Постанова від 06.11.2025 по справі 460/7943/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 460/7943/24 пров. № А/857/1118/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Онишкевича Т.В.,

суддів Гудима Л.Я., Судової-Хомюк Н.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

суддя у І інстанції Нор У.М.,

час ухвалення рішення не зазначено,

місце ухвалення рішення м. Рівне,

дата складення повного тексту рішення 17 грудня 2024 року,

ВСТАНОВИВ:

19.07.2024 ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просила:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області) щодо відмови у видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року (на день подання заяви про переведення на пенсію державного службовця 26.01.2024) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, із зазначенням виплат в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за грудень 2023 року за прирівняною посадою заступника начальника ГУ ПФУ в Рівненській області (за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3);

зобов'язати ГУ ПФУ в Рівненській області оформити і видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року (на день подання заяви про переведення на пенсію державного службовця 26.01.2024) та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, із зазначенням виплат в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за грудень 2023 року за прирівняною посадою заступника начальника ГУ ПФУ в Рівненській області (за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3);

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській області) від 01.02.2024 №о/956140153583 про відмову у переведенні позивачки на пенсію за віком, яка обчислюється відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII;

зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області перевести з 26.01.2024 позивачку на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, обчисливши її виходячи із основних складових заробітної плати (про посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років) станом на січень 2024 року (на день подання заяви про переведення на пенсію державного службовця 26.01.2024), а також заробітної плати державного службовця в середніх розмірах відносно таких виплат за грудень 2023 року за прирівняною посадою заступника начальника ГУ ПФУ в Рівненській області, з урахуванням висновків суду.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі №460/7943/24, ухваленим за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, позов було задоволено частково.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Рівненській області щодо відмови видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за прирівняною посадою за останнім місцем роботи позивача на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Рівненській області видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за прирівняною посадою за останнім місцем роботи ОСОБА_1 на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, а саме: за грудень 2022 року, з урахуванням висновків суду.

Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Харківській області від 01.02.2024 №о/956140153583 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком, яка обчислюється відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області з перевести з 26.01.2024 ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, пункту 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

При цьому суд першої інстанції виходив із того, що впродовж трудової діяльності позивачка обіймала посади: спеціаліста ІІ категорії по перерахунку пенсій, спеціаліста І категорії по перерахунку пенсій органу соціального захисту населення; спеціаліста першої категорії відділу призначення пенсій; заступника начальника відділу призначення пенсій; заступника начальника відділу пенсійного забезпечення; начальника відділу пенсійного забезпечення; начальника відділу призначення та перерахунку пенсій; заступника начальника управління, який відповідно до графічної структури управління координував роботу, зокрема і відділу з питань призначення та перерахунку пенсій.

Частиною 2 статті 6 Закону України “Про державну службу» №889-VIII встановлено такі категорії посад державної служби, зокрема: категорія "Б" - посади: керівників та заступників керівників державних органів, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва і Севастополя, одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення; керівників державної служби у державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва і Севастополя, одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення; керівників та заступників керівників структурних підрозділів державних органів незалежно від рівня юрисдикції таких державних органів.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 “Питання оплати праці працівників державних органів» зі змінами від 17.01.2023 (станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що посада заступника керівника самостійного управління, юрисдикція якого поширюється на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення віднесені у 2023 році до однієї підкатегорії посад державної служби Б2. Тобто, посада, яку обіймала позивачка на дату звільнення 30.03.2017 заступника начальника самостійного управління, юрисдикція якого поширюється на територію району, відноситься до категорії Б, підкатегорії посад державної служби Б2.

Із штатного розпису ГУ ПФУ в Рівненській області на 2023 рік у структурі такого органу наявна одна посада, яка за своїми ознаками прирівняна до тієї посади, з якої позивач звільнена 30.03.2017, заступника начальника Головного управління, який станом на грудень 2023 року координує напрямок управління, зокрема, у сфері призначення та перерахунку пенсій.

Отже, у структурі установи ГУ ПФУ в Рівненській області станом на грудень 2023 року функціональні обов'язки керівника, що здійснює контроль за структурними підрозділами по призначенню і перерахунку пенсій громадянам в організаційній структурі головного управління виконував заступник керівника такого управління, який за встановленими судом обставинами мав частково функціональні обов'язки, аналогічні до тих, які позивачка виконувала перед звільненням з державної служби в Управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області у 2017 році.

Таким чином, суд дійшов висновку, що згідно зі штатним розписом ГУ ПФУ в Рівненській області та детальним аналізом положень чинного законодавства на грудень 2023 року посада заступника керівника ГУ ПФУ в Рівненській області відносилася до підкатегорії Б2 і за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу є подібною до посади, яку обіймала позивач станом на дату звільнення. Отже, посада заступника начальника ГУ ПФУ в Рівненській області є рівнозначною (прирівняною) до посади заступника начальника Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі, яку обіймала позивачка станом на дату звільнення. Тому суд вважав протиправною відмову ГУ ПФУ в Рівненській області у видачі позивачці запитуваної довідки.

У апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Рівненській області просило скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

У обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що із наданого позивачкою дубліката трудової книжки слідує, що вона працювала у Відділі соціального забезпечення Сарненського райвиконкому (згодом перейменованого на відділ (управління) соціального захисту населення Сарненської РДА, управління праці та соціального захисту населення Сарненської РДА) з 21.01.1992 по 10.06.2002 на посадах: спеціаліста, спеціаліста ІІ категорії, спеціаліста І категорії. Позивачці присвоювались ранги державного службовця: 15 ранг з 24.03.1994; 13 ранг з 01.02.1999. У період з 11.06.2002 по 30.03.2017 позивачка обіймала в Управлінні Пенсійного фонду України в Сарненському районі посади: спеціаліста І категорії (13 ранг державного службовця); заступника начальника відділу (12 та 11 ранги державного службовця); заступника начальника управління (10 та 6 ранг державного службовця). Станом на 01.05.2016 (дату набрання чинності Законом №889-VІІІ) позивачка обіймала посаду заступника начальника управління, яка відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229, належала до посад державних службовців, а 30.03.2017 звільнена з посади заступника начальника Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області у зв'язку з реорганізацією. Відповідно до записів трудової книжки на момент звільнення позивач обіймала посаду заступника начальника Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області, яке згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» було реорганізовано шляхом приєднання до ГУ ПФУ в Рівненській області. Відтак, враховувати інші виплати в середніх розмірах за відповідною посадою за місяць, що передує місяцю звернення, є неможливим, оскільки відповідна посада наразі відсутня.

На думку скаржника, суд дійшов помилкового висновку про наявність підстав про задоволення позовних вимог позивачки щодо зобов'язання ГУ ПФУ в Рівненській області видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за прирівняною посадою за останнім місцем роботи ОСОБА_1 на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, а саме за грудень 2022 року, з урахуванням висновків суду.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається у порядку письмового провадження.

Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи із такого.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та отримує пенсію по інвалідності, як потерпіла внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії.

02.01.2024 позивачка звернулась до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою щодо видачі їй довідок: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби станом на грудень 2023 року (абзац 6 ункту. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622). Така заява зареєстрована в ГУ ПФУ в Рівненській області 11.01.2023 за вх.№1426/8.

19.01.2024 ГУ ПФУ в Рівненській області видало позивачці довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №1700-0603-8/4940, у якій зазначено такі складові заробітної плати: посадовий оклад у розмірі 5500 грн, надбавку за ранг (8 ранг) у розмірі 300 грн та надбавку за вислугу років (50%) 2750 грн. Загальна сума заробітної плати, яка б належала сплаті позивачу становить 8550 грн.

02.01.2024 позивачка також подала ГУ ПФУ в Рівненській області заяву щодо видачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії, як особі, яка має не менше ніж 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, в середніх розмірах за грудень 2022 року для перерахунку пенсії у спосіб переведення її із пенсії за віком на пенсію державного службовця.

Листом від 19.01.2024 ГУ ПФУ в Рівненській області повідомлено, що відповідно до абзацу 6 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 за бажанням осіб, які мають не менш, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому-п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Відповідно до записів трудової книжки на момент звільнення позивач обіймала посаду заступника начальника Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області, яке згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 “Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» було реорганізовано шляхом приєднання до ГУ ПФУ в Рівненській області. Відтак, враховувати інші виплати в середніх розмірах за відповідною посадою за місяць, що передує місяцю звернення, є неможливим, оскільки відповідна посада наразі відсутня.

26.01.2024 позивачка звернулась до пенсійного органу із заявою про перерахунок (призначення) пенсії у спосіб переведення її із пенсії по інвалідності на пенсію за віком державного службовця.

ГУ ПФУ в Харківській області прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії від 01.02.2024 №о/956140153583 з підстав ненадання документів про заробітну плату, з якого така пенсія обчислюється.

ОСОБА_1 не погодилася із такими діями пенсійних органів та звернулася до адміністративного суду із цим адміністративним позовом.

При наданні правової оцінки правильності вирішення судом першої інстанції цього публічно-правового спору оскаржуваним рішенням та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII (далі - Закон №3723-XII) (у редакції, чинній до 01.05.2016) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

З 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ (далі - Закон №889-VІІІ).

Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У зв'язку з набранням чинності Законом №889-VІІІ з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-VIII окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII.

Пунктом 10 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас, для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачені додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: вік і страховий стаж.

Як слідує з трудової книжки ОСОБА_1 , така працювала у Відділі соціального забезпечення Сарненського райвконкому (згодом перейменованого на відділ (управління) соціального захисту населення Сарненської РДА, управління праці та соціального захисту населення Сарненської РДА) з 21.01.1992 по 10.06.2002 на посадах: спеціаліста, спеціаліста ІІ категорії, спеціаліста І категорії. Позивачці присвоювались ранги державного службовця: 15 ранг з 24.03.1994; 13 ранг з 01.02.1999. В період з 11.06.2002 по 30.03.2017 позивачка обіймала в складі Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі посади: спеціаліста І категорії (13 ранг державного службовця); заступника начальника відділу (12 та 11 ранги державного службовця); заступника начальника управління (10 та 6 ранг державного службовця).

