Рішення від 06.11.2025 по справі 560/7767/25

Справа № 560/7767/25

РІШЕННЯ

іменем України

06 листопада 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом Заступника керівника Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави до Антонінської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов позов заступника керівника Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави до Антонінської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Вимоги обґрунтовані тим, що позивач у межах наданих повноважень відповідно до частини четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" виявив факт протиправної бездіяльності Антонінської селищної ради, що полягає у неприйнятті рішення про віднесення залісеної земельної ділянки до самозалісених земель та невнесення до Державного земельного кадастру відповідних відомостей. Позивач вважає, що невжиття відповідачем належних заходів щодо визначення угідь земельних ділянок на угіддя самозалісених земель, призводить до порушення інтересів держави та створює передумови незаконного використання спірних земельних ділянок, можливого їх формування, поділу та передачі у приватну власність у порядку безоплатної приватизації, неправомірного використання лісів та його ресурсів.

Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов.

Хмельницький окружний адміністративний суд здійснює розгляд адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.

Відповідно до інформації Державного земельного кадастру спірна земельна ділянка знаходиться ліворуч від земельної ділянки із кадастровим номером 6822788800:01:001:0036 (координати 49.764975, 26.754424) та має орієнтовну площу 5 га.

Земельна ділянка з кадастровим номером 6822788800:01:001:0036 віднесена до селищною радою до самозалінених.

На адресу Хмельницької окружної прокуратури надійшов лист Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 27.12.2024 із додатками, зокрема, актом обстеження земельних ділянок на території Антонінської селищної територіальної громади від 17.12.2024.

Відповідно до вказаного акта спірна земельна ділянка №4 орієнтовною площею 5 га, яка знаходиться ліворуч від земельної ділянки із кадастровим номером 6822788800:01:001:0036 (координати 49.764975, 26.754424), за ознаками, що передбачені статтею 1 Лісового кодексу України та статтею 57-1 Земельного кодексу України відноситься до самозалісених.

Прокурор вважаючи, що бездіяльність органу місцевого самоврядування, що полягає у неприйнятті рішення про віднесення вказаної земельної ділянки до самозалісених земель та невнесення до Державного земельного кадастру відповідних відомостей, призводить до порушення інтересів держави та створює передумови незаконного використання спірної земельної ділянки, можливого її формування, поділу та передачі у приватну власність у порядку безоплатної приватизації, неправомірного використання лісів та його ресурсів, звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з статтею 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

У статті 1 Лісового кодексу України надано визначення терміну самозалісена ділянка це земельна ділянка будь-якої категорії земель (крім земель лісогосподарського призначення, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення) площею понад 0,5 гектара, вкрита частково чи повністю лісовою рослинністю, залісення якої відбулося природним шляхом.

Відповідно до статті 4 Лісового кодексу України до лісового фонду України належать усі ліси на території України незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, у тому числі лісові ділянки, захисні насадження лінійного типу площею не менше 0,1 гектара, інші лісовкриті землі.

Статтею 7 Лісового кодексу України передбачено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.

Частиною другою статті 57-1 Земельного кодексу України зазначено, що рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування щодо віднесення земельної ділянки до самозалісеної ділянки приймається за поданням відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.

При цьому віднесення земельної ділянки, сформованої як об'єкт цивільних прав, відомості про яку внесені в Державний земельний кадастр, до самозалісеної ділянки здійснюється без розроблення документації із землеустрою (частина четверта статті 57-1 Земельного кодексу України).

Згідно з Положенням про Державне агентство лісових ресурсів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 N 521, Держлісагентство є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства і відповідно до покладених на нього завдань у межах повноважень, передбачених законом, організовує та контролює виконання в його територіальних органах Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Міндовкілля; має право одержувати безоплатно від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та їх об'єднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань.

Наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 09.11.2022 N 1008 затверджене Положення про Південно-західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства (надалі - Положення).

Пунктами 1, 3 Положення встановлено, що Південно-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства підпорядковується Держлісагентству, є його територіальним органом та здійснює реалізацію повноважень Держлісагентства у сфері лісового та мисливського господарства на території Хмельницької області. Воно є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах ДКС України, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

Південно-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства забезпечує, зокрема, ведення моніторингу лісів; організовує збір інформації для ведення лісовпорядкування, обліку лісів, державного лісового кадастру та державного кадастру мисливських тварин, що перебувають на території України; в межах повноважень бере участь у розроблені та виконанні загальнодержавних, регіональних (місцевих) програм з охорони, захисту, використання, відтворення лісів та розвитку мисливського господарства; здійснює інші повноваження, визначені Законами України.

Згідно з частиною третьою статті 57-1 Земельного кодексу України земельна ділянка вважається самозалісеною ділянкою з дня внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру.

