Постанова від 11.02.2025 по справі 650/576/25

Справа № 650/576/25

провадження № 3/650/233/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2025 року в селищі Велика Олександрівка суддя Великоолександрівського районного суду Херсонської області Сікора О.О., за участю секретаря Завістовської Л.А., прокурора Остапенка І.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від ДСР Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в с. Новокаїри Бериславського району Херсонської області, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: Херсонська обл., Бериславський р-н, Сільрада Новокаїрська, 1-й Кілометр Автодороги Новокаїри-Республіканець, юридична адреса ФГ «Розвили» , місце роботи, посада: голова фермерського господарства «Розвили» (ЄРДПОУ 14127784), за частиною першою статті 172--6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до рішення І сесії Бериславської районної ради Херсонської області VIII скликання від 01.12.2020 № 1, визнано повноваження депутата Бериславської районної ради Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 .

Статтею 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради, відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією.

Згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», депутати місцевих рад є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, та суб'єктами відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що на депутатів місцевих рад поширюються вимоги та обмеження, встановлені антикорупційним законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Декларація) за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п.п. 1 п. 2 розділу II «Порядок подання декларації» наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

Відповідно до п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Таким чином, депутат Бериславської районної ради Херсонської області ОСОБА_1 був зобов'язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік не пізніше 23:59 годин 31.01.2024 включно.

Відповідно до п. 1 розділу III «Строки зберігання документів у Реєстрі» наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 986/36609, усі документи, які суб'єкт декларування подав до Реєстру, зберігаються в Реєстрі й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічній частині Реєстру відповідно до цього Порядку. У разі створення виправленої декларації первинний документ, до якого вносяться виправлення, не видаляється і зберігається в Реєстрі.

Разом з цим, ОСОБА_1 подав до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік лише 30.03.2024 о 18:58, тобто несвоєчасно (https://public.nazk.gov.ua/documents/dbbd45da-e1e0-4fc1-9305-c175e7ff4c119).

В ході телефонної розмови з ОСОБА_1 останній повідомив, що на даний час проживає на території свого фермерського господарства «Розвили» (1-й кілометр автодороги Новокаїри-Республіканець), тому пояснення з приводу несвоєчасного подання декларації на сайті НАЗК може надати лише в телефонному режимі.

Зі слів ОСОБА_1 , його будинок, де він проживав та зареєстрований ( АДРЕСА_1 ), з 15.10.2022 потрапив під обстріл та перебуває без світла. Також він повідомив, що йому відомо про те, що він був суб'єктом декларування та відповідальності за Законом України «Про запобігання корупції».

Зі слів ОСОБА_1 , він не звертався до НАЗК з приводу неможливості подати своєчасно на сайті декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Зі слів ОСОБА_1 , щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 та 2023 роки він подав у с. Борозенське Бериславського району Херсонської області, де з 23.06.2023 проживає його сім'я.

Основними причинами несвоєчасного подання ним на сайті НАЗК щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік ОСОБА_1 зазначив те, що там, де він проживав ( АДРЕСА_1 ), був відсутній інтернет та електропостачання.

Подальшою перевіркою встановлено відсутність поважних причин у ОСОБА_1 для несвоєчасного подання ним щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік.

На офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції 20 жовтня 2023 року повідомлено про «Відновлення декларування: які декларації необхідно подати» (https://nazk.gov.ua/uk/vidnovlennya-deklaruvannya-yaki-deklaratsiyi-neobhidno-podaty/), а саме: за загальним правилом до 31 січня 2024 року публічні службовці повинні подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди; декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно); декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно).

Згідно з довідкою АТ КБ «ПРИВАТБАНК» про надання послуг КЕП, ОСОБА_1 отримав кваліфікований електронний підпис лише 30.03.2024 з терміном дії до 30.03.2025.

Попередній кваліфікований електронний підпис, згідно з довідкою АТ КБ «ПРИВАТБАНК» про надання послуг КЕП, ОСОБА_1 отримав 21.02.2022 з терміном дії до 21.02.2023. Тобто, у період з 12.10.2023 до 31.01.2024 він мав необхідні навички, однак не вжив жодних дій щодо отримання ЕЦП, необхідного для успішного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік.

Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб'єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірку строку дії ЕЦП, правильність зазначення прізвища, імені та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, комп'ютерної техніки з постійним доступом до мережі Інтернет, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації та безпосередньо подання самої декларації. З цією метою законодавець встановив строк до 31 січня 2024 року.

Так, у ОСОБА_1 у період з 12.10.2023 (день набрання чинності Законом України № 3384-ІХ) до 31.01.2024 включно було 117 календарних днів для з'ясування строків подання, внесення до щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік достовірних відомостей, отримання ним для цього необхідної інформації та копій документів, однак останній цим не скористався.

Відповідно до листа Бериславської районної ради Херсонської області від 28.11.2024 № 02-37/38/07, депутат Бериславської районної ради ОСОБА_1 був ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», оскільки про вимоги цього Закону в частині подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, депутатам Бериславської районної ради VIII скликання, в тому числі ОСОБА_1 , було доведено на першій, другій, шостій, сьомій сесіях районної ради.

Протоколи сесій, у тому числі й витяги з протоколів сесій, у частині розгляду питань щодо вимог Закону України «Про запобігання корупції» оприлюднено на офіційному сайті Бериславської районної ради (https://beryslav-rrada.gov.ua) і вони є у відкритому доступі.

З вказаного листа відомо, що інформація щодо відновлення е-декларування і вимог щодо термінів подання щорічних декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021-2022 та 2023 роки була доведена депутатам районної ради телефонограмою голови районної ради від 10 січня 2024 року, листами від 12.01.2024 № 02-37/04/09 та від 04.03.2024 № 02-37/15/09. Зокрема, депутату районної ради ОСОБА_1 інформацію було направлено на електронну адресу, а також із депутатом відбувалося спілкування щодо надання технічної допомоги в телефонному режимі.

Відповідно до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 01.04.2024 № 200-03/21310-24 та відповіді на питання № 25-3 Роз'яснення щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами), Національне агентство з питань запобігання корупції, як єдиний центральний орган державної виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику, зазначає, що повноваження відповідних місцевих рад у зв'язку з утворенням відповідних місцевих військових адміністрацій не припиняються, а лише на визначений період здійснюються відповідними військовими адміністраціями.

У разі утворення військової адміністрації населеного пункту, депутати місцевих рад продовжують перебувати у статусі депутата місцевої ради і продовжують бути суб'єктами декларування, хоч і не здійснюють відповідних повноважень.

Про обізнаність щодо строків, порядку та алгоритму подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також про вміння ОСОБА_1 працювати у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, свідчить той факт, що ним 13.03.2017, 23.03.2018, 18.03.2019, 05.03.2021 та 21.02.2022 своєчасно та успішно подано відповідні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування і зашкодити суспільним інтересам. Отже, таке правопорушення не може бути визнане як малозначне.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього, не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування статті 22 КУпАП.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елемента об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

Об'єктивна сторона частини 1 статті 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Крім того, суб'єктивна сторона частини 1 статті 172-6 КУпАП у формі непрямого умислу полягає в тому, що ОСОБА_1 своєчасно був обізнаний про вимоги фінансового контролю, зокрема необхідні терміни та алгоритм подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, оскільки декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подається не вперше.

Вказане також свідчить, що ОСОБА_1 , достовірно знаючи про строки та алгоритм необхідних дій у Реєстрі для успішного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, був попереджений про обмеження та наслідки невиконання вимог фінансового контролю, але свідомо допускав їх настання.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом місцевої ради, а значить суб'єктом декларування та відповідальності, згідно з статтею 1 та підпунктом «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та приміткою до статті 172-6 КУпАП, у порушення вимог, передбачених частиною 1 статті 45 та пунктами 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно (30.03.2024 о 18:58), без поважних причин, маючи при цьому фізичні та технічні можливості, подав щорічну декларацію за 2022 рік.

Отже, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено частиною 1 статті 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Факт вчинення ОСОБА_1 вищевказаного правопорушення підтверджується рішенням І сесії Бериславської районної ради Херсонської області VIII скликання від 01.12.2020 № 1, листом Бериславської районної ради Херсонської області від 28.11.2024 № 02-37/38/07, відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 15.03.2024 № 47-10/16469/24, відомостями про отримання кваліфікованого сертифікату у АТ КБ «ПРИВАТБАНК», листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 01.04.2024 № 200-03/21310-24, а також іншими матеріалами, отриманими під час проведення перевірки.