При цьому судом першої інстанції вірно встановлено, що наявність спеціального стажу роботи на посадах державних службовців не є спірним у даній справі. Відсутність необхідного стажу роботи на посадах державного службовця не менше 20 років не було підставою для відмови позивачці у видачі їй довідок для обчислення пенсії державного службовця або ж для відмови у переведенні із пенсії по інвалідності на пенсію за віком як державному службовцю.

Окрім того, судом встановлено, що станом на 01.05.2016 (дату набрання чинності Законом №889-VІІІ) позивачка обіймала посаду заступника начальника управління, яка відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229, належала до посад державних службовців (що відповідачем не заперечується), а 30.03.2017 звільнена з посади заступника начальника Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області у зв'язку з реорганізацією.

Відповідно до вимог пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 (далі - Порядок №622, в редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі (абзац 6 пункту 4 Порядку №622).

З матеріалів справи слідує, що позивачка була звільнена з державної служби 30.03.2017, а тому для обчислення пенсії державного службовця вона 02.01.2024 звернулась до ГУ ПФУ в Рівненській області, як роботодавця та як пенсійного органу, на обліку в якого перебуває, із заявою про видачу їй: довідки про посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років (відповідно до абзацу 2 пункту 4 Порядку); довідки про заробітну плату в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії - грудень 2023 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Як передбачено пунктом 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб Порядку №622, форма довідки про заробітну плату, яка подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

При цьому у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою (пункт 6 Порядку №622).

Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048 (далі - Постанова №1-3), зокрема : форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); - форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); - форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, яку власне, відповідач зобов'язаний був видати позивачу.

Формою довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) передбачено зазначення основних складових грошового забезпечення відповідно до абзацу 2 пункту 4 Порядку №622 в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії (26.01.2024 - у випадку спірних правовідносин) за прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби.

Відповідно до форми довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, така видається для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ “Про державну службу» про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії (не раніше травня 2016 року), а виплати (надбавки, місячні премії) зазначаються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії. Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, зазначаються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді, виходячи із середнього розміру таких виплат у місяці, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, визначеного з урахуванням кількості відповідних (прирівняних) посад.

Таким чином, для обчислення пенсії особам, які станом на дату звернення із заявою про призначення пенсії державного службовця мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, надаються дві довідки про заробітну плату, за отриманням яких позивач звернулась із відповідною заявою до ГУ ПФУ в Рівненській області 02.01.2024.

Пунктом 7 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 766/30634, зі змінами) передбачено, що у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу. Однак, цей Порядок не регламентує посади, які прирівнюються в органах пенсійного забезпечення.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" №988 від 21.12.2016 діяльність Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі припинено шляхом злиття та утворення Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, яке є правонаступником усіх прав та обов'язків припиненого Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 “Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі, в якому працювала ОСОБА_1 перед звільненням на посаді заступника начальника управління (яка курувала відділ обслуговування громадян та пенсійного забезпечення), було реорганізовано шляхом приєднання до ГУ ПФУ в Рівненській області.

При цьому ГУ ПФУ в Рівненській області є правонаступником припиненого Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі, з посади заступника начальника управління якого позивачку звільнено 30.03.2017.

Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що саме на ГУ ПФУ в Рівненській області, як на правонаступника роботодавця позивачки покладено обов'язок з видачі їй довідки про складові заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця.

Окрім того, апеляційний суд погоджується і з висновком суду першої інстанції, що заступник начальника ГУ ПФУ в Рівненській області є рівнозначною (прирівняною) посадою до посади заступника начальника Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі, яку обіймала позивачка станом на дату звільнення у розумінні пункту 6 частини першої статті 2 Закону №889-VIII, незважаючи на відмінність у розмірі посадових окладів за означеними посадами у штатних розписах, а тому суд підставно зобов'язав ГУ ПФУ в Рівненській області надати позивачці запитувані довідки.

Доводи апеляційної скарги, наведені на спростування висновків суду першої інстанції, не містять належного обґрунтування чи нових фактичних обставин, які б були безпідставно залишені без розгляду судом першої інстанції.

Висновки суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог відповідачем під сумнів не ставляться, а позивачем відповідної апеляційної скарги не подано. Отже у зазначеній частині рішення суду першої інстанції апеляційним судом не переглядається.

Порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильного застосування норм матеріального права поза межами вимог апелянта та доводів, викладених у апеляційній скарзі, у ході апеляційного розгляду справи встановлено не було.

З огляду на викладене суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи цей публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Підстав для зміни розподілу судових витрат за наслідками апеляційного перегляду справи у відповідності до вимог частини 6 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України немає.

Керуючись статтями 241, 243, 308, 311, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ :

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року у справі № 460/7943/24 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції лише у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Т. В. Онишкевич

судді Л. Я. Гудим

Н. М. Судова-Хомюк