Єдиний унікальний номер 341/1717/25
Номер провадження 3/341/330/25
07 листопада 2025 року місто Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі судді Аннишина С.І., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 173 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №254532 від 04 жовтня 2025 року, ОСОБА_1 , 06 серпня 2025 року близько 09 год 00 хв в селищі Більшівці по вулиці Вічевий Майдан, поблизу селищної Більшівцівської ради, наніс ляпас по потилиці громадянину ОСОБА_2 , чим вчинив правопорушення, передбаченне статтею 173 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що під час хвилини мовчання, коли лунав Державний Гімн України, ОСОБА_2 перебував на лавці та демонстративно не вставав. На зауваження про необхідність вшанування державних символів, ОСОБА_2 відповів, що сам вирішує, як йому поводитись. ОСОБА_1 , будучи ветераном АТО, сприйняв таку поведінку, як прояв неповаги до Державного Гімну України, у зв'язку з чим, не стримавшись, наніс ОСОБА_2 ляпас у ділянку потилиці.
Вимогами статті 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 2 статті 38 КУпАП стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Визначення на законодавчому рівні у статті 38 КУпАП тривалості строків накладення адміністративного стягнення безпосередньо пов'язано з можливістю реального впливу адміністративної відповідальності на суспільні відносини, поведінку суб'єктів, їхню правосвідомість тощо, тобто, з можливістю реалізації функцій адміністративної відповідальності, яка втрачається з плином часу.
Відповідно до положень пункту 7 частини 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчилися строки, передбачені статтею 38 цього Кодексу.
Під час закриття провадження у справах про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, передбачених статтею 38 КУпАП, вина особи не встановлюється.
Судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення складено 04 жовтня 2025 року. Саме ж праворушення вчинено 06 серпня 2025 року, тобто з моменту вчинення правопорушення тримісячний строк накладення адміністративного стягнення закінчився 06 листопада 2025 року.
Під час розгляду справи суд враховує практику Європейського Суду з прав людини (пункт 137 Рішення від 09 січня 2013 року у справі "Олександр Волков проти України" (заява N 21722/11) про те, що строки давності слугують кільком важливим цілям, а саме: забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними (див. рішення від 22 жовтня 1996 року у справі "Стаббінгз та інші проти Сполученого Королівства" (StubbingsandOthers v. theUnitedKingdom), п. 51, Reports 1996-IV).
Строки давності є загальною рисою національних правових систем договірних держав щодо кримінальних, дисциплінарних та інших порушень.
З огляду на те, що на момент розгляду справи закінчився строк накладення адміністративного стягнення, передбачений статтею 38 КУпАП, то провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 за статтею 173 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
На підставі вищенаведеного, відповідно статтями 38, 247, КУпАП, суддя,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 173 КУпАП, закрити у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених статтею 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Галицький районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором у випадках, передбачених частиною 5 статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СуддяСвятослав АННИШИН