Справа № 646/10623/25
№ провадження 3/646/2880/2025
04.11.2025 м. Харків
Суддя Основ'янського районного суду міста Харкова Блага І.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючої, громадянку України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП невідомий,
за ч. 1 ст. 184 КУпАП,-
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 697541 від 08.10.2025 р., у якому зазначено, що неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває в зоні активних бойових дій, де була примусова евакуація населення, а значить його бабуся ОСОБА_1 ухилилась від передбачених законодавством батьківських обов'язків, чим порушено ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства».
ОСОБА_1 , належним чином повідомлена по дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилась, повідомивши, що не має можливості прибути в судове засідання, оскільки не може виїхати зі свого місця проживання, яке знаходиться у с. Просянка Куп'янського району Харківської області, у зв'язку з активними бойовими діями та відсутністю транспортного сполучення з м. Харків.
За повідомленням ОСОБА_1 неповнолітній ОСОБА_2 у супроводі її чоловіка ОСОБА_3 залишили зону активних бойових дій та наразі перебувають у м. Умань.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності
Згідно з ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 272 КУпАП як свідок у справі про адміністративне правопорушення може бути викликана кожна особа, про яку є дані, що їй відомі які-небудь обставини, що підлягають установленню по даній справі. На виклик органу (посадової особи), у провадженні якого перебуває справа, свідок зобов'язаний з'явитися в зазначений час, дати правдиві пояснення, повідомити все відоме йому по справі і відповісти на поставлені запитання.
Таким чином, суд має необхідність викликати ОСОБА_3 в якості свідка у вищевказаній справі про адміністративне правопорушення, з метою встановлення факту евакуації неповнолітнього ОСОБА_2 з с. Просянка Куп'янського району Харківської області та його перебування разом з ОСОБА_3 у м. Умань.
Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить процесуальних норм, які регламентують порядок здійснення розгляду справи в режимі відеоконференції, однак чинний Кримінальний процесуальний кодекс України має відповідні статті про проведення судового засідання в режимі відеоконференції, а тому, при розгляді даної справи про адміністративне правопорушення слід застосувати «аналогію закону».
Разом із цим, відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Згідно ч. 7 ст. 11 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» учасникам судового процесу на підставі рішення суду забезпечується можливість брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.1 ст. 336 КПК України судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі: 1) неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров'я або з інших поважних причин; 2) необхідності забезпечення безпеки осіб; 3) проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого; 4) необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження; 4-1) введення воєнного стану або під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України; 5) наявності інших підстав, визначених судом достатніми.
Враховуючи вищевикладене, оскільки свідок ОСОБА_3 перебуває у місті Умань, в Україні введений воєнний стан, з метою забезпечення оперативності судового провадження, недопущення порушення розумних строків розгляду справи, суд вважає за необхідне проведення судового засідання в дистанційному режимі відеоконференції між Основ'янським районним судом міста Харкова та Уманським міськрайонним судом Черкаської області для забезпечення участі в судовому засіданні ОСОБА_3 в якості свідка.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 245, 251, 272 КУпАП України,-
Проведення судового засідання з розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП, здійснити у дистанційному режимі відеоконференції між Основ'янським районним судом міста Харкова (за адресою: м. Харків, майдан Героїв Небесної Сотні, 36, 3 під'їзд) та Уманським міськрайонним судом Черкаської області (за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Коломенська, 18) за місцем перебування свідка ОСОБА_3 .
Виконання ухвали в частині технічного забезпечення відеоконференції доручити відповідальній особі Уманського міськрайонного суду Черкаської області.
Зобов'язати відповідальну особу Уманського міськрайонного суду Черкаської області встановити особу свідка ОСОБА_3 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.С. Блага