Справа № 560/8028/25
іменем України
06 листопада 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач із врахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 19.05.2025 року звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить:
-визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо формування та пред'явлення вимоги про повернення 70000 грн, як надміру виплаченої допомоги;
-скасувати рішення УПСЗН №56825_1138957_Р від 06.03.2025 року про повернення допомоги у сумі 70 000 грн,
-зобов'язати відповідача припинити утримання коштів з державної допомоги;
-заборонити вчинення дій, спрямованих на примусове стягнення зазначеної суми до моменту набрання законної сили рішенням суду.
В підтвердження позовних вимог позивач зазначив, що він є внутрішньо переміщеною особою, яка перемістилася з Донецької області у 2014 році, що підтверджується даними Єдиної інформаційної бази ВПО, з 2014 року разом із сім'єю перебуває на обліку в якості ВПО без перерв.
Позивач є особою з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, його донька до 19.09.2024 року була дитиною з інвалідністю, дружина ОСОБА_2 до 19.09.2024 року офіційно не працювала та була опікуном дитини з інвалідністю.
Починаючи з 2014 року сім'я позивача отримувала допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, продовження виплати допомоги після її призначення здійснювалося автоматично.
03.03.2025 Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повідомило позивача про необхідність повернення суми коштів в розмірі 70000 грн, як надміру виплаченої допомоги, посилаючись на акт перевірки від 24.02.2025 року головного управління Нацсоцслужби.
Позивач вважає таку вимогу протиправною, оскільки відповідач призначив і автоматично продовжив виплати, а згодом визнав виплати незаконними, не змінивши правового статусу ВПО; не доведено перевищення критичного рівня доходу як того вимагає пункт 13.2 "Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам" (далі Порядок № 332); юридично некоректним є посилання на пункт 5 Порядку № 332, тому що він стосується осіб які перемістилися з 01.01.2022 року, тоді як позивач і його родина перемістилися у 2014 році, тобто вони не підпадають під його дію; відсутній адміністративний акт про припинення допомоги, як того вимагає стаття 77 КАС України.
Позивач зазначає, що має право на автоматичне продовження допомоги на проживання з 1 березня 2024 року для всіх членів його сім'ї.
Перевірки внутрішньо переміщених осіб здійснюються щомісячно всіма компетентними органами шляхом автоматичного аналізу інформації з державних реєстрів та інформаційних систем. Всі призначення та продовження виплати допомоги позивачу та членам його сім'ї відбувалися на підставі таких автоматичних перевірок.
Оскільки позивач вважає протиправними дії відповідача щодо формування та пред'явлення вимоги про повернення коштів в сумі 70000 грн, він звернувся в суд за захистом своїх прав та інтересів.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.05.2025 позовна заява залишена без руху.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 20.05.2025 заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі №560/8028/25 задоволено частково. Зупинено стягнення на підставі рішення Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради №56825_1138957_Р від 06.03.2025 року до набрання законної сили судовим рішенням у справі №560/8028/25. У задоволенні решти вимог заяви відмовлено.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнав, проти задоволення позовних вимог заперечує.
Обґрунтовуючи заперечення позову, представник відповідача пояснив, що перелік підстав для продовження виплати допомоги вичерпний, тому головним спеціалістом відділу здійснення державного контролю у сфері соціального захисту населення Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Хмельницькій області правомірно висунуто вимогу щодо припинення виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам та необхідності повернення надміру виплачених коштів з березня 2024 року - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , та з жовтня 2024 ОСОБА_4 , керуючись Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій не погодився із доводами відповідача та вважає їх необґрунтованими, оскільки сім'я позивача є ВПО з 2014 року, перемістилася з м. Ясинуватої (офіційно окупована територія) до м. Хмельницького, згодом до м. Дніпро, а у 2022 році до м. Хмельницького. Жодного разу не втрачала статусу ВПО, не знімалася з обліку, довідки не анулювалися, допомога отримувалася безперервно.
Місто Дніпро не є тимчасово окупованою територією, чи територією де ведуться бойові дії на дату переміщення, тому таке переміщення не є підставою для припинення допомоги, оскільки первинне переміщення відбулося з окупованої території у 2014 році і статус ВПО не переривався, відповідно Порядок № 332 не передбачає, що переміщення у межах підконтрольної території, в даному випадку між м. Дніпро та м. Хмельницький за наявності чинної довідки про статус ВПО, є підставою для втрати права на допомогу.
Сім'я позивача належить до соціально-вразливих категорій.
Втрата права на допомогу настає у разі повернення до місця постійного проживання або втрати статусу ВПО.
Враховуючи наведене, позивач вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд, дослідивши матеріали справи, при вирішенні спору враховує наступне.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою (далі ВПО), яка перемістилася у 2014 році разом із сім'єю з м. Ясинувата Донецької області (територія офіційно визнана окупованою), до м. Хмельницького, що підтверджується даними Єдиної інформаційної бази ВПО, та з 2014 року разом із сім'єю перебуває на обліку в якості ВПО без перерв.
У 2020 році позивач разом із сім'єю переїхав до м. Дніпро, у 2022 році повернувся до м. Хмельницького.
Позивач є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни, донька позивача до 19.09.2024 була дитиною з інвалідністю. На підставі вказаних норм позивачу та членам його сім'ї було призначено і продовжено державну допомогу без необхідності щомісячного звернення. Дружина позивача - ОСОБА_2 офіційно не працювала і до вересня 2024 року перебувала вдома як опікун дитини з інвалідністю.
В строк з 19 лютого 2025 року по 24 лютого 2025 року на підставі наказу про проведення перевірки Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Хмельницькій області від 19 лютого 2025 року № 28, листа Національної соціальної сервісної служби України від 07.02.2025 № 0000-02.1-А/107-2025/1642, Головним управлінням Національної соціальної сервісної служби у Хмельницькій області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та стосовно дотримання прав дітей. Об'єкт державного контролю - Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.
За результатами перевірки складено Акт проведення перевірки дотримання вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та стосовно дотримання прав дітей № ХМ25-ПЗ/11А від 24 лютого 2025 року.
Актом перевірки виявлені такі порушення по особовій справі № 1435225993: неправомірне продовження виплати з березня 2024 року допомоги на проживання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , з жовтня 2024 року ОСОБА_4 , як внутрішньо переміщеним особам, що не відповідають критеріям пункту 13-2 (перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 року з територій, не включених до переліку територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації).
В графі "Зміст вимог щодо усунення порушення" Акта перевірки зазначено про необхідність вжити заходів щодо припинення виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та необхідності повернення надміру виплачених коштів допомоги по особовій справі № 1435225993 в сумі 70 000,00 грн.
На підставі Акта перевірки від 24 лютого 2025 року, Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надіслало позивачу повідомлення № 1141 від 03.03.2025 про перерахунок соціальної допомоги ОСОБА_2 за видом: допомога переміщеним особам на проживання за період з 01.03.2024 року по 28.02.2025 року в розмірі 70000 грн.
У повідомлені вказано про те, що ОСОБА_2 , зобов'язана повернути переплачену суму в розмірі 70000 грн., та перерахувати до 24 березня 2025 року на вказаний рахунок, у разі відмови у перерахуванні коштів в зазначені терміни, кошти будуть стягнуті в судовому порядку або утриманні по 20 % з призначеної допомоги.
За результатами розгляду особової справи і особового рахунку, Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради прийнято рішення про утримання надміру виплачених сум допомог від 066.03.2025 року №56825_1138957_Р.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлені Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (далі-Закон №1706-VII).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №1706-VII, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Статтею 3 Закону №1706-VII встановлено, що громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, за обставин, визначених у статті 1 цього Закону, має право на захист від примусового внутрішнього переміщення або примусового повернення на покинуте місце проживання.
Згідно із частинами 1, 2 статті 4 Закону №1706-VII, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно із частиною 1 статті 4 Закону №1706-VII, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Відповідно до статті 12 Закону №1706-VII, підставою для відкликання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:
1) подала заяву про відмову від довідки;
2) скоїла кримінальне правопорушення: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; вчинення кримінального правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку або військового кримінального правопорушення;
3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;
4) виїхала на постійне місце проживання за кордон.
