Справа № 539/5508/25
Провадження № 2/539/2433/2025
про передачу справи за підсудністю
05 листопада 2025 року м.Лубни
Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Просіна Я.В. розглянувши матеріали позовної заяви Служби у справах дітей Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи - Служба у справах дітей Хорольської міської ради, Центр соціальних служб Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області, Лубенський міський центр соціальних служб Лубенського району Полтавської області, Сектор ювенальної превенції Лубенського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Полтавській області про відібрання дітей без позбавлення батьківських прав,
установила:
Служба у справах дітей Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області звернулась доЛубенського міськрайонного суду Полтавської областіз позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи - Служба у справах дітей Хорольської міської ради, Центр соціальних служб Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області, Лубенський міський центр соціальних служб Лубенського району Полтавської області, Сектор ювенальної превенції Лубенського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Полтавській області, в якому просить відібрати малолітніх ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 та батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 без позбавлення їх батьківських прав. Передати малолітніх ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , органу опіки та піклування Лубенської міської ради для подальшого влаштування. Зобов'язати Лубенський міський центр соціальних служб та Центр соціальних служб Хорольської міської ради здійснювати соціальний супровід батьків за місцем фактичного місця проживання з метою подолання ними ознак складних життєвих обставин та реінтеграції дітей в біологічну родину.
Вирішуючи питання про можливість прийняття справи до розгляду та відкриття провадження у справі, суддя зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 ЦПК України, позови до фізичних осіб пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем їх проживання або перебування, якщо інше не встановлено законом.
Згідно відповіді Виконавчого комітету Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області від 05.11.2025 року громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно відповіді Виконавчого комітету Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області від 05.11.2025 року громадянин ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , що територіально відноситься до Хорольського районного суду Полтавської області.
Стаття 125 Конституції України встановлює, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом. Згідно зі статтею 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Принцип територіальності забезпечує територіальне розмежування компетенції судів загальної юрисдикції і зумовлений потребою доступності правосуддя на всій території України.
Принцип територіальності реалізується через правила територіальної юрисдикції (підсудності) справ.
Правила територіальної підсудності визначають розмежування компетенції судів першої інстанції щодо розгляду справ, підвідомчих загальним судам, за територіальною ознакою. Крім того, правила територіальної підсудності дають можливість визначити конкретний місцевий суд, який повинен розглядати справу як суд першої інстанції.
Кожен місцевий чи апеляційний суд має свою територіальну юрисдикцію (підсудність), тобто поширює свою компетенцію на правовідносини, що виникли чи існують на певній території. Це є важливою гарантією для вирішення судових спорів у розумні строки в умовах ускладнення правових відносин і збільшення правових конфліктів.
Порушення судами правил територіальної юрисдикції має наслідком обов'язкове скасування судових рішень з направленням справи на новий розгляд (стаття 378, пункт 6 частини першої статті 411 ЦПК України).
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (частина перша статті 4 ЦПК України).
Згідно зі статтею 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати; місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги; місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), у яких особа отримує соціальні послуги.
Порядок реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також форми необхідних для цього документів, встановлювались Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №207 (далі - Правила).
Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції (пункт 7 Правил).
В абзаці 1 пункту 9 Правил встановлено, що відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
В пункті 18 Правил наведений перелік документів, які подає особа або її представник для реєстрації місця проживання. Зокрема, документами, що підтверджують право на проживання в житлі, можуть бути: ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи.
Зняття з реєстрації місяця проживання передбачено пунктом 26 Правил, яким, крім іншого, визначено, що зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі, зокрема, й інших документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів) (абзац 8 пункту 26 Правил).
Аналогічні положення визначені і Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 року №265, який набрав чинності 14 березня 2022 року.
У пункті 4 вказаного Порядку в чинній редакції передбачено, що особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Результат аналізу змісту вказаних норм дозволяє зробити висновок, що особа може мати декілька місць проживання/перебування. Водночас законодавством визначено необхідність проведення реєстрації (декларування) місця проживання/перебування особи, яка може бути здійснена тільки за однією адресою за її власним вибором, в тому числі й на підставі договору оренди житлового приміщення.
Реєстрація (декларування) місця проживання/перебування у встановленому порядку має значення для реалізації окремих прав особи, зокрема, під час вибору суду, якому підсудна справа.
Правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду №554/7669/21 від 24 червня 2024 року.
Пунктом 1 ч.1 ст. 31 ЦПК України передбачено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Оскільки норми ЦПК України містять вичерпний перелік справ, які підсудні тому чи іншому суду на підставі територіальної юрисдикції (підсудності), а останнім зареєстрованим місцем проживання відповідачів ОСОБА_1 , є АДРЕСА_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є АДРЕСА_2 , яке знаходиться за межами територіальної юрисдикції (підсудності) Лубенського міськрайонного суду Полтавської області, тому приходжу до висновку, що справу за позовом Служби у справах дітей Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи - Служба у справах дітей Хорольської міської ради, Центр соціальних служб Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області, Лубенський міський центр соціальних служб Лубенського району Полтавської області, Сектор ювенальної превенції Лубенського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Полтавській області про відібрання дітей без позбавлення батьківських прав, слід передати за підсудністю на розгляд до Хорольського районного суду Полтавської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються.Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
На підставі наведеного та керуючись ст. 4, 27, 28, 30, 31, 32, 258-261, 352-355 ЦПК України, суддя
постановила:
Цивільну справу за позовом Служби у справах дітей Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи - Служба у справах дітей Хорольської міської ради, Центр соціальних служб Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області, Лубенський міський центр соціальних служб Лубенського району Полтавської області, Сектор ювенальної превенції Лубенського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Полтавській області про відібрання дітей без позбавлення батьківських прав, передати на розгляд до Хорольського районного суду Полтавської області (37800, Полтавська обл., м. Хорол, вул. Незалежності, буд.82).
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя Я.В. Просіна