Постанова від 06.11.2025 по справі 200/2279/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2025 року справа №200/2279/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Гаврищук Т.Г., суддів Казначеєва Е.Г., Сіваченка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2025 р. у справі №200/2279/25 (головуючий І інстанції Крилова М.М.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження пенсії, з 01.03.2025, максимальним розміром, заниження, з 28.03.2025 розміру пенсії, незбереження розміру раніше призначеної пенсії та не врахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 28.03.2025 перерахунок та зберегти розмір раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 згідно рішень Донецького окружного адміністративного суду від 23.02.2024 № 200/7433/23 та Першого апеляційного адміністративного суду від 30.07.2024 № 200/7433/23 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 01.11.2023 №ФС-98489/09/01/3230, Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2024 № 200/6024/24 та Першого апеляційного адміністративного суду від 19.03.2025 № 200/6024/24 щодо щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., з урахуванням проведених індексацій та доплат без обмеження з 01 березня 2025 року її максимальним розміром та з урахуванням виплачених сум провести виплату (доплату) різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження з 01.03.2025 максимального розміру пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.03.2025 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

В решті позовних вимог - відмовлено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позову відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774-VIII від 06 грудня 2016 року внесено зміни до статті 43 Закону №2262 та зазначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. […].

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774-VIII від 06 грудня 2016 року передбачено, що вказані обмеження застосовуються до осіб не залежно від дати призначення пенсії.

Також, відповідно до частини третьої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Отже, на даний час розмір пенсії із урахуванням надбавок, […], індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом-ID карткою № НОМЕР_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23.02.2024 року по справі № 200/7433/23 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення від 01.11.2023 №ФС-98489/09/01/3230, наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2021 на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення від 01.11.2023 №ФС-98489/09/01/3230, наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , та здійснити виплату позивачу перерахованої суми пенсії з 01.02.2021 з урахуванням проведених раніше виплат. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування ОСОБА_1 з 01.03.2023 обмеження розміру збільшення перерахунку пенсії, передбаченого п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», розміром 1500 грн та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії максимальним (граничним) розміром 1500 грн.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 30.07.2024 апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Донецькій обл. на рішення ДОАС від 23.02.24 задоволено частково. Рішення ДОАС від 23 лютого 2024 в частині визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій обл. щодо застосування ОСОБА_1 з 01.03.2023 обмеження розміру збільшення перерахунку пенсії скасовано та відмовлено у задоволені позовних вимог в цій частині.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.02.2024 року по справі № 200/7433/23 позивачу з 01.09.2024 року здійснено перерахунок пенсії. Підсумок пенсії (з надбавками) склав 22910.33 грн, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії за пенсійною справою №0501018766 - Міноборони.

Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно Рішення №200/7433/23 з урахуванням виплачених сум за період з 01.02.2021 по 31.08.2024 склала 259765.85 грн.

Також, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2024 року по справі № 200/6024/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.09.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.02.2024 року по справі №200/7344/23 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.09.2024 щомісячної доплати до пенсії передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713 у розмірі 2000,00 грн.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2024 року по справі № 200/6024/24 відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2025 року. Підсумок пенсії (з надбавками) склав 26410,33 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 23610.00 грн, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії за пенсійною справою № 0501018766 - Міноборони.

Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно Рішення №200/6024/24 з урахуванням виплачених сум за період з 01.09.2024 по 28.02.2025 склала 4198.02 грн.

У подальшому, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16.07.2024 року по справі № 200/1334/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29 січня 2024 року №0501018766 в частині відмови ОСОБА_1 в перерахунку з 01.02.2020 основного розміру його пенсії, на підставі його заяви, згідно довідки про розмір його грошового забезпечення від 18 лютого 2022р. № ФС-98489/09/01/289, що видана ІНФОРМАЦІЯ_3 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 з 01.02.2020 основного розміру його пенсії, на підставі його заяви, згідно довідки про розмір його грошового забезпечення від 18 лютого 2022р. № ФС-98489/09/01/289, що видана ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також здійснити її виплату із врахуванням раніше проведених пенсійних виплат.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2025 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 липня 2024 р. у справі № 200/1334/24 скасовано в частині та прийнято нове судове рішення в цій частині. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з дати її призначення на підставі заяви та довідок ІНФОРМАЦІЯ_4 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 15.11.2021 № 09/02/334-1, від 15.11.2021 № 09/02/334-2, від 15.11.2021 № 09/02/335-1, від 15.11.2021 № 09/02/335-2, розрахунків індексації грошового забезпечення від 16.02.2022 № 09/02/168 та від 02.10.2020 № 10/220, з врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з дати її призначення на підставі заяви та наданих ІНФОРМАЦІЯ_2 довідок про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 15.11.2021 № 09/02/334-1, від 15.11.2021 № 09/02/334-2, від 15.11.2021 № 09/02/335-1, від 15.11.2021 №09/02/335-2, розрахунків індексації грошового забезпечення від 16.02.2022 №09/02/168 та від 02.10.2020 № 10/220, з врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії).