Підставою для визнання недійсною довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб є подання особою завідомо недостовірних відомостей.
Рішення про відкликання або визнання недійсною довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та доводиться до відома особи протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про відкликання довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є:
-дані, отримані з відповідних державних реєстрів;
-дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;
-дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об'єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.
У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.
Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб відомості про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
До 20 березня 2022 року механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначався "Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (далі-Порядок № 505).
Згідно із пунктом 2 Порядку № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
За рішенням комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, грошова допомога може надаватися внутрішньо переміщеним особам з інвалідністю, їх дітям, дітям з інвалідністю та особам, що здійснюють за ними догляд, які перемістилися з населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, і не мають можливості повернутися до попереднього місця проживання, у тому числі через потребу у тривалій вторинній (спеціалізованій) медичній допомозі або третинній (високоспеціалізованій) медичній допомозі із цілодобовим спостереженням або у зв'язку із загрозою насильства чи психологічною травмою.
Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085.
Облік внутрішньо переміщених осіб ведеться відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб".
Пунктом 3 Порядку № 505 визначено, що грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі-уповноважений представник сім'ї) у встановлених розмірах.
Загальний розмір допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї.
Загальний розмір допомоги на сім'ю, до складу яких входять двоє і більше осіб з інвалідністю (дітей з інвалідністю), максимальним розміром не обмежується.
Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією, поданою компетентним органом.
Постановою Кабінету Міністрів України № 332 від 20 березня 2022 року "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам" затверджено "Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам", (далі Порядок № 332).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України" від 16 квітня 2022 р. № 457 установлено, що для підтримки окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, надається внутрішньо переміщеним особам, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, - допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам".
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 332 від 20 березня 2022 року постановлено визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком до якого входить також постанова Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", тобто постанова Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 втратила чинність з 22 березня 2022 року.
Відповідно до пункту 1 Порядку № 332, цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога).
Згідно із пунктом 5 Порядку № 332, допомога призначається внутрішньо переміщеним особам:
-які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації;
-у яких житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) та інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна) (за технічної можливості), або щодо якого подано документальне підтвердження органом місцевого самоврядування, а в разі його відсутності - обласною державною (військовою) адміністрацією факту пошкодження/знищення житлового приміщення внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації.
У разі віднесення територій до таких, на яких ведуться бойові дії, до територій можливих бойових дій або до тимчасово окупованих Російською Федерацією, виплата призначеної допомоги автоматично відновлюється в наступному місяці за повний місяць, у якому відповідну інформацію внесено до переліку територій.
У разі зазначення дати завершення бойових дій (можливих бойових дій) або тимчасової окупації для території, з якої здійснилося внутрішнє переміщення, виплата допомоги припиняється через два місяці з місяця, що настає за місяцем, у якому таку дату було визначено.
У разі повернення особи до покинутого місця проживання, з якого здійснилося переміщення, виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем повернення до покинутого місця проживання, крім виплати допомоги особам відповідно до абзацу третього цього пункту.
Особа вважається такою, що звертається вперше, якщо їй не призначалася і не виплачувалася допомога відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам" до дня звернення.
Переміщення вважається повторним, якщо внутрішньо переміщена особа повторно залишила або покинула своє місце проживання та перемістилася з територій, на яких ведуться бойові дії, або з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, затвердженого Мінреінтеграції, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, а також якщо внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, знищено або пошкоджено (до ступеня непридатного для проживання) її житлове приміщення.
Згідно із пунктом 6 Порядку № 332, якщо отримувач або уповноважена особа повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов'язаний повідомити про такі обставини органу Пенсійного фонду України/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/адміністратору центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису або використанням засобів електронної ідентифікації з високим або середнім рівнем довіри відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги").
Нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо про його повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання.
