06 листопада 2025 року справа №200/3226/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Гаврищук Т.Г., суддів Казначеєва Е.Г., Сіваченка І.В., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 р. у справі № 200/3226/25 (головуючий І інстанції Крилова М.М.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії № 133850019183 від 21.02.2025 року;
- зобов'язати відповідача зарахувати в повному обсязі до пільгового стажу з повним робочим днем на підземних гірничих роботах за Списком № 1 періоди роботи: з 20.09.1996 по 30.09.1997 проходчиком V розряду підземним з повним робочим днем під землею на шахті ім. Димитрова виробничого об'єднання «Красноармійськвугілля»; з 01.01.2010 по 31.12.2010 гірничим робітником по ремонту гірничих виробіток IV розряду підземним з повним робочим днем під землею на шахті ім. Димитрова виробничого об'єднання «Красноармійськвугілля»; з 11.10.2017 по 30.04.2022 гірником з ремонту гірничих виробок 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті на ПАТ «Шахтоуправління «Покровське», та період військової служби за мобілізацією з 01.05.2022 р. по 14.02.2025 р.;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву від 14.02.2025 р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням зарахованого в повному обсязі до пільгового стажу з повним робочим днем на підземних гірничих роботах за Списком № 1 періодів роботи: з 20.09.1996 по 30.09.1997 проходчиком V розряду підземним з повним робочим днем під землею на шахті ім. Димитрова виробничого об'єднання «Красноармійськвугілля»; з 01.01.2010 по 31.12.2010 гірничим робітником по ремонту гірничих виробіток IV розряду підземним з повним робочим днем під землею на шахті ім. Димитрова виробничого об'єднання «Красноармійськвугілля»; з 11.10.2017 по 30.04.2022 гірником з ремонту гірничих виробок 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті на ПАТ «Шахтоуправління «Покровське», та періоду військової служби за мобілізацією з 01.05.2022 р. по 14.02.2025 р., та призначити пенсію відповідно до п. 1 ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 133850019183 від 21.02.2025 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14 лютого 2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України в «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зарахувавши періоди його роботи:
- з 20.09.1996 по 30.09.1997 - до стажу роботи на провідних професіях відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- з 01.01.2010 по 31.12.2010, з 11.10.2017 по 30.04.2022 до пільгового підземного стажу за Списком № 1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року;
- період проходження військової служби у Збройних Силах України в особливий період з 01.05.2022. по 14.02.2025 - до пільгового підземного стажу за Списком № 1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 202 від 31.03.1994 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування доводів зазначає, що рішенням від 21.02.2025 №133850019183 заявнику було відмовлено в призначенні пенсії за віком, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Пільговий стаж за Списком № 1 склав 6 років 10 місяців 12 днів, з них - роботи підземні, професії за Постановою КМУ від 31.03.1994 № 202 (25) - 04 місяці 26 днів. До пільгового стажу враховано всі періоди роботи на підставі відомостей по спеціальному стажу згідно реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та з урахуванням інформації про проведення атестації робочих місць згідно реєстру. Інших підтверджуючих документів, уточнюючу довідку про періоди роботи з шкідливими і важкими умовами праці (додаток № 5), щодо періодів зарахування до пільгового стажу з 20.09.1996 по 30.09.1997, з 01.01.2010 по 31.12.2010, з 11.10.2017 по 30.04.2022 та з 01.05.2022 по 14.02.2025 заявник не надав.
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 02.05.2023.
14.02.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 та надав всі необхідні документи.
Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для розгляду заяви позивача від 14.02.2025 року.
Рішенням відповідача № 133850019183 від 21.02.2025 poку ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком № 1. Вік заявника 50 років. Страховий стаж особи становить 26 р. 05 міс. 14 дн. Пільговий стаж по Списку № 1 складає 6 р. 10 міс. 12 міс, з них - роботи підземні, професії за Постановою КМУ від 31.03.1994 № 202 (25) - 04 міс. 26 дн.
До пільгового стажу враховано всі періоди роботи на підставі відомостей по спеціальному стажу в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та за результатами проведення атестації робочих місць згідно реєстру. Право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням наданих документів, заявник матиме після досягнення 54-річного віку, з 18.12.2028.
При вирішенні справи суд виходить з наступного.
Статтею 114 Закону №1058 врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі - Порядок № 383).
Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пункт 3 Порядку № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637(надалі - Порядок), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Тобто надання уточнюючої довідки необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Щодо доводів апелянта, що пільговий стаж за Списком № 1 склав 6 років 10 місяців 12 днів, з них - роботи підземні, професії за Постановою КМУ від 31.03.1994 № 202 (25) - 04 місяці 26 днів, суд зазначає наступне.
Згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_3 від 17.07.1992, ОСОБА_1 у спірний період працював:
17.07.1992 - прийнятий учнем гірника поверхні у ВО «Красноармійськвугілля» шахта ім. Димитрова (запис №1);
20.09.1996 - переведений прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею (запис № 6);
30.09.1997 - звільнений за власним бажанням (запис № 7);
06.10.2009 - прийнятий учнем гірника з ремонту гірничих виробок підземним з повним робочим днем під землею у ДП «Красноармійськвугілля» ВП «Шахта «Димитрова» (запис № 8);
20.12.2009 - переведений гірником з ремонту гірничих виробок 4 розряду підземним з повним робочим днем під землею (запис № 9);
09.04.2015 - звільнений за переведенням В ОП «Шахта Стаханова» (запис № 10);
11.10.2017 - прийнятий гірником з ремонту гірничих виробок 3 розряду з повним робочим днем у шахті в ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» (запис № 16);
17.12.2018 - переведений гірником з ремонту гірничих виробок 4 розряду підземним з повним робочим днем у шахті (запис № 17).