Відповідно до частин четвертої статті 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості про угіддя земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру, зокрема, на підставі заяви власника земельної ділянки або за рішенням органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, який відповідно до статті 122 Земельного кодексу України приймає рішення про передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність, - щодо зміни угідь на угіддя самозалісеної ділянки.

Пунктом 121 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 N 1051, передбачено, що внесення до Державного земельного кадастру змін до відомостей про склад угідь земельної ділянки на угіддя самозалісеної ділянки здійснюється державним кадастровим реєстратором на підставі заяви власника земельної ділянки або за рішенням органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, який відповідно до статті 122 Земельного кодексу України приймає рішення про передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність, без розроблення документації із землеустрою.

Як слідує з аналізу вищезазначених положень, законодавчо встановлена процедура віднесення земель до самозалісених передбачає, що для земельних ділянок, сформованих як об'єкт цивільних прав, власнику земельної ділянки достатньо подати до Державного земельного кадастру заяву про зміну угідь на угіддя самозалісеної ділянки, а органу місцевого самоврядування рішення про віднесення земель до самозалісених.

Разом з тим, для земельних ділянок, межі яких не визначені в натурі (на місцевості), законодавець визначив іншу процедуру, за якою орган місцевого самоврядування приймає рішення щодо віднесення земельних ділянок до самозалісених за поданням відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.

Відповідно до частини п'ятої статті 57-1 Земельного кодексу України віднесення земельної ділянки, несформованої як об'єкт цивільних прав, а також земельної ділянки, сформованої як об'єкт цивільних прав, але відомості про яку не внесені до Державного земельного кадастру, до самозалісеної ділянки здійснюється відповідно до документації із землеустрою, на підставі якої відомості про земельну ділянку вносяться до Державного земельного кадастру.

Отже, вказана у позовних вимогах земельна ділянка підлягає віднесенню до самозалісених, шляхом внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру на підставі рішення Антонінської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області та розроблення документації із землеустрою.

Зазначена інформація належним чином підтверджує факт бездіяльності Антонінської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області про віднесення вищевказаної залісеної земельної ділянки до самозалісених земель.

Відтак, маючи можливість вчинення нагально необхідних та законодавчо визначених дій з метою віднесення земельних ділянок до самозалісених, відповідач свідомо уникає вирішення вказаного питання, допускаючи протиправну бездіяльність.

Суд звертає увагу, що спосіб захисту має враховувати суть порушення, допущеного суб'єктом владних повноважень - відповідачем, а тому суд має обрати спосіб захисту права, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При цьому, суд зазначає, що задоволення вимог позивача про зобов'язання відповідача як суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії є можливим в разі встановлення судом необхідності спонукати рішенням суду такого відповідача до вчинення дій, які він повинен (зобов'язаний) вчинити у відповідності до вимог чинного законодавства.

Для повного та ефективного відновлення порушеного права та належного способу їх відновлення, суд дійшов висновку, що належним способом захисту буде зобов'язання відповідача розглянути на засіданні сесії сільської ради питання про віднесення залісеної земельної ділянки орієнтовною площею 5 га, яка знаходиться ліворуч від земельної ділянки із кадастровим номером 6822788800:01:001:0036 (координати 49.764975, 26.754424), до самозалісених ділянок у порядку, визначеному частинами другою - четвертою статті 57-1 Земельного кодексу України.

Враховуючи викладене, адміністративний позов належить задовольнити повністю.

Судові витрати в порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу між сторонами не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Антонінської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області, що полягає у неприйнятті рішення про віднесення залісеної земельної ділянки орієнтовною площею 5 га, яка знаходиться ліворуч від земельної ділянки із кадастровим номером 6822788800:01:001:0036 (координати 49.764975, 26.754424), до самозалісених земель та невнесення до Державного земельного кадастру відповідних відомостей.

Зобов'язати Антонінську селищну раду Хмельницького району Хмельницької області розглянути на засіданні сесії сільської ради питання про віднесення залісеної земельної ділянки орієнтовною площею 5 га, яка знаходиться ліворуч від земельної ділянки із кадастровим номером 6822788800:01:001:0036 (координати 49.764975, 26.754424), до самозалісених ділянок у порядку, визначеному частинами другою - четвертою статті 57-1 Земельного кодексу України.

Судові витрати в порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Заступник керівника Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави (вул. Бориса Антоненка-Давидовича, 10,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29018 , код ЄДРПОУ - 02911102)

Відповідач:Антонінська селищна рада Хмельницького району Хмельницької області (пл. Графська, 6,с-ще Антоніни,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,31022 , код ЄДРПОУ - 04407342)

Головуючий суддя О.Л. Польовий