Постанова від 29.10.2025 по справі 182/6917/25

Справа № 182/6917/25

Провадження № 3/0182/2731/2025

ПОСТАНОВА

Іменем України

29.10.2025 року м. Нікополь

Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Ступак Т.С. розглянувши матеріали, які надійшли з Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ,

за статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

за участю особи, відносно якої розглядається справа про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1

ВСТАНОВИВ:

Опис обставин справи визнаних Судом недоведеними

1.Відповідно до протоколу, 19.10.2025 о 21-40 год. у м.Нікополі на перехресті вул.Електрометалургів - Незалежності України - пр.Трубників гр. ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом «TESLA МОDEL S», н/з НОМЕР_2 , скоївши ДТП здійснив пошкодження бордюру та пішохідного огородження другої групи довжиною три метри, чим порушив вимоги п. 8.12 ПДР.

2.Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.139 КУпАП.

Позиція особи, відносно якої розглядається справа про адміністративне правопорушення

3.У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав та пояснив, що його вже було притягнуто до адміністративної відповідальності за фактом даного ДТП за ст.124 КУпАП, завдані збитки відшкодував.

Оцінка та мотиви Суду

4.Згідно з ч.2 ст.7, ст.245, ст.280 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення. При цьому суддя зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші, що мають значення для правильного вирішення справи.

5.Постанова суду згідно ст.283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.

6.Відповідно до ст.62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

7.Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, а суд не вправі збирати самостійно докази винуватості особи у вчиненні правопорушення.

8.У відповідності до положень і тлумачень ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.

9.Частиною 1 ст.9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

10.Матеріали справи складаються з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №488362 від 19.10.2025 та копії письмового пояснення ОСОБА_1 .

11.Крім того судом встановлено, що 29.10.2025 ОСОБА_1 вже притягнуто до адміністративної відповідальності за даним фактом ДТП за ст.124 КУпАП.

12.З огляду на встановленні обставини справи, ОСОБА_1 порушив правила дорожнього руху, що спричинило пошкодження майна, що є ознакою об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, за якою його вже притягнуто до адміністративної відповідальності.

13.Разом з тим, диспозиція ч.1 ст.139 КУпАП зазначає про пошкодження автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд, залізничних переїздів, трамвайних колій, технічних засобів регулювання дорожнього руху, самовільне знімання, закриття чи встановлення технічних засобів регулювання дорожнього руху, створення перешкод для дорожнього руху, в тому числі забруднення дорожнього покриття, або невжиття необхідних заходів щодо їх усунення та попередження інших учасників руху про небезпеку, що виникла, або невжиття посадовими особами, відповідальними за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, утримання автомобільних доріг та вулиць, громадянами - суб'єктами господарської діяльності заходів щодо заборони руху підвідомчих технологічних транспортних засобів, сільськогосподарської техніки і машин на гусеничному ходу автомобільними дорогами і вулицями, покриття яких може бути пошкоджене, тобто, не прив'язує дані порушення саме до порушення суб'єктом адміністративного правопорушення правил дорожнього руху, що спричинили такі пошкодження, оскільки такі дії кваліфікуються за ст.124 КУпАП.

14.Інших даних, які б свідчили про вчинення дій ОСОБА_2 , не пов'язаних з порушенням Правил дорожнього руху України, що виразилися у пошкодженні автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд, залізничних переїздів, трамвайних колій, технічних засобів регулювання дорожнього руху, самовільне знімання, закриття чи встановлення технічних засобів регулювання дорожнього руху, у матеріалах справи не міститься.

15.Отже, посадова особа, що склала даний протокол про адміністративне правопорушення, помилково прийшла до висновку про те, що у зв'язку з недотриманням п.8.12 Правил дорожнього руху України, одні й ті самі дії ОСОБА_1 слід одночасно кваліфікувати як за ст.124 КУпАП, за якою ОСОБА_1 притягнено до відповідальності за тих же обставин (справа №182/6916/25), так і за ч.1 ст.139 КУпАП.

16.У силу приписів ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

17.На підставі викладеного, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.139 КУпАП.

18.Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст. 9, 23, 33, 139, 221, 247, 256, 280, 283 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

1.Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.139 КУпАП - закрити, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду через Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 КУпАП.

Суддя: Т. С. Ступак