1 УХВАЛАСправа № 335/7468/25 1-кс/335/3573/2025
про тимчасовий доступ до речей та документів
5 листопада 2025 року слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , представника особи, у володінні якої перебувають речі та документи, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , розглянувши в судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_5 про тимчасовий доступ до речей та документів, за матеріалами кримінального провадження, внесеного в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №42025080000000051 від 28.04.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 1 ст. 114-1 КК України,
Старший слідчий СУ ГУНП в Запорізькій області майор поліції ОСОБА_5 за погодженням з прокурором у кримінальному провадженні - заступником начальника відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_6 , звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, мотивуючи вимоги тим, що слідчим відділом слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025080000000051 від 28.04.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 1 ст. 114-1 КК України. Встановлено, що відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022в Україні введено воєнний стан та оголошено загальну мобілізацію. Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 №64/2022«Про введення воєнного стану в Україні».
У подальшому Законами України затверджено Укази Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».
Також, Указами Президента України від 24.02.2022 №69/2022 та від 17.05.2022 №342/2022 в Україні оголошено проведення загальної мобілізації до Збройних Сил України, з урахуванням чого запроваджено обмеження виїзду за межі України громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років.
На підставі вищевказаних Указів Президента України, тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 34, 38, 39, 41 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», зокрема, виїзд за межі країни громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років забороняється.
Згідно ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.
Згідно зі ст. 22 даного Закону, передбачено, що граничний вік перебування на військовій службі (в тому числі в резерві), встановлюється для військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду до 60 років.
У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, зокрема встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
Так, досудовим розслідуванням установлено, що на території міста Запоріжжя група осіб, достовірно знаючи про встановлені на період воєнного стану обмеження щодо виїзду громадян України чоловічої статті за кордон, а також про значний попит серед даної категорії осіб чоловічої статті, які з метою ухилення від призову за мобілізацією, мають намір виїхати за кордон, переслідуючи умисний корисливий мотив, займаються злочинною діяльністю, спрямованою на організацію незаконного переправлення військовозобов'язаних осіб чоловічої статі у віці від 18 до 60 років через державний кордон України, шляхом виготовлення офіційних документів, які містять завідомо неправдиві відомості та надають право громадянам України безперешкодно перетинати державний кордон України.
У вчиненні зазначених злочинів обґрунтовано підозрюються:
- ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка
м. Запоріжжя, громадянка України, яка займається адвокатською діяльністю на підставі свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю № 001800, виданого Радою адвокатів Запорізької області згідно з рішенням № 14 від 31.08.2018, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судима;
- ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка
м. Маріуполь, громадянка України, не одружена, офіційно не працевлаштована, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судима;
- ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м. Запоріжжя, громадянин України, не одружений, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , сімейний лікар КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, раніше не судимий.
Встановлено, що за сприянням ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , особи чоловічої статі призивного віку отримували фіктивні довідки та медичні документи, на підставі яких їм або їх близьким родичам надавався статус осіб з інвалідністю, внаслідок чого громадяни отримували можливість ухилятись від призову на військову службу під час мобілізації та безперешкодно перетинати державний кордон України, використовуючи неправомірно отриманий статус.
Згідно матеріалів виконаного доручення встановлено, що потенційними клієнтами вказаної протиправної схеми були особи, які перебували або перебувають на обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_18 .
У зв'язку з чим виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до інформації, що перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_4 , а саме до підтверджуючих медичних документів, наявних рішень ВЛК, копій або оригіналів заяв та інших документів військовозобов'язаних, які стали підставою для надання відстрочки від мобілізації громадян ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , з можливістю їх вилучення.
У вказаних документах можуть міститись документи що:
- підтверджують факт подання фіктивних медичних висновків;
-містять підписи, відтиски печаток та інші відомості, які підлягають експертному дослідженню;
-дозволять ідентифікувати коло осіб, причетних до схеми виготовлення підроблених документів;
- підтвердять факт набуття незаконних пільг і прав на підставі підроблених документів.
Отримати такі відомості іншим шляхом, крім вилучення (тимчасового доступу) до підтверджуючих медичних документів, наявних рішень ВЛК, копій або оригіналів заяв та інших документів військовозобов'язаних, які стали підставою для надання відстрочки від мобілізації, неможливо, оскільки саме вони є первинними носіями відповідної інформації та офіційними документами, які зберігаються лише у вказаній установі.
