Справа № 344/18686/25
Провадження № 1-кс/344/7284/25
03 листопада 2025 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , представника заявника - адвоката ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу ОСОБА_5 на бездіяльність щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
Представник заявника - адвокат ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді із скаргою, у якій просить : зобов'язати уповноважену особу П'ятого слідчого відділу (з дислокацією у м. Івано-Франківську) Територіального управління ДБР, розташованого у м. Львові, на внесення відомостей до ЄРДР, внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою поданою адвокатом ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_5 та розпочати досудове розслідування про вчинення працівниками ТЦК та СП правопорушень, передбачених ст.ст. 362, 366, 426-1 КК України, та розпочати досудове розслідування.
В обґрунтування скарги зазначено, що адвокат ОСОБА_3 10.10.2025, діючи в інтересах ОСОБА_5 (потерпілий) письмово з вернулася до Державного бюро розслідувань з заявою про злочин, у якій зазначила, що працівники ІНФОРМАЦІЯ_1 07.10.2025 по АДРЕСА_1 біля приміщення «Нової пошти», розуміючи, що ОСОБА_5 виключений з військового обліку та не є військовозобов'язаним, перевищили службові повноваження, вчинили службове підроблення, та з метою незаконної мобілізації невійськовозобов'язаного, втрутилися (організували втручання за змовою з іншими особами) в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» та внесли неправдиві відомості про ОСОБА_5 як військовозобов'язаного та порушника військового обліку.
Під час воєнного стану, ОСОБА_5 прибув до відповідного ТЦК, вчасно оновив дані, та 29.02.2024 був виключений з військового обліку на підставі п.6 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», як раніше засуджений, що підтверджується записом в військово-обліковому документі № СО 171055 від 29.02.2024, також відповідна інформація була внесена до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Виключення ОСОБА_5 з військового обліку відбулося до внесення змін до ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (18.05.2024) , а відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Таким чином, станом на 07.10.2025, ОСОБА_5 не був військовозобов'язаним та, відповідно, не міг бути призваний на військову службу під час мобілізації.
Доступ до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» з правами реєстратора мають тільки працівники відповідного ТЦК та СП з застосування відповідного сертифікату (ЕЦП) з можливістю ідентифікувати особу, яка вносила зміни до реєстру. Таким чином, працівники ТЦК та СП вчинили дії, які явно виходять за межі наданих цим особам прав та, повноважень, внесли до офіційних документів завідомо неправдиві відомості, несанкціоновано змінили інформацію, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації.
В судовому засіданні представник заявника вимоги скарги підтримала з мотивів, що викладені письмово.
Слідчий заперечив відносно задоволення скарги через безпідставність, вказав, що до ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» внесено зміни, за яким підлягають взяттю на військовий облік певна категорія осіб. Той факт, що працівники ТЦК в некоректній формі висловлювались до заявника є підставою для службового розслідування, можливість притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Разом з тим, на звернення ОСОБА_6 керівником П'ятого слідчого відділу ТУ ДБР, розташованого у м. Львові ОСОБА_7 було надано відповідь про те, що не наведено достатньо відомостей про обставини, які б свідчили про факт вчинення злочинів вищевказаними посадовими особами. Звернення для розгляду у межах компетенції скеровано за належність до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вислухавши пояснення учасників розгляду скарги, перевіривши матеріали скарги, слідчий суддя дійшла наступного висновку :
10.10.2025 поштовим відправленням адвокат ОСОБА_3 , діючи в інтересах ОСОБА_5 звернулася до ТУ ДБР, розташованого у місті Львові із заявою про злочин, у такій просила внести відомості про вчинення працівниками ТЦК та СП правопорушень, передбачених ст.ст. 362, 366, 426-1 КК України. В обґрунтування заяви, зокрема зазначено, що станом на 07.10.2025 ОСОБА_5 не був військовозобов'язаний та не міг бути признаним на військову службу, так як вчасно оновив дані та 29.02.2024 був виключений з військового обліку на підставі п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України « Про військовий обов'язок та військову службу», як раніше засуджений, що підтверджується записом у військово обліковому документів №СО 171055 від 29.02.2024, також відповідна інформація була внесена до реєстру призовників.
07.10.2025 по вул. Карпатська,14 в м. Івано-Франківську біля приміщення «Нової пошти» працівник ТЦК та СП незаконно змінив статус ОСОБА_5 на військовозобов'язаного з проставлянням раніше виключеної особи на облік, а також повідомив, що внесе дані про нього до реєстру Оберіг, тобто завідомо неправдиві дані про те, що нібито ОСОБА_5 є порушником військового обліку, що і було зроблено 07.10.2025 о 09- 01 год. в ТЦК та СП ОСОБА_5 не доставлявся.
