06 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 201/3750/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Соборного районного суду м. Дніпра від 10.06.2025 року (суддя Демидова С.О., м. Дніпро, повний текст рішення виготовлено 10.06.2025 року) в адміністративній справі №201/3750/25 за позовом ОСОБА_1 до Начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження, суд -
У березні 2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (далі по тексту - відповідач), в якому просив скасувати винесену ІНФОРМАЦІЯ_2 постанову №32/8/112/вн від 20.03.2025 року про притягнення його до адміністративної відповідальності про накладення штрафу.
Рішенням Соборного районного суду м. Дніпра від 10.06.2025 року позовні вимоги задоволено.
З рішенням суду першої інстанції не погодилося ІНФОРМАЦІЯ_2 та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що ОСОБА_1 є резервістом та перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 ; підставою для складення адміністративного протоколу стали порушення ним вимог ч.1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», внаслідок не прибуття за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_4 у строк та місце, зазначені в повістці. Апелянт зазначив, що до відзиву на позовну заяву було додано докази , а саме: конверт з відмутками поштового оператора «Укрпошта», згідно якого ОСОБА_1 отримував виклик від ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що 20.03.2025 року відносно ОСОБА_1 - відповідальним виконавцем адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_6 старшим солдатом ОСОБА_3 складено протокол №84 про адміністративне правопорушення відповідно до якого 20.03.2025 року о 11 годині ОСОБА_1 згідно з даними Єдиного державного реєстру призовників , військовозобов'язаних та резервістів не прибув за повісткою про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 №0610207218238 від 14.11.2024 року у визначений строк. Про неможливість з'явитися не повідомив, чим порушив вимоги ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». 04.12.2024 року шляхом взаємодії реєстрів до органу Національної поліції сформовано звернення Е598814, чим скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП. Постановою №32/8/112/вн від 20.03.2025 року, винесеною начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 накладено штраф на ОСОБА_1 в розмірі 17000 грн. за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП. Відомостей про вручення ОСОБА_1 повістки/розпорядження/виклику матеріали справи не містять. Вирішуючи спір по суті, суд керувався ч.3 ст.210-1, ст.235 КУпАП; ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийшов до висновку про те, що жодних доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 в порядку ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» отримував виклик органу військового управління і не прибув у призначений час, суду не надано, оскільки, матеріали справи не містять доказів того, що повістка з вимогою ОСОБА_1 прибути до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці/розпорядженні/викликом була отримана ним особисто або останній відмовився від її отримання, про що зроблене відповідне застереження про відмову від її отримання, отже, відповідачем не доведено, що у ОСОБА_1 виник обов'язок з'явитися до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк, зазначений у повістці, і що від виконання цього обов'язку він ухилився.
Матеріалами справи встановлено, що 20.03.2025 року відносно ОСОБА_1 - відповідальним виконавцем адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 старшим солдатом ОСОБА_3 складено протокол №84 про адміністративне правопорушення, згідно якого 20.03.2025 року о 11 годині ОСОБА_1 згідно з даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не прибув за повісткою про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 №0610207218238 від 14.11.2024 року у визначений строк; про неможливість з'явитися не повідомив, чим порушив вимоги ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чим скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Встановлено, що постановою №32/8/112/вн, винесено начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 20.03.2025 року накладено штраф на ОСОБА_1 в розмірі 17000 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Як вбачається з матеріалів справи до відзиву на позов від 28.05.2025 року №34/6/2632 ІНФОРМАЦІЯ_2 було додано копію повістки №1203959, згідно якої ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 зобов'язаний з'явитися 24.11.2024 року о 09.00 год. для уточнення даних до ІНФОРМАЦІЯ_5 , підписана уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_7 та СП14.11.2024 року; опис форми 107П АТ «Укрпошти» про вкладення до рекомендованого поштового відправлення №0610207218238 на ім'я ОСОБА_1 , куди: АДРЕСА_2 ; найменування документу: повістка; печатка АТ «Укрпошти» відсутня; копія конверт «Укрпошти» 0610207218238; від ІНФОРМАЦІЯ_2 ; кому: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ; з відміткою оплачено згідно договору; повістка ТЦК вручити особисто; запис виконаний вручну: 21.11, изв. 23/М. Доказ особистого вручення повістки ОСОБА_1 або причини невручення відсутні.
Відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Відповідно до п.2 ч.1 Додатку 2 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до частин 1, 3 ст.210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пунктів 30, 34, підпункту 2 п.41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування. Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання. У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних. У разі не уточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого / задекларованого місця проживання». Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є: 2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання».
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що матеріали справи не містять доказів того, що повістка з вимогою ОСОБА_1 прибути до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці/розпорядженні/викликом була отримана ОСОБА_1 особисто або останній відмовився від її отримання, про що зроблене відповідне застереження про відмову від її отримання, а тому ІНФОРМАЦІЯ_2 не доведено, що у ОСОБА_1 виник обов'язок з'явитися до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк, зазначений у повістці, і що від виконання цього обов'язку він ухилився.
Суд апеляційної інстанції критично оцінює докази, надані ІНФОРМАЦІЯ_2 отримання ОСОБА_1 через «Укрпошту» повістки, оскільки такі докази оформлені з порушенням Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, о прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без задоволення.
Рішення Соборного районного суду м. Дніпра від 10.06.2025 року в адміністративній справі №201/3750/25 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова