Провадження № 3/734/2760/25 Справа № 734/4790/25
іменем України
07 листопада 2025 року селище Козелець
Суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Іванюк Т.І., розглянувши матеріали, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, водій 3 автомобільного відділення автомобільного взводу підвозу матеріально-технічних засобів роти забезпечення навчального центру військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 2 ст. 172-19 КУпАП,-
відповідно ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
14.01.2015 Президентом України видано Указ «Про часткову мобілізацію» № 15/2015, затверджений Законом № 113-VIII від 15.01.2015, у зв'язку з чим почав діяти особливий період.
Відповідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14.06.2025 № 165, військовослужбовець військової служби за призовом під час мобілізації солдат ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на водія автомобільного відділення автомобільного взводу підвозу матеріально-технічних засобів роти забезпечення (навчального центру).
25.10.2025 біля 18.02 біля відділення Нової Пошти №1 по АДРЕСА_2 , солдат ОСОБА_1 , який повернувся із службового відрядження з району ведення бойових дів в Харківській області, був зупинений патрулем ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою перевірки документів та особистих речей, які він отримав у відділенні Нової пошти №1 в АДРЕСА_2 . В ході перевірки документів у солдата ОСОБА_1 в особистих речах, які він отримав Новою поштою було виявлено 129 набоїв 5,45 мм ПС.
Проведеною перевіркою встановлено, що вказані боєприпаси солдат ОСОБА_1 отримував у підрозділі військової частини НОМЕР_2 , для ведення бойових дій. У АДРЕСА_2 він повернувся із службового відрядження з району ведення бойових дій в Харківській області, а вказані боєприпаси він забув викласти з особистих речей, які відправив сам собі з Харківської області в селище Десна Чернігівського району Чернігівської області через Нову пошту.
Таким чином, в діях солдата ОСОБА_1 наявні порушення вимог п. 14, розділу І Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 20.10.2015 №569 ( в частині заборони зберігання зброї та боєприпасів поза межами розташування підрозділів військової частини).
Порядок організації обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї, боєприпасів у Збройних Силах України визначений Інструкцією про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 29.06.2005 № 359 (надалі - Інструкція).
Таким чином, військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_1 , в умовах особливого періоду (воєнного стану), порушуючи правила поводження зі зброєю, всупереч вимог ст. ст. 11, 16, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 14 Розділу І, п. 2 Розділу Х Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 29.06.2005 № 359, 25.10.2025 біля 18.02 біля відділення Нової Пошти №1 по АДРЕСА_2 , солдат ОСОБА_1 , який повернувся із службового відрядження з району ведення бойових дів в Харківській області, був зупинений патрулем ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою перевірки документів та особистих речей, які він отримав у відділенні Нової пошти №1 в АДРЕСА_2 . У ході перевірки документів у солдата ОСОБА_1 в особистих речах, які він отримав Новою поштою було виявлено 129 набоїв 5,45 мм ПС.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, вчинив порушення правил поводження зі зброєю в умовах особливого періоду, тобто адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-19 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Дослідивши матеріали справи, суддя встановив наступне.
Відповідно до ч. 2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.280КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частина 2 ст.172-19КУпАП передбачає відповідальність за діяння, передбачені частиною першою цієї статті (порушення правил поводження із зброєю, а також боєприпасами, вибуховими, іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення, а також з радіоактивними матеріалами), вчинені в умовах особливого періоду.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-19 КУпАП, доводиться доказами, що містяться в матеріалах справи, зокрема:
-протоколом про військове адміністративне правопорушення КИЧН/ Д 677 від 26 жовтня 2025 року в якому викладені обставини вчинення правопорушення;
-витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу;
-витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 про прибуття і виконання службових обов'язків;
-поясненнями ОСОБА_1 .
Таким чином, аналіз перевірених і оцінених доказів підтверджує, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-19 КУпАП.
Статтею 33КУпАП передбачено, що при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, суд прийшов до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому еквіваленті становить 17000,00 грн.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 12 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Оскільки ОСОБА_1 є військовослужбовцем і вчинене правопорушення пов'язане з проходженням військової служби, то він підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 172-19, 221, 251, 283-284, 287-291 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-19 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому еквіваленті становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Згідно з ч. 1 ст.307КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби і у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Чернігівського апеляційного суду.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Суддя