Справа № 202/6859/25
Провадження № 3/202/3733/2025
10 вересня 2025 року м.Дніпро
Суддя Індустріального районного суду міста Дніпра Кухтін Г.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення у відношенні,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -
Капітан ОСОБА_1 , 02 липня 2025 року, в умовах особливого періоду, перебуваючи у відрядженні в ІНФОРМАЦІЯ_2 , виконуючи обов'язки командира зведеного підрозділу тимчасової військової комендатури в АДРЕСА_2 , недбало поставився до виконання обов?язків військової служби визначених Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, а саме ст. ст. 11, 16, 58, 59 в частині відповідальності за підтримання належного рівня військової дисципліни, що призвело до грубого порушення військової дисципліни у вигляді масового вживання алкогольних напоїв його підлеглими військовослужбовцями.
Внаслідок цього, 02.07.2025 року близько 06 год. 30 хв., на території тимчасової військової комендатури (в районі АДРЕСА_3 ) посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 було виявлено п'ятьох підлеглих військовослужбовців у стані алкогольного сп'яніння. Таким чином, капітан ОСОБА_1 діючи в порушення своїх статутних обов?язків, в умовах особливого періоду, скоїв недбале ставлення до військової служби, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Захисник Кучер А.А. у поданому 09.09.2025 року через підсистему «Електронний суд» клопотанні просить закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення. На думку сторони захисту, матеріали справи не містять належних і допустимих доказів, які б підтверджували факт недбалого ставлення ОСОБА_1 до виконання обов'язків військової служби.
ОСОБА_1 заперечує свою вину, зазначаючи, що станом на 02.07.2025 року він не виконував обов'язки командира зведеного підрозділу тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки його відрядження до Донецької області офіційно завершилося 01.07.2025 року, що підтверджується посвідченням про відрядження з відповідною відміткою. До матеріалів справи не долучено жодного наказу військового командування про призначення ОСОБА_1 на посаду командира зведеного підрозділу або будь-яку іншу посаду, що підтверджує відсутність його службових повноважень у зазначений день.
Крім того, до справи не додано жодних документів, які визначали б коло службових обов'язків командира зведеного підрозділу, а тому неможливо встановити, які саме дії або бездіяльність могли бути розцінені як недбалість. Посилання у протоколі лише на загальні норми Статуту внутрішньої служби Збройних сил України (статті 11, 16, 58, 59) є недостатніми, оскільки вони не містять конкретних положень щодо підтримання «належного рівня військової дисципліни» і не визначають відповідальності за його порушення.
Сторона захисту наголошує, що для встановлення складу службової недбалості необхідно довести, що особа не лише зобов'язана була виконати певні службові обов'язки, а й мала реальну можливість їх виконати. У даному випадку таких доказів немає. Більше того, ОСОБА_1 стверджує, що пояснення про визнання вини він підписав під впливом службових осіб Військової служби правопорядку, які запевнили його, що справа обмежиться незначним штрафом.
Враховуючи наведене, сторона захисту вважає, що у діях ОСОБА_1 відсутні як подія, так і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
У відповідності до ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти законне та вмотивоване рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 172-15 КУпАП недбале ставлення військової службової особи до військової служби вчинене в умовах особливого періоду, тягне за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Відповідно до ч. 2 преамбули Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 р. № 551-ХIV, усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту.
Статтею 1 Закону України «Про оборону України», визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період діє в Україні від 24 лютого 2022 року, після оприлюднення Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Президент України, відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав. Таким чином, на теперішній час в державі продовжує діяти особливий період.
Відповідно до ст. 16, 17 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України кожен військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою.
Наявними матеріалами справи, з урахуванням поданого клопотання захисника Кучера А.А. та пояснень ОСОБА_1 , не підтверджено факту перебування останнього на посаді командира зведеного підрозділу тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_5 станом на 02.07.2025 року. Єдиним документом, що міститься у справі, є посвідчення про відрядження № 156 від 31.03.2025 року, відповідно до якого капітан ОСОБА_1 вибув із військової частини НОМЕР_1 31.03.2025 року, прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 01.04.2025 року та вибув звідти 01.07.2025 року. Ці дані також підтверджуються витягом із наказу № 160 від 01.07.2025 року, згідно з яким ОСОБА_1 вважається таким, що вибув з відрядження 01.07.2025 року до військової частини НОМЕР_1 , а отже, після цієї дати він не міг виконувати будь-які службові обов'язки у складі тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Крім того, у матеріалах справи відсутній будь-який наказ або інший офіційний документ, який би підтверджував призначення ОСОБА_1 на посаду командира зведеного підрозділу чи покладення на нього відповідних обов'язків на час, зазначений у протоколі про адміністративне правопорушення. Натомість у посвідченні офіцера НОМЕР_2 зазначено, що наказом № 31 від 25.03.2025 року капітана ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника штабу військової частини НОМЕР_1 , що свідчить про його інше службове призначення.
Таким чином, сукупність наявних доказів не дає підстав вважати доведеним, що ОСОБА_1 02.07.2025 року виконував обов'язки командира зведеного підрозділу та мав можливість впливати на дії підлеглих військовослужбовців. За відсутності належних доказів виконання ним відповідних посадових обов'язків, а також будь-яких об'єктивних даних, які б свідчили про недбале ставлення до військової служби, у діях ОСОБА_1 відсутні як подія, так і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Оцінивши наявні в адміністративній справі докази, суд дійшов висновку, що вони не дають підстав вважати доведеним факт виконання ОСОБА_1 02.07.2025 року обов'язків командира зведеного підрозділу та наявності у нього можливості впливати на дії підлеглих військовослужбовців. Відсутність належних доказів виконання ним відповідних посадових обов'язків, а також будь-яких об'єктивних даних, які б свідчили про недбале ставлення до військової служби, унеможливлює встановлення у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП - за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 7; 172-15; 245; 247; 251; 280; 284; 288 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 - закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Індустріальний районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня винесення.
Суддя: Г.О. Кухтін