Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
06 листопада 2025 р. № 520/13555/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (вул. Шевченка, буд. 26, м.Харків, 61013, код ЄДРПОУ 45329727) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся представник позивача з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях які полягають у зазначенні в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №31/32-0384, яка видана на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 по справі №520/17863/23, відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби (0% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 0,00 грн. та премії (0% від посадового окладу) - 0,00 грн. протиправними;
- зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 15.03.2018 №200 та розпорядження Командувача Національної гвардії України від 10.02.2023 №Р-16, з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 по справі №520/17863/23, із зазначенням відомостей про: розмір посадового окладу - 14200,00 грн.; окладу за військове звання - 2260,00 грн.; надбавки за вислугу років (50% від посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання) - 8230,00 грн.; доплати за науковий ступінь (15% від посадового окладу) - 2130,00 грн.; доплати за вчене звання (25% від посадового окладу) - 3550,00 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (20% від посадового окладу) - 2840,00 грн.; надбавки за класну кваліфікацію (7% від посадового окладу) - 994,00 грн.; та із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру його пенсії.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Сторони були належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у спірних правовідносинах він діяв згідно чинного законодавства.
Керуючись приписами ст. 171, 257, 262 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивач проходив дійсну військову службу у Академії внутрішніх військ МВС України на посаді першого заступника начальника Академії та був звільнений та виключений зі списків особового складу з 20.05.2008 року.
Позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 90% грошового забезпечення з 20.05.2008.
Позивач перебуває на обліку у ГУПФУ в Харківській області.
ДУ «ТМО МВС України по Харківській області» на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.05.2023 по справі №520/12392/22 було складено та направлено до ГУПФУ оновлену довідку №33/41-7892/1 від 09.06.2023 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 для перерахунку його пенсії, у якій зазначено відомості про розміри: посадового окладу - 11990,00 грн.; окладу за військове звання (полковник) - 1910,00 грн.; надбавки за вислугу років (50% від посадового окладу, окладу за військове звання); надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років); доплати за науковий ступінь (15% від посадового окладу); доплати за вчене звання (25% від посадового окладу); надбавки за службу в умовах режимних обмежень (20% від посадового окладу); надбавки за класну кваліфікацію (7% від посадового окладу); та премії (60% від посадового окладу).
На підставі зазначеної довідки позивачу було перераховано та виплачується пенсія.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 по справі №520/17863/23відповідач виготовив та направив до ГУПФУ в Харківській області із супровідним листом від 25.11.2024 року №31/32/16-12195-2024, оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №31/32-0384.
Зазначена довідка містить відомості: про розмір посадового окладу - 14200,00 грн.; окладу за військове звання (полковник) - 2260,00 грн.; надбавки за вислугу років (50% від посадового окладу та окладу за військове звання) - 8230,00 грн.; доплати за науковий ступінь (15% від посадового окладу) - 2130,00 грн.; доплати за вчене звання (25% від посадового окладу) - 3550,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби у розмірі (0% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років); надбавки за службу в умовах режимних обмежень (20% від посадового окладу) - 2840,00 грн.; надбавки за класну кваліфікацію (7% від посадового окладу) - 994,00 грн.; та премії (0% посадового окладу). Всього грошове забезпечення для обчислення пенсії - 34204,00 грн.
Позивач в адміністративному позові посилається на те, що розмір надбавки за особливості проходження служби відповідачем визначено (0% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), та обчислено розмір премії 0% (від посадового окладу), що, на думку позивача, суперечить положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 15.03.2018 №200 та розпорядження Командувача Національної гвардії України від 01.03.2022 №Р-12 (зі змінами внесеними розпорядженнями Командувача Національної гвардії від 04.06.2022 №Р-38, від 04.06.2022 №Р-39, від 11.07.2022 №Р-53, та від 03.11.2022 №Р-97) та розпорядження Командувача Національної гвардії України від 10.02.2023 №Р-16 чинними станом на 01.01.2023 року (на дату виникнення права на перерахунок пенсії). Позивач вважає, що зазначена довідка не відповідає формі визначеній у додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, та не відповідає положенням пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, ст. 9 Закону № 2011-XII, та ст. 43,63 Закону №2262-ХІІ, оскільки фактично не містить відомостей про надбавку за особливості проходження служби та премії у відповідному відсотковому значенні у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію.
