Рішення від 06.11.2025 по справі 520/8888/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2025 р. № 520/8888/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, вул. Хмельницьке шосе, буд. 7, м. Вінниця, 21100) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся представник позивача з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 07.04.2025 року № 205050010027 щодо відмови в переведені ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII з урахуванням довідок про заробітну плату № 2000-0504-8/36919 від 10.03.2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перевести з квітня 2024 року ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII шляхом зарахування довідки про заробітну плату № 2000-0504- 8/36919 від 10.03.2025 року.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Сторони були належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у спірних правовідносинах він діяв згідно чинного законодавства.

Керуючись приписами ст. 171, 257, 262 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Судом встановлено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 . В адміністративному позові позивач посилається на те, що при досягненні пенсійного віку та при наявності стажу державної служби більше 20 років вона вирішила перейти з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII. Для того, щоб перейти на пенсію державного службовця позивачу необхідно було надати довідки про складові заробітної плати державного службовця, які передбачені порядком призначення пенсії затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622 з останнього місця роботи яке в свою чергу було Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

01.04.2024 представником позивача було надіслано заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з проханням надіслати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця заступника начальника відділу виплати пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за квітень 2024 рік та довідку про складові заробітної плати заступника начальника відділу виплати пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (премії, надбавки, інші виплати) для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за березень 2024 року.

25.04.2024 року відповідач надіслав довідки, однак з посадовим окладом станом на грудень 2023 року зменшив інші виплати у вигляді премій та інших до 143.77грн.

На підставі вищевикладеного позивач звернулась до суду для визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 року №520/23926/24, яке набрало законної сили 27.02.2025, зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.04.2024 року про видачу довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця заступника начальника відділу виплати пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за квітень 2024 року та довідки про складові заробітної плати заступника начальника відділу виплати пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (премії, надбавки, інші виплати) для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за березень 2024 року, з урахуванням висновків суду.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було виконано рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 року № 520/23926/24 та направлено довідку про складові заробітної плати державного службовця від 10.03.2025 року № 2000-0504-8/36919, яку позивач отримала в березні 2025 року, після чого звернулася за переведенням на пенсію державного службовця відповідно до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII.

Під час розгляду заяви позивача від 31.03.2025 року про переведення на пенсію державного службовця Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийняв рішення від 07.04.2025 року №205050010027, яким відмовив у задоволені такої заяви зазначивши, що довідка видана на підставі виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 року № 520/23926/24, не відповідає постанові КМУ № 823, яка була прийняття 12.07.2024 року.

Позивач, вважає, дії відповідача протиправними, що стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 року №520/23926/24 було встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02.02.2023 року.

01.04.2024 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою, в якій просив надати наступні довідки: довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця заступника начальника відділу виплати пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за квітень 2024 року; довідку про складові заробітної плати заступника начальника відділу виплати пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (премії, надбавки, інші виплати) для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за березень 2024 року.

Розглянувши заяву, пенсійним органом видано позивачу довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №2000-0604-8/67691 від 24.04.2024 та довідку про складові заробітної плати для призначення особі, яка має не як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №2000-0604-8/67740 від 24.04.2024.

Посилаючись на лист Головного управління ПФУ у Київській області від 10.06.2024 року, позивач зазначив, що у виданих довідках пенсійним органом протиправно вказано посадовий оклад в меншому розмірі та зменшено премію до 143,77 грн.

Згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" (Закон втратив чинність на підставі Закону №889-VIII (889-19) від 10.12.2015, крім статті 37), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджено Порядок призначення пенсій згідно з Законом №889-УІІІ, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-Х1І (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 4 Порядку (в редакції, яка діяла на момент подачі позивачем заяви про видачу довідок), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби)

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Кабінетом Міністрів України внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ від 14 вересня 2016 р. № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".

Відповідні зміни внесені постановою КМУ від 12 липня 2024 р. №823, яка набрала законної сили 20 липня 2024 року та застосовується з 1 січня 2024 року.

Пунктом 4 Порядку №622 (в редакції КМУ від 12 липня 2024 р. №823) передбачено, що за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 цього Порядку.

Згідно пункту 4-2 Порядку, для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 р. № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 р. № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 р., а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.

Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4; розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5; розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.

Довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця (пункт 5 Порядку).

Зважаючи, що постанова КМУ від 12 липня 2024 року №823 була опублікована в офіційному виданні та набрала законної сили 20 липня 2024 року, пенсійним органом протиправно у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №2000-0604-8/67691 від 24.04.2024 та про складові заробітної плати для призначення особі, яка має не як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №2000-0604-8/67740 від 24.04.2024 вказано складові заробітної плати у розмірах за грудень 2023 року, оскільки за видачею відповідних довідок позивач звернувся 01 квітня 2024 року, і у квітні 2024 року йому їх було видано, тобто до набрання постановою КМУ від 12 липня 2024 року №823 законної сили 20 липня 2024 року.