Якщо отримувачем перевищено строк перебування за кордоном понад 30 календарних днів підряд чи понад 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги або 60 та 90 календарних днів відповідно в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин, нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється до закінчення цього шестимісячного періоду починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому такий строк перевищено.
Відповідно до пункту 12 Порядку № 332, облік внутрішньо переміщених осіб ведеться відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб".
Згідно із пунктом 13-2 Порядку № 332, для отримувачів допомоги, які не підпадають під дію пункту 13-1, та які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, допомога призначається на другий шестимісячний період на підставі подання заяви на осіб із складу членів сім'ї, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім'ї протягом тримісячного періоду, за який враховуються доходи на момент продовження виплати допомоги, не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги, та у разі, коли:
1) у складі сім'ї або серед отримувачів допомоги є непрацююча особа працездатного віку, яка здійснює догляд за дитиною до 14 років, або в сім'ї виховується троє і більше дітей віком до 18 років, всі діти проживають в сім'ї і не виховуються в інтернатних закладах та:
-фактичним місцем проживання (перебування) такої сім'ї є території, на яких ведуться бойові дії або території можливих бойових дій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій), території активних бойових дій, що включені до переліку територій; або
сім'я проживає на території, для якої визначена дата завершення бойових дій, включеній до переліку територій, та території, що не включена до переліку територій, але у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти, що розташовані на території територіальної громади, на якій проживає така сім'я, відсутні місця або навчання проводиться он-лайн (повністю або частково). Для такої сім'ї допомога призначається, якщо відомості про відсутність місць у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти або про те, що навчання в таких закладах проводиться в режимі он-лайн (повністю або частково), отримані шляхом інформаційної взаємодії між органами соціального захисту населення та органів управління у сфері освіти.
У разі відсутності інформаційної взаємодії уповноважена особа, яка звернулася за призначенням допомоги на сім'ю, надає підтвердний документ щодо відсутності місця у закладі дошкільної освіти та/або закладі загальної середньої освіти для влаштування дитини або щодо проведення навчання в таких закладах в режимі он-лайн (повністю або частково).
Допомога призначається на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у такій сім'ї з урахуванням норм пункту 13-3 цього Порядку;
2) у складі сім'ї є:
-непрацююча працездатна особа, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, але ще не працевлаштувалася;
-діти, які відвідують заклади дошкільної освіти та/або навчаються у закладах загальної середньої освіти, та/або діти, які навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.
Допомога призначається на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у такій сім'ї з урахуванням норм пункту 13-3 цього Порядку;
3) у складі сім'ї є особа, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особою, яка досягла 80-річного віку, за дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, що підтверджується документально.
Допомога призначається на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у такій сім'ї з урахуванням норм пункту 13-3 цього Порядку;
4) у складі сім'ї є працездатні особи, які працюють, провадять підприємницьку діяльність/незалежну професійну діяльність, зокрема, які протягом попередніх шести місяців отримання допомоги працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа - підприємець та розпочали відповідну діяльність або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання, у складі сім'ї є діти віком до 14 років.
Допомога призначається на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у такій сім'ї з урахуванням норм пункту 13-3 цього Порядку.
Згідно із пунктом 28 Порядку № 332, контроль за дотриманням вимог законодавства під час надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам здійснюється територіальними органами Нацсоцслужби, зокрема шляхом проведення перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.
Починаючи з 1 серпня 2023 р. проводиться перевірка фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб територіальними органами Нацсоцслужби.
Фактична перевірка внутрішньо переміщених осіб проводиться не пізніше ніж протягом 10 робочих днів з моменту, коли керівник (заступник керівника) територіального органу Нацсоцслужби встановив підставу для цього та прийняв рішення про проведення перевірки. Особі, яку перевіряють, повинно бути повідомлено про перевірку не менш як за три календарних дні до її проведення телефоном або за допомогою іншого доступного засобу зв'язку, який забезпечує фіксацію повідомлення або виклику. Якщо особа повідомила про свою відсутність у зв'язку з перебуванням у родичів або у відпустці тощо, перевірка відкладається на два тижні, а в разі проходження військової служби перевірка не проводиться за умови підтвердження сплати військовою частиною (роботодавцем) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування шляхом проведення обміну даними Пенсійного фонду України із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування для призначення державної соціальної допомоги або наданої довідки про проходження служби у військовій частині (з використанням засобів поштового/електронного зв'язку) та Мінсоцполітики.
