Постанова від 06.11.2025 по справі 280/609/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 280/609/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року (суддя Чернова Ж.М., м. Запоріжжя, повний текст рішення складено 19.05.2025 року) в справі №280/609/25 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Запорізький слідчий ізолятор» Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити донарахуваня та виплату додаткової винагороди, зобов'язання здійснити виплату нарахованої грошової компенсації за неотримане речове майно,-

ВСТАНОВИВ:

27.01.2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Державної установи «Запорізький слідчий ізолятор» Міністерства юстиції України (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо не нарахування та невиплати в повному обсязі йому додаткової винагороди в розмірі до 30000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за березень, квітень, травень 2022 року, а також щодо невиплати грошової компенсації за неотримане речове майно особистого користування; зобов'язати відповідача здійснити донарахуваня та виплату йому додаткової винагороди в розмірі 30000,00 гривень щомісячно, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за березень, квітень, травень 2022 року, з урахуванням раніше проведених виплат; зобов'язати відповідача здійснити виплату йому нарахованої грошової компенсації за неотримане речове майно особистого користування в розмірі 24797,20 грн

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

З рішенням суду першої інстанції не погодився ОСОБА_1 та подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги обґрунтував тим, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального і процесуального права. Апелянт вважав, що висновки суду повністю не відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеними у справі №260/3564/22, а саме: Верховний Суд дійшов іншого висновку, що зміни у правовому регулюванні спірних правовідносин не змінили обсягу права на отримання додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. на місяць, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 у первинній редакції за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця; Верховний Суд вказав, що врахування розміру виплачуваної додаткової винагороди пропорційно часу проходження служби має здійснюватися у порівнянні з загальною нормою робочого часу за місяць, а не тривалістю календарного місяця в часовому еквіваленті. Аналогічного висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.09.2023 року у справі №260/3564/22. Апелянт зазначав, що ним у період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року відпрацьована повна норма встановленого роботодавцем робочого часу, а значить за вказаний період роботи він має право на отримання додаткової винагороди у розмірі 30000 грн. на місяць, незалежно від застосованого алгоритму пропорційності. Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші вили забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною 4 ст.9 Закону України №2011-XII визначено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п.2, п.3 постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Апелянт вказував, що постановою КМУ № 168, до якої вносились зміни, а саме: від 22.03.2022 року №350 (чинна з 24.02.2022 року) (абзац перший п.1 після слів «та поліцейським» доповнено словами «, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «є Підтримка»»); від 01.07.2022 року №754 (чинна 01.06.2022 року), (в абзаці першому п.1 слова «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «є Підтримка»» замінено словами «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)», після слова «щомісячно» доповнено словами «(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційної часу проходження служби в розрахунку на місяць)». Апелянт вказував, що він має право на додаткову винагороду передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 у розмірі 30000,00 грн. щомісячно, оскільки в спірний період постановою було перебачено її фіксований розмір а саме 30000,00 грн., яка мала виплачуватися щомісячно, що не було враховано судом першої інстанції. Виплата додаткової винагороди пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць для осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби була передбачена лише з 01.06.2022.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 до 29.08.2024 проходив службу в Державній установі «Запорізький слідчий ізолятор». Суд заначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 754 від 01.07.2022 року (чинна з 01.06.2022 року) внесено зміни до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168, а саме: в абзаці першому слова які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка замінено словами які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні); після слова щомісячно доповнено словами (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць). Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №793 від 07.07.2022 року (набрала чинності з 24.02.2022 року) внесені зміни до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168, а саме: в абзаці першому слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30000 грн. щомісячно» замінено словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30000 грн пропорційно в розрахунку на місяць». Суд прийшов до висновку про те, що під час дії воєнного стану в Україні співробітникам Державної кримінально-виконавчої служби була передбачена виплата додаткової винагороди. Суд врахував, що розпорядженням Кабінету Міністрів України № 204-р від 06.03.2022 року «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми єПідтримка затверджено перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми єПідтримка; розпорядженням Кабінету Міністрів України № 213-р від 11.03.2022 року внесено зміни у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України №204-р від 06.03.2022 року та доповнено його позицією «Дніпропетровська область». Суд зазначив, що зміст внесених постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 року №793 змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 в частині визначення розміру додаткової винагороди «до 30000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць» замість « 30000 грн. щомісячно» не свідчить про те, що такі зміни вплинули на розмір додаткової винагороди, адже за загальним правилом заробітна плата (грошове забезпечення) виплачується щомісячно за фактично відпрацьований час, тому визначена Урядом «пропорційність» із прив'язкою до місячного періоду фактично передбачає виплату додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. на місяць за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця. Розмір додаткової винагороди особам рядового та начальницького складу, які несуть службу в органах та установах, визначається пропорційно та виплачується за фактичний час несення служби, розрахований у годинах, в розрахунковому (у годинах) місячному періоді проходження служби (24 години на добу). Суд дійшов висновку що відповідачем правомірно було розраховано розмір додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» № 168 від 28.02.2022 року.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 до 29.08.2024 року року проходив службу в Державній установі «Запорізький слідчий ізолятор».

Встановлено, що ОСОБА_1 через свого представника звернувся до Державної установи «Запорізький слідчий ізолятор» із заявою, в якій просив, зокрема, нарахувати та виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн за березень, квітень, травень, червень 2022 року відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 №168. Листом від 11.11.2024 року №2/5-63/24-Г-61 Державна установа «Запорізький слідчий ізолятор» повідомила, що щомісячна додаткова винагорода виплачувалась згідно Постанови КМУ №168 від 28.02.2022, листа Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 23.05.2022 №3.3-1385/Е та наказів начальника Державної установи «Запорізький слідчий ізолятор»: за період з 24.02.2022 по 28.02.2022 у сумі 892,80 грн; за період з 01.03.2022 по 31.03.2022 у сумі 8064,00 грн; за період з 01.04.2022 по 25.04.2022 у сумі 7250,58 грн; за період з 26.04.2022 по 30.04.2022 у сумі 1083,42 грн; за період з 01.05.2022 по 31.05.2022 у сумі 6451,20 грн; за період з 01.06.2022 по 06.06.2022 у сумі 0,00 грн.