Отже спірним питанням у розглядуваній справі є саме зміст довідки від 25.11.2024 №31/32-0384, щодо складу та розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Представник позивача неодноразово звертався до Національної академії Національної гвардії України як до правонаступника Академії внутрішніх військ МВС України (державного органу, звідки позивач звільнився на пенсію) із запитом від 26.12.2024 року та скаргами від 20.02.2025 року та від 13.03.2025 року щодо надання інформації про: нараховане та фактично виплачене грошове забезпечення діючому військовослужбовцю Національної гвардії України за посадою перший заступник начальника Академії з навчальної та методичної роботи Академії внутрішніх військ, або за прирівняною (аналогічною) посадою, із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відсотковому значенні станом на 01 січня 2023 року; середні розміри фактично виплаченої надбавки за особливості проходження служби та премії за посадою перший заступник начальника Академії з навчальної та методичної роботи Академії внутрішніх військ, або за прирівняною (аналогічною) посадою, у відсотковому значенні, та тарифний розряд який встановлений за вказаною посадою станом на 01 січня 2023 року.
Листами від 16.01.2025 року №84/6-380/6/Аз та від 25.04.2025 року №84/1/1/6-0-12 Національною академією Національної гвардії України повідомлено, що порядок виплати надбавки за особливості проходження служби та премії викладений в наказі МВС України від 15.03.2018 №200 «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам». Розмір надбавки за особливості проходження служби та премії визначаються кожному військовослужбовцю особисто в межах граничних розмірів, визначених керівними документами, та залежать від особливостей проходження служби та особистого внеску' військовослужбовця в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань на підставі мотивованого подання керівника Структурного підрозділу. Розміри (числових показників у відсотках) додаткових видів грошового забезпечення за посадами військовослужбовців викладені в наказі МВС України від 15.03.2018 №200 «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам» та розпорядженні командувача Національної гвардії України від 10.02.2023 № Р-16 «Про грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України»». Проте запитуваної інформації про нараховане та фактично виплачене грошове забезпечення діючому військовослужбовцю Національної гвардії України за посадою перший заступник начальника Академії з навчальної та методичної роботи Академії внутрішніх військ, або за прирівняною (аналогічною) посадою, із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відсотковому значенні станом на 01 січня 2023 року та про середні розміри фактично виплаченої надбавки за особливості проходження служби та премії за посадою перший заступник начальника Академії з навчальної та методичної роботи Академії внутрішніх військ, або за прирівняною (аналогічною) посадою, у відсотковому значенні, та тарифний розряд який встановлений за вказаною посадою станом на 01 січня 2023 року - Національною академією Національної гвардії України не було надано.
У відповідь на звернення Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях Головним управлінням Національної гвардії України листом від 03.09.2024 року №27/13/4-15381/13 повідомлено, що Головним управлінням Національної гвардії України до Головного сервісного центру МВС України було надіслано лист від 16.05.2024 № 27/13/4-8386/13 з додаванням розпорядчих документів про встановлення розмірів додаткових видів грошового забезпечення та премій військовослужбовцям у військових частинах та підрозділах Національної гвардії України, починаючи з 01.03.2018.
З огляду на вкладене вище Головним управлінням Національної гвардії України повідомлено, що в них відсутня інформація про розміри фактично виплачених основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2023, що визначались шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України», на 1 січня, календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт за відповідною посадою «першого заступника начальника Академії з навчальної та методичної роботи Академії внутрішніх військ МВС України, яку обіймав ОСОБА_1 на час звільнення зі служби».
Керуючись листом наданим Головним управлінням Національної гвардії України від 03.09.2024 року №27/13/4-15381/13 відповідачем і було визначено в довідці про грошове забезпечення за нормами чинними станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №31/32-0384 відомості про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії - 0% та 0,00 грн.
Позивач не погоджується зі змістом довідки (щодо складу та розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення) про грошове забезпечення за нормами чинними станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №31/32-0384, та вважає бездіяльність відповідача, щодо не визначення у довідці усіх складових в належному розмірі за нормами чинними станом на 01.01.2023 протиправною та такою, що порушує право позивача на перерахунок пенсії в належному розмірі, що стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.
Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45, який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-XII, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України (частина четверта статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Судом встановлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 по справі №520/17863/23відповідач виготовив та направив до ГУПФУ в Харківській області із супровідним листом від 25.11.2024 року №31/32/16-12195-2024, оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №31/32-0384.
Зазначена довідка містить відомості: про розмір посадового окладу - 14200,00 грн.; окладу за військове звання (полковник) - 2260,00 грн.; надбавки за вислугу років (50% від посадового окладу та окладу за військове звання) - 8230,00 грн.; доплати за науковий ступінь (15% від посадового окладу) - 2130,00 грн.; доплати за вчене звання (25% від посадового окладу) - 3550,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби у розмірі (0% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років); надбавки за службу в умовах режимних обмежень (20% від посадового окладу) - 2840,00 грн.; надбавки за класну кваліфікацію (7% від посадового окладу) - 994,00 грн.; та премії (0% посадового окладу). Всього грошове забезпечення для обчислення пенсії - 34204,00 грн.