На судовому засіданні прокурор просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення та накласти на нього стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі. Зазначив, що посилання ОСОБА_1 на те, що він не міг вчасно подати декларацію не може свідчити про його невинуватість, оскільки саме на особу, яка подає декларацію покладається відповідальність щодо забезпечити можливість її вчасного подання. Крім того, у ОСОБА_1 було достатньо часу для подання вказаної декларації в подальшому, коли вже було визначено нові строки подання декларації.

Також від прокурора надійшов письмовий висновок, відповідно до якого він зазначив, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік.

У своєму висновку прокурор посилається на вимоги частини 1 статті 250 КУпАП, відповідно до яких прокурор дає висновки з питань, що виникають під час розгляду справи, та зазначає, що факт вчинення правопорушення підтверджується сукупністю доказів, зокрема: рішенням І сесії Бериславської районної ради VIII скликання від 01.12.2020 № 1, яким визнано повноваження депутата районної ради ОСОБА_1 ; витягом з протоколу пленарного засідання першої сесії Бериславської міської ради VIII скликання від 04.12.2020, де серед списку присутніх депутатів під номером 2 зазначено ОСОБА_1 ; листами Бериславської міської ради від 12.01.2024 № 02-37/04/09 та від 04.03.2024 № 02-37/15/09 про необхідність подачі щорічних декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування; телефонограмою, адресованою депутатам Бериславської міської ради, щодо необхідності подачі декларацій за 2021-2022 роки до 31.01.2024; листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 01.04.2024 № 200-03/21310-24, яким роз'яснено послідовність дій користувачів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування за 2022 рік, поданою ОСОБА_1 30.03.2024; поясненнями ОСОБА_1 ; іншими матеріалами, отриманими в ході перевірки.

Прокурор зазначає, що ОСОБА_1 визнав вину у вчиненні адміністративного правопорушення та пояснив, що проживав у будинку в АДРЕСА_1 , який з 15.10.2022 був пошкоджений внаслідок обстрілу та перебував без електропостачання. З 26.06.2023 його сім'я проживає в с. Борозенське Бериславського району Херсонської області, а несвоєчасне подання декларації пояснив відсутністю електропостачання та інтернету за місцем проживання.

На підставі зібраних доказів прокурор вважає, що дії ОСОБА_1 кваліфіковано правильно за статтею 172-6 КУпАП - як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Обставиною, що пом'якшує відповідальність, є щире розкаяння правопорушника, а обставин, що обтяжують відповідальність, не встановлено.

Виходячи з викладеного, прокурор просить суд визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.

ОСОБА_1 на судовому засідання не заперечив проти притягнення його до адміністративної відповідальності зазначивши, що незважаючи на існування об'єктивних перешкод для подання декларації він повинен був вжити належних заходів щодо її подання.

Таким чином, зважаючи на те, що під час судового розгляду встановлені обставини, які свідчать про наявність в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ознак складу правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП, останню слід визнати винною та піддати адміністративному стягненню в межах санкції встановленої вказаним положенням закону.

При обранні виду та міри адміністративного стягнення суддя, відповідно до статті 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, а саме: вчинення правопорушення посадовою особою вперше; вжиття негайних заходів щодо його усунення; відсутність явних негативних наслідків.

Обставин, що обтяжують відповідальність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення не встановлено, обставиною, що пом'якшує відповідальність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення суд визнає щире розкаяння винного, відомостей про майновий стан особи суду не надано.

Крім того, відповідно до статті 40-1 КУпАП, частини п'ятої статті 4 Закону України «Про судовий збір» з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в дохід держави слід стягнути судовий збір в розмірі 0,2 частин прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому в якому винесено постанову.

Керуючись статями 14, 24, 27, 33 - 35, 283, 284, 172-6 КУпАП, а також іншими наведеними положеннями законодавства, суддя Великоолександрівського районного суду Херсонської області,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати стосовно нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, шляхом подання апеляційної скарги до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області.

Суддя: _______________ О.О. Сікора