Підставами для права надання перевірки є:
-інформація з Єдиної системи про те, що особа стала на облік внутрішньо переміщених осіб в межах однієї територіальної громади;
-отримання територіальними органами Нацсоцслужби повідомлень від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань, фізичних осіб про зміну фактичного місця проживання/перебування отримувача;
-рекомендації Мінфіну за результатами верифікації у разі виявлення відповідності отримувачів будь-якому з критеріїв, визначених пунктами 7, 7-1 і 8 цього Порядку, відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат".
Під час проведення перевірки фактичного місця проживання/перебування таких осіб та за відсутності їх за фактичним місцем проживання/перебування посадові особи, які провели перевірку, складають відповідний акт за формою згідно з додатком 4 (далі - акт) та у день проведення перевірки інформують особу, щодо якої проведено перевірку, про необхідність у строк до 14 робочих днів прибути до органу Пенсійного фонду України за місцем перебування на обліку для проходження ідентифікації з метою подання заяви в довільній формі щодо відсутності змін в адресі місця фактичного проживання/перебування відповідно до Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб. Інформування здійснюється телефоном або за допомогою іншого доступного засобу зв'язку, який забезпечує фіксацію повідомлення або виклику.
У разі наявності обґрунтованих причин відсутності отримувача за місцем проживання/перебування протягом 30 календарних днів після проведення перевірки отримувач подає органу Пенсійного фонду України заяву про поновлення виплати допомоги з підтвердними документами (службового відрядження, оздоровлення дітей, супроводження дітей під час участі у міжнародних змаганнях або участь у відповідних змаганнях, стажування, навчання, лікування, реабілітації, хвороби особи або члена сім'ї, смерті членів її сім'ї та родичів, догляду за хворою дитиною віком до 18 років, відвідування закладів охорони здоров'я, судових та правоохоронних органів, через які особа не за власним бажанням могла бути відсутньою за місцем проживання/ перебування), що підтверджується документально.
У разі наявності обґрунтованих причин відсутності отримувача за місцем проживання/перебування протягом 30 календарних днів після проведення перевірки отримувач подає органу соціального захисту населення заяву про поновлення виплати допомоги з підтвердними документами (службового відрядження, оздоровлення дітей, супроводження дітей під час участі у міжнародних змаганнях або участь у відповідних змаганнях, стажування, навчання, лікування, реабілітації, хвороби особи або члена сім'ї, смерті членів її сім'ї та родичів, догляду за хворою дитиною віком до 18 років, відвідування закладів охорони здоров'я, судових та правоохоронних органів, через які особа не за власним бажанням могла бути відсутньою за місцем проживання/ перебування), що підтверджується документально (вказаний абзац пункту 5 в редакції Порядку № 332 станом на дату проведення перевірки).
Посадова особа територіального органу Нацсоцслужби протягом одного робочого дня передає акт органу соціального захисту населення за місцем перебування на обліку отримувача.
Про тимчасове припинення надання допомоги та про необхідність проходження ідентифікації для продовження отримання допомоги орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженій особі та отримувачу з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості) / засобами мобільного зв'язку.
Якщо отримувач протягом 30 календарних днів після проведення перевірки не прибув до органу соціального захисту населення, орган соціального захисту населення приймає рішення про тимчасове припинення надання допомоги з наступного місяця.
Виплата допомоги поновлюється за умови дотримання критеріїв, визначених пунктами 7, 7-1 і 8 цього Порядку, на підставі ідентифікації отримувача з місяця, з якого тимчасово припинено таку виплату, в разі звернення отримувача за поновленням виплати протягом 30 або 90 календарних днів (за наявності обґрунтованих причин).