В адміністративному позові позивач посилається на те, що розмір надбавки за особливості проходження служби відповідачем визначено 0% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, та обчислено розмір премії 0% (від посадового окладу).
Отже, спірним питанням у справі є саме зміст довідки від 25.11.2024 №31/32-0384, щодо складу та розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Так, позивач не погоджується зі змістом довідки (щодо визначення розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії) про розмір грошового забезпечення за нормами чинними станом на 01.01.2023, та вважає дії відповідача, які полягають у зазначенні в довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №31/32-0384, відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби (0% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 0,00 грн. та премії (0% від посадового окладу) - 0,00 грн. протиправними.
Суд зазначає, що Кабінетом міністрів України прийнято постанову від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова КМУ від 30.08.2017 №704), якою підвищено грошове забезпечення військовослужбовців.
Приписами Постанови КМУ від 30.08.2017 №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (п. 2 постанови).
Відповідно до п. 5 зазначеної постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: 1) установлювати: посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами; посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника; надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою; 2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином зазначеною постановою Кабінет міністрів України делегував право визначати розміри надбавки за особливості проходження служби та премії керівникам державних органів яким у спірних правовідносинах є Командувач національної гвардії України.
Відповідно до приписів частини 2 статті 21 Закону України "Про Національну гвардію України" від 13 березня 2014 року № 876-VII, військовослужбовці Національної гвардії України користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", цього Закону, інших актів законодавства.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (зі змінами) та з метою визначення порядку й умов виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії України Міністерством внутрішніх справ України затверджено «Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам» наказом від 15.03.2018 № 200 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2018 р. за № 405/31857) далі - Наказ МВС №200.
Відповідно до п.1 та п. 2 Розділу І Наказу МВС №200 Ця Інструкція визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії України (далі - військовослужбовці), які обіймають посади в Головному управлінні Національної гвардії України, територіальних управліннях, з'єднаннях, військових частинах (підрозділах), вищих військових навчальних закладах, навчальних військових частинах (центрах), базах, закладах охорони здоров'я та установах Національної гвардії України (далі - військові частини).
Цю Інструкцію розроблено відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей», від 15 вересня 1993 року № 728 «Про оплату праці та тривалість щорічної відпустки працівникам шифрувальних служб», від 15 червня 1994 року № 414 «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», від 22 грудня 1995 року № 1037 «Про надбавки до посадових окладів осіб, зайнятих на шифрувальній роботі», від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до п.1, п. 2, п.3 Розділу VIII Наказу МВС №200 Особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Військовослужбовцям, зазначеним у пункті 1 цього розділу, залежно від якості, складності, інтенсивності, обсягу, важливості та умов військової служби розмір надбавки за особливості проходження служби може збільшуватися до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Перелік посад (підрозділів), за якими встановлюється і виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, установлюється наказом командувача Національної гвардії України.
Розмір надбавки за особливості проходження служби кожному військовослужбовцю встановлюється наказом командира військової частини, командирам військових частин - наказами вищих командирів (начальників).
Відповідно до п.1 Розділу ХІІ Наказу МВС №200 Особам офіцерського складу (крім осіб офіцерського складу, які проходять службу на посадах льотного складу і виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів), особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та які мають клас, присвоєний у встановленому порядку, виплачується надбавка в таких розмірах: 2 клас - 3 % посадового окладу; 1 клас - 5 % посадового окладу; клас майстра - 7 % посадового окладу.
Відповідно до п.1 Розділу XVIIІ Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (далі - надбавка), виплачується військовослужбовцям, які постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю.
Надбавка виплачується в порядку та розмірах, установлених Положенням про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 414.
Так розмір надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
Відповідно до п. 1, п. 2, п. 3 Розділу №XVII командири (начальники) військових частин Національної гвардії України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби.
Преміювання здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого, враховуючи специфіку та особливості виконання покладених завдань на військову частину.
Розміри премії встановлюються за рішенням командувача Національної гвардії України з урахуванням наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Національної гвардії України, та особливостей проходження служби.
Виплата премії військовослужбовцям здійснюється щомісяця за попередній місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу командира військової частини (командирам військових частин - наказу вищих командирів (начальників)), який видається до 05 числа місяця, що настає за місяцем преміювання. У разі переведення або звільнення військовослужбовців з військової служби - у місяці виключення зі списків особового складу в розмірі, що визначається пропорційно часу їх служби в поточному місяці.