До матеріалів справи долучено копії наказів від 26.05.2022 року №94/ОС-22, від 18.08.2022 року №156/ОС-22, про нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди.

Державною установою «Запорізький слідчий ізолятор» надано довідку № 124 про виплату грошової компенсації за належні до видачі предмети речового майна.

Відповідно до пунктів 1, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (чинна з 24.02.2022 року) на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 грн. щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 року №217 (чинна з 24.02.2022 року) внесено зміни до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168, а саме: виключено в абзаці першому слова (крім військовослужбовців строкової служби)».

Встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2022 року №350 (чинна з 24.02.2022 року) внесено зміни до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168, доповнено абзац перший після слів «та поліцейським» словами «а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка».

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 204-р від 06.03.2022 року «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми єПідтримка затверджено перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми єПідтримка.

Встановлено, що Запорізька область відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року №204-пр включена з 11.03.2022 року до переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка».

Встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 року №754 (чинна з 01.06.2022 року) внесено зміни до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. №168, а саме: в абзаці першому слова «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка» замінено словами «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)»; після слова «щомісячно» доповнено словами «(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)».

Встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 року №793 (чинна з 24.02.2022 року) внесені зміни п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168, а саме: в абзаці першому слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30000 грн. щомісячно» замінити словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць».

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). Порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції зазначає, що ОСОБА_1 має право на отримання додаткової винагороди у спірний період в розмірі 30000 грн. пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць (за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця) з урахуванням змін відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 року №793, яка є чинною з 24.02.2022 року та з урахуванням розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року №204-пр, згідно якого Запорізька область включена з 11.03.2022 року до переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка». Суд апеляційної інстанції вважає, що Державною установою правильно розраховано та виплачено позивачу додаткову винагороду згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 за період з березня - травня 2022 року.

Вирішуючи спір по суті у цій частині, суд апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст.242 КАС України керується судовою практикою, викладеною у рішенні Верховного Суду від 06.04.2023 року у зразковій справі №260/3564/22 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.09.2023 року у справі №260/3564/22.

Згідно ч. 5 ст. 21, ч. 2, ч. 3 ст. 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби мають право на носіння форменого одягу із знаками розрізнення, зразки якого розробляються відповідно до законодавства. Умови грошового і матеріального забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплата праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються законодавством і мають забезпечувати належні матеріальні умови для комплектування Державної кримінально-виконавчої служби України висококваліфікованим персоналом, диференційовано враховувати характер і умови служби чи роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій та професійній діяльності і компенсувати персоналу фізичні та інтелектуальні затрати. На осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України «Про Національну поліцію», а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно пунктів 2, 3, 17 Порядку забезпечення речовим майном персоналу Державної кримінально-виконавчої служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2013 року № 578 «Про забезпечення речовим майном персоналу Державної кримінально-виконавчої служби», речовим забезпеченням є задоволення потреб персоналу у формі одягу, взутті, натільній білизні, теплих і постільних речах, спорядженні, тканинах для пошиття форми одягу, нарукавних знаках і знаках розрізнення, спеціальному одязі та взутті, санітарно-господарському майні, постовому одязі, ремонтних матеріалах, що дає змогу створити необхідні умови для виконання персоналом службових завдань. Речове майно за цільовим призначенням є речовим майном поточного забезпечення, а за використанням поділяється на майно особистого користування та інвентарне майно. Особам рядового і начальницького складу речове майно особистого користування, як правило, видається у готовому вигляді.

Згідно пунктів 23, 27, 60 вищевказаного Порядку, грошова компенсація замість предметів речового майна особистого користування, що підлягають видачі особам рядового і начальницького складу, виплачується згідно з пунктом 60 цього Порядку на підставі заяви. Вартість предметів речового майна особистого користування визначається Мін'юстом за пропозицією державної установи «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України» відповідно до їх закупівельної вартості. Під час звільнення із служби особам рядового і начальницького складу за їх бажанням може видаватися речове майно особистого користування, яке не було ними отримано на день звільнення, або виплачуватися грошова компенсація за нього, розрахована із закупівельної вартості, яка діяла на 1 січня року виникнення права на отримання такого майна. Розмір грошової компенсації за неотримане речове майно визначається пропорційно часу, що минув з моменту виникнення права на отримання речового майна, до дати звільнення із служби (не враховуючи місяць звільнення). Для виплати персоналу грошової компенсації за належні до отримання предмети речового майна особистого користування оформляється довідка про виплату грошової компенсації за належні до видачі предмети речового майна за формою згідно з додатком 7 у двох примірниках, перший з яких подається бухгалтерії органу чи установи, підприємства для виплати компенсації, другий додається до арматурної картки.

Отже, передбачено, що у разі звільнення особи зі служби, виплачується грошова компенсація замість предметів речового майна особистого користування, що підлягали видачі особі.

При звільненні ОСОБА_1 зі служби відповідач передбачив виплату йому грошової компенсації замість предметів речового майна особистого користування.

Державною установою «Запорізький слідчий ізолятор» надано довідку № 124 від 29.08.2024 року про виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за належні до видачі предмети речового майна.

Враховуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 242, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року в справі №280/609/25 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова