення вузла обліку. Крім того, в Акті про порушення №070044 від 28.11.2024 не зазначено та не зафіксовано факту використання другого котла, отже факти, викладені в акті базуються виключно на припущеннях.

Виходячи з викладеного, зафіксоване відповідачем в Акті про порушення №070044 від 28.11.2024 порушення, передбачене підпунктом 4 пункту 3 глави 2 XI Кодексу ГРС: "перевищення діапазону обчислення вузла обліку" спростовується зазначеними вище показниками лічильника, які є незмінними та які підтверджують відсутність споживання природного газу позивачем в період з 18.11.2024 по 26.11.2024, а також доказами наданими позивачем на підтвердження несправності газового котла №2 (зав. №120) марки АОГВ-100.

Водночас, суд зауважує, що в Акті-розрахунку, а також в Акті про порушення №070044 від 28.11.2024 відповідачем зазначено номінальні витрати на опалювальний газовий котел (АОГВ) - 11,8 м3/год, при цьому не вказано, на підставі яких документів визначено таку номінальну потужність, тоді як згідно наявного в матеріалах справи технічного паспорту АОГВ його номінальні витрати становлять - 11,2 м3/год, що свідчить про невірність розрахунку об'єму необлікованого природного газу в Акті-розрахунку.

Також, відповідно до акту ТОВ «Облтепло» від 16.10.2015 року №158/2015 та акту Виробничого підрозділу служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» від 16.10.2015 року плита газова ПГ-4 знаходиться в технічно несправному стані, при цьому наказом Виробничого підрозділу служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень» від 16.10.2015 року №ПЧЛ-1/279 «Про заборону експлуатації газової плити інв. номер №180069», у зв'язку з моральною зношеністю заборонено експлуатацію газової плити інв. №180069 з 16.10.2015 року.

Будь-які докази знаходження на об'єкті позивача під час складання акту про порушення іншої газової плити ПГ-4, або інших газових котлів підключених до мережі відповідач не надав.

Згідно з ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

У відповідності до ст. 78 ГПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ст. 79 ГПК України).

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Таким чином, оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, враховуючи те, що позивачем доведено належними та допустимими доказами ґрунтовність позову та незаконність рішення відповідача, щодо стягнення необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, суд вважає безпідставним задоволення комісією відповідача Акту про порушення № 07044 від 28.11.2024, про що прийнято відповідне рішення комісії №4799с/1 від 20.02.2025, та здійснення донарахування позивачу вартості об'єму природного газу в сумі 48 755,52 грн. за період 18.11.2024-26.11.2024.

Відтак, встановивши неправомірність прийнятого відповідачем оспорюваного рішення, яким порушуються права позивача, господарський суд вважає наявні правові підстави для визнання протиправним та скасування рішення комісії Акціонерного товариства «Одесагаз» №4799 с/1 від 20.02.2025 з розгляду Акту про порушення № 07044 від 28.11.2024 та складений на його підставі Акт-розрахунок об'єму необлікованого природного газу по особовому рахунку споживача Акціонерне товариство «Українська залізниця» (Виробничий підрозділ служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень», код ЄДРПОУ40075815).

При цьому суд не вбачає необхідності надавати оцінку решті доводів сторін, оскільки така оцінка не впливає на вказані вище висновки суду про недоведення відповідачем перевищення позивачем діапазону обчислення вузла обліку газу.

Враховуючи вищевикладене, проаналізувавши норми чинного законодавства в контексті спірних правовідносин, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Акціонерного товариства «Українська залізниця» в повному обсязі.

На підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку із задоволенням позовних вимог, судові витраті по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Акціонерного товариства «Одесагаз» №4799 с/1 від 20.02.2025 та складений на його підставі Акт-розрахунок об'єму необлікованого природного газу по особовому рахунку споживача Акціонерне товариство «Українська залізниця» (Виробничий підрозділ служби колії «Одеська дистанція захисних лісонасаджень», код ЄДРПОУ40075815).

3. Стягнути з Акціонерного товариства «Одесагаз» (65003, м. Одеса, вул. Одарія, буд. 1, код ЄДРПОУ 03351208) на користь Акціонерного товариства «Українська залізниця» (01150, м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, буд. 5, код ЄДРПОУ 40075815) 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп. - витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено та підписано 07 листопада 2025 р.

Суддя Ю.І. Мостепаненко