Справа № 404/8471/25
Номер провадження 3/404/2291/25
31 жовтня 2025 року суддя Фортечного районного суду м. Кропивницького Куценко Олександр Володимировича, розглянувши матеріали справи стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ), яка проживає АДРЕСА_1 , про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.485 Митного кодексу України,
Відповідно до спільного плану взаємодії Кропивницької митниці, УСБУ в Кіровоградській області, ГУ НПУ в Кіровоградській області та ГУ ДПС у Кіровоградській області на 2025 рік, на виконання протоколу № 9 спільної міжвідомчої наради щодо недопущення порушення строків тимчасового ввезення та транзиту ввезених в Україну транспортних засобів особистого користування, Кропивницькою митницею проводились перевірочні заходи з приводу перебування та використання громадянами України на митній території України транспортного засобу з іноземною реєстрацією «BMW X5», VIN: НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 . У ході перевірки, 12.10.2024 року встановлено факт використання транспортного засобу з іноземною реєстрацією «BMW X5», VIN: НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , ОСОБА_1 , а саме згідно отриманої інформації від ГУНП в Кіровоградській області листом № 39202-2025 від 23.04.2025. Перевіркою згідно бази даних АСМО «Інспектор» встановлено,
що вказаний вище транспортний засіб, 06.04.2023 року, у зоні діяльності Чернівецької митниці, на митну територію України в митному режимі «тимчасове ввезення» до 1 року ввіз Ceremus Dmitri. Таким чином, ОСОБА_1 використовувала транспортний засіб «BMW X5», VIN: НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , ввезений на митну територію України у митному режимі «тимчасове ввезення» до 1 року.
Відповідно до ч.5 ст.380 Митного кодексу України тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.
Згідно ч.6 цієї ж статті, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог МК України, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Відповідно до ст.30 Податкового кодексу України податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору у меншому розмiрi.
Податкова пільга надається, зокрема, щодо звільнення від сплати податку та збору.
Згідно з п.4 ч.1 ст.276 Митного кодексу України платниками мита є особа, яка використовує товари, митне оформлення яких було здійснено з умовним звільненням від оподаткування, не за цільовим призначенням та/або всупереч умовам чи цілям такого звільнення згідно з цим Кодексом, іншими законами України, а також будь-які інші особи, які безпідставно використовують звільнення від оподаткування митом (податкову пільгу).
Cлужбовою запискою управління контролю та адміністрування митних платежів від 02.06.2025 № 15/15-02/1953 повідомлено, що загальна сума несплачених митних платежів, яка мала бути сплачена при ввезенні вказаного транспортного засобу в митному режимі «Імпорт» на територію України, становить 447323,12 грн.
Таким чином, ОСОБА_1 використовувала транспортний засіб з іноземною реєстрацією «BMW X5», VIN: НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , ввезений 06.04.2023 іншою особою на митну територію України у митному режимі «тимчасове ввезення» до 1 року, стосовно якого були надані пільги по сплаті митних платежів, в інших цілях ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги. Зазначені дії ОСОБА_1 мають ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 485 Митного кодексу України.
ОСОБА_1 яка повідомлялася про місце та час розгляду справи до суду не з'явилася.
У той же час, на офіційному сайті Фортечного районного суду м. Кропивницького (https://kr.kr.court.gov.ua/sud1109/gromadyanam/csz/), в розділі «Громадянам» у вкладці «Список судових справ, призначених до розгляду» з моменту призначення даної справи до розгляду було зазначено дату, час та місце розгляду справи.
При цьому, ОСОБА_1 , клопотання про відкладення судового засідання до суду не подавала, причини неявки не повідомлені, жодного разу не поцікавилася про хід розгляду справи, а тому, неявка останньої, на розгляд матеріалів судом розцінюється, як зловживання процесуальними правами та намагання затягнути розгляд справи.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення розумного строку розгляду судом справи, уникнення зловживання процесуальними правами особою, яка притягується до адміністративної відповідальності з метою ухилення від відповідальності, суд вважає за можливе справу розглянути на підставі наявних доказів.
Представник Кропивницької митниці протокол про порушення митних правил підтримала повністю та просила застосувати стосовно ОСОБА_1 , адміністративне стягнення, передбачене санкцією ст. 485 Митного кодексу України. Крім того, просила стягнути з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності витрати понесені митницею у справі про порушення митних правил.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що вина ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, підтверджується доказами долученими до протоколу про порушення митних правил №0048/90100/2025 від 02.06.2025 р. є належними та допустимими.
Відповідно до статті 485 МК України використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Згідно з ст.30 Податкового кодексу України податкова пільга це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмiрi. Податкова пільга надається, зокрема, щодо звільнення від сплати податку та збору.
Пунктом 4 ч.1 ст.276 МК України платниками мита є особа, яка використовує товари, митне оформлення яких було здійснено з умовним звільненням від оподаткування, не за цільовим призначенням та/або всупереч умовам чи цілям такого звільнення згідно з цим Кодексом, іншими законами України, а також будь-які інші особи, які безпідставно використовують звільнення від оподаткування митом (податкову пільгу).
Відповідно до ст.103 МК України тимчасове ввезення це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
Відповідно до ч.1 ст.112 МК України митний режим тимчасового ввезення завершується шляхом реекспорту товарів, транспортних засобів комерційного призначення, поміщених у цей митний режим, або шляхом поміщення їх в інший митний режим, що допускається цим Кодексом, а також у випадках, передбачених частинами третьою та п'ятою цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.380 МК України тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.
Згідно з ч.6 ст.380 МК України тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
За змістом наведених норм статті 380 МК України порядок ввезення, пропуск та декларування транспортних засобів особистого користування відрізняється залежно від суб'єкта ввезення резидента або нерезидента. Зокрема, у випадку, якщо тимчасове ввезення транспортного засобу особистого користування здійснюється громадянами-нерезидентами, таке ввезення здійснюється без письмового декларування та сплати митних платежів.
Таким чином, системний аналіз наведених норм МК України свідчить про те, що у разі передачі права на тимчасове ввезення транспортного засобу особистого користування від громадянина-нерезидента до громадянина-резидента, останній повинен сплатити всі митні платежі, які підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Враховуючи викладене, використання транспортного засобу, ввезеного в митному режимі «тимчасове ввезення», іншою особою, крім особи, якою такий транспортний засіб ввезено, відповідно до ст.485 МК України є використанням товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
При цьому суб'єктом відповідальності за таке протиправне використання товару (транспортного засобу особистого користування) є особа, яка здійснює таке використання.
Аналогічні висновки про відповідальність особи за користування автомобілем, ввезеним в Україну в митному режимі тимчасового ввезення іншою особою-нерезидентом, були висловлені Верховним Судом у постановах від 18.12.2018 у справі №295/16296/16-а, від 29.08.2019 у справі №697/12/17.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме: з протоколу опитування у справі про порушення митних правил від 10.07.2025 р. ОСОБА_1 в своїх поясненнях представнику митниці вказала, що користувалася ТЗ «BMW X5», VIN: НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , для особистого використання, а саме: перевозила цивільного чоловіка до медичного закладу (а.с. 63-66).
Також, згідно інформації Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_1 керуючи автомобілем «BMW X5», реєстраційний номер НОМЕР_3 , притягувалась до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.121-3, ч.1 ст.126 КУпАП (Постанова серія ЕНА №3252387) (а.с.74).
Відтак, суд вважає доведеною вину ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
При накладенні стягнення згідно з вимогами ст.33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини і майновий стан та обставини, що пом'якшують відповідальність, суд приходить до висновку, що на ОСОБА_1 , слід накласти стягнення у виді штрафу у розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Відповідно до ч.1 ст.520 МК України витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
Крім того, згідно зі ст.40-1 КУпАП з ОСОБА_1 , підлягає стягненню на користь держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст.520, 527, 528 МК України, ст.ст.33, 40-1, 283, 284, 285 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ), визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.485 Митного кодексу України, та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що складає 223515 грн. 63 коп., який підлягає сплаті на наступні реквізити: рахунок: UA418999980355739000002466776, отримувач: Кропивницька митниця; код ЄДРПОУ 44005668; МФО 899998; Банк: Казначейство України. В призначенні платежу має бути зазначено: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Кропивницької митниці понесені витрати в розмірі 404 грн. 80 коп., які підлягають сплаті на наступні реквізити: рахунок: UA418999980355739000002466776, отримувач: Кропивницька митниця; код ЄДРПОУ 44005668; МФО 899998; Банк: Казначейство України. В призначенні платежу має бути зазначено: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 судовийзбір у дохід держави в розмірі 605 грн. 60 коп., який підлягає сплаті на наступні реквізити: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106 (в графі «Призначення платежу» необхідно вказувати «Судовий збір за розгляд справи про адміністративне правопорушення»).
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення через Фортечний районний суд міста Кропивницького.
Суддя Фортечного районного суду
міста Кропивницького
О. В. Куценко