З огляду на положення зазначених норм права, за рішенням командувача Національної гвардії України встановлюються надбавка за особливості проходження служби та визначається обсяг преміювання.
Отже оскільки Кабінет Міністрів України у вказаній вище постанові №704 делегував право визначати розміри посадових окладів, надбавок за особливості проходження служби військовослужбовцям та здійснювати преміювання військовослужбовців, зокрема, Командувачу Національної гвардії України, то рішення останнього є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Вказана правова позиція узгоджується висновками Верховного Суду України, викладеними у постановах від 24.04.2012 р. та 16.01.2013 р. та 01.07.2014 р. (№№ 21-84а12, 21-416а12, 21-252а14).
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII, визначений Порядком № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Відтак, з 05 березня 2019 року (дата набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18) діє редакція пункту 5 і додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Суд зазначає, що з аналізу положень Порядку № 45 убачається, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії належить вказувати їх середній розмір, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а та від 23.05.2024 по справі № 380/19324/23.
Проте, як убачається з матеріалів справи, відповідачем у спірній довідці станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №31/32-0384 зазначено відомості про розміри надбавки за особливості проходження служби (0% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років0 - 0,00 грн. та премії (0% від посадового окладу) - 0,00 грн.
Суд зазначає, що аналіз приписів пункту 5 Порядку №45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідачем не спростовано факту виплати станом на 01.01.2023 надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію.
У випадку позивача, розміри надбавки за особливості проходження служби та премії мали бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію.
Вказані висновки суду узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 05.03.2024 у зразковій справі № 380/19324/23, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024.
Разом з тим, відповідач під час розгляду справи правомірність своїх дій щодо незазначення у довідці про розмір грошового забезпечення позивача відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, не довів.
Суд зазначає, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону.
Надбавка за особливості проходження служби та премія не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.
Виходячи з положень вищезазначених положень норм права, такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідач не довів дотримання ним вимог п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 та правильність визначення у цій довідці відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням.
Таким чином, суд вважає протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях, які полягають у зазначенні в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №31/32-0384, яка видана на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 по справі №520/17863/23, відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби (0% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 0,00 грн. та премії (0% від посадового окладу) - 0,00 грн.
Оскільки надбавка за особливості проходження служби є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який виплачується на підставі наказу командира, та виплата премії на підставі відповідного наказу командира також здійснюється щомісячно, то в спірному випадку в цілях складення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", підлягають застосуванню саме приписи абзацу п. 5 Порядку №45.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд зазначає, що спосіб захисту має враховувати суть порушення, допущеного суб'єктом владних повноважень - відповідачем, а тому суд має обрати спосіб захисту права, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 1 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
При зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який міг би відновити його становище та захистити порушене, на його думку, право.
Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тому ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам. Застосування судом того чи іншого способу захисту має приводити до відновлення порушеного права позивача без необхідності повторного звернення до суду.
Так, судом під час розгляду справи встановлено, що підставою звернення позивача до суду з даним позовом стали саме дії відповідача щодо зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №31/32-0384, яка видана на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 по справі №520/17863/23, відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби (0% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 0,00 грн. та премії (0% від посадового окладу) - 0,00 грн.
Отже, спірним питанням є саме розмір надбавки за особливості проходження служби та премії, які мають бути зазначені у довідці про грошове забезпечення позивача саме у відсоткових розмірах.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що з метою ефективного захисту прав позивача слід вийти за межі позовних вимог та частково задовольнити позовні вимоги шляхом зобов?язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 по справі №520/17863/23, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, а саме: надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру його пенсії.
Крім того, суд зазначає, що за висновком Великої Палати Верховного Суду у постанові від 13.05.2020 у справі №592/5164/16-а накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Відтак встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оборони України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону № 2262-XII.
Отже, встановлення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, передбачених розпорядження Командувача Національної гвардії України від 10.02.2023 №Р-16, не може бути підставою для перерахунку пенсій відповідно до приписів статей 43, 51, 63 Закону № 2262-XII.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову в частині зобов?язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 відповідно до розпорядження ГУ НГУ від 10.02.2023 № Р-16.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (вул. Шевченка, буд. 26, м.Харків, 61013, код ЄДРПОУ 45329727) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях, які полягають у зазначенні в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №31/32-0384, яка видана на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 по справі №520/17863/23, відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби (0% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 0,00 грн. та премії (0% від посадового окладу) - 0,00 грн.
Зобов?язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 по справі №520/17863/23, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, а саме: надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру його пенсії.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (вул. Шевченка, буд. 26, м.Харків, 61013, код ЄДРПОУ 45329727) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн. 48 коп.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 06 листопада 2025 року.
Суддя Н.А. Полях