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від від 16.07.2024 року по справі № 200/1334/24, з урахуванням постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2025 року, відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2025 року. Підсумок пенсії (з надбавками) склав 26410,33 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 23610.00 грн, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії за пенсійною справою № 0501018766 - Міноборони.

Листом від 27.03.2025 року № 6962-4891/Т-02/8-0500/25 відповідач повідомив позивача, що виплата пенсії провадиться в обмеженому розмірі. До виплати належить 23610,00 грн.

Листом від 27.03.2025 року № 7059-6425/Т-02/8-0500/25 відповідач повідомив, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2024 по справі № 200/6024/24, яке набрало законної сили 19.03.2025, в березні 2025 року проведено індивідуальний перерахунок пенсії, а саме нараховано щомісячну доплату до пенсії у розмірі визначеному п.1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.09.2024. Отже, після виконання Рішення суду загальний розмір пенсії на 01.04.2025 складатиме 26410,33 грн. Зобов'язання Рішенням суду від 07.11.2024 щодо перерахунку Головним управлінням пенсії без обмеження максимальним розміром, відсутні. З урахуванням ст. 43 Закону №2262, розмір пенсійної виплати з 01.03.2025 складає 23610,00 грн. Доплата до пенсії за період з 01.09.2024 по 28.02.2025 у загальній сумі 4198,02 грн.

Листом від 27.03.2025 року № 7077-6495/Т-02/8-0500/25 відповідач повідомив, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.12.2021 по справі № 200/11763/21, яке набрало законної сили 15.08.2022, в вересні 2022 року проведено індивідуальний перерахунок пенсії з 01 липня 2021 року, а саме: нарахування та виплата щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713, у розмірі 2000,00 грн. Отже, після виконання Рішення суду розмір пенсії з 01.10.2022 складав 13624,93 грн.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.02.2024 по справі № 200/7433/23, яке набрало законної сили 29.07.2024, в серпні 2024 року проведено індивідуальний перерахунок пенсії, а саме: з 01.02.2021 на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення від 01.11.2023 №ФС-98489/09/01/3230, наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , та здійснити виплату позивачу перерахованої суми пенсії з 01.02.2021 з урахуванням проведених раніше виплат; з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії максимальним (граничним) розміром 1500 грн. Отже, після виконання Рішення суду розмір пенсії з 01.09.2024 складав 22910,33 грн.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16.07.2024 по справі № 200/1334/24, яке набрало законної сили 13.03.2025, проведено індивідуальний перерахунок пенсії з дати її призначення на підставі заяви та наданих ІНФОРМАЦІЯ_2 довідок про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 15.11.2021 № 09/02/334-1, від 15.11.2021 № 09/02/334-2, від 15.11.2021 № 09/02/335-1, від 15.11.2021 № 09/02/335-2, розрахунків індексації грошового забезпечення від 16.02.2022 № 09/02/168 та від 02.10.2020 № 10/220, з врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії). Отже, після виконання Рішення суду розмір пенсії з 01.04.2025 складатиме 26410,33 грн. Доплата до пенсії за період з 20.02.2019 по 31.01.2021 у загальній сумі 62945,20 грн.

Вирішуючи спірні правовідносини суд виходив з наступного.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.

Відповідно до положень статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом № 3668-VI, який набрав законної сили 01.10.2011.

Відповідно до положень статті 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Водночас Законом № 3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до частини 7 статті 43 Закону №2262-XII (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII чинній з 01.01.2016 по 20.12.2016) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Тобто, положення частини 7 статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон №2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Згідно із пунктом 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016, зокрема, частина 7 статті 43 Закону №2262-XII втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини 7 статті 43 Закону № 2262-XII.

Водночас положення статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон №2262-XII), які дублюють зміст частини 7 статті 43 Закону №2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин наявна колізія між Законом №2262-XII, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, та Законом № 3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

При цьому суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону № 3668-VI.

Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначена пенсія відповідно до Закону №2262, у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, суд доходить висновку, що вони явно суперечать один одному.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі «Щокін проти України» зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Водночас положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

У постанові від 13.02.2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок про те, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 16.12.2021 у справі №400/2085/19,від 27.01.2022 у справі №240/7087/20, від 20 липня 2022 року у справі № 340/2476/21, 30 серпня 2022 року у справі №440/994/20.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017 року, у частині 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».

Таким чином, буквальне розуміння змін внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина 7 статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.

Отже, внесені Законом №1774-VІІІ до частини 7 статті 43 Закону №2262-XII, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії) самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Така правова позиція щодо застосування норм права у аналогічних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №522/22798/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 17.05.2021 у справі №343/870/17 та від 21.12.2021 №120/3552/21-а, від 26.01.2022 у справі №569/2950/17, від 08 листопада 2022 року у справі №580/6636/21, від 06 березня 2023 року у справі № 1340/6235/18.

За наведеного правового регулювання вбачається, що обмеження максимальним розміром пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Враховуючи викладене, апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.03.2025 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду без змін.

Керуючись статями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2025 р. у справі №200/2279/25 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2025 р. у справі №200/2279/25 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 06 листопада 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук

Судді Е.Г. Казначеєв

І.В. Сіваченко