Постанова від 03.11.2025 по справі 530/1865/25

Справа № 530/1865/25

Провадження № 3/529/357/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2025 року селище Диканька

Суддя Диканського районного суду Полтавської області Чуб К.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , фізичної особи-підприємця, власниці магазину " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 , -

за ч.1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

встановив:

Згідно протоколу № 10945 про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 12.09.2025 близько 13 год. 00 хв. в АДРЕСА_2 в, вчинила порушення встановленого законом порядку проведення розрахунківу сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: не забезпечено проведення розрахункової операції з використанням РРО та проведення розрахункової операції з використанням РРО із зазначенням повних реквізитів фіскального чеку, чим порушила пп. 1, 1.2 ст. 3 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність.

Дослідивши та оцінивши матеріали справи у їх сукупності, приходжу до такого висновку.

Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

У змістовному відношенні подія адміністративного правопорушення - це конкретне діяння (факт, явище, подія), що відбулося у певному часі, місці та певним способом, а склад адміністративного правопорушення - це встановлена законом сукупність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Цими ознаками є об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона.

Частиною 1 ст. 155-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний зокрема з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, які пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Протокол про адміністративне правопорушення за своєю юридичною природою є єдиною підставою для розгляду уповноваженим органом (посадовою особою) справи про адміністративне правопорушення (за винятком визначених законом випадків, коли протокол про адміністративне правопорушення не складається), за аналогією з обвинувальним актом у кримінальному провадженні. Тому закон детально регламентує процедуру складання та надсилання протоколу про адміністративне правопорушення, визначає компетенцію осіб щодо складання протоколу та чіткі вимоги до його змісту.

Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Крім того, п. 6 Розділу ІІ Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 566 від 02.07.2016, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 27 липня 2016 р. за № 1046/29176 у Протоколі під час його складання обов'язково зазначається стаття КУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у Протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть адміністративного правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається Протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до Протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові (за наявності), а також місце проживання.

Із протоколу про адміністративне правопорушення № 10945 від 12.09.2025 вбачається, що у ньому не в повному обсязі та не конкретно викладено суть адміністративного правопорушення, у ньому не розкрито зміст порушення. У протоколі вказано, що не забезпечено проведення розрахункової операції з використанням РРО та проведення розрахункової операції з використанням РРО із зазначенням повних реквізитів фіскального чеку, проте у протоколі не зазначено обставин вчинення адміністративного правопорушення, не зазначено при здійсненні якої саме розрахункової операції допущено порушення, які саме товари реалізувала особа з порушенням порядку проведення розрахунків, на яку суму та які саме реквізити відсутні у фіскальному чеку, протокол не містить відомостей про учасників розрахункової операції.

Відповідно до ч. 2 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Отже враховуючи, що складений стосовно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей про суть правопорушення, не містить відомостей про діяння, яке складає об'єктивну сторону, суд вбачає підстави для закриття провадження по справі за відсутністю події адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 155-1, 247, 280, 283, 284 КУпАП, суддя, -

постановив:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Диканський районний суд Полтавської області.

Суддя К.В. Чуб