Ухвала від 05.11.2025 по справі 381/6154/25

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Івана Ступака, 25, м. Фастів, Київська область, 08500, тел. (04565) 6-17-89,

e-mail: inbox@fs.ko.court.gov.ua, web: https://fs.ko.court.gov.ua, код ЄДРПОУ 26539699

2/381/3057/25

381/6154/25

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

04 листопада 2025 року суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Ковалевська Л.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Служба у справах дітей та сім'ї Печерської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання договору купівлі продажу недійсним,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Давиденко О.С., яка діє в інтересах позивача ОСОБА_1 звернулася до Фастівського міськрайонного суду Київської області із позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Служба у справах дітей та сім'ї Печерської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання договору купівлі продажу недійсним.

Перевіряючи подану позовну заяву на відповідність вимогам ЦПК України, приходжу до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтею 19 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом.

Подання позовної заяви має відбуватись з дотриманням певних умов, а тому порядок звернення до суду за судовим захистом урегульований Цивільним процесуальним кодексом України.

Так, підставою відкриття провадження у цивільній справі судом є подання особою позовної заяви, оформленої відповідно до вимог ст. 175 ЦПК України, яка предметно, суб'єктно, інстанційно та територіально підсудна даному суду.

За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам, викладеним у ст. 175 ЦПК України, а також вимогам ст. 177 цього Кодексу.

Згідно з п.3 ч.3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.

У позовні заяві позивач зазначає, що позовна заява є позовною заявою немайнового характеру та містить чотири вимоги немайнового характеру.

Разом з тим, відповідно до п. 31 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» у справах про визнання правочину недійсним без застосування наслідків недійсності судовий збір сплачується як із немайнового спору. У справах про застосування наслідків недійсного (нікчемного) правочину судовий збір сплачується залежно від вартості відшукуваного майна, щодо якого заявляються вимоги. У справах про визнання правочину недійсним із застосуванням наслідків недійсності судовий збір сплачується за загальною сумою всіх вимог.

Згідно із ч.2 ст.216 ЦК застосування наслідків недійсного правочину полягає у тому, що у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користування майном, виконаній роботі, наданій послузі,- відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Позивачем заявлено окрім вимоги про визнання недійсним договору та дві вимоги про скасування рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень (немайнові вимоги), також

вимогу про відновлення становища, що існувало до укладення договору - повеути у власність ОСОБА_2 нерухоме майно(застосування реституції як наслідку недійсності правочину) що фактично є поновленням реєстрації права власності на майно за попереднім власником, а тому ця вимога по своїй суті є майновою і судовий збір повинен бути сплачений у сумі, яка обчислюється виходячи від вартості майна.

Таким чином, у позовній заяві позивачем не зазначена ціна позову, а також відсутній розрахунок судового збору, який згідно квитанції сплачено у сумі 4844,80 гривень.

Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивач сплатив судовий збір як за чотири вимоги немайнового характеру, однак судовий збір повинен бути сплачений як за три вимоги немайнового характеру та за майнову вимогу.

Розмір та порядок сплати судового збору врегульовано Законом України «Про судовий збір».

Також, суд роз'яснює, що згідно Закону України «Про судовий збір» за подання до суду фізичною особою позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При цьому слід зазначити, що судовий збір має бути сплачений або перерахований за такими реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у Київ.обл/Фастівська міс/22030101, код ЄДРПОУ 37955989, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. Поддат.), Рахунок отримувача UA878999980313191206000010854, код класифікації доходів бюджету 22030101.

Таким чином позивачу слід вказати ціну позову, виходячи із суми заявлених чотирьох ним вимоги та доплатити судовий збір за майнову вимогу.

Однак, матеріали позовної заяви не містять оцінку об'єкту житлової нерухомості та земельної ділянки, повернути яку у власність відповідача просить позивач, що в свою чергу виключає можливість визначити реальну ціну позову.

Відтак, у зв'язку з відсутністю необхідної оціночної документації реальну вартість спірного майна визначити неможливо, а отже і неможливо дійти висновку про дійсну ціну позову і з огляду на це - суму необхідного до сплати позивачем судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно з ч. 2 ст. 185 ЦПК України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

Враховуючи наведене вважаю, що провадження у справі неможливо відкрити до усунення вказаних недоліків, а тому, позовну заяву слід залишити без руху, а позивачу надати строк 7 (сім) днів для усунення недоліків.

Роз'яснити позивачці, що в разі невиконання вимог ухвали суду, заява, відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України буде вважатися неподаною і повернута їй.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 175 - 177, 185, 354 ЦПК України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Служба у справах дітей та сім'ї Печерської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання договору купівлі продажу недійсним - залишити без руху з наданням семиденного строку для усунення недоліків зазначених в даній ухвалі з дня отримання його копії.

Роз'яснити заявнику, що у випадку неусунення зазначених недоліків заява вважається неподаною та повертається авторові.

Роз'яснити, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Леся КОВАЛЕВСЬКА

Попередній документ
131609804
Наступний документ
131609806
Інформація про рішення:
№ рішення: 131609805
№ справи: 381/6154/25
Дата рішення: 05.11.2025
Дата публікації: 10.11.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Фастівський міськрайонний суд Київської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них; купівлі-продажу
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (28.01.2026)
Дата надходження: 29.10.2025
Предмет позову: про визнання договору купівлі-продажу недійсним
Розклад засідань:
10.11.2025 15:00 Фастівський міськрайонний суд Київської області
23.12.2025 10:30 Фастівський міськрайонний суд Київської області
27.01.2026 11:00 Фастівський міськрайонний суд Київської області
24.02.2026 11:30 Фастівський міськрайонний суд Київської області