Так, згідно ч.1 п.1 ст.303 КПК України під час досудового провадження можуть бути оскаржені рішення, бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
За змістом ст. 214 КПК України підставою для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та початку досудового розслідування є подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або самостійне виявлення слідчим, прокурором з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Разом із цим слідчий, прокурор після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, виходячи з їх змісту, має перевірити достатність даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за наслідками чого ним приймається рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР.
Таким чином, підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких разом із прізвищем, ім'ям, по-батькові (найменуванням) потерпілого або заявника, серед іншого, вноситься до ЄРДР. Дані висновки цілком відповідають позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 03 вересня 2021 року у справі №556/450/18 (провадження № 51-4229км20).
22.10.2025 керівником П'ятого слідчого відділу ТУ ДБР, розташованого у м. Львові ОСОБА_7 адвокату ОСОБА_8 надано відповідь на її заяву про те, що не наведено достатньо відомостей про обставини, які б свідчили про факт вчинення злочинів вищевказаними посадовими особами. Звернення для розгляду у межах компетенції скеровано за належністо до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З військового квитка заявника вбачається, що 29.02.2024 він виключений з військового обліку військовозобов'язаних як раніше засуджений за позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину. У той же час, з військово-облікового документу, є відмітка, що 07.10.2025 такий не став на військовий облік після прибуття з установи виконання покарань, категорія обліку військовозобов'язаний.
Так, відповідно до п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України « Про військовий обов'язок» № 2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, зокрема, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину ( в редакції Закону від 27.02.2024). У актуальній редакції Закону відсутня зазначена норма.
У той же, відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» ( у редакції Закону від 22.09.2025) взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України, які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань, якщо раніше не перебували на військовому обліку.
Заявник фактично не погоджується із своїм статусом військовозобов'язаного, при цьому вказує, що такий неправомірно було змінено 07.10.2025 без доставлення його в ТЦК та СП. Вказує, що Закон не має зворотної дії в часі.
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правових актів в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
З наведеного слідує, що з 18.05.2024 громадяни України, які раніше перебували на військовому обліку та були виключені з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пункту 6 частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ (у редакції, чинній до 17.05.2024), підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних, оскільки відпала підстава, за якою їх було виключено з військового обліку.
Слід звернути увагу, що у статті 23 Закону № 3543 визначений перелік осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Проте виключені з військового обліку чоловіки, які були засуджені за тяжкий злочин, не підпадають під жодну із зазначених у статті категорій.
Щодо відображення відповідної інформації відносно заявника як військовозобов'язаного врегульовано правовими нормами Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (надалі - Закон № 1951-VIII).
Оскарження неправомірних дій суб'єкта владних повноважень щодо включення його до статусу військовозобов'язаних, на думку сторони заявника, можуть здійснюватись у порядку адміністративного судочинства.
Разом з тим, як зазначено в статті 1 Закону № 1951-VIII, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Безспірно, за приписами частини 8 статті 5 цього ж Закону № 1951-VIII, територіальний центр комплектування та соціальної підтримки відноситься до органів ведення Реєстру. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частина 9 статті 5 Закону № 1951-VIII).
Постанова Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2025 р. № 556 «Про внесення зміни до Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів» доповнює чинний Порядок пунктом 17-1. Цей пункт встановлює механізм автоматичної верифікації, внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ЄДРПВР) та взяття на військовий облік.
Взяття на військовий облік зазначених осіб проводиться без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Пунктом 9 розділу ІІІ Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 № 94, передбачено, що виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.
У відповідності до п. 12 Порядку № 94, отримання призовником, військовозобов'язаним та резервістом інформації про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, здійснюється після особистого звернення та письмового запиту (в якому вказується прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує особу, яка подає запит) до органу ведення Реєстру або в електронному вигляді через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації.
Письмовий запит задовольняється протягом десяти календарних днів з дня його надходження.
Разом з тим, доказів звернення із відповідною заявою щодо відомостей, які заявник вважає недостовірними до ТЦК та СП не надано.
На підставі наведеного, викладена інформація в заяві адвоката ОСОБА_3 від 10.10.2025., без інших належних даних, які можуть підтвердити позицію заявника про кримінальні правопорушення, не є безумовною підставою для висновку про необхідність внесення відомостей про кримінальні правопорушення до ЄРДР, не може свідчити про те, що існує ймовірність вчинення саме кримінальних правопорушень і про те, що описані в заяві факти потребують перевірки саме засобами кримінального процесу шляхом внесення відомостей до ЄРДР.
Ініціювання кримінального переслідування за наведених представником заявника обставин, є необґрунтованим засобом кримінально-правового примусу.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 214, 216, 303-307, 318-380, ч. 2 ст. 376 КПК України, слідчий суддя, -
У скарзі ОСОБА_5 на бездіяльність щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя
Івано-Франківського міського суду ОСОБА_1