Отже, при видачі таких довідок та визначення в них розмірів складових заробітної плати пенсійний орган повинен був керуватися постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" в редакції, яка діяла на момент звернення позивача за видачею довідок - 01 квітня 2024 року.

Судом не було прийнято до уваги надані пенсійним органом копії довідок про складові заробітної плати від 25.07.2024, видані ОСОБА_1 , оскільки в таких довідках вказано заробітну плату по відповідній посаді за липень 2024 року та середні розміри надбавок, премій та інших виплат за червень 2024 року, тобто за періоди, які в даному випадку, не є спірними.

Судом з матеріалів справи встановлено, що, приймаючи рішення про відмову позивачу у переведенні на пенсію державного службовця від 07.04.2025 № 205050010027, відповідач зазначив, що довідка про складові заробітної плати від 10.03.2025 № 2000-0504-8/36919 не відповідає вимогам Порядку, зміненого постановою КМУ від 12.07.2024 № 823.

Разом із тим такі доводи відповідача суперечать установленим у справі обставинам та положенням вищезазначених норм права.

Як зазначалося, судовим рішенням у справі №520/23926/24 судом було встановлено, що довідки, за якими позивач зверталася 01.04.2024, повинні формуватися за Порядком, затвердженим постановою КМУ № 622 у редакції, чинній на момент звернення за довідками, тобто до набрання чинності постановою № 823 20.07.2024. Вказаним рішенням також зобов'язано видати належні довідки з урахуванням цих висновків, що й було виконано шляхом оформлення довідки від 10.03.2025.

Так, відповідач при вирішенні питання переведення ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII був зобов'язаний врахувати довідки про заробітну плату № 2000-0504-8/36919 від 10.03.2025.

Суд зазначає, що довідка від 10.03.2025 видана саме на виконання судового рішення як документ з останнього місця державної служби позивача, а тому вказана довідка є допустимим і належним доказом для вирішення питання переведення позивача на пенсію державного службовця відповідно до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII.

Посилання відповідача на дію постанови № 823 як на підставу відмови у переведенні позивача на пенсію відповідно до положень вказаного вище Закону суд вважає безпідставним, оскільки в даному випадку застосуванню підлягає та редакція нормативно акта, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин.

Відтак суд доходить висновку, що рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області від 07.04.2025 № 205050010027 прийняте відповідачем не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України, без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перевести з квітня 2024 року ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII шляхом зарахування довідки про заробітну плату № 2000-0504-8/36919 від 10.03.2025 року, суд зазначає наступне.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом 1 частини першої статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Порядок призначення пенсії затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622.

На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, всі відображені в довідках види оплати праці, - є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.

Такий висновок узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закон №1058-ІV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Під дискреційними повноваженнями слід розуміти надання органу або посадовій особі повноважень діяти на власний розсуд в межах закону. Зокрема, дискреційні повноваження полягають у тому, що суб'єкт владних повноважень може обирати у конкретній ситуації альтернативне рішення, яке є законним.

Дискреційні повноваження це комплекс прав і зобов'язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення. Також ця особа може вибирати рішення у передбачених для конкретних ситуацій нормативно-правових актах або схожих документах.

Тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за конкретних обставин, та яке захистить або відновить порушене право.

Адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції. При цьому, відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до абзацу 3 пункту 10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду "Про судове рішення в адміністративній справі" від 20.05.2013 № 7, суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача прийняти рішення певного змісту за винятком випадків, коли суб'єкт владних повноважень відповідно до закону приймає рішення на власний розсуд.

Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, і давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, що належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Отже, адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, виконуючи цілі, встановлені адміністративним судочинством щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається і не може втручатися в дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Таким чином, питання щодо призначення та виплати пенсії, віднесено виключно до компетенції пенсійного органу та не входить до компетенції суду.

Суд звертає увагу, що пенсійним органом стаж позивача, який дає право на переведення на пенсію державного службовця не обраховувався, а суд не може перебирати на себе функцій суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта.

З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача задовольнити позовні вимоги шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву позивача про переведення з квітня 2024 року на пенсію державного службовця відповідно до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII з урахуванням довідки про заробітну плату № 2000-0504-8/36919 від 10.03.2025 та із врахуванням висновків суду, викладених у рішенні.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, вул. Хмельницьке шосе, буд. 7, м. Вінниця, 21100) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 07.04.2025 року № 205050010027 щодо відмови в переведені ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII з урахуванням довідок про заробітну плату № 2000-0504-8/36919 від 10.03.2025.

Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення з квітня 2024 року на пенсію державного службовця відповідно до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII з урахуванням довідок про заробітну плату № 2000-0504-8/36919 від 10.03.2025 та із врахуванням висновків суду, викладених у рішенні.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, вул. Хмельницьке шосе, буд. 7, м. Вінниця, 21100) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок).

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 06 листопада 2025 року.

Суддя Н.А. Полях