Відповідно до пункту 29 Порядку № 332, у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення (вказаний абзац пункту 5 в редакції Порядку № 332 станом на дату проведення перевірки).
Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику (вказаний абзац пункту 5 в редакції Порядку № 332 станом на дату проведення перевірки).
Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат (вказаний абзац пункту 5 в редакції Порядку № 332 станом на дату проведення перевірки).
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку (вказаний абзац пункту 5 в редакції Порядку № 332 станом на дату проведення перевірки).
Аналіз змісту наведених правових норм та оцінка встановлених у справі обставин дає суду підстави зробити такі висновки.
Позивач та члени її сім'ї мають право на отримання допомоги внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження відповідно до Порядку № 332 після втрати чинності постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", (Порядок № 505).
Правові норми Порядку № 332 не містять правових підстав для прийняття рішення про утримання надміру виплачених сум допомоги у разі якщо встановлено, що позивач та члени її сім'ї, маючи статус внутрішньо переміщених осіб не поверталися до покинутого місця проживання, чи не виїжджали на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебували за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги.
Проживання позивача у м. Дніпрі встановлений період часу після переміщення з території територіальної громади, що розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або яка перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а саме з м. Ясинувата Донецької області до м. Хмельницького та отримання статусу ВПО, а потім переїзд з м. Хмельницького і проживання у м. Дніпро після 1 січня 2022 року, та повернення із м. Дніпро в м. Хмельницький не може вважатися переміщенням (повторним) переміщенням, оскільки позивач та його сім'я не поверталася до покинутого місця проживання у м. Ясинувата, що є основною обставиною для прийняття рішення про неправомірну виплату отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги.
Встановлення під час проведення перевірки фактичного місця проживання/перебування позивача та членів її сім'ї відсутності їх за фактичним місцем проживання/перебування певний період часу за таких обставин не може бути підставою для прийняття рішення про утримання надміру виплачених сум допомоги за період часу їх відсутності, оскільки вони не повернулися до покинутого місця проживання у м. Ясинувата, і відповідно не проживали там.
Суд звертає увагу на те, що в акті перевірки не зазначено чи наявні обґрунтовані причини відсутності отримувача за місцем проживання/перебування, відповідно до абзацу 9 пункту 28 Порядку № 332.
В зв'язку з тим, що направлене на ім'я ОСОБА_2 , повідомлення Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради № 1141 від 03.03.2025 про перерахунок соціальної допомоги ОСОБА_2 за видом: допомога переміщеним особам на проживання за період з 01.03.2024 року по 28.02.2025 року в розмірі 70000 грн, складене на підставі Акта проведення перевірки дотримання вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та стосовно дотримання прав дітей № ХМ25-ПЗ/11А від 24 лютого 2025 року, висновки якого про неправомірне продовження виплати з березня 2024 року допомоги на проживання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , з жовтня 2024 року ОСОБА_4 , як внутрішньо переміщеним особам, що не відповідають критеріям пункту 13-2 (перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 року з територій, не включених до переліку територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації), суперечать вимогам наведених у мотивувальній частині правовим нормам які встановлюють гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб, суд робить висновок про те, що необхідно визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо формування та направлення названого повідомлення на ім'я отримувача.
За аналогічних обставин також необхідно визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про утримання надміру виплачених сум допомог від 06.03.2025 року №56825_1138957_Р в сумі 70000 грн.
Підсумовуючи викладене, аналізуючи все в сукупності, суд вважає, що позов обґрунтований, доведений дослідженими доказами, тому підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо формування та направлення повідомлення № 1141 від 03.03.2025 про перерахунок соціальної допомоги ОСОБА_2 за видом: допомога переміщеним особам на проживання за період з 01.03.2024 року по 28.02.2025 року в розмірі 70000 грн.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про утримання з ОСОБА_2 надміру виплачених сум допомог від 06.03.2025 року №56825_1138957_Р в розмірі 70000 грн.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського Підпілля, 32,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 03198563)
Головуючий суддя В.К. Блонський