Постанова від 06.11.2025 по справі 175/1784/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 175/1784/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпровського районного суду Дніпропетровської області від 25.06.2025 року (суддя Люта Г.Ю., селище Слобожанське Дніпровського району Дніпропетровської області, повний текст рішення виготовлено 25.06.2025 року) у адміністративній справі №175/1784/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу, суд -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі по тексту - відповідач), в якому просив скасувати постанову №103 від 0302.2025 року, винесену відповідачем про притягнення його до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст.210-1 КУпАП у виді штрафу в сумі 17000 грн.

Рішенням Дніпровського районного суду Дніпропетровської області від 25.06.2025 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

З рішенням суду першої інстанції не погодився ОСОБА_1 та подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги обґрунтував тим, що суд прийняв рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що, що 2801.2025 року ОСОБА_1 добровільно прибув до відповідача, однак 28.01.2025 року був складений протокол №103 про адміністративне правопорушення та розгляд справи 03.02.2025 року; при цьому ОСОБА_1 пояснив, що не отримував повістку, що суд встановив, однак, не взяв до уваги, такі дії виключають адміністративну відповідальність, передбачену ч.3 ст.210-1 КУпАП. Апелянт зазначив, що така мета виклику як «для уточнення даних» не передбачена Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що 02.01.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 сформовано повістку №1616116 за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 14:00 год. 12.01.2025 року для уточнення даних. 04.01.2025 повістку направлено рекомендованим листом з повідомленням, трек номер поштового відправлення 0610218984641, на адресу ОСОБА_1 Поштовим оператором 11.01.2025 року проставлено відмітку про відсутність адресата за вказаною адресою згідно з трек номером поштового відправлення 0610218984641. 14.01.2025 року вказане поштове відправлення повернуто до ІНФОРМАЦІЯ_2 з відміткою про повернення: адресат відсутній за вказаною адресою. 28.01.2025 року ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 , складено протокол №103 від 28.01.2025 року, яким доведено до ОСОБА_1 дату розгляду справи про адміністративне правопорушення - 03.02.2025 року о 10:00 год. ОСОБА_1 в протоколі пояснив, що за повісткою не з'явився, тому що не отримав поштове повідомлення для з'явлення до ТЦК. На розгляд справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не прибув, жодних клопотань не заявив. ІНФОРМАЦІЯ_3 склав постанову №103 від 03.02.2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.210-1 КУпАП у виді штрафу у розмірі 17000 грн. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався ст.10, ч.3 ст.210-1, ст.235, п.1 ст.247 КУпАП; частинами 1, 3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; пунктами 3, 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560, пунктами 32, 73, 82 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 року №270 та прийшов до висновку про те, що ОСОБА_1 викликався повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 12.01.2025 року на 14:00 год; відмітку про відсутність адресата датовано 11.01.2025 року, а тому суд вважав, що ОСОБА_1 було належним чином оповіщено про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 , що свідчить про наявність ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Матеріалами справи встановлено, що 02.01.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 сформовано повістку №1616116 за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 14:00 год. 12.01.2025 року для уточнення даних, яку 04.01.2025 року направлено рекомендованим листом з повідомленням, трек номер поштового відправлення 0610218984641, на адресу ОСОБА_1 Поштовим оператором 11.01.2025 року проставлено відмітку про відсутність адресата за вказаною адресою згідно з трек номером поштового відправлення 0610218984641; 14.01.2025 року вказане поштове відправлення повернуто до ІНФОРМАЦІЯ_2 з відміткою про повернення: адресат відсутній за вказаною адресою.

Встановлено, що 28.01.2025 року ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Встановлено, що 28.01.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 складено протокол №103 про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП, яким поінформовано ОСОБА_1 про дату розгляду справи про адміністративне правопорушення - 03.02.2025 року о 10:00 год. ОСОБА_1 в протоколі пояснив, що за повісткою не з'явився, тому що не отримав поштове повідомлення для з'явлення до ТЦК.

Встановлено, що 03.02.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 було винесено постанову №103 стосовно ОСОБА_1 про скоєння ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено штраф у сумі 17000 грн. ОСОБА_1 був відсутній при розгляді справи.

Відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк. Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка). У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Відповідно до п.2 ч.1 Додатку 2 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до частин 1, 3 ст.210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до пунктів 30, 34, підпункту 2 п.41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування. Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання. У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних. У разі не уточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого / задекларованого місця проживання». Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є: 2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання».

Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає, що відповідно до ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка). У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Отже, законодавцем передбачено підстави звільнення особи від адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП, а також строк, коли особа зобов'язана повідомити ТЦК та СП про причини своєї неявки по повістці (у строк, що не перевищує сім календарних днів). ОСОБА_1 згідно матеріалів справи прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 28.01.2025 року (більше семи днів) та повідомив, що не зміг з'явитися до ТЦК та СП через те, що не отримував повістки. При цьому не пояснив, з яких джерел та коли він взнав, що йому потрібно з'явитися до ТЦК та СП.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпровського районного суду Дніпропетровської області від 25.06.2025 року у адміністративній справі №175/1784/25 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова