Постанова від 06.11.2025 по справі 340/116/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 340/116/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційну скаргу Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.05.2025 року (суддя Науменко В.В., м. Кропивницький, повний текст рішення складено 29.05.2025 року) в справі №340/116/25 за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату компенсації за невикористану щорічну основну і додаткову відпустку, -

ВСТАНОВИВ:

08.01.2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті компенсації за невикористану щорічну основну і додаткову (як учаснику бойових дій) відпустки та грошової допомоги на оздоровлення за 2012 - 2019 роки, з урахуванням виплаченої на виконання рішень суду індексації; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату компенсації за невикористану щорічну основну 15 днів і додаткову відпустку (як учаснику бойових дій) 70 днів, та грошової допомоги на оздоровлення за 2012-2019 роки з урахуванням виплаченої, на виконання рішень суду, індексації та з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.05.2025 року позовні вимоги задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, апеляційну скаргу подало Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області, в якій просило скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт вказував, що на підставі заяви ОСОБА_1 було здійснено перерахунок та виплату компенсації за невикористану щорічну основну та додаткову як учаснику бойових дій відпусток та грошової допомоги для оздоровлення з урахуванням виплаченої, на виконання рішень суду. Статтею 16-2 Закону України «Про відпустки» та пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту» визначено, що учасники бойових дій мають право на додаткову відпустку строком 14 календарних днів на рік. Пунктом 14 статті 10-1 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено у рік звільнення військовослужбовця зі служби виплату грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей. При звільненні з військової служби позивачу нараховано та виплачено грошову компенсацію за невикористані 15 днів об'єднаної основної відпустки за 2018-2019 роки у розмірі 5236,25 грн, та на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2021 року у справі № 340/2538/20 здійснено нарахування і належну виплату грошової компенсації за невикористані 70 календарних днів додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015-2019 роки у розмірі 24435,83 грн. За час проходження військової служби в УСБУ в Кіровоградській області позивачу виплачено наступні суми грошової допомоги на оздоровлення: 2012 рік - 2649,67 грн, 2013 рік - 2935,58 грн, 2014 рік - 3264,76 грн, 2015 рік - 4112,20 грн, 2016 рік - 6177,34 грн, 2017 рік - 7396,16 грн, 2018 рік - 9765,26 грн, 2019 рік - 10472,50 грн. Апелянт вказував, що відповідно до Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, затвердженої наказом ІДУ СБ України від 10.04.2018 № 515/ДСК, розрахунок компенсації за невикористані дні основної та додаткової відпустки як учаснику бойових дій здійснюється, виходячи з місячного грошового забезпечення та календарних днів відпустки, на які має право військовослужбовець на день звільнення. Допомога на оздоровлення виплачується раз на рік у розмірі місячного грошового забезпечення при виході у щорічну основну відпустку або за мотивованим рапортом військовослужбовця. Апелянт зазначив, що індексація грошового забезпечення військовослужбовця є по суті компенсацією втрати частини доходів та проводиться у разі необхідності, починаючи з дня набрання чинності відповідним Законом. Оскільки позивачу вчасно і в повному обсязі виплачувались нараховані кошти, підстав для виплати індексації немає. Індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії, оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум при розрахунку пенсії військовослужбовцям, колишнім працівникам органів внутрішніх справ, поліцейським, тощо. Апелянт вказував на дискретність повноважень у виплаті індексації, тобто таку виплату може провести військова частина, з якої позивач звільнився та у якій перебував на грошовому забезпеченні, вказував, що виплата індексації грошового забезпечення проводиться при наявності фінансування. Включення нарахованих сум індексації до грошового забезпечення при здійсненні розрахунку компенсації за невикористані дні щорічної або додаткової відпустки та допомоги на оздоровлення суперечить вимогам законодавства. Правові підстави для задоволення вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій УСБУ в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку та виплаті компенсації за невикористану щорічну основну та додаткову (як учаснику бойових дій) відпустки, а також допомоги на оздоровлення, з урахуванням виплаченої на виконання рішень суду індексації, та зобов'язання вчинити такі дії з урахуванням раніше виплачених сум, відсутні.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що грошове забезпечення військовослужбовця СБУ визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця та підлягає індексації відповідно до закону. Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09.02.2021 у справі №340/2538/20 зобов'язано Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, за період з 2015 року по 2019 рік; зобов'язано нарахувати та виплатити останньому індексацію його грошового забезпечення за період служби з 09.04.2012 року по 27.11.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум індексації. Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 у справі 340/4072/22 визнано протиправними дії Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області щодо неналежного нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 та з 01.03.2018 по 27.11.2019 включно та зобов'язано нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року включно із застосуванням січня 2008 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), та за період з 01.03.2018 року по 27.11.2019 року включно із застосуванням березня 2018 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), з урахуванням раніше виплачених сум індексації грошового забезпечення. Рішенням було зобов'язано Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 27.11.2019 відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, з урахуванням компенсації сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 р. N 44. Відмова відповідача у перерахунку оспорюваних виплат, які нараховуються виходячи з розміру місячного грошового забезпечення військовослужбовця у відповідності до Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, затвердженої наказом ІДУ СБ України від 10.04.2018 №515/ДСК, обґрунтована тим, що на думку відповідача, індексація не є складовою частиною грошового забезпечення, а отже не має враховуватись під час обрахування спірних виплат. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Суд першої інстанції вказував, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці та за вимогами нормативно-правових актів, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи, крім того на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру. Індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Через вимоги законодавства проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Управлінні Служби безпеки України в Кіровоградській області.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09.02.2021 у справі №340/2538/20 (набрало законної сили 04.06.2021 року) визнано протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, за період з 2015 року по 2019 рік; зобов'язано Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, за період з 2015 року по 2019 рік; визнано протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації його грошового забезпечення; зобов'язано Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію його грошового забезпечення за період служби з 09.04.2012 року по 27.11.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум індексації.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 року у справі 340/4072/22 визнано протиправними дії Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області щодо неналежного нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 та з 01.03.2018 по 27.11.2019 включно; зобов'язано Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року включно із застосуванням січня 2008 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), та за період з 01.03.2018 року по 27.11.2019 року включно із застосуванням березня 2018 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), з урахуванням раніше виплачених сум індексації грошового забезпечення; зобов'язано Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 27.11.2019 відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, з урахуванням компенсації сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004р. N 44.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2024 року рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 року у справі 340/4072/22 залишено без змін.