Вилучення зазначених матеріалів є необхідним для:
- перевірки достовірності поданих медичних документів;
-призначення судових експертиз (почеркознавчої, технічної експертизи документів);
- встановлення осіб, причетних до організації та використання схеми ухилення від мобілізації;
- належного документування доказів у кримінальному провадженні.
Враховуючи те, що для швидкого, повного та неупередженого досудового розслідування кримінального провадження, необхідно встановити всі обставини, які відповідно до ст. 91 КПК України, підлягають доказуванню, об'єктивно їх дослідити та прийняти законне рішення, виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до інформації та документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_19 , розташованого за адресою: АДРЕСА_4 , а саме до підтверджуючих медичних документів, наявних рішень ВЛК, копій або оригіналів заяв та інших документів військовозобов'язаних, які стали підставою для надання відстрочки від мобілізації громадян ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , з можливістю їх вилучення.
На підставі викладеного, враховуючи те, що вказана інформація може мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у цьому кримінальному провадженні і зазначені у клопотанні обставини іншими способами довести неможливо, з метою забезпечення завдань кримінального провадження щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування, а також для проведення судових експертиз та використання у подальшому зазначених матеріалів в якості доказів, слідчий просив надати дозвіл на тимчасовий доступ та отримання інформації, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_19 , розташованого за адресою: АДРЕСА_4 , а саме до підтверджуючих медичних документів, наявних рішень ВЛК, копій або оригіналів заяв та інших документів військовозобов'язаних, які стали підставою для надання відстрочки від мобілізації вищезазначених громадян.
Слідчий у судовому засіданні клопотання підтримав з підстав, що викладені в ньому, просив клопотання задовольнити.
Представник особи, у володінні якої перебувають речі та документи ІНФОРМАЦІЯ_19 ОСОБА_4 під час судового розгляду проти клопотання в цілому не заперечував, зазначив, що по деяким особам, а саме: ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_23 , ОСОБА_14 , ОСОБА_16 , ОСОБА_22 , ОСОБА_19 в РТЦК оформлені відстрочки, ОСОБА_12 призваний до лав ЗСУ, ОСОБА_17 перебуває у розшуку, ОСОБА_18 перебуває на обліку в іншому РТЦК та СП, ОСОБА_20 , ОСОБА_21 підлягають призову.
Вивчивши клопотання, заслухавши слідчого, та представника особи, у володінні якої перебувають речі та документи, дослідивши надані докази, слідчий суддя встановив таке.
Відповідно до частини 1 статті 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити виїмку).
Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать персональні дані особи, що перебувають у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка перебуває у володільця персональних даних.
За нормою частини шостої статті 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Зазначені слідчим обставини вказують, що тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться у ІНФОРМАЦІЯ_1 , надасть змогу органу досудового розслідування встановити фактичні обставини вчинення ймовірного злочину, які можуть мати доказове значення під час судового розгляду, при цьому підтвердження обставин, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів в інший спосіб є неможливим.
Проаналізувавши доводи клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що вказані у клопотанні речі та документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а тому наявні підстави для надання тимчасового доступу до цих документів.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 КПК України в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено прізвище, ім'я та по батькові особи, якій надається право тимчасового доступу до речей і документів.
Підсумовуючи викладене, клопотання слідчого задовольняється.
Керуючись ст.ст. 159-163, 369, 372 КПК України, слідчий суддя
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_5 задовольнити.
Надатислідчим СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_24 , ОСОБА_5 , ОСОБА_25 , ОСОБА_3 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_4 , а саме до підтверджуючих медичних документів, наявних рішень ВЛК, копій або оригіналів заяв та інших документів військовозобов'язаних, які стали підставою для надання відстрочки від мобілізації громадян ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , з можливістю їх вилучення.
Визначити строк дії ухвали протягом двох місяців з дня її постановлення слідчим суддею.
Умисне невиконання ухвали суду тягне за собою кримінальну відповідальність, передбачену ст. 382 КК України.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення вказаних документів.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1