Рішення від 06.11.2025 по справі 560/5508/25

Справа № 560/5508/25

РІШЕННЯ

іменем України

06 листопада 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дунаєвецької міської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Дунаєвецької міської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, в якій просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність Дунаєвецької міської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області щодо неподання на розгляд сесії міської ради заяви ОСОБА_2 про надання пільг по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки та земельного податку по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 , на 2022, 2023, 2024, 2025 роки.

2. Зобов'язати Дунаєвецьку міську раду Кам'янець-Подільського району Хмельницької області розглянути заяву ОСОБА_2 щодо надання пільг по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки (нежитлові будівлі) та земельного податку, по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 , на 2022, 2023, 2024, 2025 роки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що всупереч вимогам Податкового кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування", відповідач протиправно не розглянув заяву ОСОБА_1 щодо надання пільг по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки (нежитлові будівлі) та земельного податку, по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 , на 2022, 2023, 2024, 2025 роки.

Відповідачем 24.04.2025 подано відзив на позовну заяву у якому проти позовних вимог заперечує. Зазначає, що до Дунаєвецької міської ради надійшла письмова заява від 23 січня 2025 року ОСОБА_1 з додатками з проханням винести на розгляд чергової сесії Дунаєвецької міської ради та прийнятим рішення про звільнення ОСОБА_2 від: сплати податку на квартиру по АДРЕСА_3 , на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за нежитлові будівлі по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 площею 771,8 кв. м. та 15,3 кв.м відповідно на 2022, 2023, 2024, 2025 роки; сплати земельного податку на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2 з кадастровим номером 6821810100:01:003:0017 площею 0,3883 га на 2022, 2023, 2024, 2025 роки; сплати земельного податку на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 з кадастровим номером 6821810100:01:003:0012 площею 0,6997 га на 2022, 2023, 2024, 2025 роки.

Вказує, що заява розглядалась відділом економіки, інвестицій, комунального майна та агропромислового розвитку апарату виконавчого комітету Дунаєвецької міської ради. За результатами розгляду листом від 24 лютого 2025 року № 02-10-10/470 повідомлено позивача про відсутність законних підстав у задоволенні вимог, що містились у заяві.

Представник відповідача зазначає, що бажання позивача винести та розглянути на сесії міської ради його заяву від 23 січня 2025 року суперечило Регламенту Дунаєвецької міської ради, затвердженого рішенням другої (позачергової) сесії міської ради VІІІ скликання від 10.12.2020 р. № 1-2/2020, а тому законні підстави для винесення заяви позивача на розгляд чергової сесії міської ради були відсутні. Зазначена заява була розглянута відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян», про що позивачу була надана письмова відповідь.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.04.2025 позовну заяву ОСОБА_1 , залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.04.2025 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 23 січня 2025 року звернувся до Дунаєвецької міської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області з заявою та доданими до неї документами у якій просив винести на розгляд чергової сесії Дунаєвецької міської ради та прийняти рішення про звільнення ОСОБА_2 :

- від сплати податку на квартиру по АДРЕСА_3 , на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за нежитлові будівлі по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 площею 771,8 кв. м. та 15,3 кв.м відповідно на 2022, 2023, 2024, 2025 роки;

- від сплати земельного податку на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2 з кадастровим номером 6821810100:01:003:0017 площею 0,3883 га на 2022, 2023, 2024, 2025 роки;

- від сплати земельного податку на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 з кадастровим номером 6821810100:01:003:0012 площею 0,6997 га на 2022, 2023, 2024, 2025 роки.

За результатами розгляду заяви позивача, відповідач листом від 24 лютого 2025 року № 02-10-10/470 повідомив позивача про те, що він є власником земельних ділянок з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови та для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, які не підпадають під дію Податкового кодексу України в частині отримання пільги та її власники не можуть бути звільнені від сплати податку на земельні ділянки. Позивача також повідомлено, Що відсутні законні підстави для задоволення викладених у листі вимог.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України (далі - ПК України) сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.

Пунктом 284.1 статті 284 ПК України визначено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Нові зміни до рішень щодо наданих пільг зі сплати земельного податку надаються відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

Згідно з пп. 266.4.2 п. 266.4 ст. 266 ПК України сільські, селищні, міські ради встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).

Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.

Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів нежитлової нерухомості, встановлюються залежно від майна, яке є об'єктом оподаткування.

Сільські, селищні, міські ради мають право встановлювати пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів нежитлової нерухомості, що розташовані на території індустріального парку та перебувають у власності учасників індустріального парку, включеного до Реєстру індустріальних парків. На такі рішення не поширюється дія підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпунктів 12.3.3 і 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 (у частині строку прийняття та набрання чинності рішеннями) та пункту 12.5 (у частині строку набрання чинності рішеннями) статті 12 цього Кодексу та Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.

Відповідно до п. 28 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання як прийняття рішень щодо надання відповідно до чинного законодавства пільг по місцевих податках і зборах, а також земельному податку.

Таким чином, Дунаєвецька міська рада Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, з врахуванням положень п. 28 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", зобов'язана розглянути заяву позивача та прийняти відповідне рішення.

Враховуючи наведене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 гривень, тому ці витрати необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Дунаєвецької міської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області щодо неподання на розгляд сесії міської ради заяви ОСОБА_2 про надання пільг по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки та земельного податку по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 , на 2022, 2023, 2024, 2025 роки.

Зобов'язати Дунаєвецьку міську раду Кам'янець-Подільського району Хмельницької області розглянути заяву ОСОБА_2 щодо надання пільг по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки (нежитлові будівлі) та земельного податку.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Дунаєвецької міської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , паспорт серії - НОМЕР_1 )

Відповідач:Дунаєвецька міська рада Кам'янець-Подільського району Хмельницької області (вул. Шевченка, 50, м. Дунаївці, Кам'янець-Подільський р-н, Хмельницька обл., 32400 , код ЄДРПОУ - 04060714)

Головуючий суддя О.О. Михайлов