Записів звільнення трудова книжка не містить.
Записи трудової книжки позивача виконані чітко, зрозуміло та в повному обсязі, містять інформацію про періоди роботи та займану посаду, реквізити відповідних наказів, на підставі яких вони внесені, тому підстав для надання позивачем довідок на підтвердження пільгового стажу не має.
Суд зазначає, що професія позивача «прохідник» відносить до провідних професій, що передбачена ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та дає право на пенсію незалежно від віку.
Професія позивача «гірник з ремонту гірничих виробіток» передбачена Списком затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. №202, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.
Відповідно до довідки РС-право, вбачається, що періоди роботи позивача з 20.09.1996 по 30.09.1997, з 01.01.2010 по 31.12.2010, з 11.10.2017 по 30.04.2022 зараховано лише до страхового стажу.
Зі спірного рішення відповідача № 133850019183 від 21.02.2025 року неможливо встановити, які саме періоди були не зараховані позивачу до пільгового стажу за Списком № 1 та лише вказано, що до пільгового стажу враховано всі періоди роботи на підставі відомостей по спеціальному стажу в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та за результатами проведення атестації робочих місць згідно реєстру.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що періоди роботи з 20.09.1996 по 30.09.1997, з 01.01.2010 по 31.12.2010, з 11.10.2017 по 30.04.2022 та з 01.05.2022 по 14.02.2025 не були зараховані до пільгового стажу, оскільки позивачем не було надано підтверджуючих документів.
Оскільки, записи трудової книжки позивача містять інформацію про роботу позивача за професіями «прохідник» та «гірник з ремонту гірничих виробіток» у період з 20.09.1996 по 30.09.1997, з 01.01.2010 по 31.12.2010, з 11.10.2017 по 30.04.2022, тому підстави для надання довідок про підтвердження наявного трудового стажу за ці періоди не потребується.
Крім того, Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5, станом на 14.02.2025), щодо спірних періодів з 01.01.2010 по 31.12.2010, з 11.10.2017 по 30.04.2022 містять інформацію про суму заробітку для нарахування пенсії та сплату страхових внесків, спеціальний стаж позивача за кодом підстави «ЗП3013А1».
Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства:
код підстави ЗПЗ013А1 відповідає зайнятості працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад та показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення», постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» і від 16.01.2003 № 36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», і за результатами атестації робочих місць.
Отже, відповідачем протиправно не зараховано період роботи позивача з 20.09.1996 по 30.09.1997 до пільгового підземного стажу (Ст.14, п/п, підземні), періоди роботи з 01.01.2010 по 31.12.2010, з 11.10.2017 по 30.04.2022 до пільгового підземного стажу за Списком № 1 (Ст.14, пост.202, підземні).
Суд звертає увагу, що в даному випадку, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Системний аналіз наведених вище положень Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку № 637 дає змогу дійти висновку, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 07.03.2018 року у справі № 233/2084/17, від 16.05.2019 року у справі №161/17658/16-а, від 27.02.2020 року у справі №577/2688/17, від 31.03.2020 року у справі №446/656/17, від 21.05.2020 року у справі №550/927/17.
Щодо атестації робочих місць, то відповідно до Постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 року у справі № 520/15025/16-а, непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Стосовно періодів військової служби позивача з 01.05.2022 по 14.02.2025, суд зазначає наступне.
Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_4 від 05.05.2022 року ОСОБА_1 01.05.2022 року на підставі Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 призваний у Збройні Сили України по мобілізації.
Згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.04.2025 № 117 старший солдат ОСОБА_1 проходить службу в ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до довідки РС-право період 01.05.2022 року по 14.02.2025 року не зараховано до пільгового стажу.
Статтею 2 Закону України 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закону № 2232-XII) визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
При цьому, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом №2011-XII, який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до статті 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року №1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон № 1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи те, що на час призову за мобілізацією у особливий період на службу у Збройні Сили України позивач працював за професією «гірник з ремонту гірничих виробіток», яка передбачена Списком затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. №202, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не зараховано період військової служби за мобілізацією з 01.05.2022 по 14.02.2025 до пільгового підземного стажу за Списком № 1 (Ст.14, пост.202, підземні).
Враховуючи викладене, суд погоджується з висновком суду першої інстанції про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14 лютого 2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України в «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зарахувавши періоди його роботи: з 20.09.1996 по 30.09.1997 - до стажу роботи на провідних професіях відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; з 01.01.2010 по 31.12.2010, з 11.10.2017 по 30.04.2022 до пільгового підземного стажу за Списком № 1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року; період проходження військової служби у Збройних Силах України в особливий період з 01.05.2022. по 14.02.2025 - до пільгового підземного стажу за Списком № 1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 202 від 31.03.1994 року.
За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судом першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Апеляційний суд дійшов висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 р. у справі № 200/3226/25 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 р. у справі №200/3226/25 - залишити без змін.
Повне судове рішення - 06 листопада 2025 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Т.Г. Гаврищук
Судді: Е.Г. Казначеєв
І.В. Сіваченко