Згідно посвідчення серія НОМЕР_1 від 19.11.2025 року СБУ ОСОБА_1 , присвоєно статут ветерана війни - учасника бойових дій.

Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області долучає до матеріалів справи довідку, згідно якої ОСОБА_1 виплачено суми грошової допомоги на оздоровлення: 2012 рік - 2649,67 грн, 2013 рік - 2935,58 грн, 2014 рік - 3264,76 грн, 2015 рік - 4112,20 грн, 2016 рік - 6177,34 грн, 2017 рік - 7396,16 грн, 2018 рік - 9765,26 грн, 2019 рік - 10472,50 грн.

Згідно довідки-розрахунку від 20.01.2025 року № 61/17-6 Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області на виконання рішень судів нараховано та виплачено грошову компенсацію за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2018 - 2019 року у розмірі 10472,50 грн., нараховано та виплачено грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки як УБД за 2015 - 2019 роки у розмірі 10472,50 грн.

30.06.2024 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою, в якій прохав здійснити перерахунок компенсації за невикористані дні основної та додаткової відпусток та грошової допомоги на оздоровлення, з урахуванням виплаченої на виконання судових рішень індексації грошового забезпечення. Листом від 09.12.2024 року Управління СБУ у проведенні зазначеного перерахунку відмовило, вказувало, що для нарахування вказаних виплат враховується виключно розмір грошового забезпечення, проте індексація не входить до переліку складових місячного грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця та підлягає індексації відповідно до закону. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Таким чином, грошове забезпечення військовослужбовця підлягає індексації.

Відповідно до ч. 1 ст. 2, ст. 4, ч. 2 ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1-1, п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 5 вищевказаного Порядку, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв'язку з індексацією враховується рівень такого підвищення. Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.

Відповідно до п. 6 вищевказаного Порядку, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Та індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу у Управлінні Служби безпеки України в Кіровоградській області, отримував грошове забезпечення протягом всього періоду служби, у тому числі отримував суми грошової допомоги на оздоровлення, на виконання рішень судів грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки як УБД.

Всі отримані особою доходи у вигляді заробітної плати (грошового забезпечення) індексуються.

Передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації. За умови підвищення посадового окладу в січні 2008 року останній є базовим, а з лютого здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці та повинна проводитись у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією), є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. На установи, організації, незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.

У апеляційній скарзі, відповідач вказував, що індексація складових грошового забезпечення може бути виплачена у межах наявного фінансового ресурсу, за можливості і це дискреційними повноваженнями органу, що здійснює нарахування; не існує прямого обов'язку нараховувати та виплачувати індексацію доходів. Проте таке твердження є хибним, у відповідача, як суб'єкта, що нараховував та виплачував грошове забезпечення є обов'язок нараховувати у разі зростанням споживчих цін для населення у певному місяці, індексацію. Наявність або відсутність певних фінансових ресурсів не впливає на виконання відповідачем свого обов'язку.

Пунктами 1, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців, схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу.

Відповідно до п. 13 вищевказаної постанови, яка набрала чинності з 01 січня 2008 року, січень 2008 року є базовим місяцем індексації.

Передбачено, що початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу, з цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. Нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції. Місяць, в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) є базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення військовослужбовців. Разом з тим, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то базовий період не змінюється, а сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Базовий місяць для визначення індексації впливає на нарахування індексації, визначення її розміру, проте не залежить від того чи працювала особа під час зміни грошового забезпечення. Тобто служба позивача або не служба позивача у 2008 році, не впливає на те, що базовим місяцем для нарахування індексації є січень 2008 року, оскільки саме у цьому місяці набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації його грошового забезпечення, має здійснюватися з місяця, наступного за місяцем останньою підвищення посадових окладів військовослужбовців відповідно до рішення КМУ.

Відповідач не здійснював нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення в частині компенсації за невикористану щорічну основну (15 днів) та додаткову, як учаснику бойових дій (70 днів) відпустки, а також грошової допомоги на оздоровлення за 2012-2019 роки.

При вирішенні спору, суд апеляційної інстанції керується правовими позиціями Верховного Суду, що викладені у постановах від 26.10.2023 року у справі № 420/13591/22, від 17.08.2023 року у справі № 160/4155/22, від 25.09.2023 року у справі № 580/10272/21, від 18.10.2023 року у справі № 200/5301/22.

Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Не передбачено повернення судових витрат здійснених суб'єктом владних повноважень, крім пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням вимог матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 242, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.05.2025 року в справі №340/116/25 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів у порядку ст.ст. 328 - 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова