Справа №345/5813/25
Провадження № 1-кп/345/342/2025
06.11.2025 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
з участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону про звільнення від кримінальної відповідальності для продовження проходження військової служби, подане у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 62023100130001425 від 22.08.2023 року щодо:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у смт. Брошнів Осада, Калуського району, Івано-Франківської області, зареєстрований та фактично проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України,
14.10.2025 до Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області надійшло вище зазначене клопотання прокурора.
В підготовче судове засідання 27.10.2025 не прибув ніхто з учасників кримінального провадження. За письмовим клопотанням прокурора розгляд кримінального провадження було відкладено на 06.11.2025.
06.11.2025 підозрюваний повторно не прибув в підготовче судове засідання.
Судом було поставлено на обговорення питання підсудності даного кримінального провадження Калуському міськрайонному суду Івано-Франківської області.
Прокурор в підготовчому судовому засіданні не зміг пояснити з яких підстав кримінальне провадження було надіслане для розгляду саме в Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області.
Вивчивши матеріали кримінального провадження, суд приходить до наступних висновків.
Конституцією України закріплено право кожного на судовий захист.
Кожному гарантується право на справедливий розгляд та вирішення справи в розумні строки незалежним і неупередженим судом, створеним на підставі закону (ч.1 ст.21 КПК України).
Суди мають враховувати, що забезпечення кожному права на справедливий суд та реалізація права особи на судовий захист мають здійснюватися з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також практики Європейського суду з прав людини, які відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовуються судами при розгляді справ як джерело права.
Відповідно до пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Законом України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», визначено, що інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п.1 ст.6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Отже, висловлювання «судом, встановленим законом» зводиться не лише до правової основи самого існування «суду», але і дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 КПК України, кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення. У разі якщо було вчинено кілька кримінальних правопорушень, кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено більш тяжке правопорушення, а якщо вони були однаковими за тяжкістю, - суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено останнє за часом кримінальне правопорушення. Якщо місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо, кримінальне провадження здійснюється судом, у межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування. Дія цього абзацу не поширюється на кримінальні провадження, що віднесені до предметної підсудності Вищого антикорупційного суду згідно з правилами статті 33-1 цього Кодексу.
У разі допущення порушення правил підсудності, будь-які судові рішення в справі підлягають скасуванню, що передбачено п. 6 ч. 2 ст. 412 КПК України. Таким чином, усі питання, зокрема, і щодо призначення кримінального провадження до судового розгляду, вирішення різного роду клопотань, мають вирішуватися виключно належним судом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 34 КПК України, кримінальне провадження передається на розгляд іншого суду, якщо до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил територіальної підсудності. Відповідно до ч. 2, 5 ст. 34 КПК України, питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції вирішується колегією суддів відповідного суду апеляційної інстанції за поданням місцевого суду або за клопотанням сторін чи потерпілого не пізніше п'яти днів з дня внесення такого подання чи клопотання, про що постановляється вмотивована ухвала. Спори про підсудність не допускаються.
Місцем учинення злочину є місце виконання особою дій, що утворюють об'єктивну сторону складу кримінального правопорушення, незалежно від місця настання суспільно-небезпечних наслідків.
Як вбачається з клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності для продовження проходження військової служби ОСОБА_4 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, місцем вчинення кримінального правопорушення є смт. Брошнів Осада Калуського району Івано-Франківської області, де ОСОБА_4 , зареєстрований, фактично проживає і де він проводив час на власний розсуд не пов'язуючи його із службовими обов'язками.
Згідно з ч.1 ст.17 Закону України ,,Про судоустрій та статус суддів» судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Згідно ч. 3 ст. 19 Закону України ,,Про судоустрій та статус суддів» місцезнаходження, територіальна юрисдикція і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України ,,Про судоустрій та статус суддів» місцевими загальними судами є окружні суди, які утворюються в одному або декількох районах чи районах у містах, або у місті, або у районі (районах) і місті (містах).
Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 року №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», яка набрала чинності 19 липня 2020 року, в Івано-Франківській області утворено, зокрема, Калуський район (з адміністративним центром у місті Калуш) у складі територій Болехівської міської, Брошнів-Осадської селищної, Верхнянської сільської, Вигодської селищної, Витвицької сільської, Войнилівської селищної, Долинської міської, Дубівської сільської, Калуської міської, Новицької сільської, Перегінської селищної, Рожнятівської селищної, Спаської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України (пп. 9 п. 1 Постанови).
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 № 714-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Івано-Франківської області» с. Брошнів-Осада Рожнятівського району увійшло до складу Брошнів-Осадської селищної, територіальної громади.
Згідно з п. 3-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Аналогічної позиції дотримується і Рада суддів України, у листі якої від 22 липня 2020 року №9рс-466/20-вих, адресованому головам місцевих та апеляційних загальних судів, зазначено, що до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
Отже, на даний час територіальна юрисдикція Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області не поширюється на кримінальні правопорушення, вчинені на території с. Брошнів-Осада Калуського (колишнього Рожнятівського) району.
Беручи до уваги вищенаведене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для розгляду вказаного кримінального провадження в Калуському міськрайонному суді Івано-Франківської області
Очевидно, що дане кримінальне провадження надійшло до Калуському міськрайонного суду Івано-Франківської області, з порушенням правил територіальної підсудності, адже воно підсудне Рожнятівському районному суду Івано-Франківської області.
Тому суд, вважає необхідним кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 62023100130001425 від 22.08.2023 року, направити до Івано-Франківського апеляційного суду, для визначення територіальної підсудності, а саме для вирішення питання про передачу до Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області.
Керуючись ст.ст. 32, 34, 9, 314, 369, 372 КПК України,
Клопотання прокурора Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону про звільнення від кримінальної відповідальності для продовження проходження військової служби подане у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до ЄРДР за № 62023100130001425 від 22.08.2023 року щодо ОСОБА_4 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, - направити до Івано-Франківського апеляційного суду для визначення територіальної підсудності, а саме для вирішення питання про передачу до Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її проголошення.
Суддя